LenaWirus LenaWirus komentáře u knih

Dům U Tří borovic Dům U Tří borovic Hana Marie Körnerová (p)

Moc pěkný román. Někdy jsem si přála, aby byly události a postavy více vykreslené, myšlenky více rozepsané, ale s tím mám problém u většiny dnešních knih. Jinak se jedná o čtivý román se zajímavou zápletkou, povedenými hlavními postavami a naštěstí i se šťastným (ačkoliv strohým) koncem.

25.05.2022 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Děj je poněkud na přeskáčku a dlouho mi trvalo, než jsem se zorientovala v postavách a kdy se jednotlivé kapitoly odehrávaly. I tak hodnotím vcelku kladně. Geralta si prostě musíte zamilovat. Ačkoliv nebyla kniha napsána vyloženě "čtivým" jazykem, i tak mě to bavilo.

20.05.2022 3 z 5

Nečekaná láska Nečekaná láska Julia Quinn

Už jsem nedoufala, že by se série po nudné Penelope a Eloise zvedla, nicméně k mému překvapení se tento díl povedl. Ačkoliv Franceska nebyla nijak zábavná ani zajímavá postava, Michael celou knihu "táhnul" a vznikla z toho zase super oddechovka podobná prvním dílům série.

31.12.2021 4 z 5

Sestry z Titaniku Sestry z Titaniku Patricia Falvey

Dvě sestry, jedna cesta, která životy obou rozdělí. Kniha Vás nutí přirozeně fandit "hodné" sestře a druhou zatracovat, nicméně příběh ukazuje i to, že člověk se skutečně dokáže změnit. Na druhou stranu pokud vezmeme v úvahu matku sester, někdo se nezmění nikdy. Jedná se o čtivý romantický příběh, hrdinky musí překonat mnoho životních překážek a vzít tzv. štěstí do vlastních rukou. A dokážou si najít cestu i samy k sobě. Při čtení jsem se bavila, toužila jsem po širším rozepsání romantické linky, čehož jsem se bohužel nedočkala. I tak velice milá kniha na dlouhé večery.

01.12.2021 4 z 5

Limea Limea Lin Rina

Po Kronikách prachu jsem od této autorky očekávala další bombu, která mě nadchne, což se bohužel nestalo. Může to být způsobeno tím, že Limea byla v němčině napsána ještě před kronikami, a tak už se jistým způsobem autorka vypsala. Limea nebyla vůbec špatná, nemohu ale říct, že by se jednalo o výjimečný nebo něčím nezapomenutelný počin. Autorku mám ráda a budu číst i další její knihy, pokud vyjdou, nicméně budu doufat, že její další příběhy se budou ubírat spíše směrem Kronik prachu.

17.10.2021 3 z 5

V jabloňovém sadu V jabloňovém sadu Susan Wiggs

Milá oddechová kniha. Je pravda, že se příběh chvílemi táhnul, ačkoliv já nemívám problém s obsáhlými knihami, naopak je preferuji. Jinak se jedná o příjemně zpracovanou knihu, ve které najdete honbu za poklady, odkrývání rodinných tajemství a velmi milou romantickou linku.

12.10.2021 4 z 5

Vítr to ví Vítr to ví Amy Harmon

Moc hezky napsaný historický román. Z počátku jsem byla skeptická, jelikož mě nezaujala obálka knihy, ale nakonec jsem ji přečetla jedním dechem. Na můj vkus kniha obsahovala příliš mnoho historických faktů a válečných událostí, ale to je pouze věc preferencí. Doktora Thomase jsem si zamilovala hned od začátku knihy. Krásná kniha, kterou doporučuji.

