Lemra794 Lemra794 komentáře u knih

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Jednoznačně skvělá kniha. Moc se mi líbí ten nový svět nesmrtelnosti a Nimbu. Celou dobu čtení se to ve mě trochu pralo, jestli je ten svět dobrý, a neustále to navádí k polemikám o jejich světě a naší budoucnosti. A přitom když nechcete, tak nad tím vůbec nemusíte přemýšlet a můžete si jen užívat spletitého a napínavého děje. Moc dopuručuji.

07.12.2020 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Bez rozmýšlení dávám 5 hvězdiček. Líbil se mi první díl a tenhle je jiný, ale také skvělý. A ten závěr ... Celou dobu tak nějak tušíte, kdo je zlý a kdo je hodný, ale co se doopravdy stane (a to nejen na konci, akce a zvraty jsou v knize od začátku do konce), se prostě nedá předvídat ve světě plném Nimba a Smrtek. Úžasné. Promyšlené. Velkolepé.

23.01.2021 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Zase jiné sci-fi, než na co jsem byla zvyklá. Od začátku jsem byla zvědavá, jak vyřeší Kotleta problematiku upírů a musím uznat, že mě to nezklamalo. Oceňuji také spoustu českého humoru a odkazů na skutečné historické otázky.

23.12.2018 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Tak kvůli některým až příliš zdlouhavým pasážím a popisům metra a jeho stanic dávám jen čtyři hvězdičky. Jinak skvělá postapo. Od ruského autora moje první kniha, takže mi dělaly ze začátku trochu problém ty ruské názvy a víceslovná jména. Skvělá nečekaná zápletka, u které pořád váhám, čemu věřit ;).

Druhou hvězdičku nakonec bohužel musím strhnout hlavně za překlad (i když je to možná celkově styl psaní, postapo čtu hodně a žeru ho), protože někdy mě to fakt otravovalo a občas věty trochu ztrácely pointu. Hlavně když jsou chyby v koncovkách podstatných jmen a sloves je to hrůza.

P.S.: Rozhodně souhlasím s komentářem melouna97 (taky se mi těžko hodnotilo a přijde mi škoda dát knize tak málo hvězdiček)

18.09.2019 3 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Prvních pár kapitol bylo nesnesitelných. Proč do takhle hodně zamotaného děje s velikánským množstvím postav zase přidávat nějaké nové? Vůbec celá ta věc s Nimue mi přišla jako hrozné zdržování, když už jsem konečně po 3 knihách, kdy se autor blíží k rozuzlení a zakončení příběhu děsně pomalým tempem s hromadou odboček, chtěla prostě vědět, jak to teda celé dopadne. Po asi 3 kapitolách se to ale zlomilo a kniha opět dostala spád a hlavně začala rozmotávat to spletené klubko příběhů, které postupně vznikalo. Až do konce jsem skoro nedýchala napětím a nedočkavostí (přiznávám, občas jsem trochu přeskakovala odstavce či jejich části). Dobré a stylové zakončení celé (dějové) série.

08.01.2022 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Skvělá zápletka, i když mi myšlenka rozpojování stále přijde zvrácená. Kniha má spád od začátku do konce a je promyšlený každý bezvýznamný detail, který možná nakonec není tak úplně bezvýznamný. Skvělé čtení.

14.01.2019 5 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Dávám 4,5 hvězdičky, protože některé Pratchettovky byly o malinko lepší. Ale byly lepší jenom, protože byly akčnější. Na můj vkus se v téhle všechen podstatný děj a vtípky trošku scukly do posledních 50 stránek. Ale to nijak neumenšuje dokonalost Zeměplošského světa, nový pohled na magii, svět čarodějek, lehký popis Neviditelné Univerzity a autorův dokonalý styl psaní. A ty obálky jsou úžasné ;D

29.04.2023 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Líbilo by se mi, kdyby si překladatelé taky trochu vyhrály s překladem: slovenské pasáže by mohly být psány slovensky. Bylo by to příjemné ozvláštnění a myslím, že by se to do příběhu hodilo. Když už máme ke slověnštině tak blízko, bylo by fajn toho využít.

01.03.2019 5 z 5

První konec První konec Lauren James

Z téhle knihy jsem opravdu nadšená. Hrozně moc. Nadchlo mě to asi stejně jako Sarah J. Mass (a to je co říct, protože její knihy jsou opravdu špička). Je to skvělý příběh s neuvěřitelnou zápletkou a neustálou gradací až do poslední strany (ano, až k doslovu).
Každý detail je promyšlený až do úplného konce a do všech důsledků, které z něj plynou. Velice oceňuji "výstřižky a útržky autentických článků" a hlavně jejich popisky. Ohromně se mi líbilo, že je celý příběh prodchnut "příkazovými řádky", které pro mě byly od začátku tajemstvím číslo jedna, kterému chci přijít na kloub.
Tato kniha mě zase po dlouhé době nadchla natolik, že mi nestačí pětihvězdičková hodnotící stupnice (asi budu muset začít používat i jednu / dvě hvězdičky, aby má hodnocení byla víc fér vzhledem k ostatním knihám). Rozhodně řadím mezi Top knihy a budu ji hrdě hostit v knihovně.

