lenkaBajza lenkaBajza komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Nedokážu přesně popsat své pocity z četby této knihy. Není to ten příběh, ze kterého jsem si sedla prdel, ani ten příběh, u kterého bych se smála nebo brečela (U Hany to byly slzy).
Ale příběh byl skvělý, úžasný. Dokonale promyšlený a skvěle napsaný. Střídání postav, střídání ich/er formy, postupné odhalování rodinného tajemství. Děj zapadal, při čtení ve mě vyvolával řadu otázek - absurdnost, odcizení, pochopení lidské povahy. Autorka bravurně vykreslila postavy a jejich charaktery se po celý příběh nádherně vyvíjely. Ani nevím, jestli mi bylo líto Svatopluka, jeho matky, Bohdany, Běly, Evy... nevím, asi všech a zároveň nikoho. Tak skvěle to bylo propracované. Za konec jsem ráda, byl stále trochu ponurý s neodpověděnými otázkami, ale já jej považuji za happy-end. Skvělé!

07.03.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Absurdní,přitom tak realistické.

“Práce je naprosto a zcela dobrovolná! Jenže při neučasti bude omezen přísun žrádla!”

Takže asi tak!

14.07.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Opět smekám před umem paní Mornštajnové. Krásný jazyk, poutavé a promyšlené příběhy, které do sebe nádherně zapadnout.
Z příběhu mne mrazilo. Ano, vím, že se jedná o fikci, ale situace, které připomínají hrůzy druhé světové války, by se prostě neměli nikdy opakovat, nikdy. A nikdo by nad tím neměl ani přemýšlet. Ale budiž:))
Příběh mne i tak velmi zasáhl, bylo to čtivé, napínavé. Nevím, jestli absurdní, nebo šíleně realistické.

10.09.2021 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Díky za pana Kmentu a daľsí, kteří se nebojí šťárat ve věcech, ve kterých se mnozí neodváží.
Ráda bych, aby si tuhle knihu přečetl každý Čech! Je náročná, figuruje v ní velké mnozštví jmen, střídají se časy, děje... uf, opravdu náročné se v knize orientovat. Ale i přesto, to podstatné si odnesete...je to hnus, velebnosti!

21.05.2021 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Bylo to super. Čtivý příběh, krásná posloupnost, propojenost. Vylíčení historických událostí (hlavně druhá světová válka, socialismus) je v příběhu "jinýma očima", což celý příběh krásně ozvláštnilo.
Zkrátka to bylo skvělé:) Jen má pro mě autorka nasazenou laťku hoodně vysoko a mrazení v závěru jako u jiných jejích knih se nekonalo:)

28.06.2022 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zaujal mě autorčin styl psaní. Střídá strohé holé věty s neuvěřitelně dlouhými souvětími. Ale četlo se to dobře, bylo to svižné. Líbil se mi ten kontrast, kdy byli Židé deportováni do koncentráku, ale Zuzana, mladá Zuzana, byla zamilovaná a tudíž se cítila strašně silná a neohrožená. Celkově je příběh na válečné téma netypický, čteme o Zuzanině dětství, lásce, o válce i o životě po ní. Události v poslední části knihy-po konci války, byly dle mého nevyhnutelné (Zuzaně zůstal pouze Hanuš, a ten byl jaký byl), ale autorka opět dokázala vylíčit hlavní hrdinku jako tu nejsilnější. Doporučuji

04.11.2021 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Jsem strašně smutná,že něčemu takovému dávám 5 hvězd... neskutečně to na mě zapůsobilo,přečetla jsem na jeden zátah a vím,že se mi o tom i v noci zdálo.
Kam až může sahat lidská hloupost (matka)? Nedokážu popsat,jak těžko se mi četly myšlenky někoho tak hloupého. Přitom stačilo tak málo...

