lucyvase4 lucyvase4 komentáře u knih

Pomsta Pomsta Roman Kulich

Jednoduše ji musel podřezat. Jinak to nešlo. Sledoval, jak krev odtéká do vany, mísí se s kapkami vody z pozůstatků jeho předchozí sprchy a vytváří bizarní narůžovělé obrazce. Převrátil ji celou dovnitř a s údivem zjistil, že mu připadá nějaká lehká.

Kniha má dvě dějové linky.

V té první vystupuje Řek. Mafiánský boss. Do jehož rajónu se ale dostane škodná. Řek si proto najímá profesionálního lovce lidí Démona, aby ho škodné jednou provždy zbavil.
Druhá dějová linka mapuje případ ztraceného Ivana Danice. Feťáka a drogového dealera, který je pár dní nezvěstný.

Jak spolu tyto dvě dějové linky souvisí?
Dokážete poznat co je realita a co pouze přelud?

Na začátek mého hodnocení musím říct, že je to vůbec můj první thriller, co jsem v životě přečetla.

Kniha mne překvapivě bavila, hlavně ze začátku. Četla se mi dobře, ale to množství tiskových chyb, aspoň ve vydání z roku 2020, je vážně síla. Normálně si takových věcí nevšímám, zde to bylo ale do očí bijící.

Velké množství brutálních scén. Škoda, že po dvou vraždách mi to všechno přišlo až příliš podobné. Čekala jsem, že Démon bude vraždy více promýšlet, plánovat. To se ale nestalo. Většinou naběhl k oběti a jako neprůstřelný Walker Texas Ranger ji dostal.

Konec byl vlastně skvělí. Příběh se nakonec rozuzlil. Takže na konci jsem pochopila i jednání samotného Démona i obětí. Ale vůbec se mi nelíbil úplný závěr knihy. Škoda, že to autor nezakončil trochu jinak

Kniha je vlastně velkým varováním před užíváním drog. Hlavně nových a neznámých. Co vše se může stát, když si dáte něco, u čeho neznáte účinky?

Po knize bych sama určitě nesáhla. A určitě to není kniha, kterou bych si přečetla jen tak znova.
Špatná ale také úplně nebyla.

Hodnotím: 3,5/5 (tedy 70%)

02.02.2024 3 z 5

Sníh padá na cedry Sníh padá na cedry David Guterson

Kniha řeší především vztahy mezi etniky.
Jednak je tento vztah vyobrazen příběhem lásky japonské dívky a bělošského chlapce, jednak i vyšetřováním vraždy místního rybáře, z níž je obviněn rybář právě japonského původu.

Jak soudní proces dopadne? Odsoudí Kabua jen kvůli jiné národnosti?

Kniha ačkoli není úplně mým žánrem mne naprosto dostala. Byla jsem napnutá jak struna a doufala, že se nakonec vše vysvětlí.

Příběh o rasismu, kolektivní vině, zakázané lásce a o tam, jak nakonec čest a láska zvítězí nad nenávistí a lží.

Za mne velmi zajímavá kniha a já se dozvěděla i spoustu věcí, které jsem nevěděla. Viz násilne odsunutí Japonců do pracovních táborů.

06.01.2024 5 z 5

Oko bouře Oko bouře Zuzana Hartmanová

Dej nám postoupil dál. Arumielovi plány se pomalu rozpadají. Lidé v něm už nevidí svého spasitele a vládce, nýbrž neschopného a slabého panovnika. A jak už to bývá, když jeden pláče druhý si zpívá. Ani tady to není výjimka. Každý chce z neštěstí druhého vytěžit maximum pro sebe. Lidé přestávají věřit a nechávají se čím dál častěji zlákat představou možné svobody za hranicí Leru.
Jak bychom se ale chovali my, kdyby nastala apokalypsa? Myslím že by se z nás také staly krysy, které se snaží stůj co stůj zachránit svůj život. Nehledě na životy druhých.

V knize není jeden ani dva hlavní hrdinové, ale hned celá škála postav. Autorka žádne z nich nestranní, a tak mají všechny postavy stejný prostor čtenáře zaujmout. A to se také děje. S každou postavou sympatizujete a zároveň ji pro nějakou vlastnost nesnášíte. Jako v životě nic není černobílé, i autorčiny postavy hrají všemi barvami. Moc se mi líbí, že postavy nikdy nejednají nelogicky. Vše je logické a pokud se nám to zda nelogické, vzápětí nám je vysvětleno, proč to tak je. Aniž bychom si to uvědomovali autorka v knize řeší několik vážných témat šikana, málo pozornosti od rodičů, znásilnění, homosexualita, osireni nebo neplodnost. To vše, a ještě mnohem víc, má za následky právě činy, kterých se postavy dopouštějí.
Příběhy jednotlivých postav se místy prolínají, aby se vzápětí opět rozdělily.
Dej plyne rychle a musím říct že mne kniha doslova vcucla a já musela číst dál a dál. Byly i místa, kde jsem neudržela slzy.
Líbí se mi, jak se autorka s ničím nepare. Tím vzniká spousta zvratů, které bychom vůbec nečekali.
V knize jsou pouze naznačené romantické linky. Takže žádná velká romantika se také nekoná. A když už se povede, říkáte si, konečně jsou spolu, stane se něco, co je zase rozdělí (někdy již nenávratně). Rozhodně to není série , kde si řeknete tihle dva spolu skončí a tak to taky bude .

