Lenny33 Lenny33 komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Knihy od P. Dvořákové mám moc ráda, ale upřímně, tato kniha na mě byla až moc "syrová" a temná. Příběh, který čtenáře rozžvýká na kousky a vyplivne... reálný, krutý, ze života,... i když potají doufáte, že život ve skutečnosti takový není.

30.03.2021 4 z 5

Katharinin kód Katharinin kód Jørn Lier Horst

Dlouho jsem nečetla takto dobrou detektivku. Promyšlený děj, napětí dávkované po celou knihu, zajímavé postavy, velmi čtivý text. Pokud si chcete u knihy odpočinout, ale zároveň chcete ihned vtáhnout do děje a hltat stránku za stránkou, tak mohu tuto knihu vřele doporučit.

22.03.2021 5 z 5

Strážci brány Strážci brány Jan Urban

Jsem z knihy rozpačitá. Nemůžu jí upřít čtivost a akční děj. Autor se snažil celý děj vést v humorném duchu, ovšem často zacházel až do absurdních situací. Dále bych ocenila více propracovat charaktery hlavních postav - všichni se tvářili, jak je jejich minulost strašné tajemství, až jsme o nich nevěděli vůbec nich.
Celkově mi děj přišel neucelený a zároveň překombinovaný. Po dočtení jsem rozpolcená. Zároveň chci vědět, jak vše dopadne, ale zároveň už takové (s prominutím) slátanině nechci dále věnovat svůj čas. Trošku mi přišlo, že autor se snažil nacpat do jedné knihy všechno, co kde četl, čím se kde inspiroval, co ho zrovna napadlo. Zde se hodí přísloví že "méně je někdy více". Není to špatné, ale ani vyloženě dobré. Slabý průměr.

17.03.2021 3 z 5

Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Adam Drda

Smutné příběhy o "zapomenutých hrdinech". Silné čtení. Trošku mi vadilo, že příběhy byly moc krátké a styl kresby mě ne vždy zaujal (ovšem některé komiksy byly dech beroucí).
Dále jsem čekala, že v článcích na konci každého komiksu bude shrnutý život daného člověka. Zde byla vždy sepsána zajímavá změť informací, která mi ale daný příběh nijak neuzavřela a nezkompletovala.
Ovšem pořád se jedná o zdařilou knihu.

(Nedávno jsem četla knihu Totální nasazení, (která má stejné zpracování a vypráví životy tří žen, které přežily pracovní tábory) a ta se mi zdála zdařilejší.)

26.02.2021 4 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Po románu Pýcha a předsudek se tato kniha u mě zařadí jako druhá nejoblíbenější od J. Austen. Hlavní hrdinka byla vcelku sympatická (na rozdíl od hrdinky v knize Emma), ač často naivní. Kniha měla vcelku svižné tempo a vážně mě zajímalo, jakým směrem se vzájemné vztahy budou dále ubírat. I romantická linka zde byla taková milá a uvěřitelná (na rozdíl od té v knize Rozum a cit).

20.02.2021 4 z 5

Bláznivý úplněk Bláznivý úplněk Jim Butcher

Kniha je rozhodně napínavá od samého začátku. Děj ubíhá rychlostí, při které se sotva dokážete nadechnout, natož abyste stihli všechny ty informace a dojmy vstřebávat. Někdy mi to prostě přišlo až moc překombinované.
Hlavní hrdina se do všech situací vrhá bez rozmyšlení po hlavě a vždy vyvázne jen díky velké náhodě a štěstí, což vlastně vůbec nekoresponduje s tím, jak ho vykresluje autor - výjimečný a chytrý čaroděj a velkými znalostmi. Dresden je ale velmi sympatický a nejde mu nefandit.
Co ovšem knize nejde upřít je čtivost a akčnost. Velmi dobrá fantasy detektivka.

17.02.2021 4 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Krásná a zároveň smutná kniha, plná zajímavých myšlenek a postřehů ze života s autisty.

08.02.2021 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Rozhodně slušně napsaná detektivka. Na začátku jsem měla trochu problém s tím, rozeznat kdo je kdo, ale vcelku rychle jsem se v postavách zorientovala. Musím uznat, že autorka umí upoutat, vtáhnout do děje a postavy popsat tak, aby jste se do nich rychle vžili. Bohužel mi přišlo, že ke konci kniha trochu ztratila dech - autorka z námětu jistě mohla vytěžit víc napětí a udělat příběh strašidelnější. Kdo byl vrah, jsem ale opravdu neodhalila.