13.08.2021 4 z 5

Twisted Love: Láska na ostří nože Twisted Love: Láska na ostří nože Ana Huang

Čtivé, ale velice nereálné. v reálném světě by byl Alex toxický člověk, se kterým by nechtěla většina žen mít nic společného, a to i navzdory jeho perfektnímu zevnějšku. V knize se na tohle samozřejmě nehledí, a tak jsme si mohli užít obsesivního ochranitelského mužského hrdinu bez výčitek svědomí. I konec byl trochu přitažený za vlasy, ale vem to čert. Jsem velmi mile překvapená, že byl závěr příběhu detailněji rozveden a nejednalo se o useknutý konec na dvou stranách. Milostné scény mi moc nesedly - ty sprosté řeči nebyly můj šálek kávy. Každopádně ještě více se těším na příběh Bridget a Rhyse.

04.04.2023 4 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Slyšela jsem, že seriál je výjimečně lepší než kniha, to vzbudilo moji zvědavost, ačkoliv jsem seriál neviděla. I tak jsem ale byla obeznámena s postavami a hrubým dějem. Přiznám se, že jsem od začátku stranila Temnyjovi, proto jsem poté byla zklamaná, když se ukázalo, že je jenom parchant a nic víc. V tom vidím ztracený potenciál. Nejsem tedy vůbec fanda love-trianglů, takže toto mě iritovalo. Jinak Alina byla sympatická a dokonale nedokonalá. Nejsem si ale jistá, zda chci číst pokračování.

09.03.2023 3 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Byla jsem příjemně překvapená - čekala jsem to horší a vůbec to nebylo špatné. Na to, že se jedná o začínající autorku, byl styl psaní zralý a příjemně popisný. Slow-burn romance byla přesně šálek mého čaje a hltala jsem každou větu s očekáváním. Nadšená jsem ale vůbec nebyla z příbehové linky dvojčete Nei. Popravdě bych se úplně obešla bez jakéhokoliv dalšího rozvoje této postavy a v nejlepším případě, kdyby byla zcela vyjmuta. V tom případě by se mohl příběh uzavřít a nemusela by se z toho opět stát série - v dnešní době už jsem téměř alergická na pokračovací knihy. Jako kdyby dnes nikdo neuměl napsat jednu pořádnou knihu a muselo se čekat na zbytečné a překombinované psaní. Pro mě je kniha uzavřená a budu předstírat, že žádná série není.

13.01.2023 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Stejně jako první díl jsem četla velice pomalu - příběhy jsou zajímavé, ale ne moc čtivé. Občas je vše moc uspěchané, jindy mě naopak hloubka vyprávění překvapí. Budu pokračovat i dalšími díly série, potřebuji k tomu ale větší pauzu.

10.10.2022 3 z 5

Warleggan - Nad propastí Warleggan - Nad propastí Winston Graham

Každý díl je lepší než ten předchozí. Všechny postavy se dále rozvíjejí, příběh se žene dál - v tomto díle se hlavním hrdinům příliš nedaří, ať už v osobní nebo pracovní rovině. Elizabeth je naprosto nesnesitelná, dospěla jsem k závěru, že její krása je na ní to jediné pozitivní, jinak je sebestředná, nestálá, sobecká, marnivá. Ross se taky neukázal opět zrovna v lichotivém světle. Demelza je zde jediná rozumná. Těším se na pokračování série.

28.08.2022 5 z 5

Něžná náruč větru Něžná náruč větru Alexander Stainforth (p)

Přiznám se, že jsem zklamaná. Mám tohoto autora ráda, navíc jeho poslední kniha Zimní zámek byla naprosto dokonalá. Zřejmě pro mě nastavil příliš vysokou laťku. Čekala jsem romantiku, které zde zase tolik nebylo, místo toho byla kniha plná temnoty a teroru. Nelituji, že jsem si ji přečetla, znovu bych se k ní ale určitě nevracela.

22.05.2022 2 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

V knize se toho vlastně ani tolik neděje, příběh je nabytý dialogy, rodinnými a přátelskými vztahy, drby, rozbory charakteru a popisy, kdo koho kde navštívil. Ačkoliv byla Marianna přecitlivělá, byla mi sympatičtější než Elinor, která neměla vůbec žádnou osobnost. V žádném případě bych toto dílo nedokázala srovnat s Pýchou a předsudkem ani s Emmou, i tak jsem ale ráda, že jsem si knihu přečetla.

