Laféeverte Laféeverte komentáře u knih

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Tato knížka je určená pro děti a její děj je přizpůsoben dětskému chápání příběhů a emocí hrdinů. To ovšem neznamená, že nebude bavit dospělé. Jednotliví obyvatelé hřbitova jsou vtipní a zajímaví, upíra Silase byste prostě chtěli potkat, slečna Lupescu by byla prototypem všech přísných učitelek, které jako dítě nejprve nenávidíte, ale později "zbožňujete," kdyby ovšem nebyla vlkodlak. Je to kniha o dětství a dospívání, takže musíte počítat s tím, že nakonec bude muset hlavní hrdina svému fantastickému záhrobnímu mikrosvětu dát sbohem a vydat se do světa živých a dospělých. Jednotlivé kapitoly tvoří více méně uzavřené příběhy, což je ideální pro četbu na pokračování. Asi nejvíc mě zaujaly kapitoly o ghúlech a o čarodějnici.

27.02.2019 5 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Napínavé, filozofické, psychologické...všechny prvky jsou střídavě dávkovány tak, že ničeho není moc ani málo. A ten otevřený konec je také přesně takový. Nabízí prostor pro úvahy všech těchto druhů. Teď zrovna třeba, proč si mimozemšťané berou na piknik plnič přání...nebo to taky bylo něco úplně jiného a přání si plní každý člověk sám...

15.02.2019 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Hezky se to četlo... Bylo to strašlivě předvídatelné (no úplně všechno ne, ale většina ano), nicméně i tak to mělo své kouzlo. A vlastně mi to ani nevadilo.Intrik a napětí tam bylo opravdu hodně... A trochu mi přijde, že na úkor emočního vývoje postav... Prostě své postoje tak nějak změnili a bylo to. Ve výsledku to byla fajn oddechovka.

02.06.2023 3 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

(SPOILER) Jestli uvažujete o této knize, nenechte se zmást anotací... Určitě tu najdete zajímavé prostředí, zvyky a tradice, přírodu, čínské reálie... Určitě při čtení dostanete neodolatelnou chuť na čaj, možná se i vypravíte do čajovny, abyste ho skutečně ochutnali a vychutnali... Nicméně i přes tento rámec je to v podstatě klasický román o americkém snu... Já třeba zrovna měla na něco takového chuť, takže se mi to trefilo do nálady. Všechno dobře dopadne, všechno zlé se v dobré obrátí. Prostě: "žádná náhoda, žádný příběh." A někdy prostě chcete věřit, že to tak funguje, nebo o tom alespoň číst.

13.04.2023 4 z 5

Kočičí oko Kočičí oko Margaret Atwood

Tahle kniha mi opravdu sedla... Autorka si tak trochu pohrává s časem a ukazuje nám ženu, poměrně etablovanou malířku, s dospělými dětmi a druhým manželem, která je ale tak trochu malou holčičkou vyhlížející ke svému velkému bratrovi, zmatenou v holčičím světě, toužící po přátelství a přijetí... Nešťastnou dušičkou, která si nevěří a bojí se, co je s ní zase špatně, dítětem, hledajícím pomoc, mladou rebelkou, feministkou bez přesvědčení a mnohým dalším. Určujícím tématem je psychické vydírání (nejen šikana, ale i to, co k ní vedlo - ono proč) a jeho vliv na formování lidské osobnosti, ale je to mnohem komplexnější příběh, tak jako ženy samy. Můžete náhodně vybrat jakýkoli střípek vyprávění a vždycky v něm něco zajímavého z pohledu osobnosti hlavní hrdinky najdete.

27.03.2023 5 z 5

Gorily v mlze Gorily v mlze Dian Fossey

Byť jde o populárně naučnou publikaci o životě goril, řekla bych, že je to také kniha o trochu bláznivé tvrdohlave ženské, která měla občas víc štěstí než rozumu, ale milovala zvířata víc než cokoliv. Dočtete se o jejich těžkých začátcích v Africe, o hloupostech, které občas vyvedla, o nebezpečích, ze kterých se dostala díky neuvěřitelnému štěstí... O gorilach, gorilach a zase o gorilach a bude vás to pravděpodobně bavit pořád a pořád - stejně jako mě. Kromě toho také nahlédnete do jejích myšlenek a možná se tím i trochu vysvětli její podivné chování k lidem... Nakonec mi přijde, že v závěru a epilogu tak nějak vystihla ten problém v pomoci lidem a zvířatům v Africe od Ameriky a Evropy...

03.03.2022 5 z 5

Anna z ostrova Anna z ostrova Lucy Maud Montgomery

Anna se učí, jak vstoupit do skutečného světa, kde fantazie sice stále má své místo, ale už nemůže nahradit skutečnost. I když to nejsou pohádkové zámky, i prosté věci se jim mohou vyrovnat. Krásné vykreslené nové postavy i nová místa. Kniha si stále zachovává svoji poeticnost, i když už není o dětských snech a dětských přátelstvích.

