loskatos loskatos komentáře u knih

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Skvele. Skvele prokreslene postavy, uveritelna zapletka, Sebastian je opravdu peknej hajzlik, az mu trochu zavidim :) Jdu na dalsi dil.

21.09.2018 5 z 5

Dokonalý zabiják Dokonalý zabiják Ward Larsen

Čtivě napsané. Pro mě neznámé téma izraelských tajných služeb. Možná, kdybych si toho o nich přečetl víc, potvrdilo by se mé podezření, že skutečnost je výrazně temnější. Ale kniha dobrá, těším se na další díl.

18.09.2018 3 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Na začátku jsem pojal velkou nedůvěru k tématu, stylu i obsahu, ale postupně jsem se do knihy začítal víc a víc. Gradace ke konci knihy byla důmyslně vytvořena hlavně stylem psaní, střídajícím se pohledem hlavních osob děje. Originální a až jsem se divil, že to na mě nepůsobilo rušivě, obvykle tato střídání vypravěčů moc rád nemám.
Otázka viny v našem životě, vliv kompromisů a špatných (i dobrých) rozhodnutí na okolí. I nejlepší rozhodnutí můžou způsobit pohromu a opačně. Za 3,5 *

07.09.2018 3 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Překombinované, nepravděpodobné, spíš 2,5 *, než 3

05.09.2018 3 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Doylovi jsem propadl ještě jako dítě a do pozdního dospělého věku jsem všechna jeho díla měl přečtená mnohokrát. Pes Baskervillský je rozhodně na vrcholu knížek s proslulým detektivem. Tak krásně jako Doyle umí postavy (dodnes) rozkreslit málokterý autor. Stejně tak ponurou atmosféru jižního Devonu. Už teď se těším, až se někdy ke knize vrátím.

05.09.2018 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Kdysi jsem se pokoušel do Coelha začíst. I přesto, že jsem žádnou jeho knihu (asi 3) nedočetl do konce, tahle se mi z těch 3 líbila nejvíc. Ale stejně jsem ji nedočetl :-)

05.09.2018 2 z 5

Léčba neklidem Léčba neklidem Saki (p)

Něco tak osvěžujícího jsem za celý život nečetl. Porce britského humoru suchého tak, že si k němu naleju čaj :-) Mám přečteno asi 20 × a stejně se k tomu budu vždy vracet.

05.09.2018 5 z 5

Přítelkyně smrti Přítelkyně smrti Bernhard Aichner

Dějový konstrukt má tolik děr a nesmyslů, jako jsem dlouho nečetl. Tolik navazujících nepravděpodobností v jedné knize... Hlavní postava Blumové je mi tak nesympatická, že jsem si vzpomněl na Dívku ve vlaku - tam jsem ji neměl rád podobně. Ale v Dívce se to v průběhu knihy otočilo, tady se to jen zhoršovalo. Paradoxně tomu dával zapomenout styl psaní - velmi originální, ale nijak sympatický. A zcela samostatná tragedie je přímá řeč.
No nic, vím, že jsou další dva díly, druhý s horším, třetí s lepším hodnocením. Já se do nich asi pustím jen, kdybych s nimi zůstal jako trosečník na pustém ostrově.

27.08.2018 1 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Moje prvni kniha od autora. Ctive napsano, docela se tesim na dalsi od autora.

27.08.2018 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Další pátrání skvělé detektivky inspektorky Kim. Psycholožka Alex mi přišla až neskutečná, neumím si představit, že opravdu v reálném životě existuje až 5 % lidí, kteří jsou podobnými sociopaty.

11.07.2018 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Velmi milé překvapení, autorku jsem neznal. Skvěle vykreslené hlavní postavy, napínavý děj. Takhle si představuju dobrou detektivku.
Postava Kim mi přirostla k srdci.

11.07.2018 4 z 5

Žhavý hrob Žhavý hrob Yrsa Sigurðardóttir

Začátek trochu zmatený, nesourodý, cca v třetině se spisovatelce podařilo vrátit do zaběhlých kolejí, tak jak umí vyprávět příběh. Ale dějově to moc velkou gradaci nemělo. Stará tajemství byla převyprávěna v dialozích v poslední čtvrtině knížky. Obecně lepší průměr, ale zatím nejhorší knížka od Yrsy, co jsem četl.

19.06.2018 3 z 5

Mrazivé světlo Mrazivé světlo Yrsa Sigurðardóttir

I druhy dil serie s advokatkou Torou je velmi povedena knizka. Tesim se na dalsi dil.