02.02.2021 4 z 5

Zvěrolékař na cestách Zvěrolékař na cestách Jonathan Cranston

Knih na toto téma jsem četla již mnoho a bohužel, tato se řadí mezi ty méně povedené. V knize je popsaných několik veterinárních zákroků u domácích i exotických zvířat. Příběhy mi ovšem nepřišly moc poutavě napsány a vadilo mi, že kniha postrádá jakoukoliv chronologii. Navíc mám ráda, když je v těchto knihách zakomponovaný i osobní život veterináře. Není to vyloženě špatná kniha, ale ve svém žánru určitě průměr.
(Spíše doporučuji například knihy L. Gumble.)

31.01.2021 3 z 5

Totální nasazení Totální nasazení Petra Soukupová

Úžasná a zároveň děsivá kniha - úžasná je svým zpracováním (přenádherné kresby!) a děsivá je příběhy, které vypráví. Originální nápad, skvostné zpracování a smutný děj o událostech, které by jsme nikdo nechtěli zažít. Nerada o těchto těžkých dobách čtu. Jsou to pro mě moc těžká témata, ovšem takto formou komiksu se mi to zdá "zkousnutelnější". Moc doporučuji.

05.01.2021 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Typická průměrná kniha - občas je pár stránek naprosto o ničem a já si říkám, proč tuto knihu vůbec čtu a občas je děj plný humoru a já se při čtení směji nahlas.

01.01.2021 3 z 5

Sága 7 Sága 7 Brian K. Vaughan

Vše ohledně této série je stále nápadité a originální, ovšem u posledních pár dílů mi přijde, že se děj jaksi zasekl a moc nepostupuje vpřed. Tento díl byl navíc obzvlášť pochmurný. Ale pořád je to skvělé "čtení".

31.12.2020 4 z 5

Temný vzorec Temný vzorec Andrew Mayne

Na mě už je tato série moc neuvěřitelná a překombinovaná. Myslím, že s tímto dílem se s autorem rozloučím, protože kvalita jde každým dílem dolu.

29.12.2020 3 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek * antologie

V knize se našlo pár povídek, které mě zaujaly - North Finchley, Vánoční zločin (protože D&K), Bratrské pouto či Nejdelší den v roce. Bohužel, velká většina povídek byla naprosto nezajímavá a přesně ten typ, které po zavření knihy ihned zapomenete a nic ve vás nezanechají.
Ovšem co bych knize vytkla především je fakt, že od "vánočních povídek" jako čtenář očekávám mnohé, ale rozhodně ne to, co je napsáno v této knize. Většinově jsou to smutné, depresivní příběhy, které s Vánocemi mají společného možná tak to, že je tam slovo Vánoce jednou zmíněno. Vánoční náladu po přečtení rozhodně nedostanete. 2,5*

27.12.2020 3 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Na rozdíl od jiných knih F. Kotlety postrádá Legie trochu humoru, erotiky (nebylo s kým... až na ještěrku) i celkové "ujetosti" příběhu. Začátek knihy mi přišel hodně zmatený a u některých popisů mi chyběly podrobnější informace. Děj byl vcelku promyšlený. Bylo znát, že se jedná o začátek delší série - autoři se v hodně věcech pošťourali, ale málo z nich vyřešili - čtenáři se tak v hlavně vynořují desítky otázek a na odpovědi si musí nejspíše počkat.
Na další díl jsem vážně zvědavá, protože mě zaskočila informace, že by se díly měly dát číst i samostatně.

29.11.2020 4 z 5

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Rozhodně kniha se zajímavým námětem, ovšem mám hned několik výtek. Dash mi nepřišel zrovna sympatický (jedna z mála knih, kde jsem si hlavní hrdinku oblíbila více než hrdinu) a měl sáhodlouhé rádoby moudré řeči a myšlenky vlastně o ničem.
Dále mě dost vykolejilo pár zvratů ke konci knihy, které byly vyloženě trapné a moc nechápu snahu autorů, udělat z knihy nakonec takovou frašku.
Jako vánoční příběh, od kterého nebudete moc očekávat a vše budete brát trochu s nadhledem, to není úplně špatné.