Moc se těším na další díl ale zároveň se trochu bojím, protoze tuším že autorka nám žádný preslazeny happyend nedá.

20.12.2023 5 z 5

O dracích a Sedmi O dracích a Sedmi Tereza Kadečková

Viktor a Iscar jsou přátelé s výhodami. Žijí v Dolním Elysium městě, nad kterým je postaveno druhé město, Horní Elysium. V dolním městě žijí zlodějicci, vrazi, prostitutky, zkrátka chudina. Chodí pracovat do dolu, továren a dělají vše možné, aby si lidé v Horním Elysium mohli žít lépe. Městu vládne 7 Sester. Hlavni hrdina Viktor je antropomorf. Napůl člověk, napůl kočka. Díky tomu to má ve městě ještě složitější. Antropomorfove nemohou být očkováni, lidé se jich boji ale i díky jejich schopnostem. Dozvídáme se, že ve světě existuje lék Rudy Zázrak, které většina obyvatelstva užívá. Chrání je před všemi nemocemi, jediná jeho nevýhoda je, že vám odbourá veškerou imunitu a vy se tak stanete na jeho užívání závislý. Lék se získává z krve draků, které vláda horních měst (Lilie) uvěznila v horách. Co se ale stane když draci začnou umírat? Samozřejmě že první od léků odstřihnout dolní města. Začíná tak epidemie, umíráji stovky lidí a sestry se snaží Zázrak od Horních měst získat.
Podaří se jim to? Na co budou potřebovat Viktora? A nezačne válka?

Příběh je zajímavý. Jedná se o fantasy s prvky cyperpunku. Ale já tam prostě strašně viděla Covid. Autorka se za mne inspirovala covidem až moc karantény, roušky, jediný lék, mrtví na ulicích, média podávají lživé informace...
Co se mi líbilo a co autorka umí (o tom mne přesvědčila i v 1 díle) je to, že nemáte vyloženě nejoblíbenější postavu. Každá má své pro a proti. Což se mi líbí. Jako v životě nic není černobílé.
První díl jsem hodnotila na 5 tady jsem prostě byla trochu zklamaná dějem.
Z prvního dílu to má jen uvězněné draky a Lilii.
Věřím že si kniha své čtenáře najde. Mne ale stačilo precist jen jednou.

26.11.2023 3 z 5

Hadí královna Hadí královna Zuzana Štorková

Příběh vypráví o Lilien dívce, která má zvláštní schopnost dorozumívat se z hady. Při narození ji zemřela matka a později za podivných okolností zmizel i její otec. V ten den kdy zmizel narazila v lese na ženu, Eleren (bývalou Hadi královnu, která ji předala svůj dar). A Lilien se tak stala další Hadí královnou.
Po 10 letech se vrací do vesnice Sella. Tam kde naposledy viděla svého otce. Doufá, že jeho zmizení objasní. Vesničané ale brzy zjistí, že dívka není úplně normální a její schopnost rozumět hadům brzy odhalí. Díky tomu se jí všichni boji.
I když je Lilien hodná a snaží se všem pomáhat jejich důvěru si nezíská. Jediný člověk, který stojí na její straně je Tomas. Ten se do Lilien zamiluje a brání ji. Díky tomu je ale zavržen také. A to i svojí rodinou.
Žijí tedy s Lilien spolu a plánují společnou budoucnost v Izufirskem údolí, kam se má Lilien před dovršením svých 18 narozenin vrátit.
Situace se ale změní, když ji do vesnice přijde hledat muž se ženou a za její dopadení nabízejí tučnou odměnu.
Může za to proroctví o nadcházející válce, ve které má právě Hadí královna sehrát důležitou roli?
Rada, která sídlí v Izufirskem údolí čeká problémy a proto za Lili vyšlou Rugguera, který ji má bezpečné do údolí dopravit dříve než bylo domluveno
Jaké však je jeho překvapení když zjistí, že Lili bez Tomase nikam nepůjde, a že jsou zasnoubení? Má s Lilien totiž svoje plány, které mu Tomas může zhatit.
Kdo jsou muž a žena, kteří ji hledají? A pro koho pracují? Rozhodně se Lilien pro Tomase nebo Rugguera? A jaké tajemství před ní oba dva ukrývají?
Popravdě jsem nečekala, že knihu přečtu tak rychle a jedním dechem. Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout. Po delší době opět fantasy, které mne naprosto strhlo.
Autorka má propracovaný svět a příběh do nejmenších detailů. Každá maličkost, které ani nepřikládáte nějaký velký význam, do sebe nakonec západně jako dílky puzzle. A já se mi bavila při jejich skládání. Často jsem si říkala, to by mohlo souviset s tímhle a mnohdy jsem se i trefila. Někdy mne ale autorka dokázala i zmást. Což oceňuji. Příběh pro mne nebyl úplně předvídatelný za mne velke plus.
Postavy jsou vykresleny tak, že nikdo (snad až na Galdrixe) není vysloveně zlý. A kdoví, proč je on takový jaký je. To se třeba ještě dozvíme. A nikdo není úplně hodný. Každá postava má něco, co vám na ní může vadit. Je to přesně jako v životě a nic není černobílé. Díky tomu může každý čtenář sympatizovat s někým jiným což je další velké plus. A byla docela sranda číst knihu ve štafetě, kde před vámi osoba obdivuje postavu, která vám zrovna leze svým chováním krkem .
Za mne velmi čtivá kniha. Styl psaní autorky mne neskutečně sedl. V knize se stále něco děje a nemá hluché místo. Ačkoli někdo může říct, že je to pouze o putování do Izufirskeho údolí, každou chvilku na vás čeká další prekvapeni a vůbec se nenudite.
Oceňuji i barevnou mapu světa.
Postav nebylo mnoho a člověk si všechny zapamatoval i prolínání času minulost a přítomnost mne nijak nerušilo.
Další dílo, které se za mne s klidem může rovnat světovému fantasy.