30.09.2021 5 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Pokud chcete pochopit, co skutečně znamená heslo "Pravda vítězí!," pak si přečtěte Hovory s TGM. Poznáte pana prezidenta jako člověka obyčejného, jako filozofa, politika, hluboce věřícího, pravdivého a pro lásku k bližnímu neúnavně pracujícího jedince, který naplňuje své Bohem určené poslání. Pochopíte, co je za tím "kultem" osobnosti a že Masaryk je skutečný vzor a máme být na co hrdí. Je to krásné oživení ikonické osobnosti našich svobodných dějin a je škoda, že se nám nepodařilo vyvarovat se ononu politickému kocourkovu a hulvátsví, před kterým nás TGM varoval.
První část knihy tvoří Masarykovo vyprávění o jeho životě, názorech, práci při vytváření republiky, jeho životní filozofie a názory. Pak jsou zde pasáže, kde autor líčí, jak Hovory vznikaly a jak se sám k panu prezidentovi dostal - to velmi dobře dotváří celkový obrázek jeho osobnosti. Pouze bych ubrala výňatků z Lidových novin. Je sice dobré poznat, jak Masaryka vnímali jeho současníci, ale je toho podle mého názoru trochu moc. Stačila by tak polovina těch článků.

07.02.2021 5 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Nebýt poslední kapitoly, dala bych plný počet hvězdiček. Ne proto, že by nebyla působivá, ale proto, že se do té knihy podle mě prostě nehodila a byla navíc. Jinak je to od začátku docela návykové - prostě musíte vědět, jak to s tím pacientem dopadlo. S mladým lékařem na první praxi jedete vánicí, snažíte se zachránit životy, pomoct u porodů, udělat nemožné, přitom ani vy ani on pořádně nevíte, jak na to. Takhle nějak je hlavní hrdina "hozen do vody a musí plavat" ať chce nebo ne, ať se bojí sebevíc. Je z toho cítit odhodlání, ale také pokora. Poslední dvě kapitoly jsou jsou již příběhy jiných lékařů, přičemž Morfium do celého konceptu zapadalo (někde jsem četla, že i autor měl s tímto vlastní zkušenosti a možná jen nechtěl psát přímo v první osobě), ale ta poslední kapitola, jak jsem předeslala v úvodu, se mi do toho nehodila.

12.01.2021 4 z 5

Poslední vlak do Helsingøru Poslední vlak do Helsingøru Heidi Amsinck

Podle mě je to takový průměr. Povídky se čtou lehce, zápletky jsou přiměřeně zajímavé, trochu se opakují a občas jsou dost předvídatelné. Nejsou příliš děsivé, občas trochu duchařské, občas ukazují temnou stránku zdánlivě obyčejných lidí...mrazení v zádech jsem z nich rozhodně neměla. Na druhou stranu jsem se u nich nenudila a během chvilky je měla přečtené...

20.05.2020 3 z 5

Muž, který byl Čtvrtek Muž, který byl Čtvrtek Gilbert Keith Chesterton

Byla to příjemná kniha, na to množství úvah a alegorie se četla v podstatě sama. Chvilku máte pocit, že je to normální detektivka, chvilku je to takové snové a najednou jste v grotesce...styly a žánry se střídají někdy tak rychle, že si to ani neuvědomíte a jste už jinde. Přiznám se, že jsem se v tom občas dost ztratila...ale přes to všechno po přečtení nemám vůbec pocit vycucanosti ze soustředění nad hlubokými myšlenkami, ale spíš takový jako z lehkého a zábavného čtení...

07.02.2020 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Příjemná čtivá detektivka s dobovou atmosférou a nápaditým rozuzlením. Nicméně celou dobu mi jela v hlavě jedna pasáž z Červeného trpaslíka, která podle mě čtení této knihy plně vystihuje:
RIMMER: Holly, co se tady děje?
HOLLY: Co?
RIMMER: Co se to děje?
HOLLY: Hmm, Hercule Poirot právě vystoupil z parního vlaku a víš, co si myslím? Viníky jsou ......

25.07.2019 5 z 5

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

Anansi a jeho příběhy... Tak jako Anansimu patří všechny příběhy, patří mu i tento a je to příběh plný všeho, co dělá příběhy africké mytologie tak osobitými. Umí být trochu krutý a sebestředný, napínavý, ale je i plný legrace a ten, kdo si ze sebe umí vystřelit, nebere se tak smrtelné vážně jako Tygr, nakonec vyhraje. Jinak je to příběh o hledání části svého ztraceného já, o překonání strachu a o smíření. Je to tak trochu na pomezí realit... Prostě stačí se jen podívat směrem, který dřív neexistoval, projít tenkou vrstvou mezi světy a už jste tam...

