lokonla lokonla komentáře u knih

Neohlížej se Neohlížej se Jennifer L. Armentrout

TOHLE BYL MASAKR. Napínavá pecka, až do konce nevíte, kdo to byl.
Tato kniha odstartovala můj zájem o thrillery a drama :D

Brána pekel Brána pekel Leigh Bardugo

(SPOILER) Leight Bardugo se pro mě stala zárukou kvality a v této sérii ji opět předvádí. Je to dospělé, mysteriózní a originální. Ale je pravdou, že občas jsem si připadala, že bych si měla dát před četbou série minimálně semestr studia Božské komedie, protože jsem se občas opravdu nechytala.
Jediné, co bych vytkla jsou vztahy hlavních hrdinů. Ano, chyběla mi tam aspoň nějaká pusa, když už nic. Já vím, že Leight není ze spisovatelek, co by si libovala nad sexuálními scénami ve svých knihách (navždy budu brečet nad Kazem a Inej T_T), ale myslím si, že tady na to byl prostor a nijak by to knize neubralo.

Nezbývá než doufat, že nám příští kniha dodá alespoň tu pusu XD.

01.04.2024 5 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

Nechci tady spoilerovat, proto se jen stručně vyjádřím k tomu, jak je celý Grisha verse geniálně geniální. Co naprosto miluju jsou postavy, které umí Leigh dokonale psát, protože mají minulost, vývoj - zkrátka jejich jednání dává smysl a ty postavy si prostě zamilujete. Ve Vládě vlků mě v první polovině knihy paradoxně bavila více linka Niny a až v druhé půlce se to překlopilo na Nikolaje a Zoju.
Bardugo má skvělý dar udělat z obrovského průseru situaci, která se prostě vyřeší pár drobnými akcemi. U konce Zjizveného krále jsem si říkala: "No a je to, tohle prostě nemůže nikdo přežít." No a nakonec to nebylo až tak strašný, a co z toho vzniklo naprosto zbožňuju.
Zkrátka a dobře, Vláda vlků je božské vyvrcholení, troufnu si říci už i Griši, protože problémy z té prvotní série se vlastně tady rozvíjejí a řeší. Autorka tam skvěle zakomponovala i postavy, které byste nečekali, že se zde objeví, aniž by to nějak rušilo děj. S koncem jsem moc spokojená, i když je otevřený - takže se společně modleme za další knihu .

16.10.2021 5 z 5

Sophiina voľba Sophiina voľba William Styron

Knihu jsem nejprve četla, ale pak jsem se v jednom místě sekla a nebýt audioknihy, tak ji asi nedočtu.
Kniha není vůbec jednoduchá, je někdy těžké se zorientovat v časových rovinách. Má záběr na strašně moc témat, což velmi oceňuji. Člověk získá velký rozhled o tehdejší době.

