los los komentáře u knih

Návod k použití železnice Návod k použití železnice Jaroslav Rudiš

závidím Rudišovi tři věci: dar psát (česky i německy), schopnost pozorovat svět a čas cestovat vlakem po Evropě, hned bych s Návodem v batohu vyrazil na nádraží a jel v Rudišových kolejích

lásku k cestování po železnici, myslím si, lidé sdílí podobně jako pravěkou potřebu sedět u ohně a dívat se do plamenů, ach jak mi chybí ta stará ukolébavka "t-dn t-dn ... t-dn t-dn", když ještě nestály koridory a za oknem vlaku utíkala česká krajina...

"Vídeň je hlavní město střední Evropy", souhlas

13.02.2024 3 z 5

Dopamin: Molekula, která určuje osud lidstva Dopamin: Molekula, která určuje osud lidstva Michael Long

biochemický výklad o dopaminových drahách v mozku je upozaděn (psycho)sociologickými výzkumy, opírá se o tradiční pokusy s potkany (dřív myšky hltaly vodu s glukózou, dnes už máme speciální granule s příchutí!) a modelové testovací situace s lidmi (jejich interpretace bývají dost spekulativní, ale budiž), americky ukecaný a výrazně popularizovaný styl stejně jako zaměření výhradně na angloamerickou populaci mě spíš odrazuje (např. dělit dopaminergní osoby podle politické příslušnosti mi přijde dost ujeté a tendenční), ale celkově je to nenáročné zajímavé čtení o závislostech a psychických onemocněních spjatých s dopaminem, proč ne...

08.02.2024 3 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

(SPOILER) nápad originální, ale ani líbivá obálka nezachrání kardinální omyl: snahu zasadit příběh jak z anglického klubu, kde gentlemani uzavírají sázku o prestiž, do prostředí rakousko-uherské monarchie, není to YA, není to pohádka, není to alternativní historie, je to historický román, zcela konkrétně situovaný do Prahy roku 1874 - a tak by měl naplňovat pravidla žánru, tzn. vyprávět fiktivní příběh v historických kulisách, rozuměj v reáliích skutečné minulosti, a to se neděje: místo aby si autorka nastudovala reálnou politickou a kulturně-společenskou situaci Rakouska-Uherska (těch pár drobností jako Národní listy a staročeši/mladočeši z Wikipedie či hodin středoškolského dějepisu to nezachrání), tak líčí své představy o viktoriánské Anglii zprostředkované jí patrně hollywoodskou filmovou tvorbou (např. česká společnost 19. století nebyla šlechtická, ale měšťanská), psychologii a jednání postav přizpůsobuje současnosti, o dobových zvycích, tradicích ani každodennosti neví vůbec nic (ne, žena - ani vdaná - se nemohla jít sama bavit do společnosti, ne, manželé nejednali se svými ženami jako se sobě rovným člověkem, ne, Češi nepili portské víno a nejedli kaviár...), zbytek je sentimentální kýč

prostě když píšu klasický historický román, tak Karel IV. nemůže obědvat bramborovou kaši, Rudolf II. jezdit automobilem a Masaryk surfovat na netu

08.11.2023 1 z 5

Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Michael Crichton

Crichton umí skvěle dávkovat napětí, i když čtenář ví, jak případ dopadne; navíc do vyprávění zapracoval spoustu reálií a zajímavých informací z období viktoriánské Anglie, které nenásilně doplňují a taky vysvětlují dějovou linku, takže mi konečně (film s Connerym a Sutherlandem jsem viděl tucetkrát) docvaklo, proč lupičům v roce 1855 stálo za tu námahu opatřovat si klíče od trezorů = protože Nobel a dynamit až 1867

02.11.2023 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

místo novely by textu slušela svižnější forma divadelní hry (repliky postav + scénické poznámky), i pointa a popis místa si úplně říká o inscenaci

