Leximort Leximort komentáře u knih

Oheň probuzení Oheň probuzení Anthony Ryan

Skvěle vymodelovaný svět a poutavé vyprávění, stejně jako u předchozí trilogie. Koporátní a steampunkové ladění navíc přináší do fantasy žádoucí osvěžení. Magický prvek se točí kolem vlastností dračí krve a jejího využití "krvožehnanými" hrdiny i v průmyslu a ekonomice celého Ryanova světa. Dobrý nápad, který je postupně rozvíjen a který zůstává nosný po celou trilogii. No, a pak je tu Lizanne.. konečně hrdinka, do které se "zamiluje" i trochu starší čtenář :).

18.10.2019 5 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Druhý díl rozjíždí více dějových linek. Střídají se kapitoly psané z perspektivy různých postav. Příběh tak nabírá daleko větší spád a je výrazně čtivější. Na rozdíl od obdobně psaných fantasy (Hra o trůny, Pán prstenů) mě přitom každá z těch dějových linek nějak oslovila a zaháčkovala ke čtení.

Děj se posouvá k rozuzlení. Naplno se rozjíždí hlavní vojenský a politický konflikt a odkrývá se temná linie kolem hlavního antagonisty. Dočkáme se hodně bitev, strategie i popisu různých kultur a státních zřízení. Je vidět, že Ryan má titul z oboru historie a nebojí se ho použít :).

[SPOILER] Trochu zklamáním byl pro mě v závěru knížky zahozený "redemption arc" královny Lyrny. Do jisté míry dává logicky smysl, ale z pohledu navozeného očekávání je to přeci jen škoda. [/SPOILER]

Přesto jde podle mě o nejlepší díl série.

18.10.2019 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Trochu jsem čekal rozvinutí zápletky kolem geneticky upravené dívky Hany. Děj se ale stočil poněkud jiným směrem.. každopádně je fajn, že z té akce konečně raší nějaký plnohodnotný příběh. Kniha má snad ještě větší SPAD než první díl. Hlášky a frky tu ale působí poněkud nuceně a v těch klišé už se člověk topí. Ubrat, prosím.

18.10.2018 3 z 5

Krvavé pohraničí Krvavé pohraničí Vladimír Šlechta

Knížka je vlastně spíš trochu delší povídkou. Krátce rozvíjí osudy "jasoně" Floyda Bartletta a přináší i nový vhled do života rozporuplného hrdiny Gordona Fee. V přiměřené míře nese všechny klady (i zápory) Šlechtových počinů. Sečteno a podtrženo, prima čtení.

16.05.2018 4 z 5

Zahrada sirén Zahrada sirén Vladimír Šlechta

Bavil jsem se. Osud pohraničních zemí mě chytil a určitě budu číst dál, abych věděl, jak se bude vyvíjet. Takže hlavní úkol splněn.

Příběhové linky jsou psané dobře, i přes bohatší popis mají spád a jejich prolínání celkem funguje. Jen mi moc neseděly pasáže vyňaté z letopisů.

Mrzí mě přílišný odstup vypravěče od příběhu. Čte se to celé hodně "shora", linky nemají jasné protagonisty. PoV je jen naznačen. Hodně překvapení, která hrdiny čekají, se čtenáři prozradí předem.

A pak ta magie! V pasáži, kde Thompson "provedl kouzlo rozmazání" a chtěl Schniregu "usmažit ledovou šipkou", jsem si připadal, jako bych hrál Baldur's Gate, a nečetl knížku. A tak je to všude. Škoda, tajuplnost se zbytečně vytrácí.

18.04.2018 3 z 5

Seznámení Seznámení Marcela Remeňová

Fakt mě to překvapilo. I když je kniha psána místy trochu naivně, příběh vás rychle vtáhne a pohltí. Osobně mě zaujala hlavně práce s PoW, kterým autorka skvěle naznačuje psychologické profily postav. Na drobné neduhy, dané asi tím, že jde o prvotinu, pak rychle zapomenete..

07.12.2017 4 z 5

Kukaččí mláďata Kukaččí mláďata Vladimír Šlechta

Tuhle knihu jsem doslova zhltnul. Povídka o "pomstě Thonnierice" mi přišla trochu až moc ulítlá, celkem mě nakrkla, a tak jsem si moc přál vědět, jak bude pokračovat. Musím říct, že autor mě potěšil. Nevím, zda to měl být záměr, ale tímhle počinem ten za uši přitažený příběh dostal smysl.

Moc se mi líbilo rozvedení významu rodové paměti a pěkně vymyšlený politický komplot. Zklamal celkem neoriginální "horor" z oblasti Rudenrogu a také již poměrně ohraná písnička prvoplánové kritiky církve / náboženství.

11.05.2018 4 z 5

Orcigard Orcigard Vladimír Šlechta

Pan Šlechta si osvojil žánr "román pro ženy" a celkem se zadařilo. Trochu to zmírňuje jeho klasický styl, který by se dal označit jako "too graphic". Knížka je klasicky superčtivá a popisné pasáže pěkně vtahují do děje. Za to autorovi odpustíte i to, že jste se už pošesté v sériích dočetli, že "Arietta měla hlavu, které se také říká koňská", a prominete Ctrl+V pasáže z knih Franka Ormonda.

Mě osobně na tomhle kousku potěšil hlavně náhled do hlavy sympatické a chytré Sylvie Viktoriny i krátký příběh dobráka Čolka.

11.05.2018 4 z 5

Likario Likario Vladimír Šlechta

Autor si zvolil ohraný námět plný klišé (spící zlo, upíří šlechtic), ale popasoval se s ním celkem originálně, zábavně a místy i s humorem. Město Likario patří k nejpozoruhodnějším místům, které vytvořil. Za to tři hvězdy.

Zápletka je poměrně předvídatelná, snad krom dějových zvratů vycházejících z náhod. Upíří klasice se také úplně nevyhneme. A pokud by nad ostatními díly pana Šlechty Sigmund Frued zaplesal, tak tady se na vás usmívá za každým třetím slovem. Za to vše dvě hvězdy dolů.

Celkově dobré oddechové čtení. Pokud vám nelezou krkem upíři a sex, tak doporučuju ke čtení.

03.05.2018 3 z 5

Nejlepší den pro umírání: (Thompsonův rok) Nejlepší den pro umírání: (Thompsonův rok) Vladimír Šlechta

Pěkné a zábavné čtení. Celkově by neuškodilo ubrat trochu krve a spermatu. Kvituju vytvoření protagonisty s povahou "chaotic neutral", který poleze na nervy (téměř) každému, ale nakonec si ho (téměř) každý stejně oblíbí.

Nevidím příliš velký rozdíl mezi povídkami Likarijské trilogie a romány ze série Gordonova země. Obě formy jsou psány útržkovitě a povídky přitom stejně v souboru chronologicky utvoří něco jako román.

02.05.2018 3 z 5

Proč islám nesmí do Česka Proč islám nesmí do Česka Klára A. Samková

Knihu jsem odložil poté, co jsem na 60 stránkách získal nevyžádané informace o hudebním vkusu a sexuálním životě autorky, ale nedočetl jsem se zhola nic o tom, "Proč islám nesmí do Česka".

Sečtělost a vzdělání paní Samkové neberu. Udělala by ale lépe, kdyby místo jejich stavení na odiv raději psala k věci. Taky by to chtělo omezit ukrutně dlouhá souvětí (právnický zlozvyk) a klišovitou krasomluvu.

02.04.2018

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Kniha skvělá, příběh strhující. Překlad trochu horší a (řekl bych) hodně staromilský.

07.12.2017 4 z 5