Zase je dneska

Zase je dneska https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399278/bmid_zase-je-dneska-Ov9-399278.png 5 28 11

První básnická sbírka dvojnásobného mistra České republiky ve slam poetry, známého pod pseudonymem Rimmer. Z copywritingu si bere jasnost a údernost, ze stand-upu humor, z probdělých nocí existencialismus a z psychedelických zkušeností fascinaci vědomím. Tím vším vás vzdušnou čarou vystřelí, kam od poezie očekáváte. Za slova.

witko
02.04.2023 5 z 5

Není to sice šálek mé kávy, ale sbírka mne zaujala a i pobavila.

honza7175
31.01.2023 5 z 5

Normálně poezii nečtu. Jsem rád, že jsem udělal vyjímku.

S touto sbírkou se zasmějete, zamyslíte i zasmutníte. Ale určitě se s ní nebudete nudit.

simon6145
18.12.2022 5 z 5

Tvorbu Jiřího Charváta sleduji delší dobu a baví mě jeho existenciálně-filozofický humor, který mi pomohl přečkat nejednu temnou chvilku tohodle biografu :)
Takové jsou i jeho básně, kde do slov převádí, čeho si všímá a jaká je jeho lidská zkušenost - s upřímností, lehkostí s jemným nádechem satiry.
Těším se zvlášť na chystanou novinku tentokrát z oblasti populárně naučné

Litlos
16.12.2022 5 z 5

Moje první pořízená knížka poezie a opravdu nelituji. Charváta sleduji, takže jsem se nebál zbytečné knihy a jsem za ni moc rad.

Nekdy se clovek dost pousmeje, nekdy je mu naopak smutno, kdyz si uvedomi, pravdu slov. Vtipne podany pravdy zivota. Celkove tedy vtipne, smutne pravdivy. Zalezi na nalade a aktualnim vnimani, kazdy to bude vnimat jinak, kazdy jsme unikat.

beruzzka
26.09.2022 5 z 5

moc se mi to líbilo!

Ajli
13.08.2022 4 z 5

Téměř stejně dobré jako básně od Těsnohlídka ml. Doporučuji!

Prey
07.06.2020 4 z 5

Ne, není to moc vtipné, spíš důvtipné. Díky bohu, díky Charvátovi, je to krásně smutné a rozkošně výstižné.

Chytuš
24.01.2020 1 z 5

Čekala jsem vtipné existenciální svitky
Ale byly to jen fest depresivní b... BÁSNĚ.

Uff, už při letmém pohledu na čtenářskou výzvu letošního roku mi bylo jasné, že téma poezie bude pro mě osobně nejtěžším. Básničkám jakéhokoli druhu se vyhýbám jak čert kříži, snesu jen ty, které jsou epické nebo vtipné. Od téhle sbírky jsem čekala to druhé - a to jsem se teda dost spletla... Zřejmě před dávnými a dávnými lety, v dobách, kdy jsem byla tak trošku emo a nosila červenou kostkovanou košili tak, aby mi ladila s tehdy aktuální barvou vlasů, bych se nad touhle básnickou sbírkou naprosto rozplývala. Možná se i pár veršů naučila zpaměti, nebo si je zapsala do deníčku - jak to ten Charvát hustě vystih, tu naší blbou dobu, kdy všechno je tak na hov..., že... S odstupem let, taky po pár sebepoznávacích zkušenostech (teda žábu za sebou nemám, to je fakt), musím říct jen to, že jaký si to uděláš, takový to máš, jak přemýšlíš, tak žiješ... Takže touhle bažinatou stezkou, kdy je všechno špatně - děkuju, ale už ne.

LuckyVagabond
26.03.2019 5 z 5

Konečně kvalitní, duchaplná, upřímná a vtipná poezie 21. století.

Napsána vědomím století dvacátého druhého..?

Čtenářník
28.01.2019 5 z 5

Jirka Charvát je ďábelské vědomí. Tenhle proud vyplivnutý na papír je skvělý. Jako by mi mluvil z duše :) Přestože jsem nevykouřil halucinogenní žábu, tak přemýšlím podobně jak on. Je super, že se najde i u nás člověk, který dokáže takřka nevyslovitelné chytit do slov - a s humorem. Stejně jako Alan Watts, kterého zmiňuje kolegyně pode mnou :)

"Všichni jsme jen vyděšený děti". Kéž by to ti všichni věděli, resp. uměli u sebe zachytit …

Elsinor024
25.01.2019 5 z 5

Jiří Charvát mě opravdu baví v současnosti nejvíc z poetů.
Vykouřil halucinogenní žábu a zjistil, že neexistuje. Přeložil Jeda McKennu, který mu to s chutí svým drsným způsobem potvrdil. Co s tím?
Snaží se popasovat se životem tak, jak píše, že objímá svoji třeskutou melancholii, až vzniká trochu cynický humor s (předstíraným:) nadhledem. Jeho videu "7 důvodů proč nenajdete pravou lásku" jsem se smála ještě dlouho potom. Když čtu jeho básně, přijde mi, jako by je psal beatnický filozof Alan Watts, když by se narodil v naší době a bylo by mu teď něco přes třicet, jako Jiřímu Charvátovi.

"...tajže až příště přijde panika
až budeš lapat po dechu
k ránu
na zastávce
vzpomeň si
že v tobě všechno zaniká
v tobě všechno vzniká
jsi kapka v oceánu
oceán v kapce

a co když v tom je celej vtip?
že kam až oko dohlídne všechno
seš ty..."

selfíčka
atentáty"

a trochu osobní:

"jak fraktura co nesrůstá
jsou noci bez lamp bez svíček
paraván ze tmy
kde se smí brečet
když svírám v rukou deníček
co psala touha
a rozum nečet"

básně poezie česká poezie

Jiří Charvát
česká, 1984
2017  80%Eskejp: Na útěku z kanceláře
2019  91%Zase je dneska
2017  85%Qejci: Existenciální sperma komiks

Kniha Zase je dneska je v