05.09.2020 5 z 5

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Do knihy jsem se pustila jako do odpočinkové romantické četby. Nepřečetla jsem si jedinou recenzi.
A nestačila zírat. Ano, je to romantika, za mne i happy-end, otřepané téma, dá se předvídat, jak vše skončí. Průběh příběhu ale předvídat nelze. Bylo mi z jistých situací až špatně, jiné mne dohnaly k slzám.
Autorka nádherně smísila a propojila dva příběhy, nakonec mne velmi-snad i více, bavila ta historická část. Smísila klasický romantický příběh s příběhem ze života. Paráda, krásně se četlo, tolik emocí v jednom příběhu,zážitek. Doporučuji:-)

14.01.2019 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Skvělý literární zážitek:)) Ačkoliv mi dělalo problém se do knihy začíst, přečetla jsem po kouscích třetinu a ke zbytku se vrátila až po měsíci, nakonec me příběh velmi rychle pohltil. Musím říct, že byl o ničem, přesto plný krás přírody a hlubokých myšlenek o samotě, lásce, rodině a přátelství. Detektivní linka nebyla rušivá, krásně gradovala - stejně jako celý příběh. bylo to super:))
I když ke konci emoce pracovaly na plné obrátky, ten začátek byl pomalejší, proto bez jedné hvězdičky:)

25.03.2022 4 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Až do předposlední stránky jsem si říkala: příjemné čtení o životě tří žen. Bylo to sice napínavé, jak se postavy střídaly, honem jsem chtěla znát další osudy. Ale nic víc.
A nevím, jestli ta symbolika byla patrná opravdu až na poslední straně, spíš na poslední straně osvítilo mě:))
Ta symbolika je úžasná. Osudy tří žen, každá z jiného kontinentu, každá různé profese. Pro všechny je důležité jejich náboženství. Všechny touží po svobodě. Nikdy se neviděly, dá se říct, že o sobě ani neví, ale tvoří tři propletené prameny-bez jedné by nebyla druhá, bez druhé by nebyla třetí.
Čtivé, napínavé, na odeonku jednoduché čtení. Krásné čtení:))

08.10.2021 4 z 5

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Bože, chci jet do Japonska a jííííst, celé dny. Kniha přináší skvělý a přirozený náhled do japonské kuchyně.
Na první dojem se zdá, že je kniha naprosto o ničem. Je. Ale na druh dojem kromě vůní japonské kuchyně přečtete krásný příběh o přatelství a lásce, s krásnými a uklidňujícími detaily.
Doporučuji☺️

28.03.2019 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

(SPOILER) Bohužel autorčina nejslabší kniha.
Na jejich příbězích oceňuji promyšlenost (propletenost) děje, vyvíjení postav a závěrečné Wow! V tomto příběhu jsem ale neshledala nic z toho.
V přiběhu byla snaha o zápletku v podobe vraždy Marcelky, přišlo mi to ale nedokončené a celkově nudný děj to nezachránilo.
Oceňuji však autorčin krasny styl psaní (ač byl příběh ve finale nuda,diky autorčinu stylu se četl svižně) i její oblíbené téma komunismu - napsané tisíckrát,ale v autorčině podání mě stále baví:))

20.01.2022 3 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Příjemná letní četba. Příběh se mi líbil, byl propracovaný, postavy sympatické a jejich charaktery se krásně vyvíjely.
Možná to bylo trošku natáhlé. 3/4 knihy Lou řeší, že čas běží a ona musí něco udělat… bohužel na činy dojde až v posledních několika stranách.
Ale jo,bylo to super, těším se na film:)

06.07.2021 4 z 5

Porodní bábou proti své vůli Porodní bábou proti své vůli Patricia Harman

jsem nadšená.
Hlavní hrdinku prvního dílu Patience jsem si moc oblíbila, proto jsem byla ráda, že jsem se o jejím životě mohla dočíst i v této knize. Becky a její příběh mě však bavily také. Bylo super sledovat Becky i Isaaca, jak se v příběhu mění v jiné lidi:)
Ke konci, kdy se děj točil okolo pracovního tábora, mne moc nebavil a měla jsem v úmyslu ubrat jednu hvězdu. Ale konec, který byl strašně předvídatelný a "smrděl" happyendem, mě přesto rozebral na kousky.
Není co vytknout, čte se to samo a je to skvělý zážitek:)

28.01.2021 5 z 5

Ten, kdo tě miloval Ten, kdo tě miloval Marie Poledňáková

No musím se přiznat, že jsem knihu nejspíš nepochopila. Nevtáhla mne do děje,postav bylo příliš (zbytečně,některé nijak do děje pořádně nezasáhli)...
Z počátku mne kniha bavila, byla to příjemná změna od všech těch syrových severských detektivek. Politickou zápletku také vítám. Vše to ale upadlo. Mnoho popisů,zápletka vůbec negradovala. Ani vám nedokážu říct, jak to dopadlo.
Za mne nepovedené!

