Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka přehled

Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388682/bmid_valka-s-mloky-jKy-388682.jpg 5 90 90

Jan Štěpánek o Válce s mloky: Spisovatel Karel Čapek patří k nejoblíbenějším autorům, které jsem měl v životě možnost číst. Obdivoval jsem jeho literární všestrannost a styl. Psal nejenom romány, ale i dramata, povídky, pohádky, básně, různé žurnalistické útvary a dokonce i cestopisy. V jeho díle nechyběly ani romány z oblasti sci-fi a fantastična. Romány Továrna na absolutno, Krakatit, R.U.R. a hlavně moje „srdcová" záležitost Válka s mloky ukazují na jeho historickou předvídavost a vizionářství. A právě román Válka s mloky, který autor dokončil v roce 1935 a ve kterém varoval před nebezpečím nastupujícího fašizmu a nastínil i důsledky jeho tolerance ze strany ostatních států světa, mě inspiroval k prvním pokusům tuto knihu adaptovat do komiksu. Bylo to v polovině šedesátých let, kdy jsem první verzi Mloků nabídl do Mladé fronty. Komiks jako žánr byl v té době mírně řečeno v nemilosti, ale k mému velkému překvapení mě tenkrát z MF nevyhodili a dokonce se o vydání seriálu předběžně uvažovalo. Jenže přišel rok 1968 a následná normalizace, takže z toho sešlo. Druhou šanci k publikování Mloků jsem dostal až na konci roku 1988, kdy se začal „rodit" legendární časopis Kometa a kde také seriál záhy vyšel. Reakce byly rozporuplné, ale kladné ohlasy nakonec převážily. Komiks se dočkal několika dalších vydání. Pro potřeby časopisu ABC byl kvůli délce zkrácen na polovinu a v této formě vyšel také v ZOO Praha při příležitosti otevření pavilonu velemloků.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka. Přihlašte se a napište ho.

luckavarg
14.01.2024 5 z 5

Skvělé zpracování pro dnešní generaci děti. Moje dcery ji také četly. Doporučuji

simca9342
24.11.2023 5 z 5

Jednohubka na hodinku .
Autor dokáže nejen zaujmout svými komiksy, ale čtenář pochopí, co tím chce říct.
Kapitán se od domorodců dozví o existenci " tapa boys" - mloků, kteří kromě rituálního tance dokážou stavět hráze jsou se schopni naučit zacházet s nožem, lovit a zabíjet.
Později je kpt. Van Toch využije v lovu perel a válce proti žralokům. Než to ale stihne udělat zemře.
Místo slíbeného volného chovu jsou miliony mloků transportováni lodi po celém světě, zabijeni obušky nebo nelegálně prodáváni. Vzbouří se a jednoho dne vypukne válka mezi mloky a lidmi...
Zajímavostíje, že roman vyšel r. 1935 a skrytě poukazuje na boj s nacisty.

666Jitka
29.11.2022 5 z 5

Další Štěpánkův komiks k poctě Karla Čapka nesměl chybět ve sbírce :-) Jedno z mých nejoblíbenějších děl velikána české literatury bylo důstojně a velmi zdařile zpracováno. Vizionář Čapek, který tuto knihu psal již v roce 1935, tímto dílem varoval před vzrůstající vlnou fašismu v Německu, před přílišnou tolerancí k takovému režimu a před ústupky z nátlaku vyplývajícími. Upozorněním na pošetilost uzavírání dohod s bezohlednými vládami a vůdci, které stejně skončí známým "podejte mu prst a sežere vám ruku", v podstatě předpověděl tragickou Mnichovskou dohodu z roku 1938 a druhou světovou válku.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka v seznamech

v Právě čtených1x