Liilith Liilith komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Slepá mapa od Aleny Mornštajnové si ke mně našla cestu přes kamarádku ...Po jejím dočtení jsem hodně dlouho přemýšlela a hledala slova, která by nejlépe popsala dojem, který ve mně knížka zanechala. Příběh klenoucí se několika generacemi jedné rodiny. Jejich osudy, omyly, úspěchy. Život, takový obyčejný život, obyčejně napsaný a přitom neobyčejný.
Jsou knížky, které si chcete přečíst znovu hned, jak je dočtete. Tahle pro mě byla jednou z nich.

08.04.2017 5 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Kdo neabsolvoval první dva díly, bude ztracen. Do Knihovny duší není možno jen tak naskočit. Tenhle vlak je příliš rozjetý. Ti, kteří jsou s podivnými dětmi od samého začátku, dostávají to, co jim bylo dluženo.
Knihovna duší se konečně do hloubky zabývá minulostí a vysvětluje spoustu z toho, co zůstalo minule opomenuto. Je pravda, že do předcházejícího Podivného města by se všechny ty informační pasáže hodily lépe a byly by také aktuálnějšími, nicméně i tak je příjemné nahlédnout do zákulisí toho, co se už stihlo odehrát.
Knihu opět doplňuji unikátní černobílé fotografie.

27.02.2017 4 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Jako vždy si pan Vondruška pohrává s city čtenářů a rozkládá před námi velmi propracovanou rodinnou fresku. Spory, lásky, rozchody a nová spojenectví jsou přítomny na každé stránce. Autor nás nechává v napětí, ale zároveň ponechává i prostor pro oddechnutí a poklidné romantické spočinutí. Prostě a jednoduše - každý si tu může najít své - ať jsou to technologické prokresy tavení skla, romantické vztahy i historické pozadí celé doby.
Kniha jako celek se mi moc líbila, je propracovaná, milá a láká k dalšímu a dalšímu čtení. Ani na chvíli jsem se nestačila nudit a i přes to, že některé epizody jsou velmi předvídatelné, jako oddechová situační historická freska, je kniha velmi povedená.

07.06.2022 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Zajímavě popsaná „kronika“ dvou pražských rodin, jejichž životy se postupem času protnou, popisuje život ze všech stran, z jeho radostnější části, ale i temných zákoutí. Spolu s postavami strávíme kus jejich života, autor směle popisuje životní osudy a hlavně různé podoby lásky. Autor zároveň mezi řádky vykresluje i život nejen v současné době. S postavami jsme od jejich mládí, prožíváme s nimi zamilovanost, mladou lásku, výběr životního partnera, výchovu dětí, důležitá rozhodnutí, která je ovlivní na celý život, léta pohody, ale i příchod krize a poznání, že ne vždy život člověku přinese to, co by chtěl. Text knihy přináší i odkaz, že člověk by se měl umět radovat i z věcí, které mu život přinese nečekaně, a zároveň se s tím smířit. S hlavními hrdiny stárneme, ale zároveň je i pohřbíváme. Málokdy dokáže text vytvořit tolik emocí v tak krátké době, obzvlášť pokud knihu zhltnete za jediný den. Smích, smutek, pláč, obavy, pocit zadostiučinění, to vše lze v textu nalézt. Kniha náležitě zaujme i formou, děj knihy je zprostředkován skrze vyprávění několika postav. Toto využití formy je velmi složité, ale je zároveň i velmi efektní a dokáže čtenáře ke knize doslova připoutat.

27.01.2020 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

"Kdykoli ses na mě podívala těma navlhavýma očima jako moře, vždycky jsem si říkal, co na mně proboha vidíš. Teď chápu, že jsem měl o lásce pošetilou představu. Ty a já bychom se mohli přestat milovat asi tak, jako by se Země mohla přestat točit kolem Slunce."