13.04.2021 4 z 5

Kosti Mraza Kosti Mraza Alžběta Bílková

Kniha mě zaujala naprosto boží obálkou a anotací. Přesto mě neuvěřitelně zklamala.
Autorka vypracovala skvělý svět, který ovšem nebyl moc dobře popsán a rozebrán, což dělalo jen škodu. Podle mého by si zasloužil příběh klidně dvě knihy, jen abychom se více seznámili se světem a hlavní hrdinkou. Také mi chyběla mapa, svět nebyl v knize v podstatě nijak popsán, občas bylo zmíněno nějaké místo na jihu, na severu, ale jinak mi autorka nedopřála, abych věděla, kde se příběh odehrává.
Přijde mi, jakoby autorku v jednu chvíli něco napadlo a do knihy to zapracovala, aniž by čtenáři nějak osvětlila, co to v tom světě dělá a co to umí.
Je neuvěřitelně těžké mé zklamání popsat. Přijde mi, že kniha byla v podstatě o ničem, neustále se tam opakovaly ty stejné věci a myšlenky, nebyly tam žádné překvapující momenty. Když už se objevily, byly špatně popsány a čtenář je jen tak bez zájmu přelétl očima.
Musím ale vyzdvihnout, jak autorka pracovala s podstatou "magie". Myšlenka, že nic není zadarmo, dávala smysl a ze začátku jsem z toho byla nadšená. Přijde mi ale, že autorka vždycky začne do příběhu něco zapracovávat a najednou to vzdá a nic z toho není. Jakoby neuměla dotáhnout myšlenky až na ten skvělý vzrušující napínavý vrchol.
Co se týče postav, tak hlavní hrdinka Siva byla zvláštní. 1. vůbec netuším kolik jí je let, 2. její myšlenkové pochody jsem moc nepobírala, 3. autorka mi nijak nedala prostor, abych se do ní vžila. Možná se o to snažila tím, že byla mrzačka, ale moc to nepomohlo, 4. strašně mi vadilo, jak jí bolela noha, pak najednou mohla běžet, pak omdlela, pak jí zase bolela noha a takhle to šlo stále dokola a bylo to strašně předvídatelné a otravné. Zajímavou postavou byl ovšem Bogobor, jehož příběh byl poutavý a měl vývoj. Další postavou byla Jedwiga, kterou jsem se snažila pochopit, ale její příběh byl málo rozpracovaný. A to jsou v podstatě všechny postavy a jsem u toho, že mi vadilo, jak jich je málo. Vzhledem k tomu, že Siva nikoho moc neměla, to chápu. Ovšem právě díky málo postavám byl příběh tak... jednotvárný a občas nudný.
Romantická linka byla stejně jako mnoho dalších věcí taková nedokončená. Buď měla být rozpracovaná více a nebo vůbec.
Konec se vyhnul typickému klišé, což jsem uvítala. Na druhou stranu byl na mě moc rychlý, vzhledem k táhlosti střední části.
Kniha měla velký potenciál, který ovšem nenaplnila. Takhle jsem četla knihu, která mi nic nedala a rychle na její děj zapomenu.

07.01.2021 3 z 5

Sleduj mě Sleduj mě A. V. Geiger

Kniha mě bavila, má spád a je docela dobře napsaná (na to, že je z wattpadu).
Konec jsem absolutně nečekala a jsem zvědavá na druhý díl.

29.10.2020 4 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Tak tohle je fantastická kniha. Přinutí vás u ní sedět, ronit slzy a smát se. Příběh je krásně napsaný, žijete s hrdiny jejich životy, litujete je, milujete je a držíte jim palce. Konec byl... uuuff, bylo ze mě slzavé údolí, ale stojí to za to. Prostě pecka!
Kniha vám dá skvělou naději a povědomí o cystické fibróze.

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Moc doporučuji. Kniha je napínavá a moc dobře psaná a naprosto splňuje očekávání. Konec mě naprosto dorazil.

29.10.2020 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Skvělá kniha, občas mi sice přišlo, že něco už bylo 'přes čáru', ale jinak super.
Ideální oddechová kniha na léto.

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Úplně první jsem viděla filmy.
Nedávno jsem si koupila audioknihu a moc mě to bavilo. Je to velmi chytlavě napsané a politický systém v Panemu je prostě famózní a do detailu vyřešený. Moc se mi líbí i jak je napsaná hlavní hrdinka. Celkově 1. knihu hodnotím pěti hvězdičkami a doporučuji ♥

Uteč! Uteč! Dagmar Česká

Upřímně po knize jsem sáhla kvůli obálce XD, ale její vnitřek je ještě lepší. Ze začátku jsem sice moc nechápala ty *flashbacky*, ale když jsem pochopila, skvěle to do knihy zapadalo.
Námět knihy není až tak moc originální, ale líbilo se mi jeho zpracování a konec, který jsem upřímně nečekala, ale jsem s ním spokojená.
V knize bylo hodně překvapivých momentů a odkrývajících se tajemství a knihu jsem nemohla odložit, je opravdu čtivá, DOPORUČUJI!

