Litocha Litocha komentáře u knih

Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Arnold Lobel

Nejslavnější Lobelova knížka mě v dětství minula, takže doháním resty s vlastním potomkem. Čtení je to milé, plné povědomých i absurdních situací. Tihle dva braši jsou prototypem opravdu dobrých kamarádů.
Jak už to tak bývá, některé příhody se mi líbily moc, jiné byly slabší. Možná bych si místy představovala trošku lepší pointu (protože situace byly vesměs rozehrány velice dobře). Ilustrace jsou ovšem perfektní. Ocenění zaslouží i to, že ačkoli jsou věty kratší a poměrně jednoduché, použité výrazy jsou pestré.
Mému mláděti se žabáci zamlouvají, takže časem jistě sáhneme i po dalších dílech.

22.03.2020 4 z 5

Miluj mě kdekoli Miluj mě kdekoli Jennifer Probst

Pro mě příjemnější čtení než první díl - rozhodně to mělo sympatičtější hrdinku a méně dominantního hrdinu. Jinak to ale bylo prakticky totéž v bledě modrém. Knížka mi v mnohém připomínala Noru Roberts, tady bylo jen více pnutí v kalhotách a vlhnoucích kalhotek.

18.03.2020 3 z 5

Nesnáším tě Nesnáším tě Vi Keeland

Po začátku, kdy se Charlotte (při prohlídce) chovala jako nanynka, se mi knížka začala překvapivě líbit a i přes značnou přitaženost za vlasy (třeba Iris) aspirovala na vysoké hodnocení. Užívala jsem si špičkování i to, že nejde jen o sex (poslední dobou je ho všude nějak moc). Postupem času ale mé nadšení opadalo. Charlotte je líčena jako vzor ctností, další úchvatná kráska, která každého okouzlí, Reed je neskutečně zatvrzelý, přibývá sirupu a konec byl na mě moc. V porovnání s Bridget, která mi opravdu nesedla, je ale Nesnáším tě o dost lepší (i když ten název jsem moc nepochopila).

18.03.2020 3 z 5

Letní romance Letní romance Julie James

Na téhle knize nebylo nic překvapivého, ale já jsem dostala přesně to, na co jsem se těšila. Líbí se mi autorčin styl, knihy jsou psány zábavně, do velké míry postavené na (vtipných) dialozích a jiskření mezi hlavní dvojicí. Jsem ráda, že do nich nevnáší žádné umělé konflikty, milostné trojúhelníky a že se postavy chovají jako dospělí a zároveň v duchu svého charakteru (asi jsem v poslední době četla až moc young adult, které jsou na pubertálních a postpubertálních dramatech do značné míry postavené). Líbí se mi vztahy, které postavy mají se svými přáteli. Konec byl sice opravdu trošku selankovitý, ale kdo nechce u tohoto žánru dobré konce?

10.11.2019 4 z 5

Hodnej kluk Hodnej kluk Elle Kennedy

Ne. Kolik že má být postavám v téhle knížce? Mezi pětadvaceti a třiceti? Tak proč se chovají, jako by to byli puberťáci? Anakonda Blake a rádobyvtipné infantilní vyjadřování? Uznávám, že hokejisti asi nebudou žádný mozkový trust, ale kdyby aspoň Blake nepůsobil jako buran s přebujelým egem, ze kterého si všichni sedají na zadek (fajn, nebyla jsem v Kanadě, takže opravdu nevím, jestli jsou tam hokejisti takoví polobohové, jak je tady prezentováno). A Jess kdyby ze sebe nedělala takovou chudinku. (S tou její avizovanou chytrostí bych to taky tak růžově neviděla, kdyby studovala medicínu, tak pochopím, že se z toho hroutí, ale zdravotní sestra?)
Když připočtu, že knížka postrádala nějaký smysluplný děj (vážně tam mělo jít jenom o to, jak a jestli spolu začnou chodit a kolikrát a kde na to vlítnou?) a že už mě unavuje, jak byl tým zobrazen jako supermani, kteří nemůžou být poraženi (ve vrcholové soutěži!), leda by měli nějaké osobní trable, které jim brání ve stoprocentním výkonu, musím konstatovat, že tohle se tedy vážně nepovedlo. Možná kdyby knížka byla zasazena na vysokou školu jako předchozí série (která se mi líbila), byla bych ochotná jí toho více odpustit. (Nevím, jak velkou roli má na výsledné podobě Sarina Bowen, ale za mě to spoluautorství moc dobrý krok není.)

