LuckyVagabond LuckyVagabond komentáře u knih

Cikáni Cikáni Josef Koudelka

Krásná kniha. Koudelka dokázal cikánský drsný život v chudobě, segregaci a nepochopení zobrazit v poetické a romantické rovině. Člověk z fotek pocítí určité okouzlení, sympatie a soucit s touto kulturou. Tyto působivé fotografie doplňuje několikastránkový text o historii romů, který mě donutil zapřemýšlet nad cikánskou otázkou a přiměl mě si o tom ještě něco načíst.

10.01.2019 5 z 5

Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Guy Delisle

Guy Delisle opět nezklamal. Krásná jednoduchá kresba. Zajímavé autentické informace z jeho pobytu v Korei. Doufám, že brzy zase něco vydá. Fakt mě to baví :)

07.01.2019 5 z 5

Podivuhodná robotí expedice Podivuhodná robotí expedice Jindřich Janíček

Moc příjemné překvapení! Originální ilustrace a příjemný oddechový příběh, který přiměje i k zamyšlení.
Dole již jedna komentující trefně vystihla slovy: "výtvarná lahůdka".

Tu musím mít ve své knihovně.

06.01.2019 5 z 5

Nádech výdech Nádech výdech Jan Charvát

Fascinující počin. Kolem výdechových komínů chodím denně, ale nikdy mě nenapadlo se nad tím nějak pozastavit. A už vůbec by mě nikdy nenapadlo, že bych o tom někdy mohl číst knihu a ještě by mě bavila. Každopádně mě fakt bavila a rozšířila pole vjemů, kterými na mě Praha působí. Jako by jich nebylo už i tak trochu moc. Ale to holt k Praze patří. Jinými slovy žádný výdechový komín už neuniká mé pozornosti a následnému hloubání.

28.12.2018 5 z 5

Svůdné schůzky Svůdné schůzky kolektiv autorů

Zajímavý přehled různých stylů a různých pojetí erotického komiksu. Rozhodně stálo za přečtení a rozšíření si obzorů. Výrazněji mě tam žádný autor nezaujal. V tak omezeném prostoru to možná asi ani nešlo. Ale obálka vypadala táák slibně.

28.12.2018 3 z 5

Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Brad Stone

Jeff who?

21.12.2018

Skeptický ekolog Skeptický ekolog Bjørn Lomborg

Kniha donutí o světě přemýšlet trochu jinak. Přestanete vidět všechno kolem sebe tak apokalypticky.

Nesouhlasím se všemi interpretacemi a závěry autora. Sám jsem docela ekouš v tom smyslu že třídím, nekonzumuji a nepoužívám živočišné výrobky, stavím domky z přírodních materiálů (slaměná, konopná, lněná izolace, hliněné omítky, dřevo), snažím se nakupovat v bezobalových obchodech atd. Takže nepoužívám argumenty v knize jako výmluvu proč ekologické problémy totálně izolovat ze své reality. Ale když se člověk přenese přes své zažité pravdy, může kniha přinejmenším nabídnout vyváženější pohled na svět a jeho ekologickou zkázu.

Podobná kniha, kterou bych doporučil je "Faktomluva". Sice není tak ekologicky orientovaná, ale podobně donutí přehodnotit zajeté pravdy, které máme o světě a jeho úpadku. Taky se četla mnohem lépe.

21.12.2018 4 z 5

Street art Praha Street art Praha Tomáš Pospiszyl

Dost obsáhlý záběr pražského street artu. Autor asi záměrně nevybíral jen kvalitní kousky, ale nasekal do knihy všechno na co narazil. Což reálně zobrazuje stav a kvalitu tohoto uměleckého žánru u nás. Opravdu mě zaujalo tak možná 10% obsahu. Zbytek byly celkem slabé, bezduché výtvory. Což mě trochu zklamalo. Takže 5 hvězd za obsáhlou dokumentaci, 2 hvězdy pražským pouličním umělcům. Až jsem dostal chuť sám vyrazit do ulic a něčím zajímavým zase přispět. A možná to i udělám :)

21.01.2019 3 z 5

Svatá Barbora Svatá Barbora Marek Šindelka

Graficky opravdu skvělá práce. Jedno z nejlepších ztvárnění, na které jsem zatím narazil. A za to dávám 5 hvězd.

