LuciusWlk LuciusWlk komentáře u knih

Hra o trůny 2 Hra o trůny 2 George R. R. Martin

Vynikající úvod série Písně ledu a ohně. Autor si nebere servítky a od první stránky nahazuje vlasec s návnadou, kterou čtenář s chutí pozře a pak už je lapen autorovým vypravěčstvím a dějem Písně ledu a ohně.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stejnojmenný seriál na motivy knihy (série 1):
Před závěrečným dílem 1 série je čas zhodnotit toto dílko. A můj názor? Maximální spokojenost!!! Seriál Hra o Trůny mně neuvěřitelné nadchl. Nejen svým zpracováním, ale vcelku věrným ztvárněním knižní předlohy! Samozřejmě že nemá smysl polemizovat co je lepší, knize se hraná forma nevyrovná, ale zde přinejmenším drží stejné tempo. A i pro diváka, který ságu Píseň ledu a ohně nečetl, je zpracování, myslím, vcelku přijatelné a pochopitelné. Alespoň v dané rovině. Trochu zavádějící možná zní škatulka fantasy, ale první kniha ságy, Hra o Trůny, prostě taková je. Je to začátek a jemná příprava. Nicméně, těší mně opět zde zachycená surovost doby „rádoby středověku“ bez zbytečných příkras. Na seriál luxusní počin, nádherná výprava, exteriéry, věrný scénář tak z 90% Pro fanouška fantasy a George R. R. Martina je to splněný sen. 6*

30.12.2013 5 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Koralína je veskrze dětskou knihou, ale opět krásně napsanou a příjemně strašidelnou. Gaiman umí vymyslet zajímavý příběh, u kterého děti zažijí dobrodružství a dospělí noční můry.
-----------------------------------------------------------------------------
Film: Koralína a svět za tajnými dveřmi: Gaiman umí psát originální a zajímavé příběhy a jejích převedení na plátna kin si vždy, bohudík, pohlídá. Platilo to jak u Hvězdného prachu a platí to i zde. Přesto, že jde o animovaný film, ona i knížka je spíše pro mladší čtenáře, přesto jde o skvost, po všech stránkách. Animace je vynikající, sama Coralina perfektní a určitě bych neopomíjel i soundtrack. Děj má vše podstatné a řídí se předlohou. Nádhera! 5/5

29.12.2013 5 z 5

Advokát Advokát Michael Connelly

Advokát je nádherně čtivá knížka. Kniha má pozvolný rozjezd, ale jakmile autor nastíní celou situaci, děj začne gradovat a držel mou pozornost, bez slepého místa, až do samého konce. Po dlouhé době jsem si vychutnal knížku, která mě nutila číst, dokud nedočtu. Přesto, že jsem to od tohoto titulu nečekal. Ať už to bylo mým oblíbeným soudním prostředím, anebo autorovým stylem psaní, já jsem nadmíru spokojen.
Film na motiv knihy: Obhájce: Musím se přiznat, že jsem už dlouho neviděl tak skvělý snímek s prostředí americké justice. V poslední době. Film má šťávu, šmrnc, spád, skvělé obsazení, vynikající hudební podkres. Tedy, se superlativy se to nemá přehánět, ale tady jsem si smlsnul. Od filmu vesměs očekávám, že mě chytne v prvních minutách a vyplivne sežvejkaneho pár minut po závěrečných titulcích. Tak přesně toto se sice nestalo, ale spokojeny jsem víc než dost. Dobrá práce je třeba ocenit!!!

28.12.2013 5 z 5

Hořící drát Hořící drát Jeffery Deaver

Z knížky jsem měl pocit, jako by už neměl Deaver v této sérii co nabídnout. Vymyšlené je to dobře, jak jinak, Lincoln válí a jeho dedukce je odzbrojující. Celý děj, potažmo tři čtvrtiny knihy ale šlape v zavedených kolejích, které byly v některých minulých případech mnohem propracovanější a napínavější. Závěr samozřejmě překvapení, jenže to celou knihu nezachrání a tak Hořící drát zapadá spíše do průměru případů Lincolna Rhyma, což je i tak na poli literárním v podstatě nadprůměr.

26.12.2013 4 z 5

Vichr smrti Vichr smrti Steven Erikson (p)

Setkání dvou civilizací a intriky na nejvyšší úrovni. Dějově tak nasycené, až s toho přechází rozum. Spousta zásadních postav míří do Lederské říše, aby zde zásadně ovlivnily dění v Malazském světě. Chtěl bych napsat, že jde o nejlepší díl série, ale takovýto pocit mám po každém přečteném dílu a věřím, že po dalším to bude stejné. Série má prudce vzestupnou kvalitativní křivku a každý díl je lepší, než předchozí. Erikson navíc umí vymýšlet postavy, které by mohli mít každá vlastní knihu. A že jich je tady požehnaně. Vynikající.

