Listy Listy komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Další skvělá knihy od Aleny Mornštajnové. Jen těžko říct, jak to dělá, protože Tiché roky i Hana se zabývají obdobími, která nevyhledávám, ale paní Mornštajnová je pojala tak, že jsem každou stránku přímo hltala. Nebyl absolutně žádný prostor pro nudu. Mnoho překvapení a opět úžasné propracování jednotlivých příběhů postav. Zakončení brilantní. Co víc dodat? Tuto knihu nelze popisovat, ta se musí číst! :) Naprosto doporučuji.

17.07.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Výborná kniha. Vyráží dech! Ať už stylem popisu různých situací apod. (surově a přeci s emocemi) či celkovou promyšleností a propoutaností. Překvapovala, zarážela a přiváděla mě do šokovanosti až do poslední stránky. Upřímně jsem to nečekala,vzhledem obecně dokola opakované tématice holokaustu. Tato tématika tu je však podaná zcela nevšedním způsobem a vůbec ne typickým okatým, tak jednoduše a tak mistrně. Kniha se četla sama. Rozhodně doporučuji všem!

07.12.2018 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Výborná kniha, která se čte sama! Velký dík překladateli, pustil se do těžkého úkolu, který ale dle mého názoru zvládl brilantně. A samozřejmě děkuji autorovi originalu, který vytvořil celé dějiště, postavy a vůbec! Rozhodně doporučuji všem, kteří maji rádi humor a jazyk jako takový. Výborné dílo!

12.10.2018 5 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Havlíček Borovský mě prostě baví. Jednak je jeho styl náramně čtivý, jednak má v dílech vždy alespoň nádech ironie a silnou satiru.
Toto dílo krásně vystihuje, jak mohou naše obavy zcela zbytečně znesnadňovat život.
Nepřestává mě bavit, jak byl H. B. rýpavý.

30.01.2021 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

U této knihy jsem hodně váhala. Nejdřív mě zaujala, tak jsem si ji chtěla pořídit a přečíst. Pak jsem se dostala i k opačným názorům, které mě značne znejistily. Přešla největší vlna zájmu a pro mě přišla doba, kdy jsem knize dala šanci.
A vůbec nelituji.
Ano, strhla jsem hvězdu, protože mi hlavní postava byla krapet nesympatická (většinu příběhu) a mám určité výhrady k principu cestování životy atp., ale také dávám lepší hodnocení, než jsem očekávala na začátku čtení.
Nakonec mě nejvíc okouzlilo to, co mě původně odrazovalo od otevření. Cestování paralelními životy. Bála jsem se plytkého pojetí a naštěstí to bylo zcela jiné, než jsem očekávala. Dokonce to bylo dost zdařilé.
Nejvíce mě potěšilo propojení s H. D. Thoreauem. Thoreau je i mým oblíbencem a tím se vytvořilo aspoň nějaké pouto k Noře.
Příběh byl poněkud předvídatelný (v mnoha věcech) a místy mi přišel příliš jako klišé, ale knize neupřu, že stravitelnou formou předavá zásadní myšlenky a samotné hodnoty.
Příběhová linka má mezery a možnosti ke zdokonalení, ale pro mě to není tak zásadní, aby to více ovlivnilo můj zážitek a hodnocení.
Jsou knihy s podobným tématem, co jsou lepší, ale toto je velmi dobře stravitelné i pro většinové čtenáře (dle mého názoru).
Pro hodnoty, myšlenky a pro práci se změnou náhledu na život DOPORUČUJI.

10.10.2022 4 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Výborná kniha, rozhodně nejen pro děti.
Většinou nebývám nadšená z těchto druhů ukončení knih, ale tady to bylo zcela na místě. Lépe napsané by to být ani nemohlo.
Úžasný příběh, který rozevírá oči i v našem světě, který v mnoha věcech není od některých zvláštností Jednoty až tak vzdálený, jak v bonusu (Proslov autorky při přebírání ceny) ukazuje sama Lois Lowry.
Krásný příběh napsaný neuvěřitelně čtivě, který stojí za přečtení i vícekrát.
Vřele doporučuji!

25.07.2019 5 z 5

Podivuhodný případ Benjamina Buttona Podivuhodný případ Benjamina Buttona Francis Scott Fitzgerald

Zajímavě pojaté téma. Krátká, stručná kniha, která ale i tak zanechá cosi, co člověka přiměje zamyslet se i třeba nad tím, zda takový život, jako měl Benjamin, je odměnou či nikoliv. Já nevím, má to něco do sebe. Ukazuje nám, že život a věci, situace v něm jsou tak pomíjivé a tak vratké.
Oceňuji, že se autor držel jednoho systému při psaní a nesklouzl k chaosu mezi Benjaminovým "stárnutím" v podobě reálně odžitých let a mezi jeho tělesným věkem, který se celou dobu promítal i do jeho duševního věku. Nelehký úkol!
Jinak ze začátku byla kniha mnohem humornější než ke konci.
Doporučuji.

