lennyd lennyd komentáře u knih

Nástup mýtu aneb Prima dárek pro Aahze Nástup mýtu aneb Prima dárek pro Aahze Robert Asprin

Skeeve a Tananda se vydávají najít dárek Aahzovi k narozeninám. Ze všech možný i nemožných dárků se shlédnou v trofeji, kterou mají pouze na Maču. Jejich malý zlodějský kousek je odhalen, a jedinou šancí je vyhrát obávaný Mač... Ani třetí díl série se zábavností od prvních dvou moc neliší, ba možná mne bavil i o chlup víc. Spousta slovních hříček (viz třeba název dimenze), a _fotbalový_ zápas, který nemá v dějinách obdoby. Asprinovky se dobře čtou i proto, že se autor nesnaží děj zbytečně natahovat a nafukovat, aby napsal pětisetstránkovou knížku, ale naopak postaví docela pěkný příběh na pár stránkách...

23.08.2014 4 z 5

Poslední obyvatel z planety Zwor Poslední obyvatel z planety Zwor Jean-Pierre Garen (p)

Další typická Stoneovka "ze staré školy". Mark s Rayem se vydávají na obvyklou misi plnou soubojů, dobrodružství i lásek, aby zjistili, že během posledních 50 let se život na planetě Tor zásadně změnil. Vše ovládá Řád, který k vynucení síly využívá nástrojů, které na tuto planetu musely být dovezeny z vyspělejších planet. Nakonec se Mark s Rayem stanou hybnou silou v záchraně celé planety před zničením.
A jako obvykle, knížka se dá přečíst jedním dechem, natolik je akční a poutavá - a jako obvykle, neobsahuje nic extra originálního oproti ostatním Stoneovkám.

26.04.2014 4 z 5

Neznámá z Rygu Neznámá z Rygu Jean-Pierre Garen (p)

Mark s Rayem se vydávají na misi na planetu Ryg. Rutinní mise se ale brzy změní, když se Mark seznámí s baronkou Sturovou, ve niž i v jejím manželovi shledají návštěvníky z jiné planety, doposud neznámé Pozemské unii. A když jsou společně napadeni divošskými Byany, podněcovanými tajemným čarodějem, rozhodne se Mark přijít všemu na kloub..
Příběh je jedním z nejtypičtějších pro celou sérii Marka Stona - normální mise se změní díky návštěvě z jiné planety, nicméně vyprávění J.P. Garena je (jako vždy) poutavé, že se kniha dá přečíst jedním dechem. A absence originality - komu by to u Stoneovek vadilo :)

20.04.2014 4 z 5

Astronef Merkur Astronef Merkur Jean-Pierre Garen (p)

Jedna z prvních Stoneovek, která vysvětluje, jak se Mark Stone dostal ke svému astronefu Merkur, a i ke svým psychickým schopnostem (obého využívá ve všech dalších knihách nesčetněkrát).
A stejně jako většina z ostatních Garrenovek se i tato čte perfektně, netřeba přemýšlet a jen se bavit napínavým dobrodružsvím Marka a Raye...

12.04.2014 4 z 5

Půlnoční běžci Půlnoční běžci Zdeněk Zapletal

Zvlášť v dnešní době se tato kniha docela pěkně čte, a pokud si navíc čtenář pamatuje doby, v knížce popisované, tak je zážitek dvojnásobný. Postavy v knížce zmiňované najdeme (možná i dneska) na každém maloměstě, a v některých oblastech se pravděpodobně nic nezměnilo (známosti, úplatky).
Co mne k této knize ještě více váže je to, že jsem díky ní odmaturoval z češtiny. Prémiová maturitní otázka "Můj oblíbený autor", kterou jsem si naštěstí vytáhl mne potěšila, ale Robin Cook učitelkám nic neříkal, a požadovaly alespoň jednoho českého autora. Takový blázen, abych šel do Čapka (nebo něčeho podobného, což učitelky očekávaly) jsem nebyl, a vytáhl jsem pana Zapletala a Půnoční běžce. Proti tomu už nemohly nic namítat, a já měl cestu k maturitě z češtiny otevřenou.

10.04.2014 4 z 5

Oheň a bič Oheň a bič Dick Francis (p)

Asi jedna z nejlepších Francisovek - mladý australský farmář je pozván do Anglie, aby vypátral co se dá o podvodech, které se nedají dokázat. Musí se z ušlechtilého gentlemena ponořit až na samé dno, aby se nechal zaměstnat v té nejhorší dostihové stáji - aby přišel celému případu na kloub.
Stejně jako ostatní Francisovky se báječně čte, a i přesto, že čtenář (=já) rozumí dostihovému sportu a koním jak koza petrželi, tak detektivní pojetí této knihy celé dostihové prostředí perfektně doplňuje.

