Lienilda Lienilda komentáře u knih

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Náhodou jsem si otevřela knihu znovu na začátku a tam chlapec s parůžky, než jsem knihu dočetla, úplně jsem na to zapomněla. Možná kdyby se kniha jmenovala jako v originále a ne Clona, došlo by mi to dřív. Ten závěr byl useknutý, vyzněl do ztracena. Navíc uz mě začíná unavovat, že pachatelé pořád cílí na Holgerovu nebo Miinu rodinu. Asi nejsem tak úplně spokojená... Koukám, ze hodnoceni této serie ma u mě sestupnou tendenci, ale pokud bude ještě nějaký 4.dil, dám mu šanci.

07.02.2021 3 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Opět thriller, který se pěkně čte a není moc brutální. Tuhle sérii mohu jen doporučit.

28.12.2023 4 z 5

U jezera U jezera David James Poissant

Toto bylo velmi příjemné překvapení. Příběh o jedné rodině, která se i s partnery dětí sejde na poslední víkend na chatě u jezera. Každý má nějaké své bolístky a tajemství, které během 3 dnů pod vlivem brzkého prodeje chaty a nešťastné události u jezera, postupně vyplouvají na povrch. Velice pěkne se to četlo a hlavně rozporuplný a občas nesnesitelný Michael mě bavil. Závěrem zazněl opatrný optimismus do budoucna a i já jej přeju postavám.

26.09.2023 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Srpny přečteny během 2 dnů v srpnu. Ač jsem si myslela, jak mi časové období pomůže, abych se ještě vice naladila na knihu, nestalo se tak.

Danielu jsem nepochopila skoro ve všech případech chování. Ač je jasný, že její partnerský vztah byl toxický, tak s rodiči a sestrou vůbec nemám jasno, kde je pravda.

27.08.2023 3 z 5

Deník uprchlice Deník uprchlice Oksana z Ukrajiny (p)

Těžko hodnotit tuto knihu... některé pasáže byly velmi dobré, jiné (festivaly, umění) mě moc nebavily. Při popisování strastiplného cestování mě až mrazilo, to se jinak nazvat nedá... vydýchaný vzduch ve vlaku, nedostatek pití, odtržení dcery v davu, nerozhodnost přátel. Samozřejmě mě napadalo, jak bych se zachovala já. A doufám, že nikdy nebudu v podobné pozici. Přeji autorce ať se jí u nás daří dobře.

16.01.2023 4 z 5

Hledání Betty MacDonald Hledání Betty MacDonald Paula Becker

Naprosto souzním s komentářem od Rade pode mnou.

Už ve Vejci a já jsem tušila, že autorka nepopisuje svůj život přesně tak jak se udál. V průběhu čtení následujících knih ve mně narůstaly další otázky: Proč skutečně odešla od prvního manžela? Přispíval jí na děti? Viděly její holčičky ještě někdy svého otce? Byla Betty přátelská, vtipná, jízlivá, přehánějící komentátorkou nebo všechno dohromady?

Dozvěděla jsem se toto všechno a mnohem víc! Oceňuji práci autorky Pauly Becker s jakým nadšením a elánem přistupovala k pátrání a kolik let jí to zabralo. U popisování prohledávání domu než půjde za pár minut k demolici jsem měla slzy v očích, to samé při druhé vážné smrtelné nemoci Betty.

25.10.2022 5 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

(SPOILER) Když jsem byla malá, tato kniha na mě působila hodně tísnivě a smutně. Pamatuji si, že jsem konec vždycky obrečela, přesto jsem ji četla několikrát. Po xx letech jsem se tedy rozhodla si čtení zopakovat a ten konec mi vlastně nepřišel až tak hrozný, zato ilustrace Katly jsou opravdu strašidelné. Jediné co mi nesedí je, ze se Karel nezeptal Jonatana odkud ví o Nangijale. Prostě pohádka. Překvapuje mě jaký tajuplný a děsivý skvost Astrid Lindgren napsala. Většinou od ní znám jen takové hezké milé dětské knížky. Lindgren je pro mě spisovatelka nr. 1 stejně jako J.K.Rowling.