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Opět neuvěřitelně napínavý a čtivý díl ságy o zaklínači. Zaklínač Gerald zde hraje spíše druhé housle a Ciri přebírá štafetu. Autor si opět pohrál se stylem a nenechává tuto ságu zajetým invencím. Věž vlaštovky je vynikající a já se nedočkavě vrhám na závěrečný díl ságy o zaklínači.

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Po poněkud vlažnější první knize, jsem rád, že jsem dal dalšímu dílu šanci. Tři vyvolení mě vtáhly do děje a má zvědavost má vzestupnou křivku. Doufám, že i série Temná věž si udrží zatím slibnou vzestupnou tendenci :)

Tanec s draky 2 Tanec s draky 2 George R. R. Martin

Druhá část je o něco lepší, děj se srovnal a postoupil, byť nepatrně, přesto možná celkem zásadně. Přiznám se, že mi trochu začíná vadit rozsáhlost postav a děje. Především odstraňování postav, které od začátku táhnou celou sérii a protlačování do popředí celkem nezáživné postavy v ještě hojnějším počtu. Ale nesuďme den před večerem.

Tanec s draky 1 Tanec s draky 1 George R. R. Martin

Trochu jsem se obával, jestli mě tento díl nebude nudit. S ohledem na paralelní průběh děje s Hostinou pro vrány, kde, byť zde byl děj věnován jiným postavám, přece jen bylo v Hostině spousta odkazu na děj Tance. Nenudil! Martin opět dokázal, jak si umí s dějem pohrávat a napínat a míchat karty této hry. Neděje se zde tolik zásadního, přesto bylo báječné sledovat osudy Tyriona a spol.

Svědectví Svědectví Stephen King

Pěkně baculatá a čtivá kniha, ale zas tak uchvácený nejsem. Od Kinga bych čekal něco tajemnějšího. Nevadil mi náboženský podtext, ale celkem mě zklamal závěr a vyústění tak nějak do ztracena.

Rytíř Galen Rytíř Galen Michael Williams

Rytíř Galen je určitě nejzajímavější knihou série Hrdinové. Děj je dobře vymyšlený, vystavěný, trochu napínavý s dobrým koncem. M. Williams je dobrý vypravěč, a oproti Lasičkovému štěstí vymyslel příběh, který nenudí.
Série Hrdinové, jako celek, bohužel, působí dojmem narychlo poskládaných příběhů, spadajících pouze do nějakých mezí průměru. Osobně nemám důvod se jakkoli k teto sérii vracet.

Rozbité okno Rozbité okno Jeffery Deaver

Deaver rozehrál opět famózní hru na kočku a myš. další s případů Lincolna Rhyma nezklamal, a i když rozbité okno je poněkud klidnější, je i velmi čtivé a udržel mou pozornost do poslední stránky.

24.12.2013 5 z 5

Půlnoční vlny Půlnoční vlny Steven Erikson (p)

Další vynikající zážitek se světa Malazu. Půlnoční vlny, ala svět Tiste Edur nás odvádí trochu stranou a ukazuje další nový svět. Tentokrát jde více než o masakr a monumentální souboje, spíše o intriky a pletichářské hry kolem Lederského království a vládců Tiste Edur. Jestliže se o G.R.R. Martinovi říká, že je králem intrikaření, pak Erikson ukazuje, že je stejně zdatný, ne-li zajímavější. Záplava nových postav zprvu trochu mate, ale Erikson nikdy nenabízel nic jednoduchého a nutí k soustředění, se kterým se záhy dostaví i příběhový přehled. Opět výrazné postavy a Tehol se sluhou Buggem mě nepřestávali udivovat. Jejich dialogy a humor byl odzbrojující!
Půlnoční vlny jsou trochu klidnější, přesto nepostrádají nic a drží laťku kvality stále hodně vysoko.

Tisícerá myšlenka Tisícerá myšlenka Richard Scott Bakker

Bitvy byly dobojovány, nové spory rozhořeny. Závěrečný díl trilogie uzavřel jeden kruh a otevřel druhý, který bude součástí druhé trilogie ze světa R. Scott Bakkera. Po dočtení Tisíceré myšlenky nemohu hodnotit jinak než fenomenální. Jde sice o složitější čtení, mnohdy se zdlouhavými popisy a filozofováním. Jako celek je vynikající propracován a brilantně promyšlen. Sympatie s postavami se přelévají na jednotlivé strany, kdy jednou někomu fandíte a o pár stránek dál již proklínáte. Nezbývá než doufat v brzké vydání druhé trilogie ze světa Eärva.