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Řekněme si, že tuto knížku jsme si nikdo neletěl do knihkupectví koupit kvůli kvalitnímu příběhu, tak už to prostě je a nikomu z nás to nevadí, protože tohle je prostě pecka.
Jestli něco Massová umí, je to stavět vztahy mezi lidmi, hrát si s nimi a rozvíjet je nebo ničit. Ta kniha je co se týče rozvoje vztahu hlavních hrdinů opravdu skvělá a velmi uvěřitelná, neustále jsem jim během čtení fandila. Sexuální scény opět více než kvalitní, že? Navíc je to čtivé, ale to ona prostě umí.
Miluju tu sérii, miluju ty postavy a nemůžu se dočkat další knihy.

31.05.2022 5 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Před knihami jsem viděla všechny filmy, které jsou venku a jednička ještě jde, ale dvojka a trojka byly ve střižně hozeny do náhodného generátoru scén, to mi nikdo nevysvětlí.
Každopádně jsem nechtěla autorku kritizovat skrze filmy, protože to přeci jen není úplně její práce na 100% a tak jsem se rozhodla si na knihy udělat názor sama.
Že to je psané velmi jednoduchých jazykem, to celkem chápu, je to pro mladší čtenáře. Příběh je ale jinak děsný, strašně mi vadí, jak se neustále hádají a usmiřují, je to prostě pořád to samé dokola a po desáté už mě to fakt teda nebavilo. Hlavní zápletka taky není úplně top.
Co musím ale vypíchnout, je víceméně realisticky podaný pohled na intimitu v páru a sex. Líbí se mi, že je to velmi opatrné, něžné, jdou na to pomalu a když už k sexu dojde není to úplně procházka růžovou zahradou. Když už nic, tak alespoň z tohohle si něco ty děcka vezmou.
Překvapil mě konec, který je úplně jiný než ve filmu.

16.02.2022 1 z 5

Prázdné sliby Prázdné sliby Lexi Ryan

No... nějak pořádně nevím, co si o knize mám myslet. První polovina byla naprostá katastrofa, chyběly pořádné popisy prostředí a postav, nedokázala jsem se do postav zamilovat nebo je nenávidět, bylo mi to zkrátka jedno. Od druhé poloviny už to bylo alespoň dějem lepší, stále chyběly popisy, takže když si chci vybavit něco z knihy, nemám tušení, kde byli, jak to tam vypadalo... nic.
Miluju, když jsou v knihách mapy, tahle byla ale úplně k ničemu, protože absentující popisy krajiny tady nahradili šotci, kteří dokázali přenášet z místa na místo, což byl od autorky velmi lenivý počin, který jí sice vše zjednodušil, nás ale okradl o poznávání jejího světa. Zároveň jsem za celou knihu nepochopila, kde byl celou dobu ten svět lidí, který na mapě vůbec není, to se jako 'překrývají' nebo kde jako je.
Celé mé hodnocení zachránilo posledních cca 30 stran, kde se stalo neuvěřitelně moc zvratů, že z toho šla hlava kolem, zároveň tady máme skvělou půdu pro pokračování.
Doufám, že v druhé knize bude více popisů míst, kde se pohybují a nebude to mít sestupně zajímavý příběh.

SPOILER
Tak nějak obecně se všichni shodli, že to je vykrádačka YA fantasy knih, ano je. To bych autorce i odpustila, ale ta Selekce tam? To bylo naprosto zbytečné, protože autorka s tím vůbec dál v knize nepracovala, hlavní hrdinka se s ostatními dívkami ani jejich 'programem' nijak nesetkávala. Vůbec nepobírám, proč měla autorka potřebu to tam cpát. Ta linka mi tam hrozně vadila.

