Lucie21352 Lucie21352 komentáře u knih

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Musím přiznat, že tento druh literatury mě příliš neláká, ale potřebovala jsem nějakou "oddechovku" a musím říct, že svého výběru vůbec nelituji. V knize je vše co člověk od romantického románu očekává, ale vždy když se příběh začíná blížit k extrému (já tomu říkám "romantické klišé"), tak z toho autorka udělá vtip, což se mi hrozně líbilo. Jinak se skláním před úžasným popisem Japonska. Hned bych se tam rozletěla.

17.01.2023 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Na datum 13. října (až konečně bude k dostání) jsem se těšila jako na předčasné Vánoce a těšila jsem se oprávněně. Bylo to "nádherné, růžové, béžové". Jen škoda, že chybí popis svatby Bendových. Myslím, že by to bylo "super psycho" a možná bych se smíchy potrhala. Celkově musím říct, že jsem se sice bavila, ale v jiných dílech jsem smíchy až brečela, což se tady nekonalo. Mariino dilema a přemýšlení mezi kluky mi přišlo příliš rozepsané. Cítím z toho snahu mít to co nejrychleji napsané a tudíž za sebou. Možná za pár let, až pan Boček překoná "Aristokratkofobii" a bude mít ze psaní zase radost nás překvapí úžasným dílem o "Aristokratce v chomoutu". Jestli se to stane budu opět toužebně hledět na kalendář s čekat na termín vydání.

18.10.2022 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Mám ráda knihy, které jsou založeny na historických faktech. Bohužel se čtením tohoto románu jsem doslova bojovala. Příběh se, dle mého názoru, příliš topí v omáčce, která není vůbec dochucená. Líbilo by se mi, kdyby sáhodlouhé popisy pocitů atp. byly nahrazeny vylíčením více regionálních tradic.

11.11.2021 1 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Díky čtenářské výzvě jsem se vrátila do doby střední školy, kdy jsem Maryšu četla jako povinnou četbu. Musím říct, že mezi mým tehdejším (nuceným) a současným prožitkem z četby je velký rozdíl. Zjistila jsem, že až nyní jsem se dokázala dostatečně vcítit do děje a pohnutek jednotlivých postav. Od jisté části knihy jsem se těšila až "ta káva bude jakási trpká".

12.07.2023 4 z 5

Tchyně a uzený... Tchyně a uzený... Simona Monyová (p)

Tuto knihu jsem četla již před dávnou dobou a nedávno jsem viděla zfilmovanou verzi a rozhodla jsem si oživit své pocity z této knihy. Vzhledem k tomu, že mám za manžela jedináčka jsem viděla příběh úplně novýma očima než v době, kdy jsem byla svobodná. Musím říct, že (i když není vše zalité sluncem) jsem velmi ráda za svou tchýni.

23.04.2023 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Na tuto autorku jsem narazila úplnou náhodou a o to větší bylo moje překvapení ze zjištění, že můj oblíbený film je natočen podle její knihy (Než jsem tě poznala). Poslední dopis od tvé lásky je úžasná kniha. Dlouho mi trvalo než jsem si k ní našla cestu, ale jakmile jsem byla v polovině, tak jsem se nemohla odtrhnout a konec byl ze všeho nejkrásnější. Doporučuji

09.08.2022 3 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Knížku jsem si přečetla, protože jsem četla Aristokratku a líbí se mi autorův styl psaní. Tato knížka mě nezklamala. Vzhledem k tomu, že jsem se určitou dobu pohybovala v oboru památkové péče mě příběh bavil a v některých případech dokonce vzbudil mé vzpomínky. Je to pro mne potvrzení toho, že práce v památkové péči je někdy velmi depresivní. :-D Ale většinou to stojí za to (díky Bohu).

25.01.2023 3 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Úžasně napsané. Autor dokáže s vtipem odlehčit i tak těžký úděl jakým je podle všeho povolání lékaře v Anglii. Přečetla jsem skoro jedním dechem.

