Laféeverte Laféeverte komentáře u knih

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Je to příběh, co človeka "vezme za srdce," a to hlavně proto, že vám ho vypráví osmileté děvčátko. V podstatě vám jen objasňuje, jak její bratr přišel ke zranění ruky, a že je to dosti spletitá historie. Nejlepší na tom je, že vás to dítě postaví před hotovou věc (ve věcech společenského pokrytectví, rasismu, pomluv...), i když velké části věcí nerozumí, tak sleduje, jak se chovají druzí, což postupně mění její pohled na věci. Její táta je úžasný (někdy možná až trošku moc, ale když si vezmu, že ho vidím očima jeho dcery, tak se asi není čemu divit). Takže rozhodně doporučuji k přečtení, a to nejen ve vztahu k pochopení rasových problémů v USA, ale i obecně, jako obraz toho, jak je možné se dívat na druhé a hledat v nich to dobré.

11.03.2021 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Anna byla v dětství můj vzor, strašně jsem s ní všechno prožívala, kapitolu s obarvením vlasů jsem skoro ani nemohla číst....teď v dospělosti je to jiné, ale krásné...její příhody mají originalitu a vtip a pořád společně s Annou obdivuji krásy přírody, nejen té v Kanadě. Asi nejvtipnější je pořád ta část, kdy Matěj kupuje Anně šaty...

24.02.2021 5 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Je to zvláštní příběh. Na jedné straně je celkem napínavý, na druhé straně se mi to celé zdálo přitažené za vlasy. Motivaci postav jsem nechápala - respektive jsem nechápala to, proč by kvůli popsanéným důvodům zacházely až do takových krajností (zejména tedy hlavní záporná postava). I to tajemno na mě působilo tak nějak uměle a nepřirozeně. Stejně jsem ale musela číst dál, abych se dověděla, jak to dopadne. Spojení s architekturou bylo super, ale výsledek byl zas dost divný - jako všechno v téhle knize.

12.02.2021 2 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Pokud chcete pochopit, co skutečně znamená heslo "Pravda vítězí!," pak si přečtěte Hovory s TGM. Poznáte pana prezidenta jako člověka obyčejného, jako filozofa, politika, hluboce věřícího, pravdivého a pro lásku k bližnímu neúnavně pracujícího jedince, který naplňuje své Bohem určené poslání. Pochopíte, co je za tím "kultem" osobnosti a že Masaryk je skutečný vzor a máme být na co hrdí. Je to krásné oživení ikonické osobnosti našich svobodných dějin a je škoda, že se nám nepodařilo vyvarovat se ononu politickému kocourkovu a hulvátsví, před kterým nás TGM varoval.
První část knihy tvoří Masarykovo vyprávění o jeho životě, názorech, práci při vytváření republiky, jeho životní filozofie a názory. Pak jsou zde pasáže, kde autor líčí, jak Hovory vznikaly a jak se sám k panu prezidentovi dostal - to velmi dobře dotváří celkový obrázek jeho osobnosti. Pouze bych ubrala výňatků z Lidových novin. Je sice dobré poznat, jak Masaryka vnímali jeho současníci, ale je toho podle mého názoru trochu moc. Stačila by tak polovina těch článků.

07.02.2021 5 z 5

O Rumcajsovi a loupežnickém synku Cipískovi O Rumcajsovi a loupežnickém synku Cipískovi Václav Čtvrtek (p)

Když akceptujete výchozí fakt, že "Češi jsou jsou z principu proti vrchnosti," tak jsou to takové milé příběhy - srozumitelné a humorné, kde rušitelé klidu lesa Řáholce i Jičína jsou sice potrestáni, ale tak nějak laskavě. Pokud umíte německy nebo francouzsky, tak se při předčítání dětem pobavíte i u českých fonetických přepisů. Příjemná je délka jednotlivých příběhů, takže i menší děti zvládnou udržet pozornost.

04.02.2021 4 z 5

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Knihu jsem četla už několikrát - poprvě ještě před tím, než byl film či seriál. Rozhodně stojí za pozornost (tím myslím celou trilogii), a to hlavně proto, že si v tom najdete to své - můžete si užívat fantasy světy, jejich logiku a provázanost, můžete bez dechu sledovat napínavý příběh, můžete sledovat zajímavé vedlejší postavy, můžete přemýšlet o nastolených otázkách filozofických, náboženských, morálních... Jinak se to ale trošku pomaleji rozjíždí, ale pokud vydržíte začátek, je to celkem "jízda".

