Laféeverte Laféeverte komentáře u knih

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Tahle kniha je o šachu a je i pro lidi, kteří tuhle hru v životě nehráli. Je to prostě takový malý svět sám pro sebe, o jehož existenci jste možná tak nějak z dálky slyšeli, ale autor vás tam s sebou vezme a za mě je to opravdu jízda. V podstatě ode hry ke hře je to čím dál zajímavější. Autor příliš nerozpitvává postavy a jejich traumata. Prostě jsou tam, nějak se s nimi sžijte, ale hlavně už pojďme hrát ty šachy. Nemusíte mít Beth rádi, ale rozhodně ji chcete vidět hrát a rozhodně vás zajímá, jak celé to prostředí funguje - Beth do něho proniká v podstatě od nuly, tak jako vy, a půl knihy vůbec netuší, jak se na takový turnaj s velmistry dá připravit. Na druhou stranu bych ale neřekla, že je ona psychologická linka v knize zanedbána - jen ji vidíte skrze Beth a tím se to celé trochu odlišuje. Vidět dvanáct tahů dopředu pro ni složité není, ale ty emoce? Ty si prakticky nepřipouští, natož aby se je snažila pochopit a nějak s nimi pracovat. Na to má jiný fígl. Takže i po této stránce je tato kniha neobyčejná - jen musíte víc číst mezi řádky.

18.10.2023 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Sapkowski a jeho povídky jsou skvělí...jeho hry s pohádkami, zajímavý svět (krutý, kouzelný a bez příkras), osudovost, super práce s postavami...až do okamžiku, kdy začne představovat ženské hrdinky. I Ciri mu jde dokud je ještě malá...jinak ji postihuje to, co všechny ženské postavy...a fakt je mi líto, že to tak je. Jennefer prostě není femme fatale, trochu přirozeně se snad chová Essi Daven.... prostě nevím, jak to, že dokáže udělat třeba postavu Marigolda tak přesvědčivě, ale u těch ženských hrdinek se mi prostě to chování nezdá přirozené a uvěřitelné. Jinak tahle povídková kniha je sevřenější, temnější a také osudovější než ta první.

13.10.2023 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

V rámci celkového hodnocení je to moc dobrá detektivka. Má specifickou ponurou atmosféru, je přiměřeně akční, drží vaši pozornost dobře dávkovaným odhalováním různých skutečností, napínavý závěr.... Jen jsem z toho teda měla pocit, že osm mužů z deseti jsou vlastně skrytí sexuální predátoři, a pokud to fakt takhle funguje, tak budu chodit ven (teda možná i doma, co když se někdo dívá) v něčem jako o dvě čísla větší včelařský oblek, pod který schovám ještě nějaké obranné prostředky....Celý příběh je opravdu dobrý a o to víc mi na konci přišlo škoda, že pachatel měl v knize tak málo prostoru. Prostě takový vrah si vyloženě říká o to, abyste ho trochu víc poznali. Chtělo by to o maličko méně slepých uliček a tápání vyšetřovatelů a o trochu více psychologie zločince. Myslím, že by pak ani nevadilo, kdyby se jeho totožnost odhalila dřív.

22.09.2023 4 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Ironická Jane Austenová... Hoodně ironická. Mistryně v zachycení drobných charakterů, včetně jejich povrchnosti i odpudivosti. První část knihy je jich plná, takže je to téměř až k nevydržení, ale vydržet se vyplatí, protože... Na vás čeká další dávka charakterů a inteligentní ironie, a pokud jste četli třeba Mnicha, nebo cokoli z Catherininy knihovny, tak se pobavíte o to víc... Dokonce bych řekla, že tohle není tak úplně kniha pro zaryté romantiky, byť rámcově se žánru jednoznačně drží.

21.07.2023 4 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Ano, druhý díl je jiný... Ač je v něm všechno možné, vybírá si jedno stěžejní téma...soustředí se na spasitele kráčejícího cestou, která je nejlepší pro ostatní, nikoli pro něj. Dějově je začátek pomalejší, ale potřebujete ho, abyste pochopili, co všechno se kolem Paula děje jaksi samospádem... Aby vše dospělo do bodu, kdy je prohra z lidského pohledu vlastně vítězstvím. Jinak klasicky skvělé postavy, spousta úhlů pohledu a myšlenek. Zajímaví jsou i samotní konspiratori.