11.11.2021 5 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Od Julie Caplinové čtu knihy moc ráda. Čtou se totiž skoro samy a je to úžasná oddechovka a zároveň inspirace na dovolenou. I když pochybuji, že si pronajmu jachtu. :-) Pláž v Chorvatsku je, oproti ostatním, napsána velmi napínavě. Pořád jsem si nebyla jistá, s kým nakonec hlavní hrdinka zůstane. Doporučuji všem, kteří si chtějí odpočinout u dobré knížky.

16.03.2023 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Tuto sérii knih jsem přečetla spíše z "hecu". A na štěstí to bylo ještě před filmovou adaptací. Nepopírám, že sex hraje velkou roli, ale měli bychom se místo sebeukájení zamyslet spíš nad otázkou Proč? Po odstranění erotiky zjistíme, že se jedná o psychologický román o muži s velkým komplexem, kterého naučili léčit si tyto frustrace sado-masochismem při sexu. Doporučuji ke čtení, ale pamatujte na to, že sex není všechno. ;-)

25.01.2023 3 z 5

Zlaté časy Zlaté časy Anne Jacobs

Musím přiznat, že historické romány nejsou zrovna můj oblíbený žánr, ale zde mě zaujal základ příběhu. Nazvala bych to německým pojetím šlechtických restitucí po pádu komunismu. Osobně jsem se zabývala touto problematikou v českém prostředí a musím říci, že autorka tento "proces" popisuje velmi přesně. Najdeme zde počáteční nedůvěru až nenávist k příslušníkům šlechtické rodiny, snahu o navázání na předválečnou tradici apod. Samozřejmě nesmí chybět romantika, i když nečekejte žádné vášně a erotické chvění. Řekla bych, že příběh je napsaný reálně, bez příkras a už teď vím, že budu pokračovat druhým dílem.

03.08.2023 5 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

K této knize jsem se dostala prostřednictvím výzvy a musím říct, že toho nelituji. Když člověk (Čech se základními znalostmi historie) přehlédne pro nás trochu nudné líčení historie, dostane se k němu poutavý příběh jedné rodiny. Musím přiznat, že jsem díky této knize získala úplně nový pohled na osobnost paní Albrightové. O to víc se mne tento příběh dotkl když jsem zjistila, že rodina pochází z pro mne velmi blízkého Letohradu. Všem vřele doporučuji.

13.07.2023 4 z 5

K přečtení této knihy jsem se rozhodla na základě mnoha doporučení a úspěchu knihy Deníček moderního fotra. Musím přiznat, že začátek byl famózní a opravdu jsem se dobře pobavila. Bohužel to trvalo jenom zhruba do poloviny knihy, kdy začal být tzv. humor tlačený přes slzy. Mužský pohled se ještě dal číst, ale ženský jsem přeskakovala. Je mi jasné, že pravděpodobně existují ženy jako je Nataša, ale mě to přišlo až moc přehnané.

15.12.2022 2 z 5

Slepý vrah Slepý vrah Margaret Atwood

Vzhledem k oceněním knihy i autorky jsem očekávala úžasný příběh a ještě lepší závěr, který mě donutí o knize přemýšlet i dlouho po jejím dočtení... První polovina knížky mě upoutala a musím přiznat, že příběh je velmi dobrý. Jedná se o ukázku toho, že ani velké množství peněz nezaručí šťastný život. Druhou polovinu knihy jsem hodně přeskakovala a bohužel to vůbec nevadilo. Velmi podrobné líčení všeho (od prostředí přes oblečení až po myšlenkové pochody hlavních postav) pro mne bylo zničující. Nejvíce mě zklamal konec. Čekala jsem aspoň něco, ale po přečtení jsem se cítila jako dítě, kterému praskl balónek.

05.11.2022 2 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

(SPOILER) Knížky od Petry Soukupové mi byly doporučeny. Podle internetových recenzí jsem byla zvědavá a docela natěšená, že jsem našla další slibnou českou autorku... Moje pocit po přečtení této knihy jsou rozporuplné. Na jednu stranu je téma rodiny a problémů s tím souvisejících dobře zpracované. Myslím, že každý z nás někdy bojoval s nepochopením a "dobrými radami" starší generace.

