LuckyVagabond LuckyVagabond komentáře u knih

Pozor! Srdce muže Pozor! Srdce muže John Eldredge

Stěžejní myšlenka, že muž potřebuje v životě podstoupit boj, prožít dobrodružství, zachránit krásnou paní je vcelku trefná.
Ale vysoce koncentrované pánbíčkářství, neustálé omílání toho samého pořád dokola a černobílé vidění světa mě odrazovalo.

05.04.2021 2 z 5

Vědomý business Vědomý business Fred Kofman

Na mě moc zaměřené na korporát a leadership, což jde úplně mimo mě. Ale pro managery, nepolíbené nějakým osobním rozvojem a vnímání světa a života a lidí kolem sebe v nějakých hlubších souvislostech a přesazích to možná může být impuls k rozvoji. Kdo už svoji cestu rozvoje vědomí započal, se podle mě nic moc nového nedozví a na nějaké opáčko je to zbytečně moc rozvleklé.

10.04.2019 3 z 5

Zase je dneska Zase je dneska Jiří Charvát

Konečně kvalitní, duchaplná, upřímná a vtipná poezie 21. století.

Napsána vědomím století dvacátého druhého..?

26.03.2019 5 z 5

Sex není zadarmo Sex není zadarmo Chester Brown

Jeden z těch komiksů který si vezme na paškál nějaké tabu a ukáže ho v lidském světle. Nikdy mě nepřestane fascinovat o čem všem se dá napsat komiks tak, aby mě bavil a zároveň mě přinutil zapřemýšlet a přehodnotit nějaké předsudky.

Vlastně byl komiks svým způsobem v něčem krásný. Těžké popsat.

23.01.2019 5 z 5

Bacht the balvaj pheňa hin = Štěstí a vítr jedno jsou Bacht the balvaj pheňa hin = Štěstí a vítr jedno jsou Hana Šebková

Kombinace černobílých momentek ze života romských ghett s pěknými citáty a básněmi romských autorů.
Takový ten druh malé knížečky, který v naší předpojaté mysli polidšťuje pohled na romskou problematiku.
Nemám co vytknout.

Vegan v kondici Vegan v kondici Brazier Brendan

Výborná kniha od člověka, který sportu a veganské stravě zasvětil život a prošlapal cestičku k dokonalému jídelníčku za mě a neváhal se o to podělit.
Vím, že tak jako on to vychytané nikdy mít nebudu. Ale je dobré mít v povědomí nějaký ideál, ke kterému se můžu snažit přiblížit.
Do té doby ať žije rýže s rajčatovým protlakem, cizrnou z konzervy, seitanem a veg1 :D

21.01.2019 5 z 5

Šílená ze Sacré-Coeur Šílená ze Sacré-Coeur Alejandro Jodorowsky

Cože? Co to bylo? A proč se mi to docela i líbilo?

29.12.2018 3 z 5

Sexuální dohody Sexuální dohody Amara Charles

Útlá knížečka bez zbytečných omáček. O tom proč zvážit otevřenější vztah ve smyslu otevírání se intimně i dalším lidem mimo primární vztah. Proč to může být dobré pro osobní a duchovní růst, proč to může nabít vztah novou vášní, prohloubit důvěru, pouto a lásku a jak to všechno hlavně vědomě komunikovat s partnerem. Celé to bylo napsáno uvědomělým, kultivovaným a empatickým jazykem, který se četl velmi snadno. Pro lidi které láká myšlenka nemonogamních vztahů a pořád neví jestli to je, nebo není správná cesta. Zatím nejlepší knížka na toto téma, na kterou jsem narazil. Pomohla mi ujasnit si pár věci.

28.12.2018 5 z 5

Jeruzalém: Rok v rozděleném městě Jeruzalém: Rok v rozděleném městě Guy Delisle

Tato kniha mi byla milým překvapením. Pár týdnů mi ležela na stole a ne a ne se do ní donutit. Jakmile jsem ji otevřel, slupnul jsem ji jak jednohubku.