08.04.2014 5 z 5

Dvakrát dospělá Dvakrát dospělá Lenka Lanczová

Píšu to skoro u každé z Lanczovek, ačkoliv nejsem ani trochu cílovou skupinou její tvorby, docela dobře se mi její knížky čtou a člověk se trochu odreaguje od problémů reálného světa (čímž ale nechci říct, že by problémy jejích hrdinek nemusely být reálné, ale i přijde mi, že (hlavně v pozdějších knížkách) musí hrdinka prožít tolik různých situací, že by to normálnímu člověkovi vystačilo na celý život).
Každopádně tato knížka byla zajímavá a originální primárně stalkerem Daliborem a chováním jeho rodiny, tématem, které by si vystačilo na celou knihu (úlet Dity s Vilémem a hokejistou Radkem jsou tu tak trochu navíc).

03.04.2014 4 z 5

Zrození mýtu aneb Další pěkná šlamastyka Zrození mýtu aneb Další pěkná šlamastyka Robert Asprin

Po tom, co se Skeeve začal učit u Aahze, jde to s ním od desíti k pěti (teda jak se to vezme). A když už to vypadá, že se začalo blýskat na lepší časy, a Aahz sežene Skeevovi práci dvorního čaroděje, jde opět o průšvih. Jako dvorní čaroděj musí zastavit největší armádu všech dob, a ještě přitom zůstat naživu... Knihy Roberta Asprina se čtou perfektně a není to jen proto, že jsou malé a útlé, ale příběh je dostatečně poutavý, a ve chvíli, kdy by se čtenář mohl začít nudit, tak Robert Asprin ví kdy skončit. Tuto a stejně jako i předchozí i další díly Mýtu jsem četl nesčítelněkrát, a předpokládám, že ještě mnohokrát budu. Prostě Skeeve a Aahz jen tak neomrzí...

01.04.2014 4 z 5

Poselství z vesmíru Poselství z vesmíru Clifford D. Simak

Knížku mám od dětských let, a stále ji sem tam otevřu a některé nebo všechny povídky si přečtu. Sci-fi toho nejryzejšího původu, s mimozemšťany, roboty - přesně tak jak to má být a jak to máme rádi.

Přistěhovalec - ****
Bishop cestuje na planetu, kam se dostane jen jeden z tisíců. A brzy Bishop zjišťuje, proč je tomu tak, proč se nikdo nikdy z Kimonu nevrátil.

Projekt Kelly - ****
Hodní mimozemšťané nabídnou doktoru Kellymu vakcínu, která vyléčí všechny nemoci. Ale není inteligence také vlastně nemoc? Určitě jedna z povídek, která stojí za hlubší zamyšlení.

Smutkem opilý - ***
Slabší povídka - mimozemšťan Wilbur se opijí lidským smutkem a neštěstími. A lidé zase hrozně rádi o svých neštěstích vyprávějí.

Dvojník - **
Tato povídka mne nebavila vůbec, ale přesto měla docela hodně překvapivý konec, který to vytáhl na 2*

Smrt v domě - ****
Pomaličku se blížíme do finále, a zdá se mi, že C.D. Simak si nechal na poslední tři povídky to nejlepší. Tato je o mimozemšťanovi, který ztroskotal na zemi na chátrající farmě, kde se jej ujme dobrosrdečný farmář. Ale mimozemšťan zemře. Nebo ne?

Soused - *****
Asi nejlepší povídka z celé knihy - o tom, co se stane, pokud zjistíte, že jeden z vašich blízkých sousedů je mimozemšťan. Může to mít i jisté výhody.

Všechny pasti Země - *****
Závěrečný kousek taky výborný - o robotovi, který zůstal v dědictví po dlouholeté službě u jedné rodiny. Podaří se mu ale utéct před zešrotováním, a díky cestování v mezihvězdném prostoru získá zvláštní schopnost.

14.01.2014 4 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Berte prosím mé hodnocení s rezervou, jde o to, že jsem jaksi zjistil, že pro četbu Umberta Eca asi nejsem zralý. Knihu jsem četl dobrého půl roku, a to jsem se musel vždycky donutit, abych alespoň 1-2 stránky za den přečetl. A vzhledem k tomu, že jsem zatím nedočetl Egypťana Sinuheta, tak přečtení této knihy zatím považuji za svůj největší čtenářský výkon.