Na druhou stranu musím říct, že než mít takové děti, tak radši žádné... Samozřejmě za to může přístup rodičů. Ani nevím co je horší, jestli mít flegmatického syna, který na první pohled respektuje a jakž takž poslouchá své rodiče a potom se podílí na šikaně spolužáka. Nebo mít přecitlivělou, ale neuvěřitelně sobeckou a rozmazlenou dceru. I když jsem proti fyzickým trestům u dětí, při čtení mě velmi často svrběla ruka.

Když se nad celým příběhem čtenář více zamyslí, tak zjistí, že tato špatná výchova má základy ve výchově, které se dostalo matce od jejich rodičů... (nedostatek lásky a pochopení vedl k přehnané lásce a pochopení u jejích dětí).

Tuto knihu doporučuji každému, kdo se chce zamyslet nad dnešním vnímáním rodiny a třeba si i vzít příklad jak nikdy nevychovávat své děti. :-)

28.10.2023 3 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

Musím se přiznat, že jsem tímto dílem začala (první dva díly jsem viděla na Netflixu) a vůbec toho nelituji. Je to úžasný díl plný humoru. Přečetla jsem ho rychlostí blesku. Velmi se mi líbí vylíčení Penelope jako silné a inteligentní ženy. Doporučuji všem, kteří si chtějí oddechnout při romantickém příběhu z 18. století.

23.03.2023 5 z 5

Medailon krále Slunce Medailon krále Slunce Helena Babická

Po "přečtení" prvního dílu jsem se dlouho rozmýšlela, jestli budu pokračovat druhým dílem. Nemám ráda nedokončené série a tak jsem se na to vrhla s tím, že to nějak v rychlosti projedu, abych měla čisté svědomí. K mému překvapení mě ale druhý díl naprosto uhranul. Velmi se mi líbí, jak autorka zvládla do knihy umístit všechny možné společenské vrstvy a přiblížit jejich život v 17. století. Na konci mi sice chyběl čas pro "poklidný" manželský život u hlavních hrdinů, ale uznávám, že po té dějové smršti by to byla nuda.
Závěrem hodnocení: Doporučuji přetrpět první díl, který je důležitou částí série a těšit se na díl druhý. Je to opravdu skvělé.

10.03.2023 5 z 5

Vévodkyně Vévodkyně Nichole Chase

Ze začátku jsem si říkala "aha, další verze Deníku princezny", ale i přes některé společné věci musím říct, že je to skvělá kniha. Přečetla jsem jí jedním dechem a hned jsem začala číst další díl. Co mě na tom asi nejvíc baví je dostatek realismu. Není to žádná přeslazená romantika, ale je tam dobře zapracovaná i odvrácená strana popularity.

02.02.2023 5 z 5

Sýr a červi Sýr a červi Carlo Ginzburg

S touto knihou jsem se seznámila na vysoké škole a musím jí všem doporučit. Nejde o "nutnou" historickou knihu plnou letopočtů a postav, které si člověk stejně nezapamatuje. Při čtení se nám odhalí život člověka, který vyčníval mezi ostatními. Bohužel to bylo v období, kdy se tento "prohřešek" bral jako hereze a dost krutě se trestal.

25.01.2023 5 z 5

Poznáš to z polibků Poznáš to z polibků Julia Quinn

Do Bridgertonových jsem se zamilovala díky seriálu na Netflixu a přečtení několika románů mě jen utvrdilo v tom, že (nestydím se to přiznat) mám ráda tento druh literatury. Bohužel mi, ve srovnání s ostatními, tento román přišel slabší. Ze začátku jsem byla nadšená. Miluji lady Danburyovou, takže jsem se těšila na trochu jiné pojetí ženy v 19. století. Zřejmě jsem čekala moc, protože po přečtení ve mně zůstal pocit zklamání.

Není to špatná knížka a rozhodně ji doporučuji všem, kteří mají rádi romantiku s lehkým závanem erotiky, ale pět hvězdiček dát nemůžu.

06.10.2023 3 z 5