Poslední dopis od tvé lásky je samostatně stojící román z pera světoznámé autorky Jojo Moyesové, která se proslavila především díky svému románu Než jsem tě poznala, který se dočkal i filmového zpracování. V Posledním dopise od tvé lásky autorka představuje příběh dvou žen, které se v mnohém podobají a jejich osudy se díky náhodě spojí. Kniha je vyprávěna z pohledu obou žen - části s Ellie jsou situovány do Londýna dvacátého prvního století, příběh Jennifer je pak situován do šedesátých let. Velkou část příběhu tvoří milostné dopisy, jak už napovídá i sám název. Jeden najdeme i na začátku každé kapitoly, což pěkně oživuje příběh. Jojo Moyesová sází na citlivé a vážné téma, které v knize prezentuje, a to především úlohu žen z lepší společnosti v šedesátých letech a to, jaký následek měly nezávazné románky.
Abych pravdu řekla, vůbec jsem netušila, co od knihy čekat. Už jsem za sebou sice měla Než jsem tě poznala, takže jsem se na autorčin styl moc těšila, ale knihy, ve kterých se objevují dopisy, jsou hodnoceny dost rozporuplně. Neměla jsem se ale ničeho bát, jelikož Jojo Moyesová odvedla skvělou práci. Hrdiny jsem si oblíbila hned po několika stránkách a knihu jsem přečetla prakticky na jeden zátah. Jojo prostě psát umí. Navíc mne velmi zaujalo i samotné téma knihy - o společenské historii toho moc nevím, zvláště pak o úloze žen ve společnosti. Byla to skvělá exkurze do šedesátých let.

Poslední dopis od tvé lásky bych doporučila všem, kteří hledají čtivou romanťárnu, která se ale zaměřuje i na vážnější téma a má hlavu a patu.

22.02.2019 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Celkově lze knihu hodnotit velmi kladně. Samotný příběh i vyústění zápletky je překvapivý. Autorka nenásilně spojuje atmosféru Dánska s Čechy a její styl je velmi čtivý. Pokud máte chuť na tak trochu severské krimi, nemusíte chodit příliš daleko. Michaela Klevisová je jasným důkazem, že i čeští autoři se severským autorům krimi směle vyrovnají. Zápletka je od začátku velmi zajímavá. Co se zdá jako předvídatelné a jasné se na dalších stránkách změní. Příběh je hlavně postaven na vnitřních pochodech jednotlivých postav. Od pubertálních výlevů až po zdrženlivé rozjímání starších. Tím vzniká široká paleta pocitů i jednání, která dělá příběh o to zajímavější.

09.07.2018 3 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Detektivní román Zlodějka příběhů doporučuji všem, kteří milují tento žánr a rádi by ochutnali další „pamlsek“ od nadějné české autorky, která se snaží dát svým dílům duši.
Román není jen poutavým vyprávěním o jedné vraždě, která – jak to u detektivek bývá – je vysvětlena až na konci, přičemž je čtenář stále udržován v nejistotě, jak to celé dopadne. V této próze lze totiž navíc nalézt další důležitou významovou rovinu, a to líčení mezilidských vztahů. Jedná se tak o příběh o dávném přátelství, manipulaci s lidmi a o kradení cizích příběhů, což se nakonec hlavní hrdince nevyplatí.
Na této próze se mi líbilo především to, že nezapadá do typických detektivek, které v poslední době zaplavují knižní trh. U nich většinou nelze nalézt další významové roviny, jazyk v nich není příliš barvitý a čtenář se do příběhu začte většinou až po padesáti nebo sto stránkách. U Zlodějky příběhů je tomu naopak – kniha vás zaujme od první stránky a nelze ji odložit, dokud ji nepřečtete celou. Charakteristiky postav jsou originální a zároveň v nich lze spatřovat určité lidské typy, vedle spisovného jazyka naleznete prvky hovorové, což opět slouží k detailnější charakteristice postav.