04.03.2023 5 z 5

Nadělat prachy Nadělat prachy Terry Pratchett

Pro mě naprosto famózní zábava. Hlavní postava mi více než sedla a poprvé jsem blíže poznala nepřekonatelného lorda Vetinariho. Jako tyhle dva opravdu můžu a pana Pedanta na bonus. I ostatní postavy byly super, příběh trefný, legrační i napínavý. Zaslanou poštu jsem zatím nečetla, ale už vím, po čem se shánět v knihovně.

12.12.2022 5 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Pro mě to byl hlavně příběh o lásce a hledání. I když líčení Nigérie bylo taky ohromně zajímavé... Tak trochu mi to připomínalo naší devadesatkovou mentalitu, ovšem mimo to náboženské vypětí. Amerika očima hlavní hrdinky mě moc bavila - pohled Ameroafricanky... Hodně to člověku otevře oči. Nejslabší část bylo to období vztahu s Blainem, to byla taková nuda. Za mě by bylo lepší tuto část zkrátit a přidat víc o Obinzem a jeho rozhodnutí.

18.06.2022 4 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Takže z pohledu začínajícího čtenáře T. Prachetta: Zpočátku bylo dost těžké se začíst, zorientovat se a oblíbit si jednotlivé postavy. Asi od poloviny se to změnilo. Hlavní postavy byly sice fajn (tím myslím Howling Rocks a Zuzanku, nikoli Smrtě, který je famózní v jakémkoli okamžiku), ale já začala naprosto nečekaně "žrát" pana Vzoromila Výsměška a jeho chápání světa, byť jsem na počátku sympatizovala spíše s děkanem a spol. Ano, i Klačská cizinecká legie si vzala svůj kousek mé paměti a nakonec mě pohltila i hudba s kamením, ale ten merch... No a nemůžu nezmínit děrné štítky - to mě taky dostalo.

21.04.2022 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Tenhle díl byl trochu jiný než ty předchozí - v centru je spíš Geralt a spousta nových postav - a je to dobré zpestření. Nové i staré postavy jsou super, všechno se pomalu začíná propojovat. No a já konečně dokážu ocenit i to, jak v kontextu země svého původu autor vytváří silné ženské postavy.

20.07.2021 5 z 5

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

Moc se mi do téhle knihy nechtělo (ani nevím proč), ale pak jsem se opravdu začetla. Nechytila mě ani tak ta romantická linka, jako samotný příběh Grace, Tuláka a její rodiny. Jako příběh toho, jak se vypořádat s prožitým traumatem. Ať už byla Annie jaká chtěla, její postava byla super příkladem toho, jak to nevzdat a vydržet, i když to vypadá, že váš instinkt je mimo a jen jste všechno zhoršili. Robert byl za mě úžasný táta a i když se Aniie vedle něho zdála jako "špatná" matka, vůbec to tak nebylo. Prostě ta rodinná sonda mě dost bavila. Postava Toma byla super, ale zas mě spíš zajímal on jako postava a to, jak dá dohromady Grace, Tuláka a Anie. Asi jsem marná, no....nechci tím, říct, že by romantická linka příběhu byla špatná, ale nebylo to pro mě to hlavní.

22.06.2021 4 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Tenhle žánr běžně nečtu, takže to prosím berte jako názor někoho, kdo se orientuje na sci-fi, fantasy, postapo a tak...Takže...bavilo mě sledovat to seznamování, i ta atmoška mezi klukama z kapely, hlavní hrdinka byla dost v pohodě, její idol taktéž. Bylo to ale dost pomalé...každej už by tak v půlce knížky došel k závěru, že Saša asi nechce být jenom kámoš, takže namlouvat si ještě dalších sto stran, že jako nic...Saša se mi zdál až moc dokonalý, ale to asi hlavní hrdina v těchto knihách bývá. Občas mi příšlo, že hlavní hrdinka dělá z komára velblouda a řeší zbytečnosti, ale co už, nějaké překážky musí být překonány, aby to mohlo skončit šťastně...takže celkově to hodnotím jako příjemné čtení pro zpestření mého běžného knižního záběru.

21.05.2020 3 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Rozhodně neobvyklý příběh. Název knihu opravdu vystihuje, jelikož nejen hlavní hrdinka, ale i čtenář se potácí od krásy k ošklivosti. To, co je na jednu stranu krásný a čistý vztah, je na druhou stranu prostě zneužitím nezletilé dívky, která i přesto, že je dospělejší a zodpovědnější něž její rodiče, v otázkách intimity přebírá zhoubné vzory, které vidí u dospělých kolem sebe, což ještě komplikují traumata, která v ní vypěstovala její matka. Další zajímavou myšlenkou, je institucionalizace ochrany obětí i to, že systém si ne vždy uvědomuje, že pracuje s reálnými lidmi, jejichž citové vazby jsou stejně důležité jako u lidí, kteří jsou dle společnosti kvalifikováni jako tzv. normální.

19.05.2020 4 z 5