Lily101 Lily101 komentáře u knih

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Za mě je paní farářka nesmírně milá a zajímavá osobnost.

Kniha ale byla šáhnutím vedle. Nesedly mi popisování cestování na různé semináře v zahraničí a přepisy kázání, které paní farářka měla nebo jež si poslechla, když jednou byla na bohoslužbě někoho jiného. Navíc se už občas dost opakovala (napřed nám autorka sama povyprávěla o tom, jak se dostala k církvi a následně totéž sdělení musíme číst min. dvakrát v rámci úryvků z tisku).

Kniha však obsahovala i zajímavé informace, jen jsem s ohledem na popularitu knihy (přes rok čekání ve veřejné knihovně), jich bylo spíš poskromnu, což je škoda.

Mám zakoupenou druhou knihu paní farářky, tak snad bude lepší.

31.01.2024

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Nebýt čtenářské výzvy, tak knihu nikdy nečtu. Viděla jsem film a byl super. Kniha ale byla boží. Ten excelentní a inteligentní humor. Klobouk dolů.

02.01.2024 4 z 5

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Milé pohlazení po duši pro milovníky přírody a pro rybáře obzvlášť. Nemohu říct, že bych nebyla blíž pochopení, proč někoho rybaření baví, ale no...nepodlehla jsem :-D.

25.12.2020 4 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Interpretace je velmi subjektivní záležitost, jež bez opory (např. v zákoně, historických událostech, …), je prakticky neomezená. A o tom přesně tato kniha je. Nejsem zastánce hledání souvislostí, jež z textu ani mezi řádky nevyplývají, ba ani nejsou naznačeny, protože v tom případě je možné dovozovat z textu prakticky cokoli, a tím se stává pohádka „zneužitelnou“, byť pro dobrou věc (dodání sebevědomí ženám).

Od knihy fakt nečekejte, že ji budete číst po 100 stránkách (ano, i já ji měla půjčenou z knihovny) denně. Někdy je poselství hodně kostrbaté, ve většině případů je příběh (chcete-li pohádka) na necelou stránku a výklad se vleče přes 20 stran a víc, přičemž se rozebírá tak nějak pořád dokola to samé (v rámci jedné podkapitoly), jen je to tak nějak „opsáno“ různými slovy, větami, čímž je kniha samozřejmě z hlediska počtu stran rozsáhlejší.

Abych knize jen nekřivdila, tak se mi líbí koncept (poselství prostřednictvím pohádek), který je, pokud se nemýlím (v té záplavě knih, co byly od doby vynálezu knihtisku /i před ním/ publikovány), vskutku ojedinělé a originální. Jistě naleznete pasáž textu, jež Vás osloví natolik, až si ji zapíšete a následně použijete jako citát (samozřejmě dle citačních norem!). Některé myšlenky stojí za to a věřím, že mladým, nezkušeným ženám (cca od 15 let do … /záleží na rozumové a mravní vyspělosti konkrétního jedince/) kniha může dobře posloužit. Na konci nabrala kniha takový spád, že jsem se rozhodla udělit čtyři hvězdičky. Ale i přes (negativní) výše uvedené zvažuji pořízení do domácí knihovny, protože s postupem času se budu na věci dívat jinak a třeba mi přijdou podnětné (v rámci životní etapy dané v době četby knihy) jiné příběhy, než nyní.

12.12.2019 4 z 5

Maryčka Magdonova Maryčka Magdonova Petr Bezruč (p)

Tak tuto báseň čtu již potřetí (poprvé v rámci školní výuky na SŠ, podruhé v rámci osobní výzvy přečíst knihu "Slezké písně" od pana Bezruče a nyní v rámci čtenářské výzvy) a opět mě z ní mrazí. Příběh apelující na správný výběr partnera, ale hlavně ukazující těžký osud jedné ženy z ostravského regionu.

19.11.2019 4 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

PRO ATEISTY: Kniha obsahuje hodně odkazů na víru, ale dá se to snést, jste-li vůči věřícím obecně tolerantní. Navíc je vše obvykle tlumočeno tak, až si z něj můžete vzít ponaučení do života bez ohledu na vaše náboženské vyznání.

Dle předmluvy již nespadám do cílové skupiny této knihy, ale i přesto mi kniha předala pár zajímavých poznatků či námětů k zamyšlení. Navíc se ke mně kniha nejspíš dostala ve správný čas.

31.03.2019 4 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Oceňuji autorčin styl psaní a částečně také čtivost (autorka opravdu umí).

Jinak ale moc chválit nemohu; tuctová (až klišoidní) zápletka, která Vás napadne hned a pak už jste jen zklamaní, že to opravdu bude tak jednoduché. S tím souvisí to, že text by mohl být mnohem kratší (občas to až unavuje, což je možná dáno i onou předvídatelnou zápletkou) a následně největší zvrat knihy v rámci minulosti inspirován skutečnou událostí. Čekala jsem originálnější příběh.

30.01.2024 3 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Za mě “klasický díl série, který byl čtivý a napínavý.

08.10.2023 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Úžasná kniha! Pan Backman prostě umí psát a mi nezbývá, než obdivovat. Možná bych snesla trochu méně o fekáliích, ale asi to k dětem prostě patří.

Tato kniha spolu s kombinací návštěvy známých s dvěma malými dětmi či i obecně rodinami s malými dětmi v okolí, poslouží jako velmi dobrá antikoncepce. A až/jestli budu jednou děti chtít, tak si knihu přečtu znovu. Pokud i po přečtení budu toužit po vlastním potomkovi, tak si jej s klidným srdcem pořídím, neb v takovém případě rodičovství pravděpodobně zvládnu.