P. S.: nemyslím si, že je to typický román pro dívky (či jak těmto motivům chcete říkat). Knihu považuji spíš za sci-fi a young-adult a jako věrný čtenář tohoto žánru jsem byla nadšená. Myslím, že kdyby tuto knihu hodnotilo víc čtenářů sci-fi, vypadalo by to trochu jinak (osobní názor, udělejte si svůj)

03.02.2019 5 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Skvělá kniha. Vtipná, akční, neotřelá, zajímavá. Miluju svět oživlých knih, kde jsou knihovny středobod všeho dění. 4 * dávám jen proto, že prostě na světě existují i lepší knihy, ale to téhle neubírá nic na zajímavosti a čtivosti. Rozhodně bude hrdou součástí mé i jakékoliv jiné knihovny, dopuručuji vám ji ke čtení a jsem si jistá, že se k ní ještě někdy vrátím (hlavně díky milému humoru a stylu psaní).

07.05.2022 4 z 5

Sníh nebo popel Sníh nebo popel Sara Raasch

Podle mě je kniha nejvhodnější hlavně pro ty, kteří s tímto žánrem (fantasy, YA) teprve začínají a nemají toho tolik přečteného. Pro náročnější čtenáře to moc není, protože je to trochu méně propracované, trochu málo rozebrané a rozložené a možná i malinko uspěchané (záleží, jak rychle čtete ;D).
Nelituji čtení knihy. Pro mě příjemná oddechovka. Jak jsem psala, doporučuji méně náročným či začínajícím čtenářům. Věřím, že kniha dokáže být skvělým úvodem do žánru fantasy YA a čtenáře (či spíš čtenářky) to nakopne do přečtení dalších knih.

29.01.2022 3 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Po několika slabších (a tak trochu podobných) dílech zase nové pokračování případů Eriky Fosterové mě nadchlo také díky vhledu do života pachetele a retrospektivnosti některých částí.

23.02.2019 5 z 5

Kumánska princezná Kumánska princezná Jana Pronská

Moc se mi líbil děj občas psaný retrospektivně. Dodával příběhu šmrnc (proto 5* a ne původně zamýšlené 4). Kniha se nevlekla, stále se v ní dělo něco nového a zajímavého. Skvěle vykreslené prostředí Kumánské i Uherské kultury a jejich střetů.

Dodatek: 5* v bodování hystorických románů. V porovnání s knihami z jiných žánrů, bych hodnotila jinak, ale myslím, že tato kniha si jich 5 zaslouží.

29.01.2019 5 z 5

P.S. Stále Tě miluju P.S. Stále Tě miluju Jenny Han

Stejně jako první díl mi i ten druhý přišel zkrátka milý. Příjemné oddechové čtení dávající možnost zapomenout na vlastní problémy a nechat se pohltit problémy lásek hrdinů. Kniha opět plná stylových outfitů a korejské kultury se mi líbila.

19.01.2019 3 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

O něco méně dobrá než první díl (asi už jsem si zvykla na autorův styl psaní). Je to trochu moc mobochromatické: neustále z jedné akce do druhé (nutno uznat, že akce jsou skvěle a napínavě vykresleny) a vlastně nic jiného. Trochu mi schází nečekané zvraty. Kupodivu mě nejvíce nadchla pasáž, která nakonec akcí neskončila, protože to bylo něco nového a ještě několik stránek jsem nemohla uvěřit, že žádná akce nepřijde (akcí rozumnějte zbraně a kulky, auta, prach, kartany ...).

30.12.2018 4 z 5

Podoba Podoba Tana French

Do poslední chvíle váháte, kdo je tedy vrahem a jak to všechno doopravdy bylo. Opravdu povedená kniha. Nechybí napětí a gradace děje. V počátku na můj vkus až příliš mnoho psychologických rozborů všech postav i činů.

19.12.2018 4 z 5

Spáč Spáč Mackenzie Cadenhead

Skvělá sci-fi s úžasně propracovaným motivem. Postavy se hezky vyvíjí (i když se mi ten vývoj ne vždy líbil, je v knihách potřeba) a postupně odhalují své pravé tváře.
Závěr knihy mě opravdu překvapil a stále nevím, jak se s ním vypořádat.
Prostě po dlouhé době zase kniha, která mě dostala a budu nad ní ještě nějaký čas dumat.

14.09.2018 5 z 5

Čtyři mrtvé královny Čtyři mrtvé královny Astrid Scholte

Skvělá kniha. Skvělý svět. Dovolím si říci, že se mi líbila alespoň na 75 % stejně, jako Skleněný trůn.
Taky jsem ráda, že je příběh uzavřen v jedné knize, i když bych si nádherný svět Quadary chtěla užívat mnohem déle (co nějaká povídková kniha? Nechystá se? ;D).
Doufám, že autorka bude psát i dál (klidně i z jiných světů). Tato kniha má čestné místo v mé knihovně.

28.11.2020 5 z 5

Hon na člověka Hon na člověka Christian Jacq

Líbilo se mi zasazení knihy do Egyptské tématiky. Ze začátku to bylo super: samá akce a zároveň náhled do kultury a božstva starověkého Egypta, ale tak od poloviny knihy děj hodně stagnoval a řešily se pouze státní záležitosti a popisy života a (hlavně) politiky Egypta. Samotný detektivní příběh a osud písaře už byl jen linka na pozadí a ani nedošel zdárného konce ... Byla bych také radši, kdyby v knize byly více rozvedeny texty a šifry vztahující se k vyluštění papyru. Tento motiv mi přišel občas zbytečně málo zmiňován. Jinak zajímavé čtení do vlaku na cestu.

26.05.2019 2 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Milá kniha. Dopisová zápletka se mi líbila. Četla jsem jedním dechem. Příjemné oddechové čtení plné zajímavích faktů a náctiletých lásek.

14.01.2019 3 z 5