Autor nezaujatým pohledem vykresluje absurdnost života v Jeruzalémě. Nic nepodsouvá, nic neinterpretuje, prostě jen popisuje co viděl, slyšel, zažil. Vše v pěkných, jednoduchých, lehce stravitelných ilustracích.

Skvělý VHLED do této složité, kontroverzní země.
Jdu shánět další autorovy knihy.

28.12.2018 5 z 5

Ostravsko z nebe Ostravsko z nebe Milan Paprčka

Bohužel není moc o co stát. Pastva pro oči ani pro duši se nekonala. Ostrava je opravdu ošklivá a to i z "nebe".

28.04.2021

Rajská zahrada Rajská zahrada Ernest Hemingway

Tohle bylo hrozné zklamání! Nesympatické až otravné postavy vyobrazené neskutečně ploše. V příběhu se vlastně nic nedělo. Pořád seděli někde v hotelovém baru pili koktejly, v lepším se šli okoupat na pláž, nebo nakoupit popřípadě se pomilovali. Něco tak špatného jsem od Hemingwaye nečekal.

Knihu jsem přelouskal jen proto, že jsem nevěřil, že to může být tak hrozné a pořád jsem čekal kdy mě ta kniha překvapí a přijde nějaký příběhový zvrat, nějaká pointa, nějaký hlubší smysl, nějaké dokreslení postav. Ale toho se čtenář nedočká.

Jednu hvězdu dávám jen proto, že se stydím dát pod jméno Hemingway méně.

Vzhledem k posmrtnému vydání je pravděpodobné, že to je celé jen nějaký hrubý náčrt, který měl být ještě rozvinut. Jako když sochař nejdříve vytesá hrubou siluetu postavy a potom dolaďuje detaily. Nějaký vysněný koncept knihy a tématu, ale pro vdechnutí nějakého kvalitního literárního rozměru Hemingway možná neměl čas, chuť nebo odvahu vzhledem k tématu jakéhosi milostného polyamorního trojúhelníku, který na tu dobu mohl být pořád dost kontroverzní. Potom takový polotovar nemá smysl číst jako plnohodnotnou knihu, ale maximálně jako zajímavost, která ovšem nenadchne.

20.04.2020 1 z 5

Odkaz rodiny Jacksonů Odkaz rodiny Jacksonů Fred Bronson

Krásný fotografický vhled do vzestupu rodiny, kde hudba byla synonymum pro život. Z knihy číší radost, láska k hudbě, láska k rodině a velkolepý úspěch.

Při čtení/prohlížení jsem si na youtube pouštěl songy, které zrovna byly v knize zmiňovány a prošel si tak s rodinou Jacksonů cestu na vrchol song po songu, fotku po fotce, úspěch po úspěchu.

Kniha pro všechny fanoušky.

13.03.2019 5 z 5

Čistá duša Čistá duša Čistá Duša

Vůbec bych se nebál přirovnat autorčin talent snoubit hravost a hloubku slov, ke géniu Oscar Wildea, který dokázal kouzlit se slovy a myšlenkami podobným způsobem. Vlastně si myslím, že ho Čistá Duša předčila ve formě, hravosti, jednoduchosti i vytříbenosti. Kdyby žili ve stejné době, tak věřím, že by vzájemně toužili po setkání :)

Když potřebuji rychle osvěžit na duši, vím že na mě v knihovničce čeká tento krásný kousek.

