LuckaH2 LuckaH2 komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Vím, že vlastně skoro každý spisovatel zaslouží obdiv, že napíše příběh. Ale někdy ho jen vypráví. U této knihy(a vlastně všech knih této autorky) mám ale pocit, jako by prozila všechny postavy. Opět jsem si knihu užila, prolinani ich formy a přítomnosti s vyprávěním o otci, az se minulost s přítomnosti potkaji....skvělé

28.10.2019 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Sama jsem se (ač jsem o generaci mladší než hlavní postava Marie) díky knize vžila do myšlenky, jak bych se srovnávala s rozvodem, samotou. Viděla jsem i část naší rodiny, kde se někdo stará o starší příbuzné víc. Bolelo mě, jak ségra Marie jí věčně kritizovala (obecně, bože, proč jsou lidi na sebe hnusní kvůli tomu, že jeden se jinak obléká??? Vlastní sestra, rodina...). Trochu jsem víc čekala od popisu Krumlova, nebo té atmosféry, což mi chybělo, nebo mě to nevtáhlo. Ale pocity a okolnosti kolem Marie mě vtáhly. I když jsem od Hájíčka četla pro mě lepší knihy, líbilo se mi a četlo se mi to dobře.

22.05.2022 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Wow. To je vykresleni mista, postav, historie. Moc o tehle casti naší zeme nevim, skoro nikde jsem tam nebyla. O to vic, to pro me bylo zajimave. O tom, ze byli po 1SV valce dohady české uzemi, polske atd.jsem věděla matně.
Žádná postava nebyla cernobila, každá mela slabe chvilky, prohresky, tak jako v zivote. Osud a život tech lidí nebyl vubec jednoduchy a je dobře si to pripominat.

13.10.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Nejsem fanoušek knih "co by, kdyby...", ale Mornstajnovou jsem si nechtěla nechat ujit. A je pravda, že jsou lide, kterym nevadí, že tu byl komunismus a nesvoboda, tak je fajn jim ukazat, že to tu mohlo vypadat šílene i dále. I kdyz ted nam to připadá nereálné, co třeba Čína...
U knihy jsem brečela, hlavně proto že mám malou dcerku a ta představa, že ji vytrhli z rodiny. A Maja se na ni upinala. I když se tu neděje, jinde na světě komunismus kvete. Dobré si to připomínat a děkovat, jak žijeme. Za me nakonec silná kniha.

22.05.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Všechny dily nekriticky miluju, jen některé více;-) u tenhle me pobavil. Tim jak hrabě Kostka nechce jet, protože mu vzali obraz za miliony. Nad překlady pani Tiche u kralovny. U zamilovanosti Marie jsem se culila. No prostě je to odpocinkove a těším se na další:-)

30.10.2020 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

To je tak krásný dojemný mily příběh. Pohádka pro dospělé. Originální ač "naivne" psane postavy se jmeny z knihy, které jim Carl dává, když jim nosi knihy. Přečteno rychle, žádné velké slozitosti, jasný příběh. Moc jsem si to jako oddechovku užila

23.10.2023 5 z 5

Čte se to diky formě rozhovoru samo. Zajímavé věci o pachatelich vrazd, obetech, pozustalich, vyšetřování, soudech...nekdy "vtipne". Trochu jsem čekala vic info o scenarich serialu, ale i tam me kniha velmi bavila.

17.01.2023 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Spolecensky roman s prvky detektivky. Pulka společensky, druhá pulka vysetrovani. Palec nahoru za vnořeni se do místa pražské čtvrti Baba, i kdyz radeji mam autorciny knihy z "divociny", pohraničí. Zajímav propojení dávné minulosti, která nas může dostihnout. Četlo se to dobře, ale úplně na zadek si z toho nesedam

03.07.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Hodně dlouho budu mít rozhovory před sebou. Každou druhou větou jsem byla v šoku. Jak říkal J. Kraus nás komunismum proti tomu byly Marianske lázně. Jsem ráda kde a kdy žiju, ze mam jídlo, nemám strach o život... Tohle by měla být povinná četba pro všechny. Největší paradox, vše je v KLDR hlidane (kopírování na školní kopirce se zapisy), a vše jde podplatit. Lžou si do kapsy... Zasloužene Magnesia Litera

21.06.2021 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Je mi 33 let, takže nejsem úplně cílová skupina kniha, přesto jsem byla nadšená. Ty popisy starých uliček, opuštěných domů, Prašiny, ta atmosféra, skvělá. Příběh mě taky moc bavil, bylo to pro mě napinave, trnula jsem, co se stane. I rozuzlení mě bavilo. Určitě si přečtu druhy díl

02.06.2021 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Nejde dát deset hvězdiček?Geniálně vystavená kniha psaná krásným jazykem - "Byla to úctihodná věta, která udržovala velmi důvěrný vztah s čáskou zatímco tečkou přezíravě pohrdala", plná zajímavých myšlenek - "...pamatujte si, že děti, na rozdíl od dospělých, chtějí být štastné, proto ještě neztratily schopnost nacházet potěšení v úplných maličkostech." Okrajově nenásilně ukazuje proměnu Rusku, ale i touhu žít, i když jste zrovna odsouzeni k doživotnímu domácímu vězení. A ten konec - milý úsměv na tváři. Ráda bych si jí přečetlav někdy znovu.

