ladyka ladyka komentáře u knih

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Doporučuji všemi deseti a jen mě mrzí, že jsem se ke knížce dostala až teď, mnoho let po té, co nám o knížce vyprávěla češtinářka na střední.

07.02.2022 5 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

V hledáčku knih k přečtení jsem Doktory měla už nějakou dobu a impulsem k přečtení nakonec byla letošní ČV - ideální kandidát na téma lékařského prostředí. Četlo se to samo, kromě lékařství autor dotkl dalších společenských i vztahových témat, vše ale vyplývalo přirozeně a za běhu, příběh "party" si udržel mou plnou pozornost od začátku do konce, nemohu jinak, než dát plný počet.

15.07.2021 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Poslouchala jsem audioknihu. Knihy pojednávající o vztazích, životě a jeho těžkostech čtu obvykle ráda, i když bývají neveselé a tíživé. Zde mě však vyprávění nějak nedokázalo vtáhnout, přišlo mi to takové divně rozhárané, ač to byl možná autorův záměr. Motiv tkaniček byl povedený, ale ty kličky okolo mi prostě úplně nesedly. Byť jsem poslouchala před čtvrt rokem, dojem z knihy už téměř žádný nemám. Proto hodnotím slabšími 4 hvězdičkami.

23.04.2021 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Na Tuláka jsem se chystala a těšila už delší dobu a teď jsem se k němu konečně dostala v rámci ČV. Poslouchala jsem audioknihu (ráda je poslouchám před spaním) a je to u audioknihy poprvé,co by mi asi sedla více četba než poslech. Tulák je komorní příběh, který na mě silněji dolehl až po přečtení.Při poslechu mě tulákovy výlety do minulosti nějak míjely, nepřipadaly mi příliš zajímavé a chvílemi jsem u nich dokonce usínala a pak se v ději musela vracet.Proto bych si knížku někdy raději přečetla v knižní podobě a dávkovala si příběh dle svého, hledala paralely a zkoušela si ho nechat zažít. U poslechu to proudilo příliš rychle a působilo roztříštěně. Naštěstí konec se správně zacyklil a celkový dojem zlepšil. Tak doufám, že příště už mě toulky aspoň trochu chytnou - i když je možné,že nikoli,když si tak pročítám komentáře některých čtenářů rozčarovaných vysokým hodnocením. Koncept příběhu se mi líbil a zaujal,jen to provedení a pojetí tuláka mi bohužel nesedlo tak,jak jsem čekala :(

20.02.2021

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

To by snad ani nebyla Jodi Picoult, pokud by si nedokázala najít další zajímavé a hlavně originální téma...Byť jsem to během čtení neviděla na plný počet, závěr to celé posunul do úplně jiné roviny, díky za to!

15.02.2021 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Poslouchala jsem audioknihu a bylo to příjemné poslouchání. Pan Owe je tedy zajímavý týpek, dokázal mě rozesmát, dojmout a kdybych s ním měla co do činění osobně, určitě by mě dokázal i pěkně namíchnout! Navenek drsný, nevrhlý "dědek", ale zdání klame...však se můžete přesvědčit sami :o)

19.01.2021 5 z 5

Frišta Frišta Petra Procházková

O závažných tématech jiné kultury a mentality originální formou - díky humoru, který by se mohl místy zdát nemístný až černý, to celé má nezapomenutelný nádech. Úžasné, i když při tom místy běhá mráz po zádech.

31.08.2020 5 z 5

Třináctý příběh Třináctý příběh Diane Setterfield

Poslouchala jsem audioknihu a vychutnávala si bohatý jazyk a místy až viktoriánský příběh o tajemné spisovatelce. Pozvolné tempo umocňovalo poetický a vrstvitý nádech vyprávění, který měl překvapivé vyústění. Knížka je velmi zdařilá a připomínala mi příběhy autorky Kate Morton.