Příběh mi ale vůbec nesedl. Neinspiroval, nešokoval, nevyvolal emoce, nepřekvapil, nepobavil, nepohladil na duši, nevzdělal a nerozšířil obzory, nic z toho co se mnou dělají jiné kvalitní komiksy. Příběh údajně značně pozměněn oproti pravdivé události. Těžkopádně jsem se tím prokousal.
Takže za příběh 1 hvězda :(

30.12.2018 3 z 5

Akty Akty Mikoláš Aleš

Krásná jednohubka ve formě oslavy převážně ženských křivek v podání mého nejoblíbenějšího Českého umělce. Kniha obsahuje zhruba 145 skic a kreseb.

29.12.2018 5 z 5

Intimní život Intimní život Cheryl T. Cohen Greene

Fascinující životní příběh.

16.10.2022 5 z 5

S jídlem roste chuť S jídlem roste chuť Petra Kovácsová

Nápad hezkej. Dobré jídlo a místo talíře krásné, ženské tělo. Jen mi přijde, že nebyl využit plný potenciál myšlenky. Fotky jsou podle mě zbytečně přehnaně decentní. Na některých fotkách ani nejde poznat, jestli je jídlo vyfoceno na ženě, na muži, nebo na nějakém béžovém ubruse. Ten slibovaný nevšední zážitek, ani krásné ženy ani chuť znovu listovat knihou i když zrovna nemám hlad z pohledu muže kniha neposkytla. Opravdu škoda.

06.03.2019 2 z 5

Arzach Arzach Mœbius (p)

Moebiuse mám v některých případech docela rád. Ale tady jsem se nemohl zbavit dojmu, že se snaží si hrát na něco co úplně není a to celou dobu kazilo zážitek. Sám vlastně v úvodu naznačoval, že v tomto díle skočil po hlavě do neprozkoumaného, aby zjistil co z toho vzejde. Působilo to na mě jako snaha o hippie lsd trip, který je tak divný až vás to baví a jen potrvzuje nutnou autorovu intoxikaci jinak by přece něco tak šíleného a neuchopitelného nemohlo z lidského vědomí vzejít že. Bohužel to celou dobu působí jen jako neautentická a kostrbatá snaha. U Šílené ze Sacré-Coeur se mu tento dojem podařilo vyvolat už lépe. Abych jen nekritizoval, tak některé kresby jsou dost dobré a chvíli jsem se u nich pozastavil abych si je pořádně prohlídhl a vstřebal je. Sem tam se někde objevilo nějaké prso nebo falus. Ale to je asi tak vše.

15.02.2019 3 z 5

Cikáda Cikáda Shaun Tan

Prostě další lahůdka Shauna Tana, která k vám nepromlouvá skrze slova, ale emoce které ve vás rozechvějí dokonalé ilustrace a silná témata. Tentokráte z úmorného prostředí korporátu.

21.01.2019 5 z 5

Jiný svět Jiný svět Angelo Purgert

Tak tohle bylo veliké zklamání :( zobrazit alternativně smýšlející lidi, kteří prahnout po souladu s přírodou tím, že nasbírají konvenční modelky, dají jim květiny do vlasů a vyfotí je bosé u srubu, nebo potoka prostě nestačí :( Čekal jsem něco ve stylu fotek z Rainbow family, Burning man a podobně. Tam ale fotografům nahrává autenticita, která tady nešla cítit ani trochu. Nápad skvělej. Provedení hodně špatné :( proč se nenakontakovali na lidi, kteří filozofii tohoto projektu opravdu žijí a nenafotili je? Vždyť je jich tolik a jsou tak krásní. Autor na mě působí jako zdatný obchodník, než kreativní umělec.

17.01.2019 1 z 5

Sojčák Sojčák Jaakko Ahonen

Tak tohle bylo dokonalé. Přirovnáváním k Disney a Kafkovi se tím podle mě nedostává dostatečnému ohodnocení. Toto delikátní dílo tyto dva slušně zastiňuje. Každopádně tohle je jeden z několika komiksů, který tuto formu pozvedává na rovinu umění ve všech podstatách. Rozhodně zakoupím do sbírky.

07.01.2019 5 z 5

Šen-čen: Cestovní deník z Číny Šen-čen: Cestovní deník z Číny Guy Delisle

Není to tak pěkně nakreslené a tak bohaté na informace jako Jeruzalém a Pchjongjang. Jde poznat, že se jedná o jeho starší tvorbu, ale pořád se to četlo samo a opět jsem se zase zábavnou formou něco málo dozvěděl tentokráte o Číně. Těším se na Barmu.

