Noc a mlha

Noc a mlha https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145335/bmid_noc-a-mlha-nkU-145335.jpg 5 25 8

O nacistických koncentračních táborech bylo napsáno už mnoho knih. Několik set autorů v různých evropských zemích nakreslilo obraz porobeného a bojujícího člověka v období fašistického útlaku. Také čeští autoři O. Kraus a E. Kulka napsali v roce 1946 knihu "Továrna na smrt", dokumentární svědectví o Osvětimi. Tato kniha vyšla u nás již v pěti vydáních a byla přeložena do několika jazyků. Jejím pokračováním je nová práce obou autorů, nazvaná "NOC A MLHA". Autoři tu osvětlují úloh nacistických lágrů ve zcela novém světle. Ukazují hospodářsko-politické pozadí fašistických zločinů, které se měly rozrůst po "vítězné" válce do plán jež by likvidovaly všechny "nepřátelé" fašismu a především naše národy. "Noc a mlha" je protějškem "Továrny na smrt"; nacisté, generálové a průmyslníci zde hovoří, píší a sami sebe usvědčují z veliké viny na největším zločinu. Kniha líčí vývoj od první světové války, odhaluje začátky vyhlazovací techniky až k jejímu vyvrcholení v roce 1944. Je to dílo otřásající svou dokumentárností. Obsahuje množství zcela neznámých skutečností" textu a v obrazech.... celý text

rumund
07.09.2023 4 z 5

Moc dobrá a velice detailní kniha o koncentračních táborech a totálním vyhlazování židů v nich. Hrůzostrašné řádění nacistických likvidátorů a jejich praktiky.

Lothar.777
19.07.2021 5 z 5

Poměrně ucelená kupa faktů (o některých už by se dnes dalo polemizovat), čísel (někdy trochu nadsazených), životopisů i osudů lidí, ale zase mi nepřišlo nějak zbytečně zaměřený na jednotlivce. Spousta informací chybí vzhledem k datu vydání a člověk by asi ocenil hlubší záběr a míň toho komunistickýho slintání, ale stejně jako dílo je někde hodně vysoko. Kdo nečetl, měl by jí dát trochu času.

Sitting-Bull
30.03.2021 4 z 5

Je potřeba si hodně odmyslet propagandu, protože kniha vyšla v době, v jaké vyšla, takže "západní kapitalisti" jsou strašlivě zlí a Sovětský svaz je náš největší přítel. Příkladem může být třeba to, že autor vyčítá Velké Británii jednání o potenciálním separátním míru z roku 1941, ale jaksi pozapomene zmínit pakt Ribbentrop-Molotov (1939). Nicméně i přes ty době poplatné slabiny kniha obsahuje cenné informace a nelituji, že jsem ji četla. Za mě 3,5 hvězdy.

Popko
08.02.2020 5 z 5

Jedním slovem šílené (obsah) a úžasné (kniha) :-)

Louanne
01.01.2020 5 z 5

Komplexní pohled na fašistickou mašinérii s velkým množstvím dokumentů. Realistické, strašné a přes rok vydání téměř neovlivněné dobou, což bylo pro mně překvapivé. Naopak jedna z nejlepších knih k této tématice.

Nestorkea
20.11.2019 4 z 5

Velmi zajímavá a obsáhlá kniha, ale Továrna na smrt se mi četla lépe.

Hubertjiri
13.01.2019 4 z 5

Kdo by nechtěl zjistit jak se vyrábí mýdlo z lidských kostí?.....Šílený nacistický recept.

iveta1702
27.01.2017 5 z 5

Pokud jte četli knihu "Továrna na smrt" tak kniha Noc a Mlha je ještě děsivěší (pokračování knihy). Najdete tam i "recept" na mýdlo z lidského sádla. Prostě síla! Pokud se zajímáte o koncentrační tábory určitě doporučuji přečíst. Opravdu děsivý obsah knihy. Za mě plný počet bodů.

koncentrační tábory

Autoři knihy