LuckyVagabond LuckyVagabond komentáře u knih

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Tak tohle bylo libové počteníčko.

07.04.2021 5 z 5

Ovoce poznání Ovoce poznání Liv Strömquist

Velmi poučné dílo, které nás seznamuje se stupiditou lidí, která se historicky projevovala ve spojení s ženským pohlavím.

Vůbec jsem netušil, že i u nás v Evropě se děla taková zvěrstva jako:
Znecitlivění klitorisů kyselinou, nebo jejich odoperování a to vše ve vznešeném boji proti pomyšlení, rakovině, necudnosti a dalším nemocem.
Že se podle bradavky mezi nohama (klitoris) určovalo jestli je žena čarodějnice nebo ne.
Na paškál se berou i témata jako je shaming pohlaví, menstruace, neznalost rozdílu mezi vulvou a vagínou, která přetrvává dodnes, tabuizování ženské sexuality a vyobrazení vulvy, mýty o ženském orgasmu a hromada dalších témat.

Kniha je nabitá informacemi, které jsou překvapivé až šokující, ale vtipná forma celé téma zlehčuje a brutální témata se čtou s lehkostí. Kresba je jednoduchá, ale má styl a nerozptyluje od obsahu.

Komiks má edukativní a osvětový rozměr dle mého názoru vhodný pro všechny věkové kategorie. Od adolescentů až po důchodce, pro muže i pro ženy.

21.04.2020 5 z 5

13. komnaty Andreje Babiše 13. komnaty Andreje Babiše Luboš Y. Koláček

5 hvězd dávám jen proto, abych vyvážil iracionální antibabišovskou inkvizici, která hodnotí negativně všechno, co se otře o slovo Babiš v jiném než kritickém duchu. Každopádně si myslím, že fenomén Babiš by si zasloužil propracovanější publikaci. V knize se dost věcí opakovalo a přívětivost autora působila občas dost nepřirozeně. Celkově to působilo trochu jako rychlokvaška, kdy autor píše prostě na zakázku nakladatelství a ne proto, že by o tématu chtěl psát od srdce.

Kniha, která je napsána perem člověka, který otevřeně sympatizuje s Babišem a nesnaží se do něj kopat zprava, zleva a tahat špínu a překrucovat je ovšem osvěžující změna. Pár nových detailů z osobního života jsem se sice dozvěděl, ale jinak se zase spíše rozpitvává jeho byznys, působení v politice se rozebíralo dost po povrchu. Asi je to i tím, že v roce vydání knihy se v politice svým způsobem teprve rozkoukával. Od té doby Babiš, opozice a hejtři dost přitvrdili a všichni rozehráli úplně jinou ligu.
Takže kniha za pár let dost ztratila na aktuálnosti.

19.12.2019 5 z 5

Příběhy z konce předměstí Příběhy z konce předměstí Shaun Tan

Moje hlava říká.. vždyť to ani pořádně nedává smysl.
Duše pro změnu.. přesně tohle jsem si přála slyšet.
Zření.. extáááze.

Nechápu jak to ten Shaun dělá. U těchto příběhů jsem si připadal jakoby mě někdo poklepal kouzelnou hůlkou na čelo a teleportoval do nějaké jiné magické dimenze,
kde všechno je tak neuvěřitelné a neuchopitelné a zároveň tak povědomé a blízké.

Shaun malované příběhy zase povznesl na ryzí umění v rozkošném kabátku.

05.03.2019 5 z 5

Nová země – Objevte v sobě smysl života Nová země – Objevte v sobě smysl života Eckhart Tolle

Žádná jiná kniha mě v životě neposunula tak jako tato. Díky Eckharte :)

Eckhartovy knihy jsou jediné, ke kterým se vracím a pokaždé si z nich něco vezmu.

U jeho knih se mi líbí, že nezprostředkovávají jen subjektivní názory, ale raději člověka srozumitelným jazykem nasměrují k samotné esenci pochopení.

Pokud bych mohl doporučit někomu jen jednoho autora, tak to bude vždycky Eckhart Tolle. Hodně lidí mi za takové doporučení už poděkovalo.