21.06.2018 4 z 5

Knihovna v noci Knihovna v noci Alberto Manguel

Knihovna v noci je perfektní pro každého, kdo má rád knihy. Nejenže se díky ní vzděláte a dozvíte se o milovaných knihovnách možné i nemožné, ale také lépe poznáte ty, kteří knižní svět tvořili.
Nelze opomenout ani grafickou stránku knihy, protože ta je stejně kvalitní jako stránka obsahová. Text je doplněn mnoha krásnými obrázky a ilustracemi, jež okouzlující atmosféru knihy ještě umocňují a čtenáři navodí pocit, jako byste se jednou knihovnou právě procházeli.

25.01.2018 4 z 5

Agónie a extáze Agónie a extáze Irving Stone (p)

Teď jsem dočetla...hledám slova, kterými bych mohla vyjádřit to, co se mnou tato kniha provedla...ona se mi vryla do srdce...děkuji pane Irvingu Stone !
Pochopit duši umělce není jednoduché. Pochopit duši Michelangela se zdá téměř nemožné - ale s pomocí Stoneovy knihy můžeme aspoň částečně porozumět tomu, kdo byl Buonarroti.

04.03.2017 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Autor čtenáři neposkytuje příliš prostoru pro představivost. Karty jsou od počátku rozdané jasně a charaktery postav rozděleny na padouchy a dobré duše. Ty jsou vykreslovány jako lidé nebojácní, pravdomluvní, vřelí, s dobrým srdcem,… A jejich opak jako lidé proradní, úlisní, pomstychtiví,… Aby bylo od počátku jasno a nevznikaly pochyby, víme, s kým máme tu čest už od první strany, což čtenáře okrádá o jistý prvek napětí, kdy se vztahy lehce zamíchá jen démon alkohol.

Ač je příběh sepsán mladým mužem, styl psaní překvapí a místy se jedná o regulérní červenou knihovnu, kterou bychom spíše očekávali od ženské autorky. Ústřední motiv představuje příběh velké a čisté lásky rámovaný historickými událostmi pohnuté první poloviny dvacátého století.

21.04.2022 2 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

"Román-neromán
Přestože by se k Běgunům nejlépe hodilo označení román, žádným klasickým románem rozhodně nejsou. Běguny tvoří řada zdánlivě nesouvisejících mikropříběhů, jež se postupně skládají do jakési (románové) koláže, kterou sceluje více než prostor či postavy (některé koneckonců bez nějakého většího vlivu na pozdější podobu příběhů zmizí či zemřou) téma. Tématem je fenomén, jenž se čím dál více dostává před všechny ostatní. Cestování. Cesta a pohyb. Co znamená být na cestě, přesouvat se z místa na místo? Co vede člověka k tomu, aby opustil svůj byt?

Autorka se při snahy o postihnutí tohoto fenoménu přesouvá mezi mnoha póly. Od (snad autobiograficky) laděných vzpomínek k historicky zasazeným příběhům. Od příběhů k až gnómicky vyznívajícím odstavcům. Od popisu chodu letiště k přiblížení života "věčného nomáda". Zároveň Tokarczuková, fascinována projektem Wikipedie, přemýšlí, jak by vypadala celosvětová encyklopedie, jaký je její vliv na poznávání světa "
Kryštof Eder

16.12.2019 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Stín větru je jistě dobrou volbou pro každého, kdo má rád pomalé rozplétání tajemství a kdo by se s potěšením přenesl alespoň na chvíli do barcelonských uliček. Kdo má již na svém čtenářském kontě Šifru mistra Leonarda, najde ve Stínu větru mnoho podobného. Nejedná se jen o podobnost struktury vyprávění, ale rovněž o existenci obdobných prvků typických pro historický a tzv. gotický román, jako jsou tajná společenství, utajené rodinné vztahy, staré domy či chrámy, ponurá zákoutí apod. Škoda jen, že Ruiz Zafón nedovedl tak dobře rozehrané vyprávění do konce.