Rudiš umí vystihnout rutinu, banalitu, všednost, a přitom zachytit atmosféru a pinožení bezejmenného člověka (všiml jsem si dobře, že v celé novele nepadne jediné konkrétní jméno?)

pobavily mne ty trefně vystižené fáze života muže: 1. sex - 2. manželský sex - 3. bílý sex (= večerní vyjídání ledničky)

20.10.2023 3 z 5

Úvod do teorie chaosu Úvod do teorie chaosu Jana Plauchová

nalákal mne název a povedená obálka (trochu se stydím za svou lenost, že jsem sáhl po českém překladu a nedal to v originále) a byl jsem odměněn napínavým dějem a originálním příběhem, takhle si představuju kvalitní vědeckou fikci: zápletka je vystavena na kosmologické teorii mnohosvětů, paralelních vesmírů a autorka ji dovedně zapojila i do formy a kompozice (paralelní dějové linky a konce)

pevně doufám, že tímto románem Plauchová přispěje k rychlému boření předsudku, že ženy nedokáží napsat kvalitní hard sci-fi

už dlouho se mi nestalo, abych se tak věrně poznal v ústřední postavě, o to víc jsem si vyprávění užil, úplně mě mrazilo (stejně jako Pete vídám ve snech tajemné ryby a nesnáším sevření tlakem), doporučuju

19.10.2023 4 z 5

Co kdyby? Co kdyby? Randall Munroe

konečně seriózní odpovědi na ty nejpitomější otázky, co vás napadnou

pamatuju, jak jsem coby předškolní prcek často otravoval všechny dospělé okolo otázkou, proč nemůžu projít zdí jako Hopkirk - a protože tehdy nebyl internet ani populárně naučné knihy o částicové fyzice, dozvěděl jsem se to až o mnoho mnoho let později, vítám proto vážné i nevážné popularizace přírodních věd a díky Munroeovi teď už třeba taky vím, že:

* DNA člověka váží cca 150 g
* lidským tělem projde cca 1 bilion neutrin ze Slunce za vteřinu, ale jen jediné interaguje s atomem našeho těla, a to průměrně jednou za 10 let
* Richterova stupnice měří i stupně minusové: např. stupeň 5 minus odpovídá síle stisku klávesy na počítači
* někteří lidé při pohledu do jasného světla kýchají a věda zatím neobjasnila proč
* kdyby se dva lidé ocitli na opačných stranách neobydlené planety podobné Zemi a náhodně chodili po jejím povrchu 12 hodin denně, trvalo by jim cca 3000 let, než by se potkali
* ze všech zlomenin obratlů je nejčastěji (44 %) postižen první obratel bederní páteře (20. od hlavy)

04.07.2023 3 z 5

Falešný poplach Falešný poplach Bjørn Lomborg

konečně odborné (a přesto čtivé) pojednání s jasným názorem, které nehraje na emoce, neplive na názorovou protistranu a kromě jasného, exaktního pojmenování problému navrhuje i možná řešení s jejich výhodami i nevýhodami (uhlíková daň + adaptace + inovace + geoinženýrství + prosperita), vše podložené jak materiálově, tak teoreticky (odborná literatura, vědecké články, zdroje a odkazy na studie, experimenty a prognózy atd. má v knize cca 45 stran)

díky Lomborgovi jsem se dozvěděl (nejen) o důsledcích Pařížské klimatické dohody (2015) a od té doby se mi ježí chlupy na zádech vždy, když někde v médiích slyším o snižování emisí a uhlíkové stopě = nedokážu si představit 2 biliony dolarů ročně, které nás tato smlouva stojí, i když úmluvu ještě nikdo nezačal plnit, ale je to otřesně drahý způsob, jak v ideálním případě zmírnit růst teploty o 0,03 % a získat "dobrý pocit", že se staráme o planetu (tady Lomborg pěkně ukazuje, že jednotlivci ke snížení emisí nikdy významně přispět nemohou, ale je to skvělé společenské téma, které plní média a vede k vytváření nejrůznějších biometrických aplikací)

mohl bych psát dál a dál, každá kapitola něčím zaujme a nutí k zamyšlení...