07.06.2018 4 z 5

Rašeliniště Rašeliniště Susanne Jansson

Strašně čtivá kniha. Autorku jsem četl poprvé a velmi mile mě překvapila. Snad jediné, co se dá vytknout, je ne úplně zvládnutý závěr. Vzhledem k propracovanosti děje a čtenářovým předtuchám by bylo, dle mého, záhodno si s vyústěním trochu víc pohrát. Rád si přečtu další věci.

23.05.2018 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Na začátku jsem si myslel, že knihu odložím a ani nedočtu. Nicméně se až do konce jen zlepšovala a nakonec jsem rád, že jsem vytrval. Přiznávám, nečetl jsem Shakespeara, takže pro mě byla motivace některých osob překvapením. V ději je postav jak na orloji, dobře polovinu knihy jsem si na ně zvykal.
Už se těším na nějakou "normální" detektivku - od Nesba si na dlouho odpočinu :-)

15.05.2018 2 z 5

Ďáblův spár Ďáblův spár Lara Dearman

Velmi mile prekvapeni. Necekal jsem nic a dostal jsem zrucne napsanou knihu s dobre vykreslenymi postavami, dobrou zapletkou a uveritelnym 'scenarem'. Za me 3 a 1/2 hvezdy a rad si prectu od autorky neco dalsiho.

11.04.2018 4 z 5

Černý úsvit Černý úsvit Rolf Börjlind

Tato serie s Tomem Stiltonem a Olivií Rönningovou se mi líbí knihu od knihy víc a víc. Skvěle vygradovaný příběh, postupné pointy zapadající do sebe. Drobné mínus - ta poslední už je trochu přes hranu, ale co už. A co je pro mě u knížek asi nejdůležitější - skvěle napsané, čitelné postavy, z nichž si jich můžete několik oblíbit. Těším se na další díl s Mette, Olivií, Tomem i pavoukem Kerouackem :-)

29.03.2018 4 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Je mi to líto, moc jsem se na knížku těšil, ale nemůžu dát víc, než 2 a 1/2 *.
Tlak na pokračování byl asi velký, tak Bernard Minier prostě psal. A psal tak, jak je od něj asi požadováno ve vydavatelství. Nicméně fantasmagorie, kterou je tahle knížka protknuta už je na mě moc velká.
Spoiler: Skvělý začátek na Norské ropné plošině se přeruší přesunem zpět do Francie, k detektivovi Servazovi a dál už je příběh jeden neuvěřitelný moment vedle druhého. Je toho moc, na úkor thrilerové stavby děje, tajemnosti příběhu, která byla vlastní prvním knihám.
Škoda.

19.03.2018 2 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Velké nafouknuté nic. Brown už čaruje z vody, doslova dělá z prdu kuličku. V knize je pár milých, nepříliš obecně známých faktů, spíš drobností, zasazených do rádoby honosného příběhu. Ale ty WTF momenty překvapení z prvních knih se tady už nekonají. Opravdu ještě existuje někdo, kdo neví, že logo FeDexu obsahuje šipku? Nebo že ampersand je znak složený z latinského et? "Pachatele" jsem znal od poloviny knížky, ale to samo o sobě ještě knihu špatnou nedělá.
Čistě subjektivně asi nepomohlo ani to, že Gaudího stavby se mi nelíbí, mám radši klasicismus nebo funkcionalismus.
Myslím, že jestli Brown napíše někdy další pokračování serie s profesorem Langdonem, asi už ho číst nebudu. To se radši vrátím k DaVinci code, nebo k Digitální pevnosti - ta podle mě podobně technické téma zpracovává daleko lépe.

08.03.2018 1 z 5

Noční vraždy Noční vraždy John Lutz

Několikátá kniha ze serie s detektivem Quinnem mě nijak nepřekvapila, ani nepotěšila. Pachatele i motiv známe od začátku, malý twist v úplném závěru knihy není nijak dramatický, jen doplňuje kousek souběžného děje k původnímu.
Za zásadní ale považuju chybu už v základním pachatelově "obchodním modelu", který by nemohl takto fungovat a hlavně je ve svých důsledcích úplně zbytečný. Aniž bych věděl "jak to doopravdy chodí", nedomnívám se, že by byli zločinci takhle hloupí. Přestože firmy specializující se na tento obor určitě budou existovat. Ale vraždit a čtvrtit lidi jen proto, aby zmizeli, je opravdu kontraproduktivní konina.
No nic, těším se na jiného spisovatele, Lutze na chvíli vynechám.

22.02.2018 2 z 5