19.02.2023 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Třetí kniha od autora (z toho jedna jako audiokniha), ale opět stejný rozvleklejší styl psaní (jako u knihy: “Nemesis”-první čtená kniha od autora), který se rozjíždí postupně. Vždy jsem si myslela, že je autor tak oblíben pro svůj svižný a napínavý styl, avšak opak je pravdou. Knihy jsou rozsahově dlouhé, lehce napínavé, ale čtivost se v průběhu čtení mění.

Tato kniha byla předvídatelná. Resp. vraha jsem odhadla dobře (z počátku byli dva, pak se z toho stal jeden podezřelý). Samotné vraždy jsou brutální, avšak vidět to na filmovém plátně, tak umírám hrůzou. Naštěstí v knize spíše symbolicky napsané (já tedy i části popisů přeskakovala, neb jsem to úplně číst nechtěla x na druhou stranu existují mnohem horší knihy tohoto typu/většinou vydané cca za poslední dva roky-už název mnohdy napovídá/, u kterých se Vám už z anotace dělá silně nevolno).

Recenzenti pode mnou psali, že se následně z knihy báli. Nespala jsem úplně nejlíp v průběhu oné noci mezi dvěmi čtecími dny, ale bylo to spíš tím, že jsem byla výjimečně sama doma a dlouho žádnou detektivku nečetla.

Samotného sněhuláka se nejspíš bát nebudu (ťuk ťuk), neb jsem prostě nebyla “cílovou skupinou”.

22.09.2022 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Čím je čtenář starší, tím víc ji ocení.

31.08.2022 4 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Za mě velice čtivá kniha se zajímavým koncem.

20.07.2022 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Autorka prostě umí psát (a překladatel překládat)!

A já poprvé v životě u této detektivky odhalila vraha dřív, než nám to autorka sdělila prostřednictvím postav knihy. I přesto to ale nesnižuje úroveň knihy, neb autorka odvedla skvělou práci.

28.02.2022 5 z 5

O panu Šlachtovi jsem do čtení knihy prakticky nic nevěděla, takže obsahově moc hodnotit nemohu.

Pan Klíma se ptal dost dobře a zajímavě. Čtení bylo poutavé, ale aspoň za mě (mnoho jsem neznala) ne úplně snadné čtení (má to občas až nádech odborného textu, což není špatně).

Trochu souzním s recenzenty pode mnou, neb občas to bylo jednostranné (pro rozhovor asi logické, ale bylo to tak nějak jiné, viz dále) a vlastně prezentováno jako skálopevná pravda. To by možná bylo na půl hvězdičky dolů, ale zajímavé informace (hl. z pohledu policejní práce) to vyvážily spíše na 5 hvězd.

09.02.2022 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Takové “jednodušší” básně, ale obsah je zcela jednoznačný,což je i značná výhoda.

31.12.2021 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Na to, že byla kniha poprvé vydána v roce 1951 (Amerika), klobouk dolů za nadčasovost. Kdysi jsem od autora četla jinou knihu (“Marťanská kronika”), kterou jsem byla okouzlena a i přesto, že je mi o víc jak deset let víc od četby jeho knihy (výše), se mi zamlouvá stejně jako před lety.

Dvě skutečnosti k vytknutí jsou za mě:
- místy dost chaotický popis (např. str. 141 a násl.,158-159);
- překombinovaná dějová linka (SPOILER: Hned po útěku válka-jako vážně? KONEC SPOILERU).

09.12.2021 3 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Za mě naprostá špička! Kniha se nedá číst “na jeden zátah”, nýbrž pozvolna, ať můžete přemýšlet mezi řádky a třeba se i zamyslet. Není psána úplně jako beletrie, je trošililinku těžkopádnější i kvůli hloubky, kterou poskytuje, jeví-li o ni čtenář zájem.

Asi se i kniha ke mně dostala ve správný čas a dost témat mi přišlo aktuálních, min. pro mě osobně. Rozhodně to stojí za to a doporučuji knihu pořídit, protože přinejmenším pro mě to bude kniha, ke které se budu vracet a kdoví, možná to bude i častěji za rok.

30.08.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Zvláštní kniha v dobrém slova smyslu.

31.12.2020 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Kniha je perfektní, protože se čtenářem v závěru neskutečně zamete. Protože je neskutečně čtivá a napínavá! Poslední půl rok až rok mám problém vstát na zazvonění prvního budíku, ale tato kniha mě vynutila vyskočit z postele s touhou dozvědět se, jak to dopadne. Myslím si, že bych ani nešla spát, ale pro mě byla knížka vcelku strašidelná, tak jsem to raději po druhé hodině ráno “vzdala” a nechala si posledních 120 stran na další den (tedy dnes).

Jediná “drobná vada” je za mě přehršel sexuálních scén hlavních postav.

SPOILER: Zajímalo by mě, proč Jeremy tak vyváděl, když už text od své manželky vlastně znal a co ho donutilo náhle uvěřit Lowen, že to celé s jeho manželkou je možná jinak, než to vypadá.

29.12.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Hodně recenzentů pode mnou poslouchalo audio knihu. Já knihu četla a tak mě pohltila, že jsem ji za jeden den dočetla. Jsem spíš bojácná a tak dnes nevím, zda usnu, ale stálo to za to. Strhující a to i když Vás možná napadne, o co v knize půjde a závěr asi i od jisté chvíle čekáte, byť i ten trochu překvapí (v detailech, dá-li se to tak nazvat).

10.10.2020 5 z 5