doporučuju každému, aby tuto knihu přečetl a udělal si vlastní názor

16.07.2022 5 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

čekal jsem hloupoučkou slátaninu, kterou prolistuju a odložím, ale překvapení se tentokrát konalo a za mě dobrý: střet dvou velmi odlišných světů není líčen ani rozbrojem, ani paralelně, ani harmonickým splýváním, svět prostě takový "je", odráží všechny společenské fazety uzavřené komunity (s její tradicí a s jejím generačně naivním způsobem myšlení), do níž chtě nechtě proniká globalizace a konzum; dospívající mládeži se nutně jeví zcela samozřejmě, myslím, že to platí zcela univerzálně - Sabuchová v Šeptuchách výstižně představuje variantu symbiózy pravoslavného folkloru s východoevropskými devadesátými lety

17.06.2022 3 z 5

Sbírka úloh z učiva matematiky základní školy Sbírka úloh z učiva matematiky základní školy František Běloun

Běloun je prostě legenda, namouduši napsíuši spočítal jsem ho celého

zajímalo by mě, jestli jsou i v novém vydání slovní úlohy s pětiletkou (statistika), dojivostí krav (procenta) a rozorávání lánů (rozloha)

13.06.2022 5 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

dvacet let jsem se odhodlával k této "ženské" rodové sáze z Mongolska a i s téměř generačním odstupem od vydání musím Hůlové vyseknout poklonu, jako prvotina obdivuhodné, mistrovská práce s reáliemi a jazykem - málokdo dokáže tak přirozeně, nenásilně a účinně zapracovat do textu takové množství lokálních výrazů, aniž by je vysvětloval a zároveň nenarušil plynulost vyprávění; působivé je i podání děje (historie rodiny) z hlediska více postav

26.05.2022 5 z 5

Futurologický kongres Futurologický kongres Stanisław Lem

inteligentní humor, který si vychutná až do dna jen čtenář poučený fyzikou, astrofyzikou a kvantovou mechanikou (s respektem k stavu poznání na přelomu 60. a 70. let 20. stol.), ale je tu ukryto i spoustu narážek politických a (socio)kulturních

Lem s originálními obrazy a fantastickými nápady opravdu nešetří (což má i své nevýhody), všechny povídky jsou tak nadupané alegoriemi a metaforami, že bohužel mnohdy zaniknout v tom množství jedna pro druhou

královsky jsem se bavil a současně mě občas zamrazilo, jak aktuální i vizionářský Lem je, doporučuju

22.09.2021 5 z 5

Rozchod s Bohem Rozchod s Bohem Richard Dawkins

kniha je určena náctiletému čtenáři (což ovšem nebrání dospělému, aby se s chutí začetl) a měla by se stát povinnou četbou na všech základních a středních školách, protože nejen skvěle nahradí, ba předčí učebnice biologie i občanské nauky, ale hlavně neustále pobízí k vytvoření vlastního názoru; styl argumentace i dikce je nezaměnitelně Dawkinsův (i když jemnější), ale tím spíš obstojí před dogmaty víry; obsahem rekapituluje dosavadní poznání na poli evoluce přírodním výběrem, a to velmi jasně, názorně, nezabíhá do složitostí, důraz klade na komunikaci s mladým čtenářem (apelem, otázkou), a přitom se nad něj nepovyšuje, nementoruje, ale ani "kamarádsky" nepodbízí, ani se neztrapňuje hloupými fórky = být znovu v pubertě, tak přesně takovou knihu bych chtěl dostat od svého táty!