04.03.2019 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Nejlepší kniha, kterou jsem za posledních pár let četl. Chápu, proč ji Bill Gates daroval všem americkým vysokoškolským absolventům roku 2018 a proč ji Bill rozesílá různým důležitým osobnostem světa (poslal ji i Babišovi). Mám na svět pozitivnější pohled, něž většina lidí. Přesto s mým světonázorem pěkně zatřásla a musel jsem přehodnotit mnoho svých zajetých pravd o světě v kterém žiji. Kniha se četla jedním dechem. Zásobovala mě konstantně nadějí a radostí. Kniha v úvodu nabízí dvanácti otázkový test, kde si můžete ověřit jak reálné je vaše mínění o problémech světa. Když jsem ho dával kolegům, kteří jsou velmi inteligentní a mají rozhled, tak každý odpověděli jen jednu otázku správně. Další podobná kniha, díky které jsem vlastně uspěl v úvodním testu Faktomluvy na více než 70%, je "Skeptický Ekolog". Není tak dobrá a čtivá a nesouhlasím se všemi interpretacemi, které nabízí, ale také člověka donutí přemýšlet o věcech jinak.

21.12.2018 5 z 5

Invaze 68 Invaze 68 Josef Koudelka

Skvělý dílek do skládačky pochopení našich dějin. Kniha má docela velký formát 25x32cm, takže osobité Koudelkovy fotky přes celou stranu člověka doslova vtáhnou do dění a nedlouhý text pěkně dokreslí zajímavý historický kontext. Rozhodně stojí alespoň za zapůjčení v knihovně. Cítil jsem určitou hrdost za odvážlivce a rebely na fotografiích a tehdejší politické reprezentaci, že měla sílu se trochu vzepřít opravdovému diktátu, který nikomu neprospíval. Ale i pochopení k ruským vojákům, kteří si evidentně mysleli, že přijeli zachránit České soudruhy od kapitalistického spiknutí. Chápu, že v tak složité době to muselo být pro všechny dost těžké se zorientovat. Na některé paradoxně tehdejší propaganda působí ještě dnes i přes veškeré informace, které máme naservírované na stříbrném podnose.

19.03.2019 5 z 5

A proto nejíme zvířátka A proto nejíme zvířátka Ruby Roth

Nádherná knížečka. Kéž bych jako dítě měl takovou knížečku taky. Možná bych pochopil co to je hamburger dříve než ve 27.
Celkem složité téma zobrazuje v krásném a citlivém podání. Užitečná výbava každého uvědomělého rodiče.
Já ji dostal jako dárek na Vánoce, který mě moc potěšil :)

21.01.2019 5 z 5

Ti otravní králíci Ti otravní králíci Ciara Flood

S přítelkyní jsme milovníci králíků, takže kniha byla jasná volba. Vytříbené ilustrace a veselý příběh. Pokud někdy budu mít děti, tak jen proto abych jim mohl kupovat knížky jako jsou tato a potom si je sám mohl číst :) Jen škoda, že jsou ty dětské knížečky přečtené za 5 minut. I tak má ale své čestné místo v naši dospělácké knihovně.

28.12.2018 5 z 5

Swingeři.cz aneb začátečnické trampoty jedné cáklé swingerky Swingeři.cz aneb začátečnické trampoty jedné cáklé swingerky Lenka Macháčková

No nebylo to zas tak špatné. Styl jakým je to napsané, je dost specifický, kvalita dost kolísavá, některé části jsem musel trochu přetrpět. Kdo očekává nějaký kvalitní příběh, nebo literární formu tak bude rozhodně zklamán. Spíše jde o autentické a hodně neformální sdělení různých zážitků, zkušeností, postřehů a mouder z netradičního životní stylu, kdy si páry různě prohazují v posteli partnery.
Jako vhled do života a mysli lidí, kteří milují sex a užívají si ho všemi doušky, bez strachů a limitů zajetých pravidel naší společnosti, to má svoji hodnotu a dá se to přečíst. Popravdě chvílema jsem autorce nevšední zážitky a otevřenost ve vztahu záviděl.

09.10.2021 3 z 5

Pokrok: Deset důvodů, proč se těšit na budoucnost Pokrok: Deset důvodů, proč se těšit na budoucnost Johan Norberg

Perfektní kniha. Každá stránka je nabitá ozdrojovanými informacemi o tom jakým hnusem se lidstvo muselo doposud brázdit a srovnává tyto staré časy s dneškem. Je to jedna z těch knih, kterou když po přečtení zavřete, obujete si boty a vyjdete ven z domova, tak si oddechnete v jaké pohádce si v historickém kontextu žijete. Knihu bych srovnal s knihou Faktomluva, jen je napsaná více polopaticky a je o dost vstřebatelnější.