16.06.2019 4 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Tato povídka se mi velmi líbila, obecně mě Božena Němcová baví. Má příběhy, které nejsou plytké. Přílišný optimismus mi u ní nevadí. Sice si myslím, že konec Divé Báry byl uspěchaný a že pár stran by se ještě sneslo, ale na druhou stranu není dílo přehlcené nadbytečnými detaily apod.
Mnoho věcí bylo předvídatelných, ale to nesnižuje dle mého kvalitu, neboť nejde o děj jako takový. Pro mě se ukazuje, že Němcová byla osvícenou autorkou své doby.
Ukazuje věci z jiných úhlů a v jejích dílech se dá hledat mnohé od povah, mezilidských vztahů až k světonázorům, určité výseči života lidí v dřívější době (ač zkreslené) a mnohem více.
Divá Bára je jakousi průkopnicí, velmi jsem si ji oblíbila. Doporučuji!

15.06.2021 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Hezký a příjemný příběh, komiks mi přišel příliš stručný, ale možná je to tím, že jsem nejdřív viděla seriál. Možná by i působilo jinak, kdyby byl celý komiks barevný. Ale chápu, že se jedná o webové dílo.
Nicméně takovýto příběh podle mě na trhu chyběl, opravdový, přitom stále milý a nenásilně hovořící o lgbt+ komunitě.
Vlastně mám i dojem, že seriál oproti prvnímu dílu komiksu otevírá témat více. To všam nehodnotím ani tak, ani tak.
Celkově bych komiks doporučila, jen si nejsem jistá, zda do něj investovat částku, kterou za něj chtějí.

06.10.2022 3 z 5

Upřímnou soustrast Upřímnou soustrast Guillaume Bailly

Udivuje mě nižší hodnocení, ale zřejmě to bude tématikou knihy.
Za mě je to výborně zpracováno. Vrhá to lidské světlo na toto náročné povolání, autor vypráví s lehkostí, nedhledem, ale i notnou dávkou úcty a citlivosti.
Velmi se mi líbily i Myšlenky dne nebo Věděli jste, že...?
Je to kniha o lidech a o tom, jací dovedou být. Doporučuji!

27.03.2022 5 z 5

Spy x Family 2 Spy x Family 2 Tacuja Endó

Druhý díl mě nadchl více než první, a to i první mě mile překvapil. Opět nechybí napětí, humor a pár ran. Velmi pěkná kresba a oddychový příběh. Těším se na pokračování.

18.02.2022 5 z 5

Šťastný princ a jiné pohádky (7 pohádek) Šťastný princ a jiné pohádky (7 pohádek) Oscar Wilde

Skvělý soubor pohádek. Člověka dožene k slzám už jen trefným popisem společnosti. Zvláště mě okouzlily pohádky Šťastný princ, Slavík a růže, Dítě hvězdy. Ostatní pohádky byly také skvělé, ale tyto tři mne prozatím zaujaly nejvíce.
Rozhodně doporučuji všem věkovým kategoriím!

14.02.2018 5 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Čím dál více se Zaklínač objevoval v mém okolí. Dlouho jsem váhala a bála se nudného příběhu, který stojí jen na nestvůrách bez většího propracování. Jak jsem se mýlila.
V knihovně jsem narazila na 1. díl komiksu, tak jsem po něm sáhla.
Ano, příliš textu se zde neobjevuje a kresba mi byla na začátku krapet nesympatická. ALE! Nakonec krásně pasuje k danému světu, příběhu a podtrhává tajemno a napětí. Osobně oceňuji, že někdy byla nedokonalá, protože tak poskytla prostor fantazii, kterého v komiksech tolik nebývá.
Mám chuť přečíst si další díl a snad se pustit i do knižní série. Ačkoliv mi Geralt zatím nepřirostl k srdci a nevím, zda mi je nesympatický. Právě tato nejistota mě ale baví a zajímá mě, zda se tento postoj s dalšími díly změní. Zatím je Geralt stále zahalen tajemstvím (hru jsem nikdy nehrála, seriál jsem neviděla, toto je skutečně mé první opravé setkání se světem Zaklínače). Jediné, v co doufám, je, že snad další díly půjdou více do hloubky. Byla by škoda řešit čistě jen akci (i když skvělou) a osobnost ponechat jen ve fázi "Jsem zaklínač a nepoutám se".
Závěrem dodám, že díl byl velmi napínavý a celé rozuzlení mě i překvapilo, ač nebylo nijak složité. A doufám, že v některém z pokračování se objeví znovu Vara.
A poslední věcí, kterou bych zmínila, je sarkasmus a některé stereotypy. Geralt má poměrně přesné poznámky, kterými tne do živého. Mám dojem, že kdyby vznikl příběh dnes, byl by méně rýpavý, což by bylo na škodu. Zároveň vidím v příběhu jistou sterotypnost ohledně charakterů.
Celkově doporučuji, pkud váháte, zda se Zaklínačem začít.

