Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

U filmu se divák může bát při vizuálních efektech a rychlý střih mu nedovolí hlubší zamyšlení. Kniha hrůzyplné sny nevyvolá, při hlubším zamyšlení vyjde najevo povrchnost a nedotaženost děje a zcela chybějící psychologie postav.

07.09.2023 3 z 5

Až na kostní dřeň Až na kostní dřeň Věra Nykodýmová

Tuto knihu by pacienti měli dostávat před podpisem informovaného souhlasu, aby si udělali představu, co je opravdu čeká (včetně toho čekání). Ocení ji i okolí takto postiženého. Ti, kteří si léčbou procházejí, většinou vše o útrapách těla a duše svým blízkým nesvěřují. Klářiny praktické informace pomohou orientovat se v průběhu uzdravovacího procesu a poznat i jeho stinné stránky.

06.09.2023 4 z 5

Světlo na šibenici Světlo na šibenici Anna Seghers

Nezáživně psaná kniha jakoby postrádala děj. Začíst se je obtížné možná i pro téma, dobu a místo, které jsou hodně vzdálené naší historii.

05.09.2023 1 z 5

Perunův hněv Perunův hněv Arnošt Vašíček

Pro autora jsou evidentně prvotní záhady. Neodhadl však správně jejich únosné množství. Příběh působí roztříštěně, u některých událostí či jevů jsou náznaky čehosi, co však není později dotaženo. Další kritiky se z obav před hněvem hromovládného boha raději zdržím. Člověk nikdy neví

04.09.2023 3 z 5

Vlastní životopis mé matky Vlastní životopis mé matky Jamaica Kincaid

Uvažování hrdinky je dost nepochopitelné. Pořád dokola připomíná matku, kterou nepoznala, u otce zdůrazňuje nečestnost, lidi v okolí charakterizuje jako zlé. Sama city neprojevuje, po ničem netouží, o nic neusiluje. Působí tak odtažitě, že nakonec je její život čtenáři lhostejný. A to asi nebyl autorčin záměr.

30.08.2023 2 z 5

Nemocniční pavilon G Nemocniční pavilon G Josef Culek

Realistické pojetí přináší silné momenty i bez příkras a zbytečného sentimentu.

28.08.2023 4 z 5

Lidi psí, kočičí a ničí Lidi psí, kočičí a ničí Renáta Veselská

Snad každý zažil nějaké příhody se zvířaty. Je snazší je vyprávět, než sepsat. Tato knížka je z literárního hlediska spíše průměrná. Zaručeně však pobaví Kantorkovy kresby a vtipy.

28.08.2023 3 z 5

Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán! Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán! Olga Minaříková

Kniha obsahem spolehlivě odradí od neuváženého pořízení psa a stylem od četby dalších literárních výtvorů autorky.

24.08.2023 1 z 5

Kouzelné hodiny Kouzelné hodiny José J. Veiga

Vyprávění se nese v poklidném tónu se špetkou decentní duchařiny pro udržení pozornosti během siesty. Jen to přeladění se do druhé části novely s Holmesovým případem je trochu obtížnější.

24.08.2023 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Velmi dobře vybalancováno mezi chápavým pohledem na nešťastníky, nad nimiž by se srdéčko ustrnulo a upřímně míněným - dobře jim tak! Čtivé a zábavné.

21.08.2023 5 z 5

Desátá symfonie Desátá symfonie Joseph Gelinek

V této detektivce není napínavé stíhání zločince, ale odkrývání toho, jaká tajemství v sobě může skrývat hudba.

16.08.2023 3 z 5

Bajky: bajky, skorobajky a vzdorobajky Bajky: bajky, skorobajky a vzdorobajky Jiří Žáček

Veršovánky se autorovi daří výrazně lépe než prozaické texty. Přesto se i mezi bajkami najde občas opravdová perla.
Pegas
Kdepak, největší kariéru z komoňovitých jsem neudělal já, ale úřední šiml!

14.08.2023 3 z 5

Válka se stromy Válka se stromy Jan Tománek

Velmi výstižné. Jak dlouho vydrží jedinec vzdorovat systému, když se i jeho nejbližší nechají postupně zmanipulovat? Literární zpracování je, žel, dost slabé.

11.08.2023 3 z 5

Osudové tajemství Osudové tajemství Ellis Peters (p)

Suše líčený děj se stylově velmi dobře hodí k pragmatickému přístupu k životu na venkově. Poklidně plynoucí vyšetřování bez nervy drásajících scén a s překvapivým rozuzlením v závěru řadí tuto detektivku mezi vhodné k četbě i před spaním.

09.08.2023 4 z 5

Zoufalé matky Zoufalé matky Maria Beaumont

Jak zoufale se musí nudit žena, která dobrovolně žehlí nevěrnému manželovi košile.

07.08.2023 3 z 5

Kráska přichází Kráska přichází Adriana Šindelářová

Vida, bez budoucnosti by nebyla minulost. Čtenář již po prvních několika stránkách tuší, co bude podstatou děje. Zato Aurelii to trvá trochu moc dlouho. Příběh je dobrou příležitostí k ometení písku zapomnění navátého na znalostech dějin starověkého Egypta.

04.08.2023 3 z 5

Hudba pro Anvilany Hudba pro Anvilany Martin Sichinger

Spletitý chaos událostí a postav, mnoho témat tříštících pozornost, nedotažené útržky dějů. Ale třeba Anvilané tuto kakofonii ocení.

31.07.2023 1 z 5

Dveře do zahrady Dveře do zahrady Lydie Romanská

Občas zvednout zrak od knihy a zadívat se kolem rozhodně neuškodí. Nahlédnutí do světa rostlin a živočichů může být překvapivé, poučné i zábavné. Ta spolupráce s vosou je přímo fascinující. Ještě tak vědět, co si o nás ti tvorečkové myslí. (Nebo raději ne).

28.07.2023 4 z 5

Hlas a jiné povídky Hlas a jiné povídky Petr Vydra

Skvělé nápady, často pěkně absurdní. Cesta k nim však vede pustinou nudy. Lépe proto vyznívají kratší povídky.

25.07.2023 3 z 5

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Přílišná oddanost ideálům končívá tím, že v rámci boje za potírání alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.
Texty burcující, vtipné, varovné, hravé, pozapomenuté i notoricky známé, jejichž melodie se uhnízdí v hlavě.
Cesta je prach a štěrk a udusaná hlína

21.07.2023 5 z 5