17.11.2023 5 z 5

Ten, co kráčí se Smrtí Ten, co kráčí se Smrtí Barb Rýdl

Sam je skoro 50ti lety detektiv. Zrovna řeší případ pohřešovaného 16leteho Petera. Žije sám, s rodinou nemá dobré vztahy. Jeho matka zemřela, když byl ještě malý. Jednoho dne si ho k sobě zavolá jeho babička Anna. A jelikož v rodině není žádné děvče svěří Samovi rodinné tajemství. Odkaze mu dřevěnou truhlicku, kterou má střežit jako oko v hlavě, ale nikdy ji neotevřit. Jinak by se stal tím, co kráčí se Smrtí. Viděl by Smrt a ta by s ním byla po zbytek jeho života. Sam to ale bere jako povídačku a truhlicku jak nam napovídá titulek hned otevře. Co když je ale všechno, co mu babička řekla pravda? A jaká je vlastně Smrt? Uvidíte sami, jen řeknu, že je naprosto jiná, než jak si ji většina z nás představuje. Pomůže Samovi vyřešit případ Petera? A jak se spolu naučí žít?
Musím říct, že mne kniha dostala. Originální fantasy s prvky detektivky. Fantasy svět se prolíná s tím naším reálným, vše je krásně vysvětleno, propracovano a promyšleno. Navíc co když to není úplně fantasy a věci tak opravdu fungují? Smrt mne naprosto dostala... Úplně mne okouzlila. Kdyby takova byla ve skutečnosti neměli bychom žádný důvod se jí bát. Ač detektivky nemusím tady mne zápletka vůbec nevadila. Často jsem se u knihy zasmála ale i poplakala. Autorka umí dobře hrát na city. A ty ilustrace wow. Krásné a nádherně dokreslují dej. Autorka je velice šikovná nejen spisovatelka ale i malířka. Text s odstavci mne osobně vyhovoval.

Těším se na další díly a musím říct, že jsem nezůstala pouze u čtení ale knihu jsem musela mít i ve své knihovně. Takže už je na cestě a moc se těším jak se bude vyjímat v mé knihovně.

28.10.2023 5 z 5

Opouštím ostrov Opouštím ostrov Tomáš Zástěra

Knihu jsem koupila přítelovi. Jelikož on není úplně vášnivým čtenářem potěšilo mne že kniha má málo stránek a navic je o někom koho má rád. Při čekání na štafety jsem po ní nakonec sáhla i já.
Pokud znáte Tomáše Zástěru a máte ho rádi vřele doporučuji. Jedná se o 17 příběhů z jeho života. Nad některými se zasmějete, u jiných pustíte pár slz a u některých jste rádi, že se nestaly vám.
Je to takové oddechové čtení. A jednou přečíst urcite stačí ale i tak jsem se moc bavila.

25.10.2023 3 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

(SPOILER) Jeva a její šestý musí po otcové neúspěchu opustit město, prodat veškerý majetek a odstěhovat se do srubu v lese. Otec býval lovec před tím, než začal obchodovat. Teď se chce k lovu vrátit aby uživil rodinu a vykoupil zpět jejich dům. Jeva je lovkyně po něm. Miluje lov a vše co souvisí s lesem. Jednoho dne se ale otec nevrátí a Jeva se ho vydává hledat. Najde pouze roztrhané tělo. Patří jejich otci? A co ho mohlo zabít za zvíře? A je pro ni pomsta to nejdůležitější? Poháněná touhou najít vraha začne svůj dlouhý lov.
Krásná fantasy pohádka. Plná napětí. Pohladí po duši a pro dlouhé zimní večery úplně ideální čtení. Je to vlastně adaptace na pohadku Kráska a zvíře.