30.11.2022 5 z 5

Sbohem, má růžová zahrado. 1 Sbohem, má růžová zahrado. 1 Dr. Pepperco

(SPOILER) Za mě velmi pěkná manga.
Postupně se zde otevírá dobová problematika lgbt, kloubi se zde elegance s nenásilnou formou vzdělávání.
Hanako je (zatím) milá, ctižádostivá, neústupná Japonka, která se dostala do společnosti paní Alice, která se nám postupně odkrývá.
Příběh je krapet předvídatelný, ale osobně mi to vůbec nevadilo. Trošku mi vadí postava snoubence paní Alice, ale to je jeho osobností, na druhou stranu to právě odráží danou dobu.
Jsem uvědavá na pokračnování, na které se těším.
Doporučuji všem, konzervám i nekonzervám.

09.09.2022 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Milá oddychová knížka. Bohužel mě si nezískala. Celkově mi vadilo přílišné opakování pravidel pro cestování časem.
Také slova jako taková se opakovala tak často, až jsem si nebyla jistá, zda nečtu omylem stejnou pasáž znovu. Je otázkou, zda nepovedenou stylistiku má na svědomí překlad, či samotný autor.
Přitom celkové téma vypadalo velice slibně....
Bohužel tuto knihu mohu doporučit jen pro opravdu výrazně oddychové čtení bez očekávání.

11.07.2022 2 z 5

Dítě zvané „To" Dítě zvané „To" Dave Pelzer

Tuto knihu by měl přečíst každý, nejen pedagogové, sociální pracovníci či lékaři, ale skutečně každý.
Proč? Jednoduše proto, že je svědectvím několika hrůzných let jednoho malého chlapce. Je svědectvím, jak se může milující rodič změnit, je svědectvím, jak i něco tak hrůzného může člověk "překonat" a přetrhnout bludný kruh.
Tak krátká kniha přitom tak silná.
Začínám čím dál tím získávat pocit, že kratší knihy jsou mnohdy daleko intenzivnější než sáhodlouhé bichle.

09.02.2021 5 z 5

Pasťák Pasťák Karel Misař

Výborná kniha, která bez příkras popisuje krátkou, leč dostatečnou zkušenost s výkonem práce v pasťáku. Zároveň je zde skvěle vyobrazena vbitřní prázdnota vypravěče, který sám nevidí (kromě jednoho) žádný rozdíl mezi svým životem a životy chovanců.
Doporučuji všem pedagogům a pracovníkům s lidmi.

17.12.2020 5 z 5

Cizinec hledá byt Cizinec hledá byt Egon Hostovský

Absolutně úžasná kniha, výtečné dílo Egona Hostovského. Je to první dílo, které jsem od něj četla. Nadchly a oslovily mě mnohé úvahy, pohledy, myšlenky. Geniálně napsané, skvělý jazyk, výborné skloubení češtiny a angličtiny. Knihu doporučuji všem, kteří hledají knihu, která není jen prázdné tlachání , aby zaujala co nejvíce čtenářů, ale ani si uměle a křečovitě nehraje na extra uměleckou "nadliteraturu". Nemusí si to nijak dokazovat. Ona totiž výborná je! :)

25.09.2019 5 z 5

Zajímavá kniha, hlavně pro lidi cca dd 40 let dál. Myslím, že příběhy budou bližší čtenářům, kteří pamatují socialismus apod. Pro lidi kolem 20-30 let bude zajímavější jiná sestava, která by patřila zase do jejich generace. To se ale bude muset ještě pár let počkat. :)

13.08.2019 4 z 5

Carol Carol Patricia Highsmith

Velmi zajímavé dílo. Oproti filmu vidíme více do prožívání Terezy. Ale film má svá výrazná kouzla. Za mě jeden z mála případů, kdy má kniha i filmové pojetí rovnocenné postavení.
Díky způsobu, jakým je dílo pojato, jsem mohla nazírat skrze Terezu, která často jednala způsobem, který byl pro mě vzdálený, a stejně tak někdy i Carol. Ale! Pak najednou se to vše osvětlilo a já pochopila jejich způsob jednání, proč to mělo tak ostré přechody emocí a komunikace. Ano, dává to smutný smysl v jejich situacích.
Velmi cenný zážitek, skvělě napsáno. Mísí se zde tíživá realita a optimistické narušení beletrií a nadějí.
Děkuji autorce, že Carol napsala, navíc v 50. letech, a děkuji, že bylo dílo přeloženo i do češtiny. Doporučuji.

11.08.2023 5 z 5