16.08.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Povinnost přečíst pro všechny kdo milují Pýchu a Předsudek. Toto je rozhodně pomalé, klidné, krásné a milé čtení. Byla jsem nadšená zmínkami o vzducholodích. Nevím proč, ale celý život jsem si myslela, že nebyli využívané pro osobní přepravu a nijak dlouhodobě, tak jsem si alespoň pozjišťovala více informací. To na knížkách miluju, k čemu všemu mě dovedou. Co mi trošku haprovalo bylo, že by rodina své dceři (dívce z dobré společnosti) víceméně bez řečí dovolila bydlet v domě patřícím univerzitě, kde jinak mimo hospodyně byli samí muži? Také Animant si občas protiřečila (šílenství že někdo uvidí punčochu pod vyhrnutou sukní, o pár dnů později jde s několika muži sama do hospody???). Ale tak mládí bývá vrtkavé, že? :) Také se mi líbilo, že opravdu sledujeme den za dnem co je nového u Animant, jen ty její myšlenkové pochody byly občas až moc jednotvárné a opakující se. Mimochodem, škoda že jsme se nedozvěděli, proč jí rodiče vybrali zrovna toto jméno.
Chtěla jsem si zjistit více informací o autorce a jestli třeba nepíše pokračování, ale německy neumím. Každopádně něco takového je, pro ty co umí šprechtit, přidávám odkaz ukázky. Vypadá to moc pěkně ;) Třeba to vydají i u nás.

12.02.2020 4 z 5

Trosečník sibiřský Trosečník sibiřský Světlana Glaserová

15let Slavkova zivota se odehrava tu i onde, hlavne v Rusku, Nemecku, Praze, Ostrave a Vysokem Myte. Kolikrát jsem si rikala, co bych ja byla schopna zdokumentovat a vzpomenout si co jsem prozivala v detstvi nebo parafrazovat rozhovory. Moc by toho nebylo!! Mela jsem ho totiz dost poklidne oproti Slavkovi. Az jsem si taky nekdy rikala jestli si vetsi cast nevymyslel, kdyz kolikrat je zmineno, ze spoluzakum vykladal pribarvene historky. Rozhodne knihu doporucuji a poslu svym rodicum, urcite se jim bude libit.

06.06.2019 5 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Tato kniha mě hodně pohladila po duši. Sedmilharky jsem cetla už dříve a taky se mi libily, ale Alice u mě jednoznačně vede. Rozhodně mě to přimělo popřemýšlet nad tím, jestli mé studentské já před 10 lety by bylo spokojeno s mým současným životem a věřím tomu, že bylo. Zajímavější bude co se stane v dalších 10 letech...

05.04.2019 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Četlo se to nádherně, napínavé to bylo... Držela jsem pěsti ať už proboha nasednou do toho vlaku/letadla a odjedou... Ve vile Tugendhat jsem se byla podívat zatímco jsem studovala na blízké vysoké škole a při čtení a vzpomínání postav z knihy se prolínaly i mé vzpomínky na to místo, ktere uz v té době procházelo rekonstrukcí. Na onyxovou stěnu se opravdu nedá zapomenout. Přidávám hvězdičku navíc za to, že si Brit dá práci se psaním o českých dějinách.

22.03.2019 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Libilo se mi... Knizka je obcas vtipna, obcas dojemna. Tim, ze nahledneme pod poklicku nekolika rodin jejichz deti chodi na zakladni skolu na poloostrově Pirriwee, odhaluji se krivdy a tajemstvi. Pripomnelo mi t Prazdne misto od J.K.Rowling. Knihu doporucuji, na rozdil od jinych az do konce netusite kdo je vrah, ani kdo je obeti.

23.11.2018 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

K Naslouchaci a Fajovi me privedlo vyborne hodnoceni, ktere tyto knihy mely. A musim rict, ze pravem. Nektere pasaze mi tedy pripadaji jak psane jenom pro young adult, ale napriklad jedna scena v Naslouchaci me vydesila natolik, ze jsem se bala zhasnout. :) Tleskam autorce a tesim se na treti dil jak se zapletka rozvine.