Válečný prorok Válečný prorok Richard Scott Bakker

Oproti prvnímu dílu je kniha ucelenější a děj přímočařejší. Příběh začíná gradovat a musím se přiznat, že jsem dlouho neměl po dočtení tak smíšené pocity a před závěrečným dílem tak rozhozené představy o pokračování. Bakker pokračuje v rozjeté hře nemilosrdně a buší do čtenáře ze všech stran svou krutostí a zápletkou. Vůbec se nebojím přívlastku filozofická fantasy, kde jakýkoli čin, jakýkoli vývoj je prodiskutován na úrovni filozofických dogmat. Jakákoli hranice žánru je zde s lehkostí deformována a tvarována dle autorovy libosti a krutosti. Zohledním li fakt, že jde o Bakkerův trilogický debut, (tedy druhá kniha po debutu První přichází tma), tak je více než jasné, že Bakkera bude třeba mít pod drobnohledem.

První přichází tma První přichází tma Richard Scott Bakker

První přichází tma je nádherně propracovaná a promyšlená kniha. První kniha trilogie Princ ničeho, uvádí do světa vynikajících postav, intrik a příběhu, který se, díky Bakkerově vypravěčskému umu, řadí mezi vrcholy temné fantasy. Svou promyšleností se směle může zařadit např. vedle Malazské knihy padlých.
Autor nás bez vysvětlování hodí do nového světa, zaplaví mraky jmen a událostí a tak chvilku trvá, než se zorientujete. Poté ale čeká odměna, která je více než noblesní.

Pistolník Pistolník Stephen King

První kniha Temné věže ve mně zanechala rozporuplné pocity. Čekal jsem něco víc a dostal příběh, spíš povídku, kterou nevím jak hodnotit. Dám ale šanci dalším dílům a uvidím, jak zapůsobí po rozsáhlejším ději.

24.12.2013 3 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Příjemné překvapení. Po kapku strnulejším a nudnějším začátku se autor "rozvášní" a pak už vás to nepustí.
Stejnojmenný seriál na motivy knihy:
Pilíře Země pravděpodobně dělí diváky na ty co četli a nečetli. Je těžké převést tisícistránkový román na plátna kin a serial, byla tedy dobrá volba. Přesto, by to chtělo alespoň ještě další 4 díly. Děj si zachovává hlavní dějovou linii, i když značně okleštěnou. Mrzí mě ale, že i přes fakt, že se Ken Follet podílel na tvorbě jako konzultant je zde dost zásadních dějových změn! Tomu, kdo román nečetl bude spoustu věci připadat v tomto pojetí hloupé, nedomyšlené a mnohdy kýčovitě naivní. Přesto, že v knize je vše bravurně domyšleno a dějově skvěle poskládáno. Na druhou stranu, jako televizní produkce jde o vynikající počin, se zajímavým castingem a dobrým soundtrackem.

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Zajímavá kniha a skvělý příběh, který by si zasloužil více děje, nebo další části. Konec ale mohl být trochu konkrétnější.

Pevné pouto Pevné pouto Alice Sebold

Nevšední příběh určitě ano. Nevšední zážitek bohužel ne. Příběh dobře začíná, zajímavě. Zvědavost u někoho, kdo příběh nezná je klad k prokousání se první půli. V tomto místě je děj pravděpodobně nejzajímavější a dalo by se říci dynamický, ale poté se to zadrhne a děj se neuvěřitelně roztáhne, zpomalí a vyšumí do vágního konce. Možná jsem ovlivněný Jacksonovým filmovým zpracováním, které bylo vynikající a děj byl, díky přizpůsobení filmovým podmínkám, dynamičtější. Takže si troufám říct, že jde o vzácnou vyjímku, kdy film překonal knižní předlohu.
Stejnojmenný film na motivy knihy:
Takové příběhy stojí za to vidět. Mimosmyslový pohled na svět Saoirse Ronan je úžasným zpestřením. Někomu může lézt na nervy, ale v závěru vše krásně docvakne na ty správné místa a v tom je Jackson pan režisér. ( komu popřípadě nedocvaklo, doporučuji shlédnout ještě jednou ). Film i přes svou délku mě držel a nepustil. Málokdy jsem přál nějaké herecké postavě tolik utrpení jako vrahovi v tomto snímku. Trochu mě proto zamrzelo, že ho tak nějak semlely boží mlýny. Trochu zaujatě ( mám 8 měsíční dceru ) jsem mu přál nějakou radůstku ve stylu Ctihodného občana. Nejděsivější na tom všem totiž je, že to není až tak daleko od dnešní reality. Jedním slovem tedy: vynikající.

24.12.2013 3 z 5