14.10.2023 5 z 5

Moje upřímná posedlost jménem anorexie Moje upřímná posedlost jménem anorexie Petra Lukešová

Tato kniha se mi dostala do rukou díky knižní štafetě. Tímto děkuji autorce štafety i autorce knihy samotné.
Petra trpí anorexií. Svůj problém vnímá, ale nemůže přestat počítat kalorie, které sní. Každý gram pečlivě hlídá a pokud přibere jen kilo, zdá se jí její postava nedokonalá. I přesto, že má 30kg vidí na sobě špeky. Člověk, který s anorexií nebojoval, nepochopí. Rodiče už si s Petrou nevědí moc rady. Chtějí ji pomocí, aspoň na začátku knihy mi to tak přijde, ale postupně po jejím lhaní o tom, že jí, to maminka pomalu vzdává. A bariéra mezi nimi se prohlubuje. Petra hledá někoho, na koho by se mohla upnout. Vhodného partnera ale nenechazi. Jen kluky, kteří ji využívají. Díky nim se snaží s anorexií bojovat. Když ji ale opustí upadá zpět do depresí a nejezeni... Je to začarovaný kruh.
Velice čtivá kniha ale plná bolesti, utrpení a sebetrýznění. Přečetla jsem za jediný den. Nemohla jsem se odtrhnout a chtěla jsem vědět jak to s Petrou dopadlo.
Knihu jsem si chtěla přečíst už čistě z pracovního hlediska. Jsem totiž nutriční terapeutka. Při praxi na vysoké škole jsem se setkala s jednou slečnou, která s Annou (tak autorka anorexií nazývá) také bojovala. Tehdy jsem byla jen praktikantka a jen jsem sledovala jak se slečnou jednají. Chtěla jsem se tedy dozvědět, jak se cítí přímo člověk, který Annou trpí, jak to prožívá, jak sám sebe vidí, uvědomuje si vůbec, že má nějaký problém? Kniha mi na tohle všechno odpověděla a ještě na mnohem víc. Nechápu jak tohle všechno mohla jedná mladá holka zažít a hlavně přežít!!!!
Petro máte můj hluboký obdiv. Hnedka při prvních stránkách, kdy jsem četla o dětské doktorce, která dokáže dítěti říct, že je tlusté, mi vstávaly vlasy hrůzou. A vzpomněla jsem si na mého bratra. Přesně to samé. Pak začal řešit váhu a hubnout. Naštěstí to naši včas zarazili. Kdoví, zda by do toho také nespadl, nebýt včasného zásahu. Nechápu jak mohou být lékaři, terapeuti nebo psychiatři tak plní neempatie. Neuvědomují si co mohou způsobit nevhodná slova?
Buďte dál silná a přeji Vám aby Anna zůstala zkrocená tak, jak jen to jde. Aby její hlásek byl slabší a slabší a jednou zmizel úplně.

19.08.2023 5 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

(SPOILER) Velmi dobrý příběh. Krásný den který odsypava. Nevěřila jsem, že po 3 díle přijde něco tak super. Nový příběh se starými hrdiny. Jediné co mi vadí je Emma, která stále Jacoba přirovnává a srovnává s Abbem. A Jacob, který se stále chce dědečkovi rovnat. Jako by jeho stín vyšel nad oběma.

08.08.2023 4 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

(SPOILER) Oproti předchozímu dílu kniha plná zvratů a napětí. Moc se mi líbila a první 3/4 knihy bylo neskutečně úžasné. Uznávám že pro mne to mělo skončit po tom, co zničili knihovnu duší a Jacob se vrátil ke své rodině. Posledních pár stránek jsem si říkala proč to autor tak zbytečně vše zjednodušil. Vůbec netuším o čem bude další kniha... Kdyby neudělal na konci ten happyend mohl krásné pokračovat. Takhle bych to už nechala jako trilogii. Ale třeba mne překvapí. Kdo ví.

27.07.2023 5 z 5

Vladykova pomsta Vladykova pomsta Katarína Soyka (p)

Sekeráš, vladyka a panovník, který byl oklamán, jeho přátelé byli povražděni a jeho hrad vypálen. Vpřed ho žene už jen pomsta. Zabít toho, kdo to všechno způsobil. Na cestě za pomstou potkává čarodějnici Mironu. Tu zradil ten stejný muž. Navíc ji ještě zneužil a předhodil k pobavení svým mužům. Cíl je tedy jasný, nejprve zotročit a potom Karoliho zabít. Jenže to by bylo moc jednoduché. Karoliho ochraňuje mocný čaroděj Meridak. I s ním se tedy musí vypořádat.
Aby toho nebylo málo naši hrdinové se do sebe pomalu ale jistě zamilují. Čemu ale dají nakonec přednost, pomstě nebo lásce?