11.05.2020 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

No..nevšední tato kniha vskutku je..syrová,bezútěšná,se čtením jsem místy bojovala a chvílemi jsem si připadala na nějakém intelektuálním dýchánku,kde se ostatní baví a vy tak nějak úplně netušíte, o čem vlastně...je to póza? Nebo jste tak mimo vy? Příběh mi přišel příliš alegorický,neupochopitelný,rozháraný ...tak nějak mě to minulo, hlavně stylem.Snad jen dvě závěrečná setkání měla aspoň pointu. Přes jistou pachuť ještě někdy zkusím jinou autorčinu knihu.

30.04.2020 2 z 5

Proti proudu Proti proudu Rachel Caine (p)

Tak tentokrát dávám plný počet, hlavně za propracované části z pohledu dětí, ty se autorce velmi povedly. Druhý díl má víc šťávy,místy teda pekelně ostré. Uvidíme, co nás čeká v dalších dílech...

12.04.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Nějak mi to čtení vázlo....podle mě nejslabší díl série,která tak má sestupnou tendenci ohledně kvality a bohužel vzrůstající co do počtu stran. Radši bych to brala obráceně. Z loajality k postavám i autorce dávám 3 hvězdy,ale jsou dost skomírající.

06.12.2019 3 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Tak to se vážně povedlo! Svižný a napínavý příběh o uprchlém vězni Audiem, který si přes drsné životní peripetie uchoval "vnitřní čistotu" a charakter. Audiemu nelze nefandit, na tak sympatického hrdinu jen tak nenarazíte. Přečetla jsem na dva zátahy, četlo se velmi dobře i díky krátkým kapitolám, děj sviští. Stěžejním bodem je sice Audieho osudová žena, ale spíše nepřímo a dějově se tam skoro jen míhá-milostná zápletka příběhu obsahově nedominuje, spíš knížce dává ten správný říz a Audiemu sílu zdolávat nepřízni osudu. Za mě si tedy tento neotřelý čtivý počin zaslouží plný počet a doporučuji!

07.07.2019 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Občas mám chuť si svou četbu proložit klasikou a tentokrát padla volba na tuto knihu. Téma rasové nesnášenlivosti je zpracováno netradičně, a to z pohledu dvou sourozenců, jejichž otec obhajuje černocha obviněného ze znásilnění (smyšleného). Bohužel mě obecně příběhy dětství v knihách pro dospělé moc nebaví (až na vzácné výjimky), tudíž první polovina knihy mě příliš nebavila. Naštěstí v půlce se děj rozjel a pak se soustředil hlavně na proces onoho černocha - zde mi dětský pohled nevadil - naopak, pochopila jsem jeho opodstatnění. Právě rozhovory dětí s jejich otcem ohledně rasismu, lidství a morálky jsou stěžejní a chápu je jako poselství knížky. Bez dětského prvku by totiž tyto myšlenky/poselství ztratily na své čistotě, jasnosti a asi i uvěřitelnosti.

13.05.2019 4 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Knížce od JP snad nejde dát jinak než plný počet hvězd, a to za témata, které si vybírá a jak o nich píše. I když u mě stále vedou Velké maličkosti, i tato kniha mě zaujala a nutila popřemýšlet - o jiném světě amišské komunity, o chápání hodnot. Přestože mi příběh přišel místy lehce vleklý a Amiška Katie trochu "nejednotná", čtení stojí za to. Ukazuje totiž různé úhly pohledu, jak se na souzený zločin dívat a jak ho hodnotit, je o hledání oné prosté pravdy. Závěr byl dle mého názoru jakýmsi popřením podstaty "amišství", o kterém se nás autorka snažila celou knihu předsvědčit, a přišel mi kontroverzní - dumám, zda to byl autorčin záměr či poukázání na to, že výjimka potvrzuje pravidlo, nebo na to, že i Amišové jsou "jen lidé". A právě to dumání mě na knihách JP baví.