06.03.2019 5 z 5

Nudi - Knížka pro nudisty a naturisty Nudi - Knížka pro nudisty a naturisty kolektiv autorů

Sběratelský antikvariátní úlovek. Počet publikací, kterých na toto téma v Čechách vyšlo by se dalo počítat na prstech jedné ruky, tak jsem ze zvědavosti a sympatiím k filozofii tohoto hnutí zakoupil.
V podstatě jde o malinkou 64 stránkovou brožuru než knížku.
Nejzajímavějších je prvních 8 stran kde se ve stručnosti probírá filozofie naturismu a tehdejší stav v Čechách. Na dalších 4 stranách se probírá vliv na zdraví těla i duše a ozónová díra.
Zbytek je nějaký trapný snář, horoskop a seznam naturistických pláží v Česku a v Evropě, který zabírá polovinu celé příručky. Knihu samozřejmě doprovází 10 aktů žen a dětí, ale žádný muž.

"Ve světě je naturismus jako směr uznávaný už několik desetiletí a zahrnuje nejen praktický, ale i filozofický pohled. Naturismus je definován jako způsob života v harmonii s přírodou, jehož projevem je kolektivní nahota spojená se zobecňováním úcty vůči okolí, celé přírodě i sobě samému. Naturismus preferuje přirozený vztah mezi kolektivní lidskou nahotou a přírodou prostřednictvím pobytu v ní, využíváním zdrojů jako jsou slunce, voda, vzduch. Usiluje o hlubokou úctu k přírodě a ke všem jejím složkám. Z toho jde vidět, že nejde o zanedbatelné hodnoty. Slunce, voda, vzduch jsou základními podmínkami života na Zemi. Harmonický způsob žití, vzájemný respekt, tolerance a úcta jsou důležité předpoklady fungování lidské společnosti, znaky její civilizovanosti, vyspělosti a demokratičnosti. Při bližším zkoumání tedy zjistíme, že jde skutečně o filozofický směr, který vychází z myšlenek humanismu a starořecké kalokagathie, tedy soulad mezi krásou, dobrem, souladu krásy těla a duše, ideálu dokonalosti."

"Předně, nepopíráme erotiku. V našem pojetí se však nevyděluje a nezdůrazňuje, prostě patří k harmonickému způsobu života. Mizí falešný stud, předsudky, dráždivá tajemství, vše se dostává do zcela přirozené roviny. Naturismus tak vede spíše k utužování partnerství, chcete-li k věrnosti. Setkáváme se samozřejmě i s nevybíravými útoky moralistů, které svědčí o naprostém nepochopení a o značně rozšířených předsudcích. Jejich kořeny spočívají v tvrzení, že nahota je hříšná, zatímco stud je ctnost. Naše hnutí však není ani protispolečenské, ani amorální. O tom se může každý lehce přesvědčit."

"Lidé jsou však svým způsobem odjakživa k nahotě přitahování, vždyť i "rajská nahota" je spojená se symbolem spokojenosti, vyrovnanosti a štěstí, a naopak stud je spojen s hříchem."

06.03.2019 3 z 5

Posvátnost sexuality Posvátnost sexuality Daniel Odier

Zasvěcení do tantry pomocí beletrie znělo lákavě.
Prvních 30 stran hlavní postava cestuje po Asii a hledá duchovní mistry, zasvěcuje se, iniciuje, dělá rozhovory, fotí, sbírá materiál pro knihu, a svým způsobem se sám poznává a hledá..
Když ho jednoho dne okradou o všechno co za rok práce nahromadil, není daleko od zhroucení. Časem si ale uvědomí, že to bylo to nejlepší co se mu mohlo stát. Kdyby ho neokradli a on střídavě nepropadal panice, nikdy by nepotkal tajemnou a krásnou tantričku Déví, která 16 let žila sama v celibátu a askezi v malé chatrči u vodopádu v zapadlém koutě lesa, kde nikdo nechodil.
Po čase si najde k Déví cestu a ta se nakonec nechá přesvědčit aby ho zasvětila do tantry. No komu by se tohle nelíbilo že :) Konečně příběh začíná být zajímavý. Ale ne na dlouho. Budou spolu řešit klasická východní témata jako je dualita, ego, Šiva, Šakti, lingam, jóni, kundalini, čakry, splynutí, nekonečno, vesmír, lásku, budou meditovat, koupat se nazí, praktikovat jógu, prohlubovat a projasňovat vědomí, zažívat orgasmy bez ejakulace a bez erekce... noo i když to zní všechno dobře, tak to bylo celé podané dost kostrbatě a pro mě nestravitelně. Jakoby měl autor nastudovanou tantru na teoretické rovině, ale po praktické se v tématu sám stále hledal a tak trochu vařil z vody. Moc se mnou toto vysvětlování tajů tantry nerezonovalo i když mě téma hlubšího intimního splynutí s partnerem a prohlubování a posouvání vědomí ne jen při milování zajímá. Knihu bych nedoporučil.

