lisell lisell komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

První setkání s paní Mornštajnovou. Příběh mě posadil na zadek a to doslova. Dlouho po přečtení jsem seděla ubulená s kapesníkem u nosu a koukala do zdi. Ještě teď, když z kapsy vyndavám piškoty pro psy, si vzpomenu na tetu Hanu a její kůrky chleba....mám takový pocit, že Alena Mornštajnová bude mít v knihovně vyhrazenou celou poličku :)

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Já prostě zbožňuju knížky Aleny Mornštajnové. I když se musím se přiznat, že začátek Tichých roků pro mě byl trochu těžkopádnější. Nevím proč, ale nemohla jsem se začíst. Díky bohu tenhle zvláštní pocit odezněl po třetí kapitole a já zase hltala každou stránku se zatajeným dechem. Strašně se mi líbil způsob, jakým popsala start komunismu u nás a jeho postupný pád. A ten konec???Bulela jsem jako želva, ostatně jako u každé její knížky. Nádherně vystihla, jak málo někdy stačí, aby chování druhého člověka bylo špatně pochopeno. Ostatním do hlavy nevidíme a někdy se za mrzutým a nepřístupným obalem může skrývat jen nešťastná duše zklamaná životem, která neví, jak vlastně najít cestu zpátky.
Pokud máte rádi rodinná dramata na pozadí dějin, paní Mornštajnovou musíte mít ve své sbírce.

01.02.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Myslíte si, že teď se máme zle? Nadáváte na svoji práci a každodenní rutinu? Přečtěte si Šikmý kostel. Nádherně napsaná knížka, která vykresluje život horníků a jejich rodin, který nebyl nikdy nic jednoduchého, ale i přes to všechno si dokázali najít tu svoji šťastnou chvilku, za kterou byli vděční...například posadit se na zápraží, dívat se na východ slunce a v klidu si vypít svoji ranní meltu s lámaným chlebem.

19.05.2020 5 z 5

Je neuvěřitelné, kolik věcí jsme se ve škole vůbec neučili. Název vesnice Životice a tragédii jejich obyvatel jsem slyšela prvně z úst Penny and books a jelikož mám hrozně ráda Šikmý kostel, věděla jsem, že knížku musím zkusit a paní Lednická opět nezklamala. 248 stran přelítnete ani nevíte jak a určitě si ke čtení vezměte krabici kapesníků.

16.02.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Za mě zatím nejlepší knížka od paní Mornštajnové. Hana byla fantastická, ale Slepá mapa u mě ještě o pár kroků vede. Opět skvělý styl psaní, od knížky se nejde odtrhnout a je absolutně jedno, že čtete celou noc a druhý den v práci jste absolutně nepoužitelní. Musíte za každou cenu dojít nakonec a uzavřít v sobě tu neskutečnou jízdu napříč třemi generacemi.

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Ruta Sepetysová nikdy nezklame. Její knížky čtu jedním dechem. Neskutečně mě baví, že se díky jim dozvídám nové historické informace, které nenásilnou formou začlení do příběhu. V Šedých tónech vypráví život mladé Liny, která si spolu se svou rodinou projde hrůzami pracovních táborů na Sibiři. Prostřednictvím svých obrázků se pokouší udržet si lidskost a zdravý rozum. Nikdy mě nepřestane děsit, co jsou lidé schopni činit druhým.

26.11.2021 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Absolutní bomba jako vždy. Miluju, jakým způsobem dokáže J.K. vyprávět. Její knížky se čtou úplně samy a je jedno, pohybujete-li se po chodbách Bradavic s Harrym, Ronem a Hermionou nebo v ulicích Londýna s Robin a Cormoranem. Tento příběh navíc popisuje realitu sociálních sítí, kdy se za klávesnicí může v dnešní době schovávat kdokoli a síla slova nezná hranic, hlavně v negativní rovině.

04.04.2024 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nádherný příběh. Miluju vyprávění o životě "obyčejných" lidí, kteří se dokážou poprat s nepřízní osudu a pokud se vše odehrává na pozadí skutečných historických událostí, není co dodat. Knížka je krásně napsaná, čte se sama a ta obálka, paráda. Za mě jedno velké ANO!!!

28.06.2021 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Poslední ze série detektivních případu Cormorana Strika a Robin. Za mě nejlepší. I když je pravda, že jsem si musela dělat poznámky k postavám, protože jsem se chvilku ztrácela, i přes to super a opět nečekaný konec. Těším se, jestli autorka vymyslí další pokračování, moc by mě zajímalo, kam se Cormoran a Robin posunou.

02.11.2022 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy o 2.světové válce četla. Musím přiznat, že se mi dlouho nestalo, aby mě knížka takhle zasáhla. Způsob, jakým autor popisuje životy jednotlivých hrdinů je neskutečně čtivý. Za mě byla asi nejzajímavější pasáž, jak se Karel dostává k nacismu..člověka mrazí, když si uvědomí, jak jednoduše dokázal Hitler získat masivní počty lidí na svoji stranu. Ono je asi snadné hodnotit, když víme, kam jeho činy ve finále došly, ale pokud se oprostím od historie, nedivím se, že tolik lidí uvěřilo, že právě on Německo zachrání a povede ho tou správnou cestou.. Jeden můj kamarád mi jednou řekl: "první, koho Hitler ve 2.světové obsadil, bylo Německo"....a v této knize je to krásně vidět.
Druhá část, která se odehrává v koncentračním táboru je hodně těžký kalibr. Nedoporučuji číst před spaním. Při čtení vám přijde, že autor musel Osvětimí projít. Scény jsou popsány do nejhlubšího, rozuměj nejdrsnějšího, detailu, a je jedno píše-li se o dítěti či dospělém..
Bravurně napsaná knížka, která je plná zla, otřesných situací, krutého zacházení, ale překvapivě zde najdete i hodnoty jako láska, přátelství a čest... myslím si, že i přes svůj hodně drsný obsah, by si knihu měl přečíst každý. Není na škodu si připomenout, jak tenká je hranice mezi dobrem a zlem...a že idea, která se jeví jako světlo na konci tunelu nás ne vždy zavede na správnou cestu.