"Nic nevytváří "staré dobré časy" lépe než špatná paměť."

Z obsahu: Jídlo, hygiena, očekávaná délka života, chudoba, násilí, životní prostředí, gramotnost, svoboda, rovnoprávnost.

10.05.2021 5 z 5

Prague Sketched Prague Sketched kolektiv autorů

Podařená kompilace děl pouličních kreslířů (urban sketchers). Myslím, že vlastní úvod knížky nejlépe vystihuje samotnou knihu:

Jsme Urban Sketchers Prague.

Prahu milujeme, proto zde žijeme. Na rozdíl od návštěvníků, kteří jen rychle prolétnou, máme šanci vnímat veškeré pohyby, tvary a barvy života a architektury města, které nazýváme naším domovem. Pro nás je město živým organismem.

Občas jsme Prahou posedlí a zdá se, jako by nás zvala, abychom ji poznali ještě o něco lépe a hlouběji. Kreslíme ji, abychom ji spatřili z nových úhlů, abychom si ji na chvíli přivlastnili, zkrotili ji. A někdy jí tím prostě chceme poděkovat za to, že je.

Většina z nás vede rušný život. A ve věku selfie tyčí, smartphonů a video-všehomožného nám právě sketching poskytuje možnost magického úniku.

Umožnuje nám vytrhnout se z každodennosti a vrhnout se do světa bez osobních problémů a stresů, do světa pohody; z "tady a teď" do nekonečně se odvíjejícího příběhu našeho výjimečného města.

Naše skupina se setkává týdně na tzv. "sketchwalks". Setkání probíhají za každého počasí, na všechmožných místech - od sochařských zahrad, přes kluziště a nákupní centra, až po staveniště.

Na konci "sketchwalku" sdílíme naše výtvory. Díky jedinečnému úhlu každého z nás se ti samí barmani, balkóny nebo barokní zárubně rodí znovu a znovu v každém skicáku, přetvořeni a nabiti pokaždé zcela novou energií.

Jsme skutečně nadšení, že můžeme některé z našich výtvorů sdílet i s Vámi prostřednictvím této knihy. Prahu milujeme, a tak věříme, že díky naší knize možná spatříte skrytou krásu našeho města ve zcela novém světle. Především však doufáme, že Vás bude inspirovat, abyste i Vy sami vyzkoušeli urban sketching a to kdekoliv, kam vás cesty života zavedou.

Urban Sketchers Prague

22.12.2020 5 z 5

Hlavní postava/autorka má zdravé sebevědomí, má pozitivní vztah ke svému tělu a k sexu obecně. No a je z Ostravy, mého rodného města. To je asi tak všechno co mě zaujalo.

Příběh se nečetl špatně, jen byl neskutečně předvídatelný a chyběl mi nějaký přesah. Matka rozvedená alkoholička. Sprostý, bezcitný neurotik, vodící si domů jednoho zoufalce za druhým. Autorka jako malá zažije zklamání v lásce a potom se nezletilá nechá odpanit jedním z milenců matky, aby se ještě více utvrdila ve skepsi k lásce a mužům. Pořád jsem doufal v nějakou překvapivou životní zápletku. Dával jsem tomu šanci do strany 75. Dále jsem se tou nudou už netrápil.

Marně čekám na příběh sexy šlapky, nebo nějaké sexuální bohyně, která mě ohromí třeba i zajímavým intelektem, vědomím, hodnotami, pohledem na život, na sex, na lásku... Nějaká pro kterou je prostituce třeba složitá cesta sebepoznání s příběhem s poučením nebo něco takového..
Ale příběh kde se autorka jen chválí jak je skvělá, krásná, sexy a finančně úspěšná tím, že ji nevadí roztáhnout klín s každým kdo zaštěrká penězi v kapse mě neoslovil. I když chápu, že dělat takové řemeslo a nezcvoknout se z toho musí být docela umění. Nějaká "šlapka" intelektuálka, která by chtěla napsat knihu by nebyla? :)

Dobrá kniha se zajímavým intošským a osvětovým přesahem o prostituci, která donutí k zamyšlení byl komiks "Sex není zadarmo." Doporučuji.

09.04.2019 2 z 5

Pečeme s Kafkou Pečeme s Kafkou Tom Gauld

Jemný humor pro intoše a knihomoly :)

Smíchy se za břicho popadat asi nebudete, ale rozhodně vás tento druh humoru pohladí.