26.07.2021 5 z 5

Bezcitnost Bezcitnost Martyna Bunda

přesně takhle si představuji Sto roků samoty v podání evropské spisovatelky a jsem nadšen nejen obsahem, ale i mnohovrstevným formálním zpracováním: příběh tří generací na poválečném polském venkově, líčený prostřednictvím čtyř velmi charakterově odlišných žen (matka a její tři dcery), román je rozdělen na menší úseky pojmenované podle ročních období, v nichž se střídají kratičké části nadepsané jmény jednotlivých hrdinek, vždy podle toho, na kterou z nich je právě zaměřeno vyprávění a z jejíž perspektivy se odehrává děj (vyprávění však vždy probíhá v omniscientní er-formě a myslím, že právě styl tohoto vypravěče činí Bezcitnost jedinečnou)

jen mne mrzí, že podobně jako ve většině "ženských generačních ság" se i v Bezcitnosti jeví veškerý přítomný i nepřítomný mužský element jako naprosto nemožný, zbytečný, neschopný a nemocný/nezdravý (resp. potřebný jen ke zplození další generace žen, a i to vykonává tak, že to způsobuje jen a jen další problémy a bolest)

09.07.2021 5 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Elektřin komplex? kdybych měl zrovna ke čtení něco jiného, asi bych knihu nedočetl; takhle mám dojem, že jsem četl zbytečně 350 stran v podstatě o ničem (stačilo by proškrtat na krátkou povídku), závěr vskutku působí jako otevřený konec pro pokračování - které, bude-li napsáno, snad ani nemá smysl číst (pod žánrovým označením v podtitulu "thriller" si tedy představuju něco jiného, na vyprávění mě nic neděsilo ani nešokovalo)

03.11.2019 1 z 5

Kuřátko a obilí Kuřátko a obilí František Hrubín

vzpomenu si ještě?

Jak to bylo, pohádko, / zabloudilo kuřátko...

30.10.2018 5 z 5

Milenci a vrazi Milenci a vrazi Vladimír Páral

opět Páralova nápaditá kompozice
uchvátil mne závěr, v němž se umocní paralela osobního a globálního prostoru, intimních lidských vztahů s politickým obrazem světa
pro mne nejlepší Páral

10.07.2018 5 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

pozoruhodný výklad pohádek a mýtů
nabyl jsem přesvědčení, že ženská není člověk a ze všech zvířat vydrží nejvíc

08.06.2018 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

ne, na tento druh humoru musí mít čtenář speciální buňky, a ty postrádám, zvládl jsem pár stránek a knihu odložil

08.04.2018 odpad!

Oheň Oheň Maria Pourchet

Odeon prostě umí obálky: tolik interpretačních možností = obrázek ledovce v opozici názvu románu (oheň jako touha po vášni a lásce vs. led jako reálný stav partnerských citů?), ledovec vyvedený v dvojitém zrcadlovém převrácení (nikoli odraz ve vodě) jako dvouhlavé karty (další opozice, snad jako protipóly povah hlavních postav?), špička ledovce jako aluze na vše, co je skryté pod hladinou (v manželském i mileneckém vztahu, v nejvyšších patrech bankovních ředitelství..., ale i v hlavě - samomluvě postav)

Oheň je prvním románem Pourchetové přeloženým do češtiny, ale šestým vydaným, doufám, že to u nás brzy napraví, protože autorka si mě získala svou vypravěčskou zkratkou a výstižným zachycením myšlenek postav, aniž by se topila v emocích nebo sáhla k vulgaritě

velmi mě překvapila téměř nonsensová pointa (nebudu spoilerovat), naopak vůbec ne vývoj Véřiny postavy (od revolty ke konformitě) = vztah matky Laury s dcerou Vérou mi mimochodem připomněl Nejvyšší kartu Petry Hůlové

román z nejčerstvější přítomnosti o rezignaci generace 40+ cokoli cítit, dělat, tvořit, prožívat... a o podobách kompenzace těchto impotencí

27.03.2024 3 z 5