28.01.2019 2 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Proč jsem tohoto autora odkládala tak dlouho? Mistrovsky zpracované, čte se samo. Autorova fantazie je obdivuhodná. Vyprávění dítětem dodává příběhu dětské kouzlo, i když to dle mě není fantasy pro děti.
Snad se brzy dostanu k dalším knihám autora.

14.07.2018 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Skvělé! Tahle romanťárna prostě skvěle sedla. Netypické prostředí s předvídatelným příběhem:) To však není na škodu. Čte se svižně a téměř samo, ideální pro relax někde na dovolené:)

Lákání na bonusovou kapitolu mě dost pobavilo :-D (nebojte, v knize ji najdete, jen obsahem je taková "zajímavá", ja bych ji ale klidně vypustila:))

Určitě v budoucnu nevypustím další autorčiny knihy. A pokud by se v budoucnu někdo chopil filmového zpracování Hypotézy lásky, s chutí se podívám (výčet shlédnutých filmových novinek u sebe odhaduji tak na 3 ročně, takže to už je co říct:D)

13.07.2023 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Má povinná četba na prvním stupni, pořád stejně krásná, pořád krásné ilustrace:))
Ale až nyní dokáži patřičně ocenit obsah: nenásilně popsán život na venkově, přátelské vztahy mezi všemi obyvateli Bullerbynu, formou příběhu jsou dětem popsány i mnohé svátky. Skvělé!
Trochu mě překvapuje rozdělení chlapeckého a dívčího světa, vše završeno situací, kdy chlapci jdou lovit zubry - jsou přece kluci! "ženský" mají zůstat doma a zametat. A když se jednomu z chlapců na lov nechtělo: "Tak bys mohl zůstat doma v jeskyni a bít ženy a děti, hlavně abys měl něco na práci". Wtf??

06.07.2022 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Jsem v rozpacích. Kniha byla velice čtivá, děj ubíhal, střídání postav/dějů bylo fajn. První část knihy, kde jsme se seznámili s Josefem, byla super. Příběhy o "přátelství" devadesátník-třicátník mám velmi ráda, i zde to bylo povedené. Ještě víc super byla část druhá, kterou jsem zhltala na jeden zátah (příběh Minky se v něčem opravdu hodně podobal příběhu Mengeleho děvčete - nevím, zda je to dobře nebo špatně?!). Ale...co měla být ta třetí část? závěr se dle mého autorce vůbec nepovedl. Červená knihovna by mi až tak nevadila, ale to, že autorka úplně upustila od podstatného-od Josefa a Minky, to mi teda vadilo. A když už se těmto postavám věnovala - pokus o nečekaný zvrat nevyšel, mně to přišlo strašně překombinované, nepovedené.
Je to lepší než než průměr, zejména díky čtivosti prvních dvou částí, proto dávám čtyři hvězdičky. Jen velká škoda opravdu překombinovaného závěru.

13.04.2020 4 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Autorce se povedlo vykreslit charaktery postav,zejmena Hany. Ta ale byla tak sebestredna,az hruza! Naopak postava Viktora se mi libila,i kdyz i on se z pocatku choval jako spratek,jeho charakzer se vyvinul mnohem lepe☺️
Cetlo se dobre,rychle,je zajimave premyslet,co je nejlepsi pro vsechny-kazdy se snazi si prosadit svoje teorie a pravdy. Ale jinak mi kniha nic nedala,nic prevratneho tam nebylo,dej proste plynul a najednou skoncil☺️

13.02.2020 3 z 5