18.11.2019 4 z 5

Máš mě vůbec rád? Máš mě vůbec rád? Fausto Brizzi

„Život je slohovka, která se píše rovnou načisto.“
Příběh vás donutí přemýšlet nad tím, co je v životě důležité, jak vzácné je mít přátele a milující rodinu, jak snadno lze o všechno přijít, o zásahu smrti do života a o tom, že někdy až po smrti blízkého člověka můžeme zjistit, kolika lidem zasáhl do života.

22.03.2017 4 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Pokud máte chuť přenést se na pár hodin do Japonska, poznat pár zvyků, japonská jídla, rodinné vztahy a užít si romantické chvilky, určitě si Čajovnu v Tokiu přečtěte.

02.08.2022 4 z 5

Moje první přečtená kniha od tohoto autora. Musím říci, že určitý typ čtenářů tohle rozhodně vnímá jako nenávistný pamflet. Autor jako důvody zániku Evropy zmiňuje snad všechny faktory, které vybuzují již teď ve společnosti emoce - willkommen politik v souvislosti s migrací z převážně muslimských zemí, politickou korektnost, hypertrofovanou ochranu menšin (včetně sexuálních), neschopnost pojmenovat, natož pak řešit společenské problémy, politické neziskovky, zaujaté novináře atd., atp. Já jsem s knihou spokojená

17.02.2022 3 z 5

25 tajemství Prahy 25 tajemství Prahy David Černý

Příjemná knížka o známých i neznámých místech Prahy doplněná krásnými fotkami.

16.01.2022 4 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Ve své nové knize se slovenský spisovatel Jozef Karika vrací k tomu, co umí nejlépe: k psychologickému hororu ohledávajícímu sílu strachu a lidské podvědomí. Titulní smršť odkazuje na reálný jev spojený s takzvaným halným větrem, který na polské straně Tater vyvolává zatemnění mysli, zvýšenou kriminalitu, rvačky a sebevraždy. Hlavní hrdina, jenž (podobně jako v ostatních autorových knihách) ničím nevyčnívá z průměru, se po nálezu autokamery s podivnou nahrávkou zaplete do vyšetřování vysokého počtu nehod a úmrtí v okolí Liptovské Mary. Zjistíme, že sem z Polska zasahuje onen prokletý vichr a že se zde zjevuje démon větru, který po kraji rozsévá šílenství a smrt. Poměrně obvyklá žánrová zápletka pronásledování fantasmatem, před nímž nelze uniknout, má silnou atmosféru a knize nechybí spád ani dobré dialogy, ovšem v porovnání s autorovými staršími prózami Strach či Trhlina je děj mnohem přímočařejší...

28.11.2021 4 z 5

Coco Chanel Coco Chanel Henry Gidel

„Ve dvaceti letech vám dává tvář příroda, ve třiceti ji utváří život, ale v padesáti se o ni musíte zasloužit sami.“
Coco Chanel
Gidel přináší na třech stovkách stránek zajímavý životní příběh jedné z největších módních ikon. Ačkoliv některé životopisné knihy bývají nudné, v tomto případě tomu tak není. Podává nám život Gabrielly Coco Chanel velmi zajímavým a poutavým stylem. Kniha je rozčleněna do třinácti kapitol, které většinou tvoří přelomové události v životě Coco Chanel.
V knize je několik fotografií a ty, které jsou zásadní, ale v knize chybí, autor popisuje včetně data, takže není problém si je dohledat na internetu.

Přestože se jedná o knihu biografickou, může být vnímána také jako doplňující literatura pro odívání. Všechny oděvy, které významně ovlivnily odívání na celém světě, přináší autor s detailními informacemi.

01.09.2020 4 z 5

Zkrátka se zamilujte Zkrátka se zamilujte Ali Berg

Ne, ne a ne. Na internetu je řada pochvalných recenzí. Já s nimi však nesouhlasím. Podle mě je to ztráta času.

05.08.2020 1 z 5

Peří v průvanu Peří v průvanu Jarmila Pospíšilová

Pro mě kniha takový průměr. Moc mě nezaujala.

05.02.2020 2 z 5