06.10.2020 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Tak tohle byla velká paráda. Úžasný a silný příběh. Četlo se samo. Pokud máte rádi knížky Aleny Mornštajnové, tak Hlas kukačky se vám bude určitě líbit.

22.03.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Pro mě trošku krkolomější začátek, kdy mi trochu trvalo, než jsem se zorientovala v čase a postavách. Ale ve finále se mi knížka líbila a na konci i slza ukápla. Upřímně jsem zvědavá, jak dopadne filmová adaptace.

23.06.2022 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Miluju Pýchu a předsudek ať už v knižní nebo filmové podobě. I když jde o romantiku, člověk se nenudí. Příběh je zábavný, hravý a má co nabídnout i po letech. Za mě klasika jak má být. Můžu číst několikrát a stejně mě dopis, který napíše pan Darcy Elizabeth, rozbrečí. A když už jsem na začátku zmínila filmovou podobu, tak nejvíc je pro mne ta s Keirou Knightley a Matthewem Macfadynem. Oba jsou přesně takový, jak jsem si Elizabeth a pana Darcyho představovala při čtení.

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Moje druhá "potkávačka" s Jodi byla opět super..baví mě její styl psaní, díky kterému mne pokaždé vtáhne do děje. Je pravda, že mi trochu vadilo prokládání příběhu o upírovi, které bylo v některých pasážích dokonce dvojmo, jelikož ho Minka předčítala a pak se objevilo samostatně. Trochu nepravděpodobné propletení osudů hlavních postav na pozadí druhé světové války a předvídatelná romantická zápletka..i přes to všechno za mě 5 z 5. Určitě se chystám i na další autorčina díla.

09.06.2020 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Na knížku jsem koukala delší dobu. Strašně mne zaujala obálka a po přečtení anotace bylo rozhodnuto...Nenáročná romantika, která se hodí na letní večery na terase. Čte se sama. Ani se nerozkoukáte a je konec. Miluju knížky a jsem pěkně paličatá, takže postava Animant mi byla blízká :) a po pravdě je strašně hezký, číst o vztahu dvou lidí, kteří si z počátku nemůžou přijít na jméno a ve finále zjistí, že jsou si víc podobní než mysleli. Z tohohle žánru asi nikdy nevyrostu :)

03.06.2020 5 z 5

Vážka Vážka Leila Meacham

Mně se knížka líbila. Ano, byla trošku naivní, bylo tam hodně dobrých náhod, které sedly jak měly a ano asi se to takhle ve skutečnosti nedělo, ale proč by taky jednou nemohl být příběh z téhle doby napsán pozitivnější notou. Takže já dávám plný počet, protože za mě příjemná změna a hlavně, knížka se nádherně četla. Autorka mě vtáhla do děje hned po první kapitole a já hltala každé slovo. Co se mi taky moc líbilo, byl výčet hlavních postav hned v úvodu knížky, ke kterému jsem se ze začátku vždycky vrátila, když jsem měla chaos v tom, kdo je kdo.

07.01.2022 5 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Pokud hledáte knížku, u které zapomenete na špatné zprávy kolem, jsou Nové začátky správná volba. Milá romantika z prostředí malého amerického městečka v horách byla pro mě jednohubka, která se četla na jeden zátah. Vrátila mě do puberty, kdy jsem podobné příběhy hltala každý den :) ano, ve skutečném světe se tohle asi neděje, ale někdy je hezký se trochu zasnít.

01.01.2023 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Cormoran a Robin mě prostě baví, neskutečně. I když jsou knížky velké jak cihla a v posteli se nepohodlně drží, každá stránka stojí za to. Líbí se mi, že v každém příběhu je jiný druh případu, který mě svým rozuzlením pokaždé překvapí.

02.11.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Karin Lednická píše neuvěřitelně poutavou formou. Má dar, díky kterému vás vtáhne do děje a vy s každou další stránkou víc a víc propadáte do hloubky jejího příběhu a máte pocit, že spolu s hlavními postavami prožíváte chvíle štěstí i strachu a čiré hrůzy. Pokud jste si mysleli, že první knížka nemůže být překonána, pletli jste se. Osudy obyvatel Karwiné jsou nyní zasaženy do období před 2.světovou válkou a v jejím průběhu. Garantuji vám, že se zatajeným dechem budete hltat každou stránku. Pokud máte rádi příběhy obyčejných lidí na pozadí dějin, které nejsou tak úplně známé, Šikmý kostel je tou nejlepší volbou.

02.04.2021 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Po dlouhé době jsem se začetla do detektivky a byla super. Cormoran Strike mě dostal. I když má knížka skoro 500 stran, četla se sama. J.K. Rowling to neuvěřitelně umí se slovem a vtáhla mě do příběhu, což je to nejlepší co knížka může dát. V dnešní době je skvělé na chvilku utéct realitě a přesně tohle se mi při čtení podařilo.

09.08.2022 5 z 5