03.02.2021 5 z 5

Zahrada Zahrada Jiří Trnka

Dostala jsem se k Zahradě až jako dospělá a byla prostě kouzelná. Ta poetika, vtip i obrázky jsou úžasné. Moc mě bavilo číst myšlenkové pochody pěti malých hrdinů a kocour byl prostě nepřekonatelný. Doufám, že stejně knížka zapůsobí na moji dceru až bude trochu větší.

16.01.2021 5 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Nebýt poslední kapitoly, dala bych plný počet hvězdiček. Ne proto, že by nebyla působivá, ale proto, že se do té knihy podle mě prostě nehodila a byla navíc. Jinak je to od začátku docela návykové - prostě musíte vědět, jak to s tím pacientem dopadlo. S mladým lékařem na první praxi jedete vánicí, snažíte se zachránit životy, pomoct u porodů, udělat nemožné, přitom ani vy ani on pořádně nevíte, jak na to. Takhle nějak je hlavní hrdina "hozen do vody a musí plavat" ať chce nebo ne, ať se bojí sebevíc. Je z toho cítit odhodlání, ale také pokora. Poslední dvě kapitoly jsou jsou již příběhy jiných lékařů, přičemž Morfium do celého konceptu zapadalo (někde jsem četla, že i autor měl s tímto vlastní zkušenosti a možná jen nechtěl psát přímo v první osobě), ale ta poslední kapitola, jak jsem předeslala v úvodu, se mi do toho nehodila.

12.01.2021 4 z 5

Verše moc nečtu, takže pro mě to bylo jednoznačně vykročení z komfortní zóny a řekla bych, že se vyplatilo. Je to přístupné i pro dnešního čtenáře, takže tomu klidně dejte šanci. Evžen a jeho životní styl mě sice moc neoslovil (chvilku dobrý, ale pak tím začne být člověk unuděn, asi jako sám hlavní hrdina). Popis života na ruském venkově, přírody i ruské zimy byl pro mě osobně zajímavější. U smrti Lenského jsem nakonec prakticky nedýchala a finální setkání s Táňou bylo velkolepé.

10.01.2021 4 z 5

Pohádky z Chodska Pohádky z Chodska * antologie

Je to výběr klasických i lokálních, méně známých pohádek, jak ostatně napovídá sám název. Rozhodně ale stojí za přečtení. V dospělosti si sice člověk pomyslí, že skalníka asi viděl ten, kdo si na hyjtě pořádně přihnul, ale i tak se ty příběhy moc hezky čtou a poslouchají. Pokud hledáte něco "klasicky neklasického," sáhněte po této pohádkové knize.

06.01.2021 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Přečteno v obou překladech - každý má něco do sebe a pokud čtete podruhé, je dobré si zkontrolovat, který překlad se vám dostal do ruky, protože jinak se z Kňoura stane Kocomour, z Korovjeva Kravinkin, z Bezprizorného Bezdomovec, z Lotrova Mizerov atd. Jinak knihu samotnou mám na seznamu svých nejoblíbenějších, a to jednoduše proto, že v sobě má to, co mám nejraději - humorné podání lidské malosti a materialismu a k tomu kouzla, magické momenty, filozofie a lidskost v náboženství...

22.12.2020 5 z 5

Zlatá kniha pohádek Zlatá kniha pohádek Božena Němcová

Je to moc dobrý výběr pohádek. Některé známé, jiné trochu méně, ale všechny jsou kouzelné...snad jen ta o Turkovi a krásné Katarině je smutná a nerada jsem ji četla. Jinak moje oblíbená je Spravedlivý Bohumil - včetně mírně strašidelné ilustrace černé princezny v hrobce.

24.11.2020 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Jako dítě jsem tu knížku milovala, jako dospělá musím říct, že byla radost připomenout si nejen příběhy, ale taky všechny ty specifické obraty, které nejdou slovem vysloviti...možná snad jen v pohádce vyprávěti. A Vasilisa pořád funguje, pořád je tam to mrazení, když v lebkách svítí oči a Baba Jaga jede ve svém moždíři, palicí se odráží, pometlem stopu zametá. Některé pohádky jsou podobné těm z našeho prostředí, ale stále jsou osobité svým jazykem i postavami.

15.11.2020 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Je to jedna z mých oblíbených knih. Příběhy jsou trochu jiné něž klasika o princeznách, ale zato mají nezaměnitelné kouzlo, vtip a životní moudro. V podání autora všechno ještě víc vynikne, takže když je čtete, v podstatě slyšíte Jana Wericha. Přečetla jsem ji už mnohokrát a nikdy mě to neomrzelo.