22.09.2019 2 z 5

Ve tvých snech Ve tvých snech Kristan Higgins

Za mě asi nejpovedenější díl. Emmaline byla neskutečně sympatická, žádná cukrová panenka. Při scéně v bazénu mi smíchy tekly slzy. Postavy z předchozích dílů a jejich stmelenost potěšily. Manipulativní Hadley mi čím dál více pila krev, takže na jedničku splnila roli zloducha. A že byl Jack moc hodný? Právě tu jeho slušnost jsem ocenila. Z macho typů, děvkařů a podobných výtečníků jsem už dávno vyrostla.
U autorky se mi líbí, že staví na tradičních hodnotách - rodina, láska k půdě, tradice, soudržnost, starost o druhé... A taky to, že její knížky nejsou přecpané explicitními erotickými scénami, zato hýří vtipnými dialogy. Možná, že vývoji vztahu ústřední dvojice mohla věnovat trošku více stránek, ale celkově jsem knihu přečetla s potěšením.

16.08.2019 4 z 5

Co přede mnou tajíš? Co přede mnou tajíš? Linda S. Howington

Autorka napsala i povedenější knížky, ale asi budu jedna z mála, které se první díl téhle série líbil víc než druhý (který jsem ovšem četla dřív - kupodivu mi ani moc nevadilo, že jsem kvůli tomu od začátku znala hlavního zloducha). Byla tady sympatičtější ústřední dvojice, líbilo se mi postupné sbližování.
Je fakt, že rozmazlená Tricky a to, jak si z ní všichni sedali na zadek, mi místy dost pily krev a Boina přepjatá reakce na cokoliv, co souviselo s jejím psem, byla neméně otravná, ale celkově byla knížka docela příjemné letní čtení (přece jen jsem ale v závěru čekala trochu více akce).

30.07.2019 3 z 5

P.S. Líbíš se mi P.S. Líbíš se mi Kasie West

Autorčin styl mi prostě sedí, takže se na každou další knížku těším a doufám, že se dočkáme dalších. Líbí se mi, že má sympatické, věrohodné hrdiny s individuálními vlastnostmi (a její specialitou jsou různé excentrické rodiny, které přesto nepůsobí jako parodie). Líbí se mi celkem uvěřitelný popis americké střední školy (všechny ty stereotypní roztlečkávačsko-sportovní knížky nabité pařbami, intrikami a šikanou jsou už pěkně otravné), líbí se mi pozornost, kterou věnuje vývoji vztahu mezi postavami, a že hrdinky mívají i jiné starosti než jen kluky. Knížky jsou to něžné, milé, zábavné a čtivé, a přestože se občas nevyhnou klišé, zpracování to pro mě víc než vyvažuje.
Ani Lily se svými hudebními ambicemi a rušným rodinným zázemím z toho nevybočuje. Dopisový parťák je sice jasný skoro hned, ale o to tady nejde - koneckonců i Lily ho na rozdíl od jiných knížek s podobným motivem neodhalí až na konci, a o to víc si čtenář vychutnává jejich společné scény. Ocenila jsem poukázání na to, že to, co vnímáme a co si nějak vykládáme, nemusí vždycky druzí vnímat stejně.

19.07.2019 4 z 5

Dívky ve vodě Dívky ve vodě Victoria Jenkins

Bohužel se nemůžu přidat k oslavným komentářům. Slova, která pro mě nejvíce tuhle knížku vystihují, jsou nevěrohodná a odtažitá. Stěží uvěřitelná, povrchní psychologie postav, nesympatické hrdinky i další postavy (obětí mi líto nebylo a marně jsem mezi postavami hledala někoho, kdo by mě více zaujal a komu bych fandila), vykonstruovaná, nepříliš propracovaná zápletka, nemastné neslané vyšetřování s dost násilným odhalením podezřelého, cituplné výlevy a silná slova nepodpořené činy, které jsem postavám prostě nezbaštila, rozvláčné tempo, scházel mi i nějaký výraznější moment překvapení... Kladem je to, že si autorka nelibuje v potocích krve, a krátké kapitoly, díky kterým se knížka tolik nevlekla. I tak jsem ji ale dočetla spíše ze setrvačnosti. Celkově jsou to u mě hodně slabé tři hvězdičky a další díl s klidným srdcem oželím.