Na závěr jedna ukázka:
Celá tahle doba učení má za úkol proměnit mužské obvyklé a průměrné vyvrcholení ve vyvrcholení pomalých a neustále se zvětšujících vln, díky čemuž bude muž schopen pociťovat rozkoš ženy a uctívat Bohyni tak, jak by měl. Běžný mužský orgasmus je aktem násilí proti ženě. Je to projev mužské nemohoucnosti, použití této krátké rozkoše jako nože k bodnutí proti všemu co je ukryto hluboko uvnitř jejího těla obdařeného nekonečnými schopnostmi.

04.03.2019 2 z 5

Liberty Meadows - Ráj Liberty Meadows - Ráj Frank Cho

Tohle vypadalo fakt nadějně. Krásná dívka Brandy a útulek plný podivných zvířátek? Na tom se nedá nic zkazit ne?
Bohužel dá :(
Ten humor byl fakt divnej. Tak divnej, že jsem si říkal že to přeci nemůže být tak divné, že to je snad nějaká satira satiry? Ale ne.
Ztvárnění krásné Brandy bylo opravdu povedené. Vyobrazení krásné, sexy černovlásky cudnou nevyzývavou formou mě jako jediné bavilo. Ale to je pro dobrý komiks málo.
Možná kdyby Frank Cho vydal knihu jen s obrázky Brandy, bez trapného humoru, tak mu dám ještě šanci.

26.02.2019 2 z 5

Očkování: Obchod se strachem Očkování: Obchod se strachem Gerhard Buchwald

Název: Obchod se strachem přesně vystihuje knihu samotnou.
Z knihy člověk získá pocit, že očkování může za všechno zlo na světě a nikdy nikomu a ničemu nepomohlo. Je to plné tendenčních, zaujatých a dezinterpretovaných informací. Určitě je dobré mít přehled o tomto tématu a neočkovat se proti každé blbosti, ale vidět věci černobílé není nikdy k dobru. Relevantnější informace se člověk dozví spíše na anglické wikipedii. Tato kniha se jen snaží vyvolat strach a vydělat na něm.

02.02.2019 odpad!

Barma Barma Guy Delisle

Tak už mám za sebou Pchjongjang, Jeruzalém, Šen-čen a teď konečně i Barmu. V tomto případě je příběhově asi nejslabší, ale kupodivu to vůbec nevadilo. Delisle dokáže podat i každodenní rutinu života ve zkorumpované Barmě s vtipem a lehkostí, tak že vás to prostě bude bavit. Plus si člověk trochu rozšíří obzory ne jen o Myanmaru, ale získá i vhled do práce různých neziskovek.

Kamil neumí lítat Kamil neumí lítat Jennifer Berne

Knížka pro děti knihomolů i pro knihomoly samotné :)

20.01.2019 4 z 5

Přirozeně Přirozeně Tomáš Pospěch

Už dlouho přemýšlím jak knihu pojmout slovy. A pořád nemůžu na správná slova přijít. Nádherná kniha z které číší krása, svoboda a přirozenost, jenž při listování nabývají nových lákavých rozměrů.

20.01.2019 5 z 5