27.10.2020 5 z 5

Upíři v Dallasu Upíři v Dallasu Charlaine Harris

První půlka knihy byla o dost lepší než první díl, teda ne úplně první kapitola, ale jakmile se hrdinové dostanou do Dallasu, děj se dost rozjede, takže jsem to skoro nemohla odložit. Bohužel pak se hrdinové vrátí domů a ke svým partnerským problémům. Je to jako sjíždět řeku a pak se zaseknout na mělčině...ale abych jen nekritizovala...Erikův outfit v druhé části knihy mě fakt pobavil. Shrnuto a podtrženo: Autorka se jednoduše drží romantického žánru a když ho čtu, tak s tím prostě musím počítat.

27.10.2020 3 z 5

Mrtví do soumraku Mrtví do soumraku Charlaine Harris

Jak už tu bylo několikrát napsáno: je to oddychovka a romantika. Brala jsem to s nadhledem a musím říct, že jsem se vážně bavila nad tím, jak jsou do knihy zakomponovány různé prvky z tzv. červené knihovny, a to svěžím způsobem. Upíři na jednu stranu tajemní a nebezpeční, jsou ale taky mainstream a atrakce pro turisty, hlavní hrdinka je prototypem naivní blondýnky, ale je to vlastně proto, že se polovinu času na nic nesoustředí, jelikož blokuje své telepatické schopnosti...no a tak podobně. Je tam všechno - trochu detektivní zápletky i závěrečné smrtelné nebezpečí. Tak trochu mi to připomíná to, co jeden z mých učitelů literatury nazýval "quod libet" - tedy směsice toho nejoblíbenějšího a nejpopulárnějšího (nemusí to být vrchol literatury, ale spíš to, co je prostě obecně chytlavé).

20.10.2020 3 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Na začátku se kniha pomalu rozjíždí, autor se snaží (podle mě občas trochou moc na sílu) vytvořit tu správnou trochu děsivou a podivnou atmosféru gotického románu... Pak začne linka detektivní, která tajemnost jen umocňuje. Ovšem hlavnímu hrdinovi neskutečně dlouho trvá, než si dá dvě a dvě dohromady. Stejně tak jeho přístup k vlastní osobě se časem stane tak trochu nevěrohodným... A ten konec... Přesto jsem to přečetla jedním dechem. A poslední poznámka:Gmund s Prunslikem mi hodně připomínali Wolanda a Kravinkina z Mistra a Marketky, včetně toho jejich ubytováni... Jako byt v Sadové ulici.

23.09.2020 3 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Přestože dějovou linku moc dobře znám, tak jsem byla dost překvapená z prostřední pasáže s novinovymi výstřižky,ktera de facto pojednává o tom, jak se lidstvo chovalo v mlocim věku. Překvapila mě jednak hloubka znalostí autora o lidské povaze, historii i národních rysech, ale hlavně to, že se společnost za těch sto let vůbec nezměnila... Hnutí me too, nepokoje v Americe, problém koronavirus... Prostě to, jak se lidská společnost chová je jako přes kopírák. Je jedno, co se zrovna řeší. Jen doufejme, že nás ty naše malicherné spory nepovedou tam, kam došly ve 40. letech minulého století.

15.09.2020 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Podle mě je tohle romantika, která prostě nezklame. Nejde jen o Elizabeth a pana Darcyho, ale o celou škálu zajímavých postaviček, humor, celou společnosti i to, jak se s ohledem na své postavení v ní museli někteří její členové chovat a rozhodovat. Samozřejmě oba hlavní hrdinové jsou skvěle napsaní, to, co se oba naučí jeden o druhém a o sobě samých má uvěřitelný a zajímavý vývoj...stejně tak jsou fascinující tz "negativní" postavy jako je pan Collins nebo lady Cathrine de Bourgh. Prostě si tuhle knihu vždycky dost užiju, ale uznávám, je lepší ji číst, když je nálada na romantiku.

21.07.2020 5 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Tenhle žánr běžně nečtu, takže to prosím berte jako názor někoho, kdo se orientuje na sci-fi, fantasy, postapo a tak...Takže...bavilo mě sledovat to seznamování, i ta atmoška mezi klukama z kapely, hlavní hrdinka byla dost v pohodě, její idol taktéž. Bylo to ale dost pomalé...každej už by tak v půlce knížky došel k závěru, že Saša asi nechce být jenom kámoš, takže namlouvat si ještě dalších sto stran, že jako nic...Saša se mi zdál až moc dokonalý, ale to asi hlavní hrdina v těchto knihách bývá. Občas mi příšlo, že hlavní hrdinka dělá z komára velblouda a řeší zbytečnosti, ale co už, nějaké překážky musí být překonány, aby to mohlo skončit šťastně...takže celkově to hodnotím jako příjemné čtení pro zpestření mého běžného knižního záběru.

21.05.2020 3 z 5