28.10.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tezko hodnotit kvalitu knihy, ale ať uz realita nebo vymysl- kazdopadne je to desive,ac nehororove. Rikala jsem si na začátku, hlavně nepatrat:-)Nedalo mi to, neco malo jsme na googlu našla, že se v těch místech opravdu něco dělo/děje, což nedokazuje pravdivost. Takže závěr: pokud je to výmysl-klobouk dolů pred Karikou, pokud je to pravdivé vyprávění-panbuh s Igorem. Ač tak ci onak, do Tribece by me nikdo nedostal!

21.02.2018 5 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Slyšela jsem také zpracování na ČRo. Moc jsem si to užila. Netradiční pokus, netradiční úmrtí a ještě případ z minulosti, který dokreslují deníky. Skvělé

21.04.2024 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Četla jsem ted podruhe, po letech. Vubec jsem si nepamatovala, takže me to dost bavilo, nemohla jsem se odtrhnout. Jdu do druheho dilu. Ač "brutalni" vrazda, není tam nic nechutneho. A velmi se mi líbilo, ze me Bergman střídave stval, stridave skvely, proste zadne černobílé postavy:-)

26.08.2023 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

"Nenáročna" detektivka v hezkém prostredi přímořskeho Svedska, stockholmsky expert Peter Vinston na vrazdy je tu zrovna na neschopence a pomaha mistni vysetrovatelce Tove Espingove. On muž vždy v obleku, ona holka s chlupy od psa v autě, dvojka k pohledani:-)takze i trochu humoru. Kromě vyšetřování, je tu i děj kolem Peterova života, dcera, bývalá manzelka, takže trochu i román. Bavilo me to, druhý díl si dám.

19.06.2023 5 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Pokud jste někdy letěli, nebo se chystáte letět, dopravním letadlem, povinná četba:-) tolik zajímavostí ze světa letišť, letadel, stevardů, pilotů. Třeba spotřeba letadla, to mě dost šokovalo. Jakými testy letadla prochází, co se stane když poletí kufr bez vás. Ale třeba kolik si připraví zájemce o výcvik peněz, a kolik (směšně málo) je nástupní plat u nízkonákladovek.
Moje druhá kniha od Martina Moravce (po p. Marešovi) a opět jsem se nenudila, skvělý rozhovor!

02.05.2023 5 z 5

Skála Skála Peter May

Po letech jsem si přečetla znovu a opět skvělé!10* je to originální příběh.

Kdysi to byla kniha, diky které jsem se chtela podivat do Skotska, což se mi loni povedlo a i kdyz jsem nebyla na Lewisu, stala jsem v Ullapoolu, koukala na trajekty a slibovala si, ze se tam vrátim.

05.02.2020 5 z 5

Proč nejde dát 10 hvězdiček? Unikátní kniha s nádhernými fotografiemi. Měla jsem ji půjčenou,ale přemýšlím,že si ji pořídím, abych se k ní mohla vracet, protože už teď se mi po samotářích stýská. Někteří možná poznamenani bývalými závislostmi, vyprávěli někde až bláznive, ale přitom v tom bylo tolik pravdy, moudrosti, víry... Odešla jsem z velkoměsta na okraj vsi, les mám za domem, plně jim rozumím, i když všechny vymoženosti (od elektřiny po nakupaky) využívám. A v něčem jim zavidim. Lecckde mě az dojali.... Silná kniha!

04.10.2018 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Velmi silná kniha, skvělé propojene osudy několika generací, že jsem si při čtení říkala, že bych ráda znala příběhy svých předků do takových detailů. Do postav jsem se díky spisovatelce tak vžila, že při události, jež v druhém manželství zásadně poznamená Anežku, se mi při té představě udělala fyzicky špatně. Taková kniha by měla doplňovat učebnice dějepisu, protože díky ní i lidi, kteri nezažili války nebo komunismus dokáží lépe pochopit, proč co kdo udělal...

01.05.2018 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Trochu smutné, trochu ze života, trochu milé, trochu tajuplné...Murakami je mistr vypravěč. Jeho popisy jsou tak zhmotněné a skutečné, věříte mu každé slovo a slyšíte každou melodii...

03.01.2018 4 z 5