10.05.2019

Lazar Lazar Lars Kepler

Sérii čtu od první knížky, téměř pro všechny u mě platí-čtou se dobře, rychle, zabaví a pobaví, ale s odstupem času se mi děj "vypaří z hlavy". S každým novým dílem si říkám, zda se do něj mám pustit a nakonec stejně neodolám. K Lazarovi doplním snad jen to, že když opomenu značnou přehnanost a nadschopnosti hlavního padoucha a budu brát děj s nadsázkou, zaslouží si 4*. Trochu se obávám pokračování-bude to nedokonečna? Pokud ano, chtělo by to trochu změnu prosím.

03.05.2019 4 z 5

Uf..konečně dočteno. Na pro mě první ziburovku jsem byla zvědavá a pro dočtení už mě další opravdu neláká. Nemohu neocenit autorovu odvahu, svéráznost a originalitu s citem pro jazyk, ale tento styl vyprávění mě příliš nebavil. Od třetiny jsem se začala nudit a místy se do čtení až nutila. I když je mi sympatický přístup poznávat raději místní lidi a jejich zvyklosti než se honit za turistickými cíli, od cestopisu přeci jen čekám víc než deníkové líčení "tam jsem došel, koho jsem potkal, toto jsem snědl a tam spal" a to pořád dokola. Nejzajímavější mi na celé knize přišly autorovy faktické poznámky na závěru některých kapitol. A to je pro mě trochu málo. Takže dávám slabé tři hvězdy.

27.04.2019 3 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Hodnotím a komentuji s prodlevou, detaily příběhu si již nevybavuji. Jde o jeden z oněch psychothrillerů pojednávajících o vztahovém trojúhelníku vyprávěný z pohledu jednotlivých protagonistů, ovšem okořeněný pořádně pikantním psychokoncem...ten se jen tak zapomenout nedá,je jakoby "na druhou" a zcela nekonvenční.

07.04.2019 4 z 5

S pečetí viny S pečetí viny Jiří Hanibal

Výborně zpracované a popsané jedno z temných období čs. historie. Oproti jiným románům pojednávajících o této etapě má kniha přidanou hodnotu - a to komplexnost. Autor totiž příběh zasadil do širších souvislostí, a to jak časových a historických, tak národnostních.
Na příbězích mnoha postav (čtěte pozorně nebo si rovnou dělejte poznámky) popisuje vývoj česko-německých vztahů, a to velmi poutavě, citlivě, aniž by soudil či odsuzoval a dojem na čtenáře je pak o to silnější. Proto chápu ostatní čtenáře, že o knize/době přemýšlí a že v nich rezonuje i delší dobu po přečtení, já to nemám jinak... Kniha by si zasloužila mnohem větší pozornost a klidně bych ji v knihkupectví vystavila vedle takových perel jako je např. Hana. Určitě si to totiž zaslouží!

18.03.2019 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Román se širokým a zároveň hlubokým záběrem, dotýká se velkého množství témat a dle mého názoru osloví čtenáře nejedné generace. Nechci popisovat ani naťukávat děj, to zdárně činí jiní čtenáři. Líbilo se mi pojetí autorky, ona totiž nehodnotí, nýbrž popisuje události a vývoj/růst postav tak reálně,že máte možnost být v kůži téměř každé z nich. Chvílemi pak nevíte, komu fandit nebo koho litovat víc. Každý dělá a žije, jak umí, jeden následuje pravidla a druhý srdce, ale jediná správná cesta zkrátka není...a následky na sebe nenechají čekat dlouho. A ač mnohdy teenagerovské pasáže nemusím, tady mě bavily a od půlky se kniha nedala odložit. Tak se přidávám k nadšeným ovacím ostatních a brzy se pustím do další autorčiny knihy.

16.02.2019 5 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Příběh o lásce a oddanosti, nejen mezi manželi, ale k rodině vůbec.. Příběh jednoduchý, místy poetický, sílu skrývá mezi řádky... Příběh, ze kterého čtenáře u srdce hřeje i mrazí a drží napětí až do poslední stránky.

14.04.2018 5 z 5