30.06.2022 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Každý člověk je svým způsobem tak trochu blázen, kdyby to tak nebylo "nebyl by o nic lepší než medúza, nebo bankovní úředník." (Red Dwarf). Jo a pro toho mého blázna byl Tracyho tygr naprosto kouzelný, vtipný, pohádkový. Chtěla bych ho nosit s sebou v kapse.

07.06.2022 5 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Moje první setkátní s Pratchettem (když nepočítám Dobrá znamení, kde jde o autorské duo s Gaimanem)...a je to super, nechci aby to skončilo. Všechny tři čarodějky jsou skvělé, ovšem když jsem četla, jak Bábi hrála karty, prostě jsem z toho nemohla a od té chvíle jsem v Bábině funklubu. Na druhou stranu bez Stařenky Oggové a Magráty by to nebyla taková legrace.

10.07.2021 5 z 5

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Knihu jsem četla už několikrát - poprvě ještě před tím, než byl film či seriál. Rozhodně stojí za pozornost (tím myslím celou trilogii), a to hlavně proto, že si v tom najdete to své - můžete si užívat fantasy světy, jejich logiku a provázanost, můžete bez dechu sledovat napínavý příběh, můžete sledovat zajímavé vedlejší postavy, můžete přemýšlet o nastolených otázkách filozofických, náboženských, morálních... Jinak se to ale trošku pomaleji rozjíždí, ale pokud vydržíte začátek, je to celkem "jízda".

03.02.2021 5 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Není to kniha pro každého. Pro mě osobně byla tak originální, že jsem musela o všem neustále přemýšlet až jsem z toho nemohla usnout.
První věcí, s níž je třeba počítat, je samotný jazyk a styl autora - je plný metafor, až básnických obrazů, skrytých významů...což je svým způsobem odrazem vypravěče, který je sám velmi těžko uchopitelný. Zatímco jeho okolí - to, jací jsou a co prožívají lidé kolem něho, je relativně snadné zařadit a pochopit, o Oskarovi to neplatí.
Já osobně to vnímám tak, že svým rozhodnutím nevyrůst a zůstat tříletým se postavil jaksi mimo morální kategorie - tak jako dítě sleduje primárně své potřeby (např. chce nový bubínek) a čeká, že je dospělí uspokojí. Nezamýšlí se nad tím, jestli je to dobré nebo špatné, vhodné, rozumné atd. Stejně tak navozuje určité situace a čeká, jak s nimi dospělí naloží. Není ale dítětem, vnímá jako dospělý a jím navozené situace jsou dost prohnané (což asi není úplně výstižné slovo) a bizarní. Svoji masku dítěte dokáže efektivně využívat a také mu tato maska umožňuje nepřijímat odpovědnost za sebe a své jednání.
Takže tento průvodce, který není ani obyčejným mužem ani hrdinou, zprostředkuje čtenáři pohled na předválečné a válečné období v Gdaňsku a poválečný Dusseldorf (včetně významných historických momentů, obyčejného života, politiky, mezilidských vztahů, náboženství ...), aby byl nakonec postaven před rozhodnutí přijmout odpovědnost, opustit léčebný ústav a možná skutečně dospět.

27.08.2019 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Kniha jako celek je opravdu zajímavá, čtivá, plná myšlenek o lidské povaze, společnosti a roli jednotlivce v rámci kontinua historie, jejíž podstata zůstává stále táž bez ohledu na datum v kalendáři. Hlavní postavy jednotlivých příběhů jsou originální, byť jsou všechny konfrontovány s lidskou touhou po moci. Nejvíc mě bavil příběh Sonmi 451 a R. Frobishera. V rámci jednotlivých příběhů se proměňuje také jazyk a styl autora, podle toho, jaké je historické období a podle toho, jaký má příběh formát (deník, dopisy, thriller, humoristický příběh, interview nebo ústní vyprávění v nářečí). Plný počet hvězdiček nedávám jen z jediného důvodu - struktura knihy byla pro mě osobní výzvou. Četla jsem ji v originále, takže cca 10 stran trvalo než jsem se zorientovala v příběhu, 10 stran trvalo než jsem se do příběhu začetla, posledních 10 stran první části příběhu jsem už dychtivě obracela stránku za stránkou a pak prostě konec...obvykle ne jen obyčejné přerušení příběhu, ale pořádný "cliffhanger"....a nový příběh opakující celý proces znovu. Rozhodně je to originální, ale pro čtenáře, který neví, jak to dopadne, a musí se držet, aby si to nevyhledal na Wikipedii, je to zároveň velké utrpení, zvlášť když se takhle postupně navrší 5 příběhů. Samozřejmě druhá půlka už se četla sama.