18.07.2019 3 z 5

Já se tam vrátím... Já se tam vrátím... František Halas

Vycizelovaný jazyk, působivé obrazy, upřímnost a naléhavost, ze které mi běhá mráz po zádech. Někdy nemusí být poezie psaná ve verších...

25.01.2019 5 z 5

Setkání s cizincem Setkání s cizincem Lisa Kleypas

Už Helenin příběh (který jsem četla jako třetí v sérii) se mi líbil, ale tenhle ho ještě překonal. Hrdinka přesně podle mého gusta, mužný hrdina, který ji krásně doplňuje, romantika, akce i vtip, postavy, které jsem si oblíbila v předchozích knihách (a konečně taky historická romance, kde není ani jeden z ústřední dvojice šlechtic - i když...). Ani těch milostných scén nebylo tentokrát přes míru a ta pohádka (mám na mysli operaci) k tomu tak nějak patří. Jen tak dál.

25.01.2019 5 z 5

Něco jako láska Něco jako láska Julie James

Tahle autorka je pro mě sázka na jistotu. U jejích romancí se nemusím ošívat trapností a obracet oči v sloup, nejsou přeslazené a konání a pohnutky hlavních hrdinů bývají celkem uvěřitelné. Možná tady nebylo tolik špičkování jako v jiných knihách, ale líbilo se mi vylíčení světa vína. Z dvojic u mě sice pořád vede Cameron s Jackem a thrillerem bych knížku opravdu nenazvala, ale i tak to bylo hezké čtení.

05.01.2019 4 z 5

Svatba s Winterbornem Svatba s Winterbornem Lisa Kleypas

Líbilo. Typ klidných, zdánlivě poddajných hrdinek mám ráda (jen z té ostýchavosti se Helen dost rychle vyléčila), takže mi od začátku byla sympatická. Rhys je typický Lisin hrdina - pořád to ale funguje. V knížce nechyběly vtipné momenty - další plus. Helenino tajemství dodalo dramatičnost a zvláště ke konci i spád. Hodně zajímavá byla postava netypické gardedámy.
V romancích se zpravidla buď pár seznamuje a poznává, až dojde ke svatbě, nebo se většina děje odehrává až po sňatku. Zaujalo mě, že tady je to jinak. Helen a Rhys mají už společnou minulost (proto taky zamilovanost a láska přicházejí docela brzy), ale děj se odehrává v celkem krátkém časovém rozmezí, kdy ještě nejsou svoji.
Je to zkrátka příjemná romance se sympatickými postavami, návazností na jiné knihy série, okořeněná humornými poznámkami, takže když si člověk neláme hlavu nad některými nesrovnalostmi (hodnověrnost ani třeskutou originalitu u podobných knížek nečekám), četbu si užije. Jen bohužel těch sexuálních scén bylo na mě zbytečně moc (docela jsem se podivovala nad epilogem, vzhledem k povaze jejich vztahu bych čekala jisté zprávy dřív).

04.09.2018 4 z 5

Říkadla Říkadla Josef Lada

Oblíbené leporelo, když ho vytáhneme nebo odříkávám říkadla zpaměti, většinou se v pravidelných intervalech ozývá "etě, etě".

21.04.2018 4 z 5

Za vším hledej Bridgertonovy Za vším hledej Bridgertonovy Julia Quinn

Milé, plné jiskřivé konverzace, sourozeneckého pošťuchování (na to by si JQ mohla udělat patent), se sympatickými (nejen hlavními) hrdiny. Jen by to mohlo obsahovat přece jen více děje. Baví mě ale propojenost příběhů - je hezké potkávat známá příjmení, i když se pohybujeme o generaci zpět.

28.07.2017 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Nesdílím všeobecné nadšení. Náměty pohádek jsou solidní, zpracování podprůměrné. Než jsem se ovšem stačila začíst, pohádka a vlastně i celá knížka skončila. Pohádek je málo, jsou většinou odbyté, prvoplánové, zkratkovité a nezajímavě podané, Brumbálovy komentáře jsou z velké části spíše otravné, a navíc z nich často vychází poněkud sebestředně. Líbila se mi vlastně jen pohádka o třech bratřích, která přiznává inspiraci lidovou slovesností, a s výhradami možná ještě o fontáně.
Celkově kniha působí dojmem nastavované kaše a je na ní dost poznat, že byla šitá horkou jehlou a za konkrétním (neliterárním) účelem. Nebyla pro mě žádným zvláštním obohacením potterovského světa. Rozhodně to nejsou žádné skvosty a rodinné stříbro kouzelníků, jak je prezentováno.

