Lothar.777 Lothar.777 komentáře u knih

Nejkrásnější dívka ve střední Evropě Nejkrásnější dívka ve střední Evropě Miloslav Švandrlík

Tak to je jedna z těch peciček, co jsem snad kdysi četl a po letech našel. Klasický autorův humor, který je skoro ve všech jeho knížkách a v tomto dílku ještě navíc ty dějové zvraty, u kterých jsem se natlemil jak sviň. Doporučuji, neurazí skoro nikoho.

19.02.2023 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Moc pěkná knížka, dobrodružství, tajemství a spousta praktických věcí pro Robinsony, vyplatí se.

23.06.2022

Vzpomínky na Sherlocka Holmese Vzpomínky na Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Pohodový soubor povídek o SH, zakončený posledním případem. Btw. vodopád z Posledního případu, o kterém se autor zmiňuje, skutečně navštívíl, a tak se mu tam líbilo, že tam umístil děj. A ten vodopád opravdu stojí za to :-)

18.05.2022 4 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Trochu mi to tím humorem a absurditou připomínalo Jistě, pane ministře. Na jednu stranu chvilkama trochu drsný, chvilkama trochu chaos, jak se vracel v ději, ale budiž. Moc pěkná přehlídka charakterů, který si z války každej udělali svůj vlastní podník a šli si za tím svým. Tím, že autor válku zažil, asi se dá usuzovat, že některé postavy jsou v podstatě reálné, a tím to je ještě větší peklo. Ale velice pěkně se to dá přenést i do běžného života. Chvilkama teda taky trochu vzpomínky na vojnu, kde si každej přežíval nějak po svým a šlo jen o to, doklepat to do céčka. Ale určitě jsem četl lepší proti -válečné knihy, tohle se hrozně táhlo.

09.05.2022

Honba za meteorem Honba za meteorem Jules Verne

Sice zase odbočka od klasiky, ale možná o to zajímavější :-) jak dva sousedi byli na nože kvůli úlovku, který ve finále ani nebyl uloven a nakonec to bylo asi nejlíp :-)

13.09.2021

Na kometě Na kometě Jules Verne

Poněkud ubíjející informace o kosmíru, možná trochu naivně napsáno. Ale celkem relaxační dobrodružství.

30.06.2021 3 z 5

Vinnetou 2 Vinnetou 2 Karel May

Klasika, četl jsem kdysi jiné vydání, takže Old Death byl pro mě novinka. Pobavilo.

06.02.2024 4 z 5

Old Surehand II Old Surehand II Karel May

Celkem pěkné zakončení jednoho obsáhlejšího příběhu, kdy jsem se teda až podivil, co mohlo autora napadnout. Ale na kvalitě to neubralo, dalo se.

15.01.2024 3 z 5

Old Surehand I Old Surehand I Karel May

Klasika, pěkně se rozvíjející příběh bla bla bla, až mě ten Shatterhand lezl na nervy s tím svým odpouštěním. Jinak tam pěkně viselo ve vzduchu trochu toho tajemství, tak jsem se těšil na pokračování, co z toho bude.

15.01.2024 3 z 5

Král Šumavy a povídky z hranice Král Šumavy a povídky z hranice Rudolf Kalčík

Autorův popis přírody mi v mnohém připomíná KK a jsem za to rád. Jinak bohužel trochu moc propagandy a brainwashingu, ale to se děje furt a stále. No, trochu mě zaskočil Kilián jako ex Dirlewanger, to není úplně známá věc (Dirlewanger) všeobecně a nevím, jak na to autor přišel. Tím spíš, že by si po válce v klidu žil na hranicích. No, služba to musela být pěkná, ale radši pryč od toho. Klidně doporučím.

06.12.2023 3 z 5

Exil Exil James Swallow

První díl jsem nečetl, druhý jsem dostal jsem jako dárek a celkem jsem se odhodlával se do toho pustit. Ale docela jsem si pošmákl. Korupce, mafiáni, totální neúcta k životu a moc pěkně to gradovalo, člověk jen přemýšlel, co bude ještě dál a autor furt překvapoval. Takže cajk, za mě dobrý.

