Litocha Online Litocha komentáře u knih

Zuzanka a mořeplavci na Vltavě Zuzanka a mořeplavci na Vltavě Kamil Bednář

Existují knížky, které jsou ještě mnohem starší, a přesto si uchovávají svěžest. Tahle už je přece jen trošku zastaralá. Když se ale přeneseme přes z dnešního hlediska těžkopádné výrazivo a pozvolna plynoucí děj, není letní dobrodružství Slávy a Vítka, kteří se u vody seznámí se Zuzankou, a jejich přátel-nepřátel Káji, Rostíka a Raďky vlastně tak špatné. Z knížky čiší nadšení vším plovoucím a vývoj dospělých postav (paradoxně se tady o sobě něco dozvědí více dospělí než děti) ji dělá o něco plastičtější. Jen těch náhod tam na mě bylo přespříliš a taky Zuzančiny vrtochy mě dost dráždily.

28.11.2017 3 z 5

Než se pěšec stane králem Než se pěšec stane králem Vojtěch Žák

Čtivá kniha, srovnatelná se světovými mistry žánru, jako jsou Sapkowski či Abercrombie. Těším se na další pokračování.

04.11.2017

Nečekej slitování Nečekej slitování Linda S. Howington

Děs. Od těchhle knih nečekám nějakou přehnanou hodnověrnost nebo psychologickou hloubku postav, ale co je moc, to je moc. Možná by nakladatelé měli přestat vydávat každý grafomanský výplod, i když je jeho tvůrcem úspěšný autor.

11.09.2017 1 z 5

Slabikář Slabikář Radek Malý

Líbí se mi hlavně Malého hravé básničky. Zajímavé je, že se v příběhu, který provází celou knihou, nevyskytuje "modelová" rodina tatínek, maminka, syn, dcera, ale mají tam dva kluky. Jen Formanovy obrázky na mě působí někdy trošku ponuře.

03.09.2017

Nebezpečné vyhlídky Nebezpečné vyhlídky Linda S. Howington

Poněkud vykonstruované a ne úplně nejobratněji napsané, ale hrdinka je sympatická, pohotová a nenechá na sobě dříví štípat, za to plus.

04.08.2017 3 z 5

Podkovaná blecha Podkovaná blecha Rudolf Křesťan

Po počátečním nadšení mě začaly fejetony trošku nudit. Některé postřehy jsou opravdu výborné, jinde mi ale autorovo předvádění znalostí češtiny připadalo samoúčelné a únavné.

18.07.2017 3 z 5

Nízký tlak Nízký tlak Sandra Brown

Typická romantická kniha s kriminální zápletkou Sandry Brown - vztah hrdinů podle šablony (vlastně se nemají/neměli by se mít rádi, ale je mezi nimi ta spalující přitažlivost), nesmí chybět nějaký umanutý nepřítel pronásledující hrdinku, aby mohl hrdina - jindy cynik a drsný chlap, ale náhle tající jako sníh - zachraňovat dámu v nesnázích, a na závěr "šokující" zvrat (kdo pár podobných knížek četl, tuší pachatele minimálně od poloviny knížky). Celkem tedy nic, co by nějak vybočovalo - autorka už ovšem napsala i horší kusy (především čisté romance) a časem kniha nabere i solidní spád (na začátku mě ovšem právě nepohltila).

05.07.2017 3 z 5

Žirafa na pondělí - Ze zápisníku ředitele zoo Žirafa na pondělí - Ze zápisníku ředitele zoo Miroslav Bobek

Některé sloupky byly více než zajímavé, některé byly pro mě trošku suchopárné. Autor je nepochybně odborník (čtenář se díky němu leccos netušeného dozví), ale spisovatel už tolik ne. Větší požitek ze čtení bych měla, kdyby měl větší dar slova.

22.05.2017 3 z 5

Stopa Stopa Kathy Reichs

Čtyři příjemné jednohubky. Nejzajímavější pro mě byly pasáže psané z pohledu jiných postav a příjezd Tory na ostrov. Virátí parta mi bude chybět, každý je jinak sympatický a všichni mi přirostli k srdci.

10.05.2017 3 z 5

Panáček Bomiňa a panenka Palele Panáček Bomiňa a panenka Palele Václav Čtvrtek (p)

Příliš mě nezaujala jako dítě - a ani teď to nebylo lepší. Jednotlivé příhody mi nepřipadaly moc zajímavé, jen občas v textu zasvítila nějaká zajímavá formulace. Čtvrtek to umí mnohem lépe. Navíc ani ilustrace mě neuchvátily, spíš naopak.

31.03.2017 2 z 5

Kdo chce víc Kdo chce víc Nora Roberts

Knížka nebyla špatná, Lile byla vymyšlena zajímavá práce i záliba, Ash na mě byl trošku moc panovačný. Jinak se mi od Roberts obecně více líbí tyhle knížky s kriminální zápletkou než s nadpřirozenem a magií. Je vidět, že ji umělecké prostředí zajímá, právě proto ale u mě více bodů nasbíraly Skryté poklady, které jsem kdysi četla jako jednu z prvních knih autorky a které mají s tímhle příběhem některé společné rysy (ale nepůsobí tam všechno tak hr - tady máme lásku na celý život během pár týdnů).

23.03.2017 3 z 5

Hra o manželství / Koza aneb Kdo je Sylvie? Hra o manželství / Koza aneb Kdo je Sylvie? Edward Albee

Typický humorně mrazivý Albee. Nejdříve jsem četla slavnější Kozu, ale více mě zaujala Hra o manželství, snad díky literárním aluzím.

11.03.2017 4 z 5

Klid před bouří Klid před bouří Linda S. Howington

Nebyla jsem moc nadšená, Linda Howard to umí líp. Připadala jsem si skoro, jako by to napsala Elizabeth Lowell. Celé to bylo nějaké rychlé, zkratkovité, postavy pro mě nebyly dostatečně vykreslené. Není to zkrátka kniha, která by něčím pozitivně vyčnívala.

21.11.2016 3 z 5

Kosti zmizelých Kosti zmizelých Kathy Reichs

Tenhle díl asi nebude patřit k mým nejoblíbenějším, obecně mám raději ty, které se odehrávají v Kanadě. Bylo tady na můj vkus málo Ryana a hodně Petea. Hodně velkou roli zde hrála náhoda. Některé momenty byly docela drsné. Taky si říkám, že Tempe snad musí mít životů jako kočka, pořád jí o něj někdo usiluje :-)

03.09.2016 3 z 5

Království květin Království květin Maurice Carême

Četla jsem ji jako dítě a tehdy mě dost zasáhla. Dnes spíše než příběh, který je opravdu jednoduchý, oceňuji krásné ilustrace.

25.06.2016 3 z 5