A k samotné knize - námět je skvělý, fakt by mne moc bavil, kdyby se vynechala "historická" omáčka okolo, a příběh se soustředil jen na samotný "Pražský hřbitov". Ta historie okolo, to mi chvilkami připadalo, jako bych četl učebnici dějepisu, a to není nic pro mne. Taktéž mi moc nesedělo ono schizofrenní vyprávění Simoniniho/abbé dalla Picolla, stačil by mi i jeden. Takže určitě doporučuji nadšencům do historie, ale ostatním, kteří se chtějí při četbě "bavit", moc ne..

12.01.2014 2 z 5

Stalo se zítra Stalo se zítra Ivo Železný

Celkem sympatická sbírka povídek českých sci-fi autorů, samozřejmě - některé jsou velmi povedené, a některé už méně (zde platí plná úměra mezi délkou povídky a zábavností - musím říct, že tři nejdelší povídky (Den a noc, Mumie, Orfeus v podsvětí) patřily k těm nejméně zábavným). Naopak velmi kladně hodnotím : Výprava která propadla, Pořádek musí být, Kočka. Celkově jsem ale spokojen s časem, který jsem s knihou strávil.

08.01.2014 4 z 5

Další prima mýtus Další prima mýtus Robert Asprin

Sérii o Skeevovi od Roberta Asprina mám hodně rád - knihy jsou nenáročné a velmi dobře se čtou - a ruku na srdce, kdo z nás někdy nechtěl být kouzelníkem. Tato je první z nich, která čtenáře uvede do celé série (seznámení "démona" Aahze s kouzelníckým učněm Skeevem) a nastaví pravidla pro další knihy. Přečteno jedním dechem a pak ještě mockrát...

11.10.2013 4 z 5

To je přece nesmysl To je přece nesmysl Jiří Kulhánek

Svůj život - pro ty, co nemají rádi pavouky ideální, a pro ty, co je rádi mají, taktéž. Skvělá povídka.
Spojeni v bohu - z celé povídky (kromě skvělého nápadu) mi přišel nejzajímavější sen amerického generála, který chtěl zničit muslimské teroristy pomocí LSD v hamburgrech, leč zapomněl, že muslimové vepřové nejí
Reportáž psaná ve svěrací kazajce - bohužel, nijak nezaujalo
Instant - být povídka o polovinu kratší, tak dobré - takhle nic moc
Tak tedy - HEIL HITLER! - ty svině! - trochu drsnější téma, ale pro to přece Kulhánka rádi čteme, no ne?

Jak to sčítám a odčítám, vycházejí mi z toho 3*..

10.10.2013 3 z 5

Tichá hrůza Tichá hrůza Tomáš Korbař

Tuto sbírku hororových povídek jsem otci sebral a tajně přečetl když mi bylo nějakých deset, a musím říct, že z některých povídek jsem měl opravdu hodně těžké sny. Některé mne nebavily ani tenkrát, a moc mne nebavily ani dnes, ale to s přehledem vyrovnává zbytek. Konkrétně

Daphne Du Maurier - Ptáci - *****
Asi nejklasičtější ze všech povídek, která způsobuje i dnes několikeré zamyšlení - co kdyby, následující pečlivým promyšlením, zda máme doma všechny potřebné zásoby na delší čas :)

Robert Aickman - Čekárna - ****
Rychle přečteno, ale nic extra strašidelného. Ale přesto se zůstávání v noci na opuštěných místech pro jistotu vyhýbám :)

Henry Kuttner - Byl to démon - *
Nebavila, nebaví ani dnes.

Ray Bradbury - Zástup - ****
Genialita pana Bradburyho je znát i z této kraťoučké povídky - byť s předvídatelným koncem.

Keith Roberts - Boulterovi kanáři - ***
Opět nic extra, povídka o pronásledování poltergeistů, trochu bez konce

Joan Watseková - Souboj - ***
Opuštěný dům, a kam až může vést vyvolávání těch, kteří měli zůstat mrtví.

Richard Bloch - Plášť - ***
Vcelku zajímavý nápad, jen bych ocenil širší rozvedení příběhu.

John Seymour Sharnik - Meze Waltera Hortona - *****
Jedna z nejlepších povídek celé sbírky - ačkoliv není hororová, tak mne opravdu hodně pobavila, a fakt bych rád věděl, kde budou ony meze Waltera Hortona

Stanley Ellin - Specialita šéfkuchaře - *****
Je krásné, jak jemné naznačení udělá víc, než celé prozrazení. Bezvadná pointa.

Carter Dickson - Muž s kožešinovým límcem - **
Zbytečně protahované, a trochu nudné.