Prvních 30 stran knihy bylo úžasných. Velká bitva, skvělé morbidní scény a sarkastický, černý humor. Znásilnění, samá akce a napětí. I když byli scény vykresleny krutě, musela jsem se u čtení místy prostě usmívat.

Chlapa zohlo, stratil rovnováhu a zapichol sa hlavou do zeme. Tak ostal.
,,Šiesty? Si šiesty, človeče?! Ostaň šiesty!" zaprosil nahlas knieža.

Jenže pak přišlo zklamání. Putování Sekaráše a Mirony, k cíli pomsty, mne vůbec nebavilo. Vše se až moc opakovalo, a tím příběh ztrácel na čtivosti. Čarodějnici unesli, Sekeráš ji zachránil, jen kvůli tomu, aby ji následně opět unesli a on ji zachraňoval znova.
Po třetím únosu už jsem prostě byla otrávená.

Oba mi navíc připadali jako superhrdinové. I přes veškerá zranění vždy zvítězili a ještě se vyléčili. Neříkám, že léčení bylo jednoduché a nestálo Mironu kupa sil, ale ve finále vyvázli bez zranění a mohli ihned bojovat dál.

Konec byl fajn a docela nepředvídatelný. Což se mi moc líbilo.

Ale stačí dobrý začátek a dobrý konec, když zbytek je nemastný, neslaný?

Co musím vyzdvihnout jsou ale krásné ilustrace od Eriky Adamcové.

Hodnocení: ,5/5 (tedy 50%)

Věřím tomu, že kdyby se scény neopakovaly nebo se 100 stran putování vynechalo a vytvořila se z knihy spíše povídka, byla bych spokojenější.

19.05.2024 3 z 5

Dům na tekutých píscích Dům na tekutých píscích Carlton Mellick III

Příběh dvou dětí, Rickyho, kterému nikdo neřekne jinak než Klíštěk a jeho starší sestry Polly. Tyto děti žijí ve velkém domě a navíc nikdy nepoznaly své rodiče. Obývají několik oddělených místností a stará se o ně chůva. Ta jim říká, že rodiče si pro ně přijdou, až budou starší. Děti samy nemůžou nikam chodit, protože za dveřmi číhá nebezpečí v podobě slídičů. Ty kdysi dávno zabili jejich staršího bratra. Vše se ale tak trochu zvrtne, když se stroje v ubykaci porouchají. Navíc děti zjistí, že chůva byla jen robot. Když přestane téct voda a vypne elektrický proud, nezbývá jim nic jiného než se vydat po chodbách rozlehlého domu najít rodiče. Nic ale není tak jednoduché, jak se zdá. Žijí v domě i další lidé? A je jejich výchovna skutečně jediným místem, kde jsou děti?

Skvělý příběh z pera tohoto originálního autora. Musím říct, že u Mellicka nikdy nevíte, co vás na další stránce překvapí.

Boj o přežití v chodbách starobylého domu, napětí a akce, při boji se slídiči, strach ale i odvaha. Moc se mi líbilo, jak se Polly a Klíštěk navzájem podporovali. I když někdy by jeden druhého nejraději zabil (a to doslova), vždy nakonec vytvořili skvělý tým. Jeden bez druhého by nedal ani ránu. Prostě sourozenci.

Originální postapokalyptické sci-fi s prvky hororu a bizáru. Rozhodně jsem se ani jednu stránku nenudila. Jelikož postapo můžu, přišla mi tahle kniha od Mellicka zatím nejlepší. (Četla jsem od něj ještě Zbouchnul jsem satanovu dceru a Orgie v chomoutu).

Každá Mellickova kniha má obrovský přesah. V příběhu si vždy můžeme najít nějaké moudro a také věci k zamyšlení. Opravdu se dnešní rodiče tak liší od rodičů Polly a Klíšťka? Máme vždy čas na své děti? Nehoníme se příliš za kariérou, penězi a majetkem? Odpověď nechám na každém z vás.

Přiznávám, že jsem čekala trochu jiný konec, ale vlastně ten, který si připravil autor, se mi nakonec líbil víc.

Občas jsem měla pocit, že se některé věci zbytečně opakují.

Hodnocení 4,5/5

16.05.2024 4 z 5

Severní úsvit Severní úsvit Lukáš Kosař

Detektiv Carl Dawson je povolán do městečka v severní Anglii, kde se během krátké chvíle staly dvě vraždy. Navíc jedna nese známky vraždy rituální. Městečko Northern Dawn je zvláštní. Nejen, že se nedá najít na mapě, ale navíc, jakoby se tu zastavil čas. Jak spolu obě vraždy souvisí? Najde C.Dawson pachatele včas, nebo bude muset zemřít další člověk?