08.11.2018 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád (ilustrované vydání) Harry Potter a Fénixův řád (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Toto ilustrované vydání jsem dostala už před více než rokem, ale dostala se k němu až teď. Zároveň teď při lednovém čtení jsem si pouštěla podcast "Neplecha ukončena", který je právě přibližně 8 kapitol před koncem Fénixova řádu a rozebírá dopodrobna jména postav, upozorňuje na zvláštnosti, různá propojení, náznaky nebo i nepřesnosti v překladu. Takže pokud jste milovníci světa Harryho Pottera, tento podcast rozhodně doporučuji :)

Ilustrované vydání je jako vždy nádherné, jen je škoda, že teď do projektu přibrali i Neila Packera, protože každý má naprosto jiný styl a více bych ocenila, kdyby kniha byla ilustrovaná jen jedním. Asi se mi víc líbí ilustrace Jim Kaye, ale i ty druhé od Neila Packera mají své kouzlo a mají drobnější charakter. Jinak je tato téměř 2kg kniha velká a nepraktická, já ji četla jen vsedě a ještě s polštářkem pod knihou. Připadala jsem si, jako bych před sebou měla starodávnou knihu zaříkadel.

Děj není potřeba představovat, jen že při prvním čtení před téměř 20 lety, mě jako první kniha z této série dost nebavila (hlavně již stokrát zmiňované Harryho nálady). Ale s postupem věku musím ocenit, jak je kniha úžasná a jak jsou krásně vykreslené lidské charaktery a pocity dospívání. Napsat knihu, která bude bavit děti i dospělé, na to je Rowlingová mistr.

03.02.2024 5 z 5

Nebreč, Lucie Nebreč, Lucie Stanislav Rudolf

Knížka už je trochu za zenitem, ale i tak, přečíst si o ranných sedmdesátkach na maloměstě bylo fajn. Jako náctiletá jsem četla několikrát a vrátila jsem se k příběhu kvůli výzvě. V knize je dost překlepů, takže nedostatečná korektura není jen problémem současnosti.

05.08.2023 4 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Normálně bych k téhle knize nejspíš nepřišla, nebýt v jednom čtenářském klubu. A vlastně se mi to docela líbilo, i když celou dobu jsem očekávala úplně jinou zápletku (asi mě hlavně zmátla obálka). Popisy hor byly vynikající a já se těším, že si v nejbližší době pustím film a užiju si jistě i krásné scenérie.

29.06.2023 4 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Poslední kniha, která mi letos zbývala k dokončení čtenářské výzvy (africký autor). Nechtěla jsem jihoafrického autora, schválně jsem si vybrala trochu "náročnější" čtení (než thriller nebo romantiku) a oddalovala to, co to šlo :) a byla jsem velmi příjemně překvapena jak lehce se mi to četlo, jak mě osud Ifemelu a Obinzeho zajímal, i když často jsem hlavně Ifemelu nechápala. Velice zajímavé čtení o afroameričanech, afričanech a vlasech :) (viz relaxér)

24.11.2022 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Nádherně ilustrované díly, které jsem si musela pořídit ke své staré sérii z počátku tisíciletí. Nemám co vytknout, ani knize, ani ilustracím, těším se na třetí díl.
Oblíbené části - odtrpaslíkování zahrady, Dobby a směšný Zlatoslav Lockhart :)

02.11.2022 5 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Film Válka světů s Tomem Cruisem miluji a náhodou jsem nedávno zjistila, že předloha je stará více než 120 let! Hned jsem si to vměstnala do mého čtecího plánu a nemůžu říct jinak, než je to opravdu nadčasové dílo.

08.09.2022 4 z 5

Náročná kniha, nedá se číst v kuse. Alespoň já jsem si musela jednotlivé příběhy kouskovat a kombinovat s lehčí literaturou. Vadilo mi, že o tom kdo vypráví jednotlivé příběhy se dozvíte vždy až na konci, po půl straně v lepším případě, spíše však po několika stranách. Vždy jsem musela listovat tam a zpět abych měla představu o tom kdo mluví a dávalo mi to smysl.

Jinak je to zcela jistě jedinečná kniha, jen by mi vyhovoval jiný formát. Například formou rozhovoru (jako Svědectví o životě v KLDR).

31.05.2022 4 z 5