22.02.2022 3 z 5

Chýše v močále Chýše v močále Pauline Peters (p)

Všechny čtyři díly působí stejně, pouze s jinou zápletku. Zpětně bych je od sebe zřejmě ani nedokázala odlišit. I tak se jedná o pěknou sérii a poslední díl byl akorátním završením.

10.02.2022 4 z 5

Emma Emma Jane Austen

Jak je u knih ze starších dob zvykem, kniha je plná pečlivých rozborů monologů, výkladů charakterů a někdy i velmi nezáživných, zdlouhavých popisů, což ale patří k době a stylu tehdejšího psaní. Kniha měla velmi pomalý rozjezd a bavit jsem se začala až v půli příběhu. I tak jsem velmi ráda, že jsem si tuto klasiku přečetla. Emma byla namyšlená, místy povrchní a velmi často sobecká, nakonec ale díky vlastním pochybením a i přičiněním pana Knightleyho dospěla k vylepšení svého charakteru. Nechápu, proč jí trvalo tak dlouho si uvědomit, že jedině pan Knightley je ten pravý pro ni. Oceňuji vývoj Emmy s postupně se vyvíjejícími událostmi, nicméně Elizabeth Bennetová je mou stále oblíbenou hrdinkou mezi ženami Austenové. Musím ale přiznat, že ačkoliv se o panu Darcym říká, že je to prototyp dokonalého muže, zřejmě na mě takto více zapůsobil pan Knightley, který byl charakterově ještě dokonalejší.

17.01.2022 4 z 5

Procitnutí slečny Primové Procitnutí slečny Primové Natalia Sanmartin Fenollera

Kniha to byla vcelku milá a obsahovala pasáže s hlubšími myšlenkami k zamyšlení. Nicméně problém je s tím, že zde není prakticky žádný děj - na otázku "o čem kniha vyprávěla" bych upřímně těžko hledala odpověď. Prudencie byla hodně urážlivá, a ačkoliv to v knize i sama vyvracela, zdála se mi i pyšná. Nelituji času stráveného čtením knihy, nicméně dále se k ní vracet nebudu a ostatní knihy autorky nemám v plánu číst

28.12.2021 3 z 5

Rybář Rybář John Langan

Spisovatel má talent a umí psát, to je bez pochyby. Příběh měl dobře promyšlený a rozdělení knihy na tři části mě mile překvapilo. Vše bylo hezky vysvětlené a dostatečně popsané. Bohužel mě nijak nezaujaly postavy a u tohoto stylu zpracování jsem se trochu nudila a nutila se do čtení. Kniha to není špatná, ale pro mě nezáživná. Zřejmě bude u tohoto autora záležet hodně na vkusu čtenáře.

14.12.2021 3 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

Pro mě po Daphne zatím nejslabší díl, což nutně neznamená, že by byl špatný. Trochu jsem měla problém uvěřit, že by se Colin do Penelope skutečně zamiloval, proto jsem si knihu tolik neužila. Jinak se jedná o podobný příběh jako v celé sérii Bridgertonů - neurazí, zároveň nebudete mít problém se od knihy po dočtení rychle odpoutat.

22.09.2021 3 z 5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

Původně jsem druhý díl číst nechtěla, první kniha byla pořádná blbost a neustále pouze někdo po někom vzdychal. Nechala jsem se ale zlákat a druhý díl přečetla a...ano, i druhý díl je blbost. Sexuální "scény", nálady nebo jak to nazvat, byly špatné už dříve a teď jsou pouze repetitivní. Takže doufám, že mě třetí díl už neuchlácholí ke koupi, jelikož je to ztráta peněz.

04.05.2024 2 z 5