Levandulle Levandulle komentáře u knih

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Začátek se mně zdál ne příliš věrohodný, postava otce dvou synů a vztahy v jeho rodině extrémní a podivné. Postav jak z jiné planety, ale i postav sympatických, lidských postupně přibývá a román jako celek mě nakonec uchvátil. Velice prokreslená psychologie hrdinů, někdy až těžko uvěřitelná. Autor musel být neúnavný pozorovatel lidských charakterů.

29.06.2018 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Znala jsem Zdenu Salivarovou jako zakladatelku nakladatelství v emigraci, netušila jsem, že je i výborná spisovatelka! Ve zdánlivě obyčejném příběhu ožívá doba komunistické diktatury, podivná pokroucená doba plná nesvobody, lží a přetvářky, které byly vydávány za jedinou pravdu. Většina lidí se snažila nevyčnívat a nějak přežít, někteří se přizpůsobili až tak, že škodili a udávali. Mnozí byli ovšem bez šance na slušnější život, na studium, ocejchováni i s celými rodinami z nejrůznějších "kádrových" důvodů. Kniha se četla sama, nedokázala jsem se od ní skoro odtrhnout.

31.01.2022 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Pravdivá kniha... také moji příbuzní byli podobně jako řada postav z příběhu postiženi akcí "kulak" a měli být vystěhováni z rodného domu do pohraničí. Provinili se tím, že oni i jejich předkové tvrdě pracovali a jejich hospodářství proto prosperovalo. Lidská závist je ale všudypřítomná, a tak mnozí méně úspěšní sousedi, dříve v běžných přátelských vztazích, se dali ke komunistům a své bližní chtěli připravit o všechno, i o domov. Celou poslední noc, kdy vše už bylo připraveno ke stěhování, se stařičká věřící babička modlila k Pánubohu, aby to nedopustil. Ráno stále čekali, až se dostaví komunista, který měl akci na povel. Místo něj dorazili později jeho pomocníci se zprávou, že ho v noci ranila mrtvice. Ač nevěřící, viděli v neuvěřitelné shodě náhod znamení, a nikdo se už neodvážil rodinu vystěhovat.
Otec rodiny byl donucen "jen" vstoupit do družstva, odevzdat do něj majetek včetně svých milovaných koní, jeho potomkům nebylo dovoleno studovat. Po restituci se už bývalé hospodářství nepodařilo obnovit a neobnovily se ani kdysi přátelské vztahy rodin ve vsi.
Souhlasím s autorem, že minulost nás všechny ovlivňuje víc, než si možná myslíme.

14.02.2018 4 z 5

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Neskutečné, co všechno museli uprchlíci z nacistického Německa (a nejen z něj) prožít! Mě osobně by odrovnal jen nepatrný zlomek ze všech příkoří, kterým byli na útěku vystaveni. Neustálé ohrožení ze všech stran, nejen od stoupenců Hitlera, ale bohužel i ze strany byrokratických aparátů (dosud) svobodných evropských států, které uprchlíky nemilosrdně pronásledovaly, vypovídaly ze země a zavíraly jako nežádoucí osoby. Jejich život byl nepřetržitý boj o holou existenci. S postupujícími německými vojsky se zužoval prostor, kde mohli přežívat. Spásu pro ně znamenal odjezd do vysněné svobodné Ameriky, uprchnout před Hitlerem z Evropy se ale podařilo jen šťastným z nich.
Hlavní linií knihy je vývoj vztahu mezi hrdinou a jeho ženou, který je vystaven mnoha nelehkým zkouškám. Remarqueovy úvahy nejen o vztahu dvou lidí jsou často hodně filozofické, místy se nečtou úplně lehce, někdy mně připadají až překombinované, ale jsou v každém případě hodně zajímavé.
Remarque píše na základě vlastních zkušeností, sám jako antifašista musel odejít z Německa a na počátku světové války emigroval do New Yorku, takže jeho díla jsou velmi autentická.

02.01.2019 5 z 5

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Humorná, laskavá kniha, ke které se ráda vracím. Výstižně popsané poměry v armádě v době 2. světové války, kdy je mladý veterinář odvelen k letectvu, charaktery kamarádů i výše postavených šarží, a především příhody z veterinářské praxe z doby před odvedením, na které často na vojně vzpomíná. Když jsem knihu četla poprvé, přímo jsem ji zhltla, ale hodnotila jsem si ji sama pro sebe jen jako příjemnou a jednoduchou oddychovku. Při dalším, už pomalejším čtení více vychutnávám: lehký výstižný styl, láska Herriota ke zvířatům i lidem, krásná krajina a svérázní lidé předválečné doby, laskavý humor.