Tak tohle byla jízda od začátku až do konce. Příběh vás na začátku chytne a na konci pustí úplně unešené a spokojené.

Moc se mi líbí styl psaní autora. Děj je psán hodně věčně, bez zbytečného okecávání a hodně přímočaře. Jak kdyby to psal skutečně detektiv. Žádné popisování emocí nebo detailů tam, kde být nemusí. Je to úplně něco jiného, než jsem zvyklá číst. Po rozvleklých fantasy byl tento příběh příjemným osvěžením. Jsem neskutečně překvapená, a doposud nevím, jak se autorovi povedlo, že přestože nepoužíval moc popisu, viděla jsem všechna místa, jako bych tam byla s detektivem.

Detektivky vlastně vůbec nečtu. Dřív nějakou tu A.Christie nebo A. C. Doyla, ale to je vše. Když ale autor přišel s tím, že je to mysteriózní detektivka, nemohla jsem odolat. A udělala jsem dobře.

Atmosféra, tajemno, temno až vlezlo. Anglické počasí skrz naskrz. Trochu mi to tou atmosférou připomínalo Ospalou díru. (Film, který naprosto zbožňuji). Není tedy tajemstvím, že jsem si zamilovala i Severní úsvit.

Oceňuji celou řadu detailů. Ať už se jedná o krásnou ořízku, kde je runami napsáno Severní úsvit, o perfektní anglická jména a příjmení postav, která dýchají starobylou atmosférou i formulkami, které sekta používala při rituálu. Je vidět, že si autor dal opravdu záležet.

Detektiv je drsný týpek, který nejde pro sprosté slovo a také ránu daleko. Tento povahový rys mi ale vůbec nevadil. Ba naopak seděl mi k němu. Žádný třasořitka by v Northern Dawnu neobstál.

Vrah byl pro mne dlouho záhadou. Nakonec se mi ale má domněnka potvrdila. Ovšem s dalšími překvapivými informacemi.

Oceňuji i celou řadu ilustrací. A vůbec mi nevadilo, že jsou tvořeny Al. Na začátku knihy je i jednoduchá mapa, ke které jsem se během čtení často vracela.

Jediné, co mne malinko zarazilo byla doba, ve které se příběh odehrává. Knihu vřele doporučuji všem, kteří mají rádi záhady.

14.05.2024 5 z 5

Dračia šupina Dračia šupina Henrich H. Hujbert

Poutníku,
zastav své kroky a odpočiň na posvátné mýtině. Zavři oči a nech se unášet do říše snů. Co se dělo v tomto místě, když jsi ještě nebyl na světě? Pohledni s námi do světa minulého. Otevři oči, vidíš Všehomír, Temnoles, mocné bytosti i velké bitvi? Pak vítej. A poslouchej... Poslouchej co vypráví lístky starého dubu, co vypráví skála a co je ukryté v zemi nasáklé krví.

Autor pro nás v knize přichystal rovnou dvě povídky, které sahají do dob našich předků. A ještě naprosto rozdílné. Asi jako noc a den. Příběhy slovanské mytologie a legendy, které naši zem protkávají.

První legenda DRAČIA ŠUPINA vypráví příběh vladyky, který neměl dědice. Vypravil se tedy za strigou v naději, že mu pomůže. A skutečně, striga mu namíchala lektvar, po kterém jeho žena otěhotněla. Nic ale není zadarmo.
Příběh o vytrvalosti, o tom, že bez práce nejsou koláče a o síle lásky. Ať už otcovské, tak i té milostné. Pohádka, která pohladila po duši. Objevují se zde víly, bludičky, rusalky, skřítci, trpaslíci, a dokonce i drak nebo zlovlk.

Druhý příběh V RUNÁCH KLIATBA UKRYTÁ je oproti prvni povídce hodně brutální.
Vypráví o kmenu divokých, který přišel do Všehomíru rozsévat smrt. Rabují jednu vesnici za druhou. Dokáže se jim někdo postavit? Příběh o hledání odvahy a víry.
Místy až morbidní. Znásilňování, dokonce i posmrtně, vraždění i pojídání mrtvých. To vše tady objevíme. Často to bylo nepříjemné čtení, o to víc, když jsem na konci knihy zjistila, že se jedná o skutečnou legendu z Kremnických vrchů.
,,Prevrátil ženu na chrbát, roztiahol jej nohy. Chcel jej civieť do tváre, gniaviť prsia a biť ju. No ona sa ani nepohla. Veselo sa pousmial, obcoval s mrťvou."

Kniha není žádným typickým fantasy, ale úplně něco jiného, než jsem doposud četla.
I když jsem se ze začátku nemohla moc začíst. Kniha je totiž psaná ve slovenštině a navíc ještě takové spíše staroslovenštině. Díky tomu je ale z knihy úplně cítit ta atmosféra let minulých. Což nakonec velmi oceňuji. Autor vás vtáhne do děje a máte pocit, že se nacházíte v Temnolese spolu s Bohdanem.