PS: Nenechte se odradit Kafkou v názvu tak jako já. Téměř se v knize neobjeví.

01.03.2019 5 z 5

A A Pavel Čech

..... B .....

(Kdo četl, chápe.)

05.01.2019 5 z 5

Fenomén psychedelie Fenomén psychedelie Filip Tylš

Když se řeknou lysohlávky, nedej bože lsd, většině lidem začne blikat v hlavě kontrolka, že se začínáme bavit o něčem co je špatné, co musíme odsoudit, zaškatulkovat do kategorie škodlivých drog a rychle přehodit výhybku na jiné, kultivovanější téma.

Tato kniha ovšem totálně naruší váš společností formovaný názor na intoxikaci psilocybinem a má to dokonce věděcky podloženo a navíc ze známého prostředí Českých psychiatrů.

Zpětně mi nejvíce v paměti utkvěla část knihy, kde pod dozorem psychiatrů různí lidé (dost často sami psychiatři) podstupují intoxikaci. Popisují pod vedeným dohledem, jak se mění jejich vědomí. Nejzajímavější mi přišlo, že zpětně většina zařadila psychadelický zážitek mezi nejvýznamnější momenty života, mnoho testerů zážitek vnímalo jako duchovní zážitek, který jim pomohl si utříbit priority v životě, které vedly více k rodině a vztahům a lásce a také to, že většina by do toho šla znovu, ale s velikým respektem a časovým odstupem.

V knize se člověk dozví ovšem mnohem více. Rozhodně doporučuji.

22.12.2018 5 z 5

Kravín na konci pekla Kravín na konci pekla Zuzana Andělová

Neuvěřitelně silná kniha. Viděl jsem spousty videí z kravínů, ale číst si o tom formou pravdivého příběhu člověka, který se v nich nechával zaměstnat je další rozměr, který vnímavého člověka vtáhne a zasáhne. Statečná autorka přibližuje totální barbarství skryté za produkcí mléka. Nakoupil jsem knihu hned 3x. Tohle se prostě musí šířit a číst a hlavně už proboha v 21. století nekonzumovat stále kravské mléko, navíc když jsou na trhu desítky alternativ.

06.11.2022 5 z 5

Život v Číně I. Život v Číně I. Kchun-wu Li

Tohle bylo informačně fakt výživné. Komiks mě totálně vtáhnul a během čtení na mě nepřestávala padat tíha života tehdejší Číny.
Ač je kresba jednoduchá a černobílá, tak má podařený, vytříbený rukopis.

Po četbě mě zaplavila klasicky vděčnost za to, že žiji v době a zemi v které žiji.

05.03.2019 5 z 5

Lajka Lajka Nick Abadzis

No co dodat. Ne že by mi Lajky nebylo líto. Ale je to jen 1 případ ze 150.000.000.000 takto sobecky a bezcitně zneužitých zvířat pro vlastní prospěch, nebo potěšení lidí a to každý rok. Všichni se dojímají nad smrtí jednoho pejska zatímco mají v ledničce naporcované prase, které se inteligencí a citovým projevem rovná psovi. V celosvětovém měřítku probíhá za tichého souhlasu a ignorantství většiny nejbrutálnější holokaust, který kdy byl a majorita lidí ani nemrkne. To můj rozum moc nepobírá. Dobrá.. dobrá.. budiž. Pominu etické paradoxy a ohodnotím i komiks jako takový. Zpracovaní příběhu, ani kresba mě bohužel moc nenadchla. Docela jsem se musel přemlouvat to dočíst. A to mám rád pejsky a rakety. Něco mi říká, že by si Lajka zasloužila propracovanější dílečko. Za mě tedy jen 3 hvězdy.

04.03.2019 3 z 5

Erik Erik Shaun Tan

Nádherné a poučné. Každý jsme jiný. Erik dokonce vypadá jinak, komunikuje jinak, zajímají ho úplně jiné věci. I přes onu odlišnost Erik v rodince u které přebýval zanechal v nevybarvených zákoutích jejich životů semínka, která vyklíčila do nových zářivě barevných květů, kterými zůstala rodinka po jeho odchodu obohacena.

Se mnou jako s vášnivým cestovatelem knížka neskutečně rezonovala. Rozhodně si zakoupím do sbírky a také jsem získal nový tip pro dárek pro některé přátele ze vzdálenějších zákoutí světa.

06.02.2019 5 z 5