03.11.2017 5 z 5

Americká tragédie Americká tragédie Theodore Dreiser

Silně psychologický román, brilantní sociologický ponor do společnosti, který má platnost dodneška. Vypráví tragický a pochmurný příběh o mladém ambiciózním chlapci, který v touze po úspěchu a štěstí je schopen potlačit morální zásady a výčitky svědomí, i když po těžkém vnitřním boji. Proč to vše nechal dojít tak daleko? Když si jednou dovolil překročit určitou hranici, i když zpočátku jen ve svých myšlenkách, jako kdyby žil život někoho jiného. Jako kdyby nedokázal ovládnout šílené snění předem odsouzené ke katastrofě od reality a našeptával mu ďábel, který chce všechno zničit. Je to to, co dělí slabochy od charakterů? Další, neméně zajímavá část knihy, je o složité otázce viny a přiměřenosti trestu z různých úhlů pohledu. Kniha mě silně zasáhla. Podle knihy byl natočený v roce 1951 výborný film Místo na výsluní s Liz Taylorovou a Montgomery Cliftem.

08.02.2017 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

"Idiot", člověk tak upřímný, chápavý a bezelstný, neustále připravený pomoci komukoli, i nepříteli, že si mnozí "normální" nedovedou vysvětlit jeho jednání jinak než slabomyslností.

14.02.2018 4 z 5

Strmá cesta Strmá cesta Jevgenija Ginzburg

S touhle knihou a její autorkou jsem během četby téměř doslova žila, stěží jsem se dokázala odtrhnout od vyprávění o pekle, které si musela během předlouhých 18 let v době stalinského bolševického teroru v Rusku prožít. Kniha není zdaleka jen o ní, ale o milionech politických vězňů, kteří se neměli nikdy vrátit, z nichž většina nepřežila. Ona odtud vyšla po mnoha letech se šrámy na duši, se ztraceným mládím, ale přežila! Shodou šťastných náhod, vlastní odolnosti i pomoci dobrých lidí, kteří se najdou všude a jsou ochotni riskovat i v životu nebezpečných podmínkách. Žeňa nepopisuje mechanicky, jaké absurdity se jí a milionům Rusů děly, pokud spadli do krutého soukolí systému. Ona, oddaná komunistka, hledající v nepochopitelném odstraňování svých spolupracovníků nejprve omyl, který se brzy vysvětlí, posléze chybu jednotlivce, je stažena do prohlubujícího se a rozšiřujícího víru zla sama, dochází postupně k poznání, že absurdity, kterým by nikdy ve svém minulém životě, ve svém každodenním budovatelském úsilí věřící komunistky neuvěřila, jsou jen prostou součástí celého ďábelského systému, jehož cílem je vyvolání strachu a udržení naprosté podřízenosti "lidu" Velkému Bratru a jeho diktatuře.

01.11.2017 5 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Kniha mně připadala spíš jako dokument než jako beletrie, kde bych mohla obdivovat spisovatelův um. Taková kniha by se měla číst jedním dechem. Místo toho jsem četla opravdu střízlivá a podle mého předvídatelná fakta, jakoby poněkud rozepsanou osnovu. Bohužel musím konstatovat, že po dlouhé době jsem se při čtení nudila. Je samozřejmě nanejvýš pravděpodobné, že to byl jen můj subjektivní dojem. Na Ikoně byl pro mě zajímavý popis činnosti výzvědných služeb, který zřejmě velmi odpovídá realitě. Také líčení praktik politiků a zákulisního předvolebního boje v Rusku Forsythovi věřím. Za to dávám 2 hvězdičky.

26.12.2016 2 z 5

Císařské fialky Císařské fialky Vladimír Neff

V románu těžko nacházím postavu, kterou bych si vyloženě oblíbila, každý má nějaké ty slabší stránky. Asi to tak má být, i v životě se najde málokdo jen se samými kladnými vlastnostmi. Neff popisuje své postavy s chápavým porozuměním a lehce ironickým humorem.