I přesto, že se jedná o povídky, které často nečtu, tyhle byly naprosto promakané, až do nejmenšího detailu.
Mne více oslovila povídka první, a to díky své hravosti a lehkosti. Druhá povídka je také zajímavá, ale rozhodně není pro citlivé duše.

12.05.2024 4 z 5

Dvory Chaosu Dvory Chaosu Roger Zelazny

Sláva, konečně velká epická bitva. Jen je teda škoda, že Corwin se jí úplně neúčastní, a tak i my sledujeme boj spíše z dálky.
Všechno se vysvětlí. A Corwinův příběh se ukončí.

Druhou pentalogii, kde roli vypravěče přebírá Corwinův syn Merlin, si už nepřečtu. Pět prvních knih mne úplně stačilo.

Neříkám, že se mi knihy nelíbily. Fantasy to bylo pěkné, svět perfektně promyšlený. Ale měly i zbytečně moc odboček od hlavního děje. Zbytečné natahování. Kdyby z pěti knih autor udělal jednu, která by měla cca 500 stran, udělal by podle mne lépe.

Knihy jsem navíc četla ve slovenštině. Což byla velká výzva. A zjistila jsem, že fantasy a sci-fi v jiném jazyce než češtině moc nedávám. Ačkoli mne slovenština v románech nebo thrillerech nevadí, tak tady to bylo prostě hodně znát.

Na tu dobu, kdy poprvé knihy vyšly (rok 1970 první díl), to musela být pecka. Dneska už to takový efekt nemá. Aspoň pro mne. Bohužel.

04.05.2024 3 z 5

Paže Oberonova Paže Oberonova Roger Zelazny

Corwin se dozvídá konečně pravdu o království Amber a jeho vzniku. Kdo je jeho přítel Ganelon? Kam zmizel jejich otec? A kdo z jeho sourozenců se spojil s Chaosem?
Další díl, kde není moc děje. Jen se všechno pomalu rozkrývá a připravuje na závěrečnou bitvu.

04.05.2024 3 z 5

Život na míru Život na míru Nikki Erlick

Pozor! Emoční nálož.
Chtěli by jste vědět, kdy váš život skončí? Nebo radši ne?

,,Vůbec jsem se na něj nepodívala. Před tou operaci jsem se podívat bála. No a teď mi zase každý den připadá posvátný, bez ohledu na to, jak dlouhý provázek jsem dostala. Nechci propadat smutku nebo o tom všem pořád přemýšlet, to bych jen ztrácela čas. Stačí být vděčná. A žít naplno."

Začátkem března se před každým vchodem, kde žijí osoby starší 22 let, objeví záhadná černá krabička. Je popsána jménem adresáta a také záhadným vzkazem: Uvnitř se nachází míra vašeho života. Co to ale znamená? Mnoho lidí krabičku ze zvědavosti otevře a zjistí, že v krabičce jsou provázky. Provázky různé délky. Brzy se vědcům podaří určit, dle délky provázku věk, kterého se dožijete. A svět se začne rozdělovat na ty krátké a dlouhé.
Kniha sleduje osudy 8 obyčejných lidí. Většinou mají provázky kratší. A světe div se všechny příběhy jsou vzájemně propletené.

Moc se mi líbilo, jak autorka zachytila tu paniku z neznámého. Od počátečního strachu, hysterie, lítosti až po agresivitu.

Kniha je plná mouder a nutí nás se často zamýšlet nad samotným životem. Udělali bychom něco jinak, pokud bychom věděli, kolik máme času? Měla bych děti, kdybych věděla, že je neuvidím vyrůstat? Nebo kdybych věděla, že na jejich výchovu zůstanu sama? Vdala bych se za někoho s krátkým provázkem? Dělám ve svém životě vše tak, jak chci? Nebo bych měla něco změnit?

Vážně hodně filozofie a emocí. Brečela jsem nejméně 5x. Musím říct, že konec mne dostal tak moc, že i děti se mně ptaly, co se stalo.

Charaktery postav jsou vykresleny dobře. Autorka nám odkryje život každého před i po objevení krabiček. Najděte si zde své oblíbence i osoby, které budete nesnášet. Ale nic není černobílé.

Autorka skvěle zakomponovala do příběhu i politiku. Konkrétně boj o prezidentský mandát. Co všechno jsou schopni lidé udělat pro moc? Jak umí využít strachu ostatních?

Hodnocení: 4/5 za občas táhlejší kapitoly a také za neobjasnění, kde se tu ty krabičky vlastně vzaly. Nikdo neřešil proč a jak. Všichni to vzali jako hotovou věc.

23.04.2024 4 z 5

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Jste lékař?"
,,Ne, ale mám vám dát injekci."
,,A já ji odmítám, na to mám plné právo. Co vy na to?"
,, Že vám ji píchnu i tak."