"....psala, že by chtěla věřit tomu, že někde žije někdo, kdo je jako stvořený právě pro mě. Chtěla bych věřit tomu, že žiju proto, že jsem pro někoho jako stvořená."

"Znamená to, že láska, kterou jsem k němu cítil, byla tak silná a skutečná, že mě navěky změnila. Podobně jako to, že jsem tvým bratrem, odráží a ovlivňuje můj vývoj - a naopak. Lidé, kteří jsou pro nás důležití, zanechávají svůj otisk v našich životech. Ať už ve skutečnosti zůstanou nebo odejdou, v našich srdcích jsou napořád, protože je pomáhali utvářet. A proto se na ně nedá nijak zapomenout."

23.11.2020 3 z 5

Feministky nenosí růžovou a jiné lži Feministky nenosí růžovou a jiné lži Scarlett Curtis

Jako v každé sbírce povídek a esejí i zde byly některé texty úžasné, inspirativní či poučné a naopak tu byly ty, u kterých jsem moc nevěděla, co mi chce autorka sdělit.
Ovšem už jen s ohledem na téma celé sbírky, a jeho neustálou aktuálnost a nutnost ho řešit, hodnotím 5*. Doporučuji všem, kdo už dále nechtějí před nehezkou pravdou zavírat oči, ať si přečtou tuto knihu, či jakoukoliv jinou na dané téma. A hlavně si to nenechávat pro sebe a mluvit o tom s ostatními. Není se za co stydět. Nežijeme v tak úžasném svobodném světě (i státu), jak si občas myslíme.

01.11.2020 5 z 5

Perutě noci Perutě noci Zuzana Hartmanová

Bohužel jsem ze závěrečného dílu této duologie spíše zklamaná. Kniha začala přesně tam, kde skončil předchozí díl, ovšem chyběl mi jakýkoliv úvod do děje a aspoň zběžné představení postav. Pokud by někdo četl díly v delším časovém odstupu, podle mě by se moc nechytal.
Souhlasím, že Nix zde ztratila jakékoliv charisma z předchozích dílů. To samé Beilen - v prvním díle muž obestřený tajemstvím, takže jsem čekala, jakého hrdinu nám autorka představí a bohužel se nám představil vcelku bezcharakterní zabiják. To, že se dvě třetiny knihy řešil prakticky jen vztah hlavních hrdinů, snad ani nebudu komentovat.
Celkově mě rozuzlení příběhu moc neuspokojilo. Mnoho otázek zůstalo nezodpovězeno, zato popis závěrečné bitvy se zdál nekonečný. Co se týče kvality, dost nemile mě tento díl překvapil. Jsem tedy zvědavá na autorčinu nově vydanou knihu Před bouří. Snad už děj bude propracovanější. a časem neztratí na atraktivnosti, jako se stalo u této série.

28.09.2020 3 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Prvních sto stran jsem absolutně nechápala, proč tuto knihu všichni tak vychvalují. Děj byl rozvláčný, nudný, nemohla jsem se do něj pořádně začíst a hlavní postavy mi taky nepřišly nijak zvlášť zajímavé. Pak se děj trochu rozjel, ale vážně mě otravovaly neustále řeči o politice a celkově má autorka zvláštní styl psaní, kdy sáhodlouze okecává naprosto nepodstatné věci. Zhruba v polovině se z knihy konečně stala ona slibované sladká a lehce naivní gay romantika, na kterou jsem se tak těšila. V knize je vlastně mnoho hezkých myšlenek a dokonale popisuje kouzlo první lásky. Ovšem za nejlepší LGBT romanci pro mladé bych ji, na rozdíl od ostatních, neoznačila - nemůžu knize odpustit utahaný začátek a mnoho (bože! ... vážně neskutečně mnoho) řečí o politice a popisů pro děj naprosto nepodstatných věcí. Ale ano... když se tím prokousáte, dostanete tu rozkošnou gay romanci, které já mám tak ráda. 4,5*

22.08.2020 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Několik prvních a posledních stran bylo úchvatných a "nakopávacích" - a to že tyto životní moudra nemám ráda, ale Backman umí promluvit do duše tak hezky a nenásilně.
Ale upřímně, samotný příběh mě nijak zvlášť nezaujal. Autor napsal rozhodně lepší knihy... i vtipnější. 3,5*

20.08.2020 4 z 5