28.03.2019 4 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Řekla bych, že tento příběh je takový hodně pohádkový - tenhle element byl v porovnání s jinými knihami od Pratchetta nebývale silný. Příběh i postavy byly fajn, ale nejlepší na tom celém byla stejně Bábi a její hlavologie. Bez ní by to byl asi spíš slabší díl.

22.11.2023 4 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

(SPOILER) Tahle kniha mě skutečně oslovila... Ať už zasazením do daného prostředí a historického kontextu, prvky magie a alegorie, nebo lidskými osudy, které se odvíjí vždycky tak nějak jinak, než jsme si to naplánovali. Nejde ani tak o prokreslení psychologie postavy, jako o její roli v příběhu/bajce. Každý má svoji určenou a pochopitelnou motivaci (byť je negativní) a spěje k závěrečné konfrontaci. Díky onomu sférickému vidění světa, které Simonopio učí svého malého chráněnce, se nakonec všechny konce propojí. No a na okraj si ještě dovolím poznámku ke vzkříšení Lazara... Ano, u téhle kapitoly, uprostřed mrtvol a španělské chřipky, jsem se tak bavila... Smekám před autorkou, která zachytila všechnu tu hrůzu tak, aby z toho člověk nebyl zdeptaný... O to víc pak nechala vyniknout závěru.

25.04.2023 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tuhle knihu bych označila jako to správné YA, kdy vnímáte takové to neuchopitelne kouzlo vztahové dynamiky, které v dospělých vztazích tak nějak nejde replikovat. Navíc je to celé propracované, jak co do zápletky, tak co do background stories postav, zasazené do promyšleného univerza... Byť se mi zpočátku nikdo moc nelíbil, tak se to brzy změnilo a já byla zvědavá na Kazův plán. No a i když jsou ty dvojice trochu šablonovité, tak na mě to prostě fungovalo.

20.10.2022 4 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Nikdy jsem od tohoto autora nic nečetla, takže jsem neměla tušení, co čekat. Po přečtení předmluvy jsem si říkala, jestli to na mě nebude moc...po sebevraždě chlapce od Fáberů jsem měla dost strach, že i hlavní hrdinka bude příkladem onoho rozkladu rodinných hodnot, o kterém se autor v předmluvě zmiňoval, ale nakonec to tak nebylo. Vlastně celou dobu jsem se o ni bála a celou dobu nechápala...chování jejích dětí, chování jednotlivých matek, chování domovnice....no a na posledních pár stranách to do sebe zapadlo a já teprve pochopila tu hrůzu, na pozadí které se tyhle zdánlivě drobné a malé příběhy odehrávaly.

30.05.2021 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Když jsem zvažovala, jestli knihu začít číst, trochu mě odrazovala zdejší rozporuplná hodnocení...na začátku jsem z ní neměla dobrý pocit, Holden mi přišel nesympatický, zhýčkaný a rozmazlený, pak se to ale změnilo. Nakonec jsem v něm objevila velmi citlivého, chytrého a vtipného kluka, který už má dost všeho pokrytectví a hledá v životě opravdovost a upřímnost. Sice ne úplně šťastným způsobem, ale o tom to hledání přece je. Trochu mi to připomnělo film Rebel bez příčiny. No a konec mě "úplně rozsekal" - tou upřímností a dětskou opravdovostí jeho sestry a celkově jejich čistým vzájemným vztahem.

