Lithin Lithin komentáře u knih

Labyrint Swěta a Lusthauz Srdce Labyrint Swěta a Lusthauz Srdce Jan Amos Komenský

Tato kniha pro mě byla velmi těžkou zkouškou, protože její jazyk je pro mne neuvěřitelně nepřehledný (četla se mi přibližně stejně těžko jako kniha anglická) a nečitelný.
Komenský se snažil donutit člověka přemýšlet o životě, což se mu nepochybně daří. Jak bloudí světem jeho duše, tak bloudí i duše čtenáře, a společně nalézají východisko.
Jedná se o chronologické vyprávění, zapsané jako scénář/dialogy. Na konci se změní v traktát (úvaha o věci křesťanské).

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Alchymista je knížka, ke které se vždycky ráda vracím a čtu znovu a znovu fascinující příběh o nalezení vlastního štěstí. Kniha mi připadá neskutečně inspirativní a "kouzelná" - jako i ostatní Coelhovi knížky mě strhne na svých vlnách a douho nepustí :)
Je ovšem pravda, že Alchymista, ani ostatní Coelhovi knížky nepředstavují žádnou hodnotnou literaturu. Charaktery nejsou brilantně propracované, příběh je předvídatelný a jazyková stránka na nule.
I přesto je to knížka, kterou rozhodně stojí si za to přečíst.

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Naprosto vynikající knížka! Četla jsem ji sice asi čtyři měsíce, ale jen co jsem ji naposledy zavřela, bylo mi líto, že jsem skončila. Idiot je jako obraz, který se skládá postupně z jednotlivých kousků, až člověk nazávěr odstoupí a podívá se na něj jako na celek - a srdce se mu zastaví úžasem.

30.11.-0001 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Poslední kniha, Relikvie smrti, mě více či méně zklamala. Čekala jsem od uzavření této ohromné ságy něco mnohem "většího". Místo toho jsem se dočkala konce jako z Amerického filmu - ba co víc, dokonce dvou podivných, kýčovitých konců.

30.11.-0001 2 z 5

Poutavý a dojemný veršovaný román, který je kupodivu i velmi čitelný a přehledný. Pokud jste nečetli a moc se vám nechce pouštět do klasiky, zkuste prvně stejnojmenný film. Jestli vás ten alespoň trošku zaujme, rozhodně si Oněgina přečtěte :)

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Kniha, kterou jsem ani nedočetla... Připadalo mi to trošku nezáživné a trošku jako snůška blábolů :-[

Něžná Něžná Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Naprosto vynikající, strhující, a přitom krátká povídka vyprávěná šokovaným, zmateným a rozervaným mužem, který zrovna ztratil svou největší lásku. Vřele doporučuji!

Spící agent Spící agent Daniel Silva

Ačkoliv vážně nemám ráda válečné záležitosti, Spící agent mě vážně dostal a obzvlášť v závěru jsem se nepřestávala divit. Vřele doporučuji :)

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Když jsem četla Jedenáct minut ve čtrnácti letech, nebyla jsem z toho moc moudrá. Teď se jen usmívám a říkám si, že by to měla být povinná literatura pro všechny lidi. Už proto, že říká, že bez lásky to nikdy není ono :)

30.11.-0001 4 z 5

Taková pohádková a trošku odlehčená knížka od pana Tolkiena - líbila se mi proto úplně ze všech nejlíp. Člověk se neztrácel ve jménech a snadno se sžil s postavami, ačkoliv byly jiné rasy :))

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Miláček mě do poslední chvíle nepřestával překvapovat svou malostí a vypočítavostí. Přese všechny činy si stejně získá sympatie. Jako všechny knížky od Maupassanta je velmi čtivý.

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Nejpovinnější z knih povinné literatury. Ačkoliv sám Mácha nebyl typickým romantickým rozervancem, dokázal ve svých postavách a v krajině svého kraje najít to nejkrásnější, co romantismus může dát.

30.11.-0001 5 z 5

13 a 1/2 života Kapitána Modrého Medvěda 13 a 1/2 života Kapitána Modrého Medvěda Walter Moers

Nejúžasnější kniha, jakou jsem kdy četla. Doma mám dokonce dva výtisky (kdysi se prodávala v Levných knihách) a nic bych za ně nedala. Čtenář se může znovu a znovu nořit do příběhu půl čtrnáctého života jednoho velmi neobyčejného medvěda a pokaždé najít něco, co ho překvapí nebo potěší. Pokud jste ještě nečetli, určitě se do toho pusťte - nebudete litovat!

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Sága o Zaklínači není sice mistrovským výkvětem literatury, ale dokáže chytnout a už nikdy nepustit :)

Kulička (3 povídky) Kulička (3 povídky) Guy de Maupassant

Vynikající povídka, opravdu doporučuji. Je to trošku o nespravedlnosti a pokrytectví - taková naturalistická klasika :))

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Čtivá a zábavná knížka. Obsahuje asi 100 povídek, nedá se tedy úplně zhltnout naráz, ale pár si jich přečíst rozhodně neuškodí.

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Vůbec bych to nečekala, ale Hamlet byl oddychová a místy vážně vtipná knížky. :)

30.11.-0001 4 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

Candide pro mě byl těžkým utrpením. Celý příběh a charaktery se vyznačovaly do nebe volající stupiditou, což byl tedy asi záměr. Ale závěr knížky mě pobavil a trošku si mě usmířil :)

30.11.-0001 2 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Jedna z nejkrásnějších romantických knih, jakou jsem četla. Příběh pro mě byl neustálým překvapením a hlavní postava Markéty obdivuhodná.

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Nebezpečné známosti jsem si přečetla už kvůli filmu Cruel Intentions. Forma dopisů je trošku zdlouhavá, ale tím, že se příběh odehrává v 18. století, má své kouzlo, které dokáže zaujmout.