01.12.2023 4 z 5

Plující město / Los č. 9672 Plující město / Los č. 9672 Jules Verne

Kafíčko. Ne úplně známé knihy, lepší než Věčný Adam, ale jinak spíš asi ne...Plující město je sice trochu dobrodružný, ale něco tomu chybí, asi všechno, takže tudy cesta nevede...Los č.9672 je trochu dojáček, něco dobrodružství, něco nudaprdných postav, něco možná trochu nečekané, ale jinak spíš dost předvídatelný čtivo. Takže bohužel: nuda, nuda, šeď, šeď...

26.04.2023 3 z 5

Lásky černého barona Lásky černého barona Miloslav Švandrlík

Ale jo, pobavilo. Zápletky, které jsou autorovi dost vlastní, celkem laskavý humor a udržel to v mezích. Hlavně krátké kapitolky, které se dají stihnout kdykoli. A ta poslední pomalinku navozovala ČB.

15.04.2023 3 z 5

Zemí šelem Zemí šelem Jules Verne

Moc pěkné povídání o Indii, klasika Verne :-). Dobrodružství nechybí, happy end taky, je tam skoro všechno :-)

15.02.2023 4 z 5

Noc a mlha Noc a mlha Erich Kulka

Poměrně ucelená kupa faktů (o některých už by se dnes dalo polemizovat), čísel (někdy trochu nadsazených), životopisů i osudů lidí, ale zase mi nepřišlo nějak zbytečně zaměřený na jednotlivce. Spousta informací chybí vzhledem k datu vydání a člověk by asi ocenil hlubší záběr a míň toho komunistickýho slintání, ale stejně jako dílo je někde hodně vysoko. Kdo nečetl, měl by jí dát trochu času.

19.07.2021 5 z 5

Se Země na Měsíc Se Země na Měsíc Jules Verne

Tak tahle kniha byla zabíjecí, spousta dat, výpočtů, názvů, ale jinak celkem pobavilo :-). Sice by to tak asi nemohlo úplně fungovat, ale náhoda je blbec.

14.06.2021 4 z 5

Útěk z Osvětimi Útěk z Osvětimi Andrej Pogožev

Útěk z Auschwitzu na ruský způsob. Samozřejmě pojato trochu rusky, autor po útěku asi dostal převýchovu u NKVD, takže všeho s rezervou. Ale pohled z ruský strany má něco do sebe, popisuje spoustu situací, které jsou známé, hodně se zaměřuje na Rusy. V podstatě celá knížka je o Osvětimi, pak deset stránek útěk přes kus Evropy, další zajetí a útěk a shledání s Rudou armádou, která ho za dobře vykonanou práci dala do trestný jednotky kvůli zevrubnému výslechu a tím to tak nějak končí. Pak je dvacet let pauza a proces s příslušníky SS. No, názor lépe si udělat osobně.

Děti, které přežily Děti, které přežily Richard Dean Rosen

Přečteno, není to sice standardní válečná nebo táborová literatura, ale něco do sebe to má. Jak asi vyrůstaly děti, které buď rodinu ztratily úplně, nebo se jim rodiče naprosto odcizily, musely se vzdát náboženství a kolikrát i života a byly svědky toho, jak si na cizím neštěstí leckdo kolem napakuje břuch. No, opravdu spíš trochu okrajový téma, ale pro leckoho z nich to bylo po psychický stránce horší než tábor.

Jsem číslo 17.100 Jsem číslo 17.100 Mirko Matyáš

Zajímavě pojato. Autor byl v Osvětimi jako vysokoškolák tak trochu jako rukojmí. Zažil tam ještě dobu před útokem na SSSR, povedlo se mu dostat na místo písaře a tak se člověk zase dozví trochu jiné věci. Kniha je pojata trochu jako dopis, ale nic jí to na autenticitě neubírá.

Mužický dekameron Mužický dekameron Jan Vladislav

No, v rámci zkoušky odvahy jsem přečetl toto dílko. Dekameron jsem nečetl, tohle je trochu jinej level. Určitě spousta krásných příběhů, které člověku přijdou dost povědomé, trochu uchylárna, trochu masakr a trochu humáč, ale ve výsledku celkem snesitelné. Jen občas je trochu potřeba slovník :-D.

04.03.2024 3 z 5