23.03.2021 5 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Je to zvláštní příběh. Na jedné straně je celkem napínavý, na druhé straně se mi to celé zdálo přitažené za vlasy. Motivaci postav jsem nechápala - respektive jsem nechápala to, proč by kvůli popsanéným důvodům zacházely až do takových krajností (zejména tedy hlavní záporná postava). I to tajemno na mě působilo tak nějak uměle a nepřirozeně. Stejně jsem ale musela číst dál, abych se dověděla, jak to dopadne. Spojení s architekturou bylo super, ale výsledek byl zas dost divný - jako všechno v téhle knize.

12.02.2021 2 z 5

Verše moc nečtu, takže pro mě to bylo jednoznačně vykročení z komfortní zóny a řekla bych, že se vyplatilo. Je to přístupné i pro dnešního čtenáře, takže tomu klidně dejte šanci. Evžen a jeho životní styl mě sice moc neoslovil (chvilku dobrý, ale pak tím začne být člověk unuděn, asi jako sám hlavní hrdina). Popis života na ruském venkově, přírody i ruské zimy byl pro mě osobně zajímavější. U smrti Lenského jsem nakonec prakticky nedýchala a finální setkání s Táňou bylo velkolepé.

10.01.2021 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Oproti předchozím dílům je tahle kniha mnohem rozmáchlejší. Hlavní hrdinka se pomocí hybernace, cestování rychlostí světla apod. přesouvá o stovky (nakonec až miliony let) časem. Z každého historického období je tak zachycen střípek věnovaný hlavně popisu života lidí v dané éře a jejich hlavnímu směřování ve vztahu k okolnímu vesmíru. Vždycky jde o přežití a vždycky jde o lásku k životu jako takovému. Nicméně ta samozřejmost, s níž jsou ničeny celé civilizace a nakonec i vesmír samotný, mě trochu děsila. Naopak výklad pohádky o izolovaném království a zamalovávání do obrazu byl moc hezky vymyšlen. V tom je pro mě autorova síla - dokáže přijít s tolika zajímavými aspekty z různých oborů lidské činnosti a zapracovat je do příběhu. Přece jen se mi ale více líbily díly předchozí, a to proto, že byly sevřenější a v rámci popisované éry se šlo více do hloubky.

13.11.2019 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Už v samotném prologu se čtenář dozví základní axiomy kosmické sociologie, jejichž fungování je následně hlavním tématem knihy. Autor líčí různé fáze vývoje společnosti připravující se na soudný den, kterému pravděpodobně nebude moci zabránit. Zbrojení a zoufalství střídá optimismus a víra v mírové řešení, aby se ukázalo, že dle postulovaných axiomů, je zničení konkurenční civilizace jediným možným výsledkem....anebo taky ne. Kromě oficiálních orgánů se o přežití lidstva starají také tzv. meditátoři v rámci projektu Mandala, jenž vychází z podstaty lidské komunikace, která sice neumožňuje přímý přenos přesné myšlenky (a tím je částečně méně efektivní), ale zato dává prostor pro klamání nepřítele.
Stručně řečeno, trilogie se oproti prvnímu dílu posouvá zase o kousek dál, přináší další zajímavé myšlenky a zkoumá jejich uplatnění v makroměřítku. Stejně čtivé jako první díl, jen je zde pracováno s větším množstvím postav, zejména v první části věnované projektu Mandala. Řada z nich ovšem není nijak zvlášť propracovaná a v této části jejich příběh také skončí, takže slouží jen jako namátková sonda do života běžných lidí v dané éře, zatímco postup hlavního hrdiny zdánlivě stagnuje. Nejdřív mi to proto přišlo divné, ale posléze jsem pochopila, že i tato část měla v knize své místo. Zbylé části už čteny jedním dechem.

01.10.2019 5 z 5

Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Jan Štěpánek

S tímto komiksem jsem setkala jako malá v Kometě po bratrovi...utkvěl mi v hlavě, jak jsem ho jako dítě četla pořad dokola - a protože jsme doma měli jen první dvě části, vždycky jsem si přála přečíst si ho celý. Takže toto vydání mě vážně moc potěšilo. Příběh i kresby jsou nezapomenutelné.

03.06.2019 5 z 5