06.01.2019 5 z 5

Tantrické příběhy Šakti Tantrické příběhy Šakti Pandit Višnudéva

Na přebalu knihy čtu: Pohled na tantru je u nás příliš zjednodušený. Příběhy obsažené v této knize jsou určeny především ženám a jejich pochopení tantry. Přinášejí vyjádření různých úrovní, jimiž se při tantře prochází, také archetypů u nás a projevování se vlastností čaker.

Já: Hmm to zní dobře. To bych mohl koupit své uvědomělé, bisexuální přítelkyni. To by ji mohlo zajímat.

Po otevření knížky přišlo bohužel jedno zklamání za druhým. Působilo to celé jako lesbické porno fantazie jednoduššího muže, protkané slovy jako jsou čakry, energie, aura, mantry, tantra, meditace, které ale nebyly zakomponovány v nějakém hlubokém kontextu, spíše jen náhodně vysloveny aby naplnily rádoby tantra podstatu. Doplněno o několik černobílých fotografií nahých žen, které působí jako z erotického magazínu pro muže.

Každý příběh se povrchně zaměřuje na vzhled dívek a obsahuje slova jako: vyholená kundička, vyholená mušlička, vyholená pipinka, pevné polokulovité čtyřky prsa, hebkou kůži a dlouhé vlasy, kakaová dírka, pití božského nektaru atd.
Všechny ženy nosí minisukně a jsou do hladka vyholené. Prostě laciné porno.

Ukázka: Obě měly krásné, pevné, pružné plnoštíhlé tělo, hebkou, sametovou kůži jako děťátka a pochopitelně pevné, nalité prsy s citlivými, vzrušivými bradavkami. Díky vyrovnané funkci hormonů jim také rostly pěkné, husté pevné a dlouhé vlasy. Jejich pipinky byly nalité, šťavnaté a stále voňavé. Pochopitelně si je vyholovaly, aby byla tato oblast citlivější a vnímavější na dotek.

Blána praskla, já vykřikla bolestí i štěstím a začala jsem jako zběsilá přirážet. Sestra vnikala prsty dovnitř vytahovala je zase zpět a já křičela ať je tam nechá. A pak jsem stříkala ještě víc, než Verunka.

Konečně jsem mohla hladit a laskat prsa své maminky a ochutnávat ty její tuhé anténky.

Příběhy byly o tom jak matka odpanila svoji dceru, vzájemné odpanění dvou sester, lízání sebe sama a tak dále.

Nic pro uvědomělé lidi, kteří hledají v sexualitě něco hlubšího, než jen vyholené lesbické klíny. Žena se nad knihou a mužskou omezenou perspektivou zasměje.
Moje dívka to tak také udělala.

Autor se údajně tantře věnuje 30 let a posledních 20 let se zaměřuje na tantru pro ženy.
Bohužel autor v knize používá pseudonym, který se nedá dohledat.
Že by další guru, který na tantra kurzech "odháčkovává" ženy tím, že ho do nich vrazí?

24.12.2018 odpad!

Pan Ovocňák Pan Ovocňák Nicolas de Crécy

Tak jako vegan a ovocemil jsem ke komiksu přistoupil se zkresleným, pozitivním zaujetím.

Bohužel mě komiks vůbec nezaujal. Řekl jsem si, že se tím prokoušu alespoň do poloviny a pokud se to nějak nerozjede, tak se s tím dále trápit nebudu. Nedočetl jsem.

Kresba je podprůměrná (i já kreslím líp). Příběh taky o ničem. Kdyby to mělo alespoň nějaké ponaučení ve prospěch ovoce a jeho zdraví prospěšnosti. Tak budiž. Ale ani toho jsem se nemohl chytnout. Prostě nic.
Jeden z nejslabších komiksů, který jsem v poslední době četl.

01.03.2019 1 z 5

Trávogeddon Trávogeddon Paul Tobin

Dobrá oddechovka.
Plants vs. Zombies je jediná hra na mobil, které jsem podlehl a projel ji a dokonce několikrát. Ta hra je prostě vychytaná.
Když jsem zjistil, že vyšel i komiks, zvědavost mi nedala a musel jsem mu dát šanci. Očekávání byla hodně nízká. Myslím, že to pro autory byla docela výzva dát příběh "tower defense" hře. Úkol se jim ale povedl. Nejde o žádné veledílo. Fanoušek hry ale příběh v komiksovém ztvárnění určitě ocení a příjemně si zavzpomíná a zarelaxuje tak jako já.

PS: kdo nehrál, nepochopí :)

23.01.2019 5 z 5