03.02.2019 4 z 5

Inkognito v Praze Inkognito v Praze Ephraim Kishon

Vtipné a současně inteligentní povídky, napsané lehkým perem, pro dobrou náladu, pohodu i zamyšlení nad životem.

01.11.2017 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Výborná kniha o kraji kolem Temelína, lehký skoro básnický styl, kdy obrazy lidí a krajiny jsou jakoby kreslené malířem. Uvěřitelně popsané vztahy lidí na vesnici, parta mladých, která vás vtáhne a jste zvědaví na jejich další osudy. Část knihy popisující život v několikaletém vztahu hlavní hrdinky by mohla být podle mého názoru kratší, protože motivy se stále opakují a nepřinášejí nic nového.

17.01.2019 4 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Příběh a hlavní hrdinka se mně líbily víc než ve filmu Želary, který byl podle ní natočený.

11.11.2018 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Život nedospělého chlapce v rodině, kde je každý okamžik dne naprosto podřízen režii fanaticky věřícího otce, je zoufale jednotvárný a prostý pozitivních vzájemných emocí. Služka, která jediná projevuje chlapci náklonnost, odchází, a chlapec má pocit, že ho všichni zradili. Stává se z něj cizinec doma, ve škole, ztrácí víru v Boha. Náhradou a jediným smyslem života se pro něho postupně stává myšlenka o velikosti německého národa, kterému chce sloužit. Konečně někam patří, je uznávám stejně smýšlejícími lidmi a tomu podřizuje vše. Nezná pochybnosti, protože potřebuje něčemu a někomu věřit. Kdysi nenáviděl fanatickou víru svého otce, ale věří stejně neochvějně, vymazal stejně jako otec emoce ze svého života.
Některé části knihy, tam kde autor popisuje psychologii postav, jsou poměrně silné, ale převládá suchý popis děje, jako by šlo opravdu o popis práce továrny a ne o jednu z největších tragédií v novodobých dějinách.

05.04.2018 3 z 5

Lipová alej Lipová alej František Nepil

Hezké povídání o českých a slovenských městech, vesničkách a krajině, čím jsou zajímavé a trocha historie. Některé informace z dob socialistického Československa už neplatí, ale nevadí, je to taky kus naší historie.

04.01.2018 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Nádherně napsaná, bohatý jazyk, psychologické prokreslení postav, na podkladě skutečných událostí 2. světové války, zajímavá fakta i např. o předválečné rozvíjející se firmě Baťa.

25.04.2013 5 z 5

Hořkej svět Hořkej svět Josef Škvorecký

Zkusila jsem knížku po předešlém pokusu číst Hříchy pro pátera Knoxe, která mě moc nebavila. A byla jsem překvapená, jak krásně, výstižně i vtipně autor píše!

30.03.2023 5 z 5

Malé ženy (skrátené vydanie) Malé ženy (skrátené vydanie) Louisa May Alcott

Krásné je, jak celá rodina drží za každé situace spolu a tolerance různých povah dívek.

09.02.2019 3 z 5

Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu Vladimír Neff

Popis "malého, zakyslého a přihrbeného" města Prahy z doby padesátých let 19. století a posléze popis hlavního hrdiny jako vzoru všednosti a průměrnosti mě v začátku knihy skoro nudil a uvažovala jsem, jestli stojí za to pokračovat ve čtení. Naštěstí jsem po prokousání začátkem zjistila, že Vladimír Neff je výborný a vtipný vypravěč, který pobaví, vtáhne do osudů zajímavých hrdinů a tehdejšího způsobu života a zároveň se dozvíte o historii Prahy v kontextu českých zemí a rakouské monarchie. Byla to doba utlačování češtiny, němčina vládla nejen na školách a úřadech, ale i mezi výše postavenými a vzdělanými lidmi, českým jazykem mluvily hlavně nižší vrstvy obyvatel. Naštěstí se začalo šířit hnutí za pozvednutí českého národa a jazyka..

25.01.2019 5 z 5

Platanová alej Platanová alej John Grisham

I když nejsem čtenář Grishamových knih, na doporučení, že se vymyká jeho běžným příběhům, jsem se do ní pustila. A musím přiznat, že jsem se jen těžko od četby odtrhávala. Perem vládne autor mistrně a příběh z bývalého otrokářského státu, kde minulost pořád ještě silně ovlivňuje přítomnost, je uvěřitelný a silný.

17.01.2019 4 z 5