E.C.Tubb - Drzoun - **
Opět nic extra zábavného, na jedno přečtení maximálně

Ray Bradbury - Malý vrah - *****
Ray Bradbury i ve své druhé povídce ukazuje, že je opravdu mistrem. Velmi čtivé a zábavné.

Robert Aickman - Vyzvánění - ***
Moc mne nezaujalo - čekal jsem od povídky o neco víc, alespoň nějaké vygradování konce

Robert M.Coates - Muž který zmizel - ****
Bavila mne, a úplně klidně bych si dovolil požádat o pokračování :)

Stanley Ellin - Smrt na Štědrý večer - ****
Velmi překvapivý závěr - pobavila dost

Shirley Jacksonová - Letní hosté - *****
Opět jedna z povídek, která hlavní pointu naznačí, a zbytek již nechá na čtenáři - také bych chtěl vědět jak to bylo dál..

30.06.2013 4 z 5

Poklad Cagoulardů Poklad Cagoulardů Vladimír Fiala

Až překvapivě zajímavá detektivka z druhé poloviny minulého století. Reálie tehdejšího Brna a jeho okolí, trochu té komunistické agitace (my jsme ti dobří, oni jsou ti zlí), nepřátelští agenti a ostražití detektivové a hlavně dostatek napětí a hodně povedený příběh o hledání nacistického pokladu u hradu Veveří...

29.06.2013 4 z 5

Město noci Město noci Dean Koontz

Tento díl mne potěšil a zklamal zároveň. Potěšil mne určitě tím, že na rozdíl od prvního dílu již není tak komplikovaný, a naopak zcela přímo směřuje ke svému zdárnému konci, přičemž se čte nadmíru skvěle. Zklamal mne tím, že třetí díl nemám k dispozici, a tak jsem docela napnut jak to vlastně všechno dopadne (i když za moji neschopnost sehnat si další díl tento vlastně nemůže) ...

29.06.2013 4 z 5

Nevděčný syn Nevděčný syn Dean Koontz

Kniha se sice v daný okamžik četla docela dobře, ale když nad tím tak zpětně přemýšlím, tak mne ani vlastně nějak extra nezaujala. Hlavně mi vadila roztříštěnost příběhových linií - které se sice sem tam trochu protknou, ale většinu času si každá jede po svým - ať už je to Deukalión se svými schopnostmi, pátrání policistů Carson O'Connorové a Michaela Maddisona po sadistickém vrahovi a nebo příběhová linie Viktora Hélia, stvořitele nové rasy. Věřím, že v pokračování se to začne trochu více propojovat..

29.06.2013 3 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Rose Madder je velmi působivý thriller - minimálně ze tří čtvrtin, Kingovi se podařilo vykreslit pocity týrané ženy nadmíru přesvědčivě (samozřejmě, nejsem týraná žena, takže věrohodnost posoudit nemohu), a stejně tak její manžel Norman, psychopatický šílenec, je napsán úžasně.
Co mi ale na této knize vadilo bylo to tajemno, ten svět za obrazem - jednak mne celá příběhová linie za obrazem nebavila, a navíc působila rušivě a kazila dojem z takřka dokonalého díla. Myslím si, že (nejen já) bych tento prvek v této knize oželel, a nechal bych to jen jako "reálný" thriller ze života, bez nadpřirozených prvků - i když je mi jasné, že Stephen King, právem označován za mistra hororu a nadpřirozena, si nemůže dovolit napsat jen tak nějakou detektivku.

21.06.2013 4 z 5

Jak nevychovávat děti Jak nevychovávat děti Jiří Siegel

Několikero povídek o tom, jak některé děti mají svoji hlavu, a jejich rodiče z toho dokáží šílet, a taky někdy naopak. Knížku jsem měl přečtenou cobydup, ale že bych měl nějaké nutkání si ji někdy otevřít znovu to zrovna ne. Ale takhle na dvouhodinovou cestu autobusem takřka ideální, nezatíží ani hlavu ani mysl, a přiměřeně pobaví...

13.06.2013 3 z 5

Příběh podivného života Příběh podivného života Zdeněk Třešňák

Stejně jako ostatní knihy pana Třešňáka i tato se čte docela dobře, ale už mne tolik nezaujala jako třeba Dvacet dní špiónem. Toto je obyčejná detektivka, kdy si dva raubíři (resp. jeden raubíř a jeden do všeho nešťastně zavlečenej bratr) myslí, že na ně na Západě čekají, i přesto že nikdy nic pořádného nedělali a neumějí...

13.06.2013 3 z 5