Hl. hrdina Corwin se probouzí po nehodě v nemocnici. Zjišťuje, že tu ale něco sakra nehraje. Proč mu lékaři píchají injekce, které ho mají oblbmout? A proč má obě dvě zdravé nohy v sádře? Rozhodne se tedy jednat a utéct. Naštěstí při útěku natrefí na kancelář ředitele. Ten mu, i když ne moc ochotně, poskytne adresu jeho sestry. Corwin se tedy vydává k ní domů v naději, že mu pomůže vzpomenout si. Nebude to ale tak jednoduché. Musí si před ní dávat pozor a hlavně nemůže prozradit, že si nic nepamatuje. Jak mu dojde mohlo by ho to totiž stát život. Pomalu zjišťuje, jak se věci mají. I to, že je jedním z devíti princů Amberu. Jak se ale do Amberu zpět dostat a získat trůn, který má nyní v moci jeho bratr Eric?

Musím říct, že kniha se četla dost obtížně. Tím, že Corwin se tváří, že všechno ví, i když ví úplný prd, se ani čtenáři nedostává tolik informací, kolik by mělo. Upřímně jsem myslela, že knihu nedočtu. Asi do 3/4 knihy jsem se nemohla zorientovat. Pak se ale příběh rozjel, a nakonec to byla úplná bomba. Pohltilo mne to a nepustilo.

Svět jako takový je úžasně promyšlený. Amber (symbolizující řád) a Chaos jako jeho protipól. Tohle jsou jediné skutečné světy. Ostatní, včetně naší Země, jsou pouze stíny, které Amber a Chaos vytváří svým působením na sebe. A mezi těmito Stíny, i jejich alternativními realitami, mohou princové a princezny Amberu a Chaosu, jako jediní, cestovat. A to pomocí Vzoru. Takže promyšlené úplně skvěle. Jen malinko těžší na pochopení.

Emoce a city postav v knize nenajdeme téměř vůbec. Oberon, vládce Amberu, otec Corwina a jeho sourozenců, jednoho dne zmizí. Nikdo neví kde je a trůn zeje prázdnotou. A tehdy začíná boj o moc. Kdo bude jeho následovníkem? Všichni jsou proti všem, nikdy nevíte komu můžete věřit. A každý ze sourozenců se stará pouze sám o sebe a o to, aby že souboje vyšel, co nejlépe. Emoce zda zkrátka nejsou na místě. A zrada střídá zradu.

Moc se mi líbilo, že sourozenci se mohou mezi sebou kontaktovat přes karty nebo že mají schopnosti regenerace. Neregeneruji se ale příliš rychle. Což je velké plus. Žádní úplně nesmrtelní hrdinové.

Hodnocení: 3,5/5
Těším se na další díl.

10.04.2024 4 z 5

Krik nevinných Krik nevinných Roman Kulich

NESTAREJ SE O MOJMIROVU SMRT JINAK ZDECHNEŠ!!!

Četli jste nějaký mysteriózní thriller? Že ne? A máte rádi mysteriózní filmy? Tak potom se Vám tento žánr bude určitě líbit.

Musím říct, že potom, co jsem zjistila, jaké má kniha hodnocení na Databázi knih, se mi do čtení vůbec nechtělo a od knihy jsem nic nečekala. Čekalo mne ale překvapení. A já musím říct, že jsem si tuto knihu zamilovala.

Kniha mne neskutečně dostala. Viděli jste filmy Vesnice, Ospalá díra nebo Rituál (N.Cage v hlavní roli)? Mně totiž kniha připadala, jako mix těchto filmů.

V knize se objevují démoni a duchové. Proto jsem si myslela, že se budu bát. Strach se nedostavil. Zato napětí provázelo celou knihu, stejně jako akce. Žádné hluché místo, kde by jste se nudili. Vše krásně plynulo. A když už jsem si říkala, že asi vím, jak to celé je, autor si pro mne přichystal další překvapení.

Úplně jsem viděla tu vesnici v horách, válící se mlhy nad loukami, temný les s jeskyní. To číhající zlo bylo úplně cítit. Všechny tyhle popisy dodávaly příběhu tajuplnou až mysteriózní atmosféru.

Jediné, co mne překvapilo a trochu zklamalo, byl čas, kdy se příběh odehrává. Myslela jsem, že děj se odehrává 19-20 století. Když ale autor zmínil televizi, mobilní telefon a rok 2004 hodně mne to překvapilo. A nemohla jsem se s tím vůbec sžít. Nemyslím si totiž, že tohle by se mohlo v roce 2004 stát. Teda aspoň doufám . Ale v 19-20 stoleti určitě ano.

Skvěle napsaná kniha. I samotný závěr mne dostal. Zavřela jsem knihu a asi 20 sekund jsem jen koukala do prázdna.

03.02.2024 4 z 5