16.02.2022 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Stmívání jsem nečetla, ale byla jsem před tak čtyřmi lety neskutečně zažraná do filmů. Po Půlnočním slunci jsem sáhla ze zvědavosti, zajímalo mě to PROČ.
Už první stránky jsem z toho nemohla, to byl děs. Našla jsem tam hrozně moc klišé vět jako - škola je očistec atd. - a to mě strašně štvalo. Dala jsem si proto cíl: až se dají dohromady, odkládám a už to nechci v životě vidět. No... nevyšlo to, protože kniha je strašně, ale opravdu strašně čtivě napsaná (ač se našly pasáže, které jsem přeskakovala) a nepustila mě do poslední strany a tak jsem ji přečetla... za to mám jistě speciální místo v pekle.
Co se týče příběhu, byla jsem překvapená z odchylek od filmu, teď mi přijde že film všechno akorát moc vyhnal do extrémů. Co musím ale uznat je to, že oproti filmu je vztah Belly a Edwarda uvěřitelnější. Jdou na to postupně, zajímají se o sebe... je to rozhodně lepší něž ve filmu, kde to bylo wtf jak, proč!?
U knihy mě mimo čtivosti držela i postava Alice, to je prostě miláček i z filmů a teď ji mám ještě raději.
Ani nevím jestli bych knihu doporučila, nic vám nedá, je to prostě oddechovka. A je fajn vidět do příběhu z dalšího pohledu a je jedno jak moc je to špatný.

05.07.2021 3 z 5

Studie jedu Studie jedu Maria V. Snyder

Příjemná fantasy kniha, kterou přečtete na jeden zátah.
Miluju tu milostnou linku, je přirozená a příjemná, vůbec mi tam nevadila. Postavy jsou dobře vykreslené a stojí za nimi příběh hodný vyprávění.
Kniha se mi moc líbila a nemůžu se dočkat druhého dílu ♥

07.02.2021 5 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Miluju tu knížku. Začala jsem ji číst aniž bych měla tušení o čem to je. Úplně původně jsem myslela, že jsou to povídky ke Griše, ale nejsou. Podle mého názoru si knihu užijete, když od ní nic nečekáte.
Jsou to velmi zajímavé příběhy, které mají co předat. Jsou v nich obecné pravdy, někdy i dost skryté a musíte si je tam najít. Ale právě proto je to skvělé, příběhy se odehrávají na hranici mystiky až absurdity, ale vůbec to nevadí.
Nejlepší na knize jsou ale ty obrázky. Je to prostě krásné a geniální, na každé stránce přibyde (nebo zmizí) něco co se přímo na té stránce řeší a pak to vytvoří ucelený obrázek. Je to prostě pecka, sledovat příběh, ale zároveň hledáte co přibylo za malůvku.
Co to vlastně je za příběhy, vysvětluje krásně autorka na konci a vy knihu zavíráte s úsměvem.
Umím si naprosto reálně představit, že bych knihu četla v budoucnu mým dětem jako pohádky na dobrou noc.

17.11.2020 5 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Já jsem četla od Greena Hvězdy nám nepřály, Papírová města
a Hledání Aljašky (Příliš mnoho Kateřin jsem ani nedočetla) a jeho knihy mě moc nezaujaly. Dala jsem ale šanci ještě Želvám a musím říci, že z těch, co jsem četla mě zaujala nejvíce.
Občas jsem narazila na skvělý citát, kterých je kniha plná. Kniha ukazuje, že je nutné si uvědomit, co je opravdu důležité.
Jeho styl mi ale prostě nesedí.

22.10.2020 3 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Kniha mě nijak moc nenadchla. Nápad s nebem zajímavý, ale tím to končilo. Hlavní hrdinka Bára mi strašně lezla na nervy, obecně mi nesedl styl psaní a fakt, že ta kniha postrádá jakýkoliv příběh či hlubší myšlenku. Ve finále mě spíše zajímala linka s babičkou v nebi.
Dočetla jsem to pouze proto, že jsem to poslouchala jako audioknihu.

05.08.2023 2 z 5

Polibky a croissanty Polibky a croissanty Anne-Sophie Jouhanneau

Od knihy snad ani nejde čekat nic moc kvalitního. Knihu jsem si přečetla přímo v Paříži a dodalo to mému cestování super atmosféru.
Bylo to romantické, sladké, předvídatelné. Ideální na léto.

23.08.2022 4 z 5