24.07.2017 2 z 5

Zahrada Zahrada Jiří Trnka

Poetické, hravé, trošku veselé a trošku smutné. Ohňostroj fantazie - slovesné i ilustrované, z něhož vyčnívá bezkonkurenční postava kocoura. Je to kniha, ke které stojí za to se vracet. A je moc dobře, že můžeme, že smíme znovu a znovu prožívat všechna ta klukovská dobrodružství, i když už máme dlouhé kalhoty a v kapsách chybí provázek, harmonika i rak ve staniolu.

17.07.2016 4 z 5

Šťastně až do smrti Šťastně až do smrti Julia Quinn

Návrat do rodiny, která mi přirostla k srdci, byl příjemný, milý, místy dojemný, místy vtipný (jak už to autorka umí), ale popravdě, kdyby nevznikla, nic moc by se nestalo.
Bylo to pár jednohubek, ale do plnohodnotného hlavního chodu tomu dost chybělo. Vadilo mi, že jakmile situace začala být zajímavá (zvlášť tam, kde vznikaly nové vztahy - u Amandy, Posy , Violet), byl konec (však taky mají epilogy jen kolem třiceti stránek).
Nejsem čtenář povídek a s tímhle souborem epilogů je to stejné, některé jsou lepší, některé horší. Violet by si určitě zasloužila svoji knihu. Z epilogů mě nejvíce bavil Anthony a Kate (je to koneckonců asi můj nejoblíbenější díl), nejméně asi Hyacinth.

03.03.2024 3 z 5

Princezna a hráč Princezna a hráč Ilsa Madden-Mills

První díl série mě příjemně překvapil, druhý zase spadl do průměru (stejně jako zbytek autorčiných knih). Na hlavních postavách jsem neshledala nic moc zajímavého, celý příběh byl absolutně nereálný (vím, jaký je to žánr, ale přesto), postavy se chovaly, jako by jim bylo o polovinu míň a repliky typu "ty můj hrdino", "jsi můj zachránce, ty jsi takový gentleman" způsobovaly, že mi oči málem vyrotovaly z hlavy. Jo, a autorka buď nebyla těhotná, nebo trpí amnézií (a k tomu musel být Tuck neskutečně zabedněný a nevšímavý). Nejvíc mě bavila postava nerudného souseda.
Celkově je to ničím nevybočující knížka, u které se nemusíte bát, že byste snad nějak zatížili mozkové buňky.

30.01.2024 3 z 5

Stánek s polibky Stánek s polibky Beth Reekles

Zpočátku mi byla Elle moc sympatická svým přátelstvím s Leem i tím, že se nebrala moc vážně. Jak ale knížka pokračovala, byla jsem víc a víc mrzutá. U Elle se projevila sobeckost, nerozhodnost a zbabělost a sklon k hysterii. Navíc je z mně neznámého důvodu utvrzována v přesvědčení, že si zaslouží něco víc než Noaha. Ten je paradoxně představován jako největší idol, vzápětí jako zavrženíhodný vyvrhel a násilník a za chvíli jako tokající tetřev, takže jeho postava působí až schizofrenně.
Přestože Noah mi nebyl dvakrát sympatický a za jeho machistické chování bych ho poslala do háje, vadilo mi, že ho snad Elle ani nemá ráda. A vůbec jsem nepochopila, proč na něj proboha Elle a Lee házeli vinu a proč se musel tolik plazit? Dohromady mi k sobě Noah a Elle neseděli.
Opakovaly se tu nejen situace, dialogy a fráze, ale i stejná (hloupá) rozhodnutí. Nelíbil se mi ani vyobrazený životní styl šestnáctiletých.
Celkově mi to prostě přijde špatně napsané, a přestože na YA už dávno nemám věk, dokážu si povedené příběhy užít a vychutnat. Tenhle k nim ale opravdu nepatří. (A ještě poznámka: když se přímo v textu něco označí jako klišé, neznamená to, že to klišé být přestane.)

23.10.2022 2 z 5