ladyfromskye ladyfromskye komentáře u knih

Výlet do Pekla Výlet do Pekla Zuzana Pospíšilová

Za mě trošku slabší 4 *. Příběh má rozhodně dobrý nápad, ale pár věcí je tam nedomyšlených. Ilustrace jsou pěkné, jen mě tedy zarazilo, že téměř všechny děti nosí trička, která jsou jim malá. Ledviny mě bolely celou dobu, co jsem tu knížku četla :-D

28.07.2023 4 z 5

Jak žije hřebčín Jak žije hřebčín Norbert Záliš

Tuto knížku je opravdu hodně obtížné hodnotit. Vyšla brzy po revoluci a každý, kdo hřebčín navštívil nebo si o něm něco zjišťoval, jistě ví, že fakt, že přetrval celá staletí, je vlastně docela zázrak. Stačí zmínit jen dva dějinné zvraty, zánik habsburské monarchie a normalizaci. V obou případech byl hřebčín považován za něco, co by se mělo pohřbít v minulosti.
A tak se musíme smířit s tím, že na fotografiích v této knize prakticky převažují jiná plemena koní než starokladrubáci. Musíme se také smířit s tím, že kvalita rovněž není kdoví co. Člověku je z toho skoro smutno. Když si ale pak uvědomí, že dnes jsou starokladrubáci naším klenotem, který uznávají i ve světě, hnedle se mu nálada zlepší a dokáže se na knihu podívat o něco pozitivnější optikou. Ano, takhle podivně to tam v devadesátých letech vypadalo. Ale hřebčín od té doby ušel velký kus cesty a toto je už jen vzpomínka na horší časy.
Knížku Jak žije hřebčín tak nakonec doporučuju. Všem, co mají rádi koně, všem, co se o starokladrubské koně zajímají. Pro komplexní pohled je to důležitý informační zdroj.

27.07.2023 4 z 5

A bůh se odmlčel A bůh se odmlčel Jacqueline Yallop

Přesně si pamatuju, jak mě anotace knihy A bůh se odmlčel zaujala a jak jsem si nadšeně nesla knížku domů. Víc sáhnout vedle jsem nemohla.
Příběh jako takový by byl fajn, konflikt víry a lásky, konflikt, kdy proti sobě stojí dva nepřátelé, konflikt minulosti a přítomnosti... Jenže tam byly přidány jednak úplně zcestná vložka v podobě de facto duševní choroby hlavní hrdinky, jednak příznaky její až duševní zaostalosti. Nemohlo to dopadnout jinak, než že mě ta bizarní postavička prakticky celou knížku totálně iritovala. Ale ono to nebylo lepší ani v případě dalších postav.
Tohle mi prostě nesedlo. Velké zklamání.

27.07.2023 2 z 5

Stánek s polibky Stánek s polibky Beth Reekles

Se Stánkem s polibky jsem se hodně prala. Kvalita byla jak na horské dráze, jednou nahoře, jednou dole, ale ve výsledku to byl slabý průměr. Hlavní hrdinka mi byla po většinu času nepříjemná, ale to vlastně většina postav. Film jsem neviděla, spousta čtenářů tu píše, že je lepší než kniha, tak jej možná někdy zkusím, ale nevím nevím... Do pokračování se každopádně pouštět nebudu. Škoda. Znělo to slibně.

27.07.2023 3 z 5

Prázdniny s drakem Prázdniny s drakem Zuzana Pospíšilová

Uf, já vám nějak nevím. Předně souhlasím s tím, co píše uživatelka gretl74, že je tam zbytečně moc dlouhý úvod a na draka toho moc nezbylo. Obzvlášť ta část, kde je řečeno, co dalšího Vojta a Pavel zažili... To je skoro výsměch dětem, protože to zní lákavě, ale z těch zážitků nemají nic, protože už se do knížky prostě nevešly. No a mně osobně nesedlo ani to, že i když je tam magický prvek, takže bych se neměla ničemu moc divit, není dostatečně dobře propracovaný, takže za mě výlety na drakovi popíraly veškerou logiku. Za mě tedy tato knížka ne-e.

27.07.2023 2 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Ačkoli většina čtenářů tu nešetří superlativy a ačkoliv i mně se novela líbila, musím říci, že se ani zdaleka nevyrovná románu Na východ od ráje. Ten mě zasáhl mnohem, mnohem víc, vlastně to bylo až osudové setkání. Zároveň se mi také mnohem víc líbila novela Čistý plamen.
Nicméně to nic nemění na tom, že O myších a lidech je velmi kvalitní dílo, které rozhodně patří do kánonu povinné četby, a že John Steinbeck je mistr slova a Ameriku své doby a její lidi zachytil naprosto perfektně.

27.07.2023 4 z 5

Plamínek Plamínek Daisy Meadows

První díl nové holčičí série, který mě příjemně překvapil. Příběh, který je doplněný moc krásnými ilustracemi, je opravdu povedený, navíc já jako dospělá jsem se u toho i hezky pobavila třeba představa jednorožce-kuchaře nebo draků klepajících kosu mě fakt dostala. A protože jak známo, já jsem občas trochu divná, tak jsem si zamilovala zápornou postavu netopýra Škodíka a už se těším, co příště hlavním hrdinům provede :-D

27.07.2023 5 z 5

Tajné jezero – Návrat Tajné jezero – Návrat Karen Inglis

Návrat k tajnému jezeru, návrat ke starým přátelům, takový je druhý díl knihy i můj čtenářský dojem.
Přestože bylo Tajné jezero původně koncipováno jako samostatná kniha, pokračování opravdu funguje, a to bez jakéhokoli zádrhelu. Tedy, já se přiznám, celou dobu jsem se bála, že se popřou věci řečené v první díle, ale byla jsem nakonec mile překvapena tím, že k tomu nedošlo. A ani to naroubování nebylo nucené.
Příběh jsem si i tentokrát užila, i když, pravda, chvílemi mi přišlo, že je psán trošku jiným stylem než předchozí. Ale to je dost možná jen můj pocit a hlavně to nemá vliv na mé konečné hodnocení, které je: opět velká spokojenost :-)

26.07.2023 5 z 5

Lesní zvířátka Lesní zvířátka neznámý - neuveden

Další z pokladů z mé dětské knihovničky. Krásné, téměř realistické ilustrace, to je přesně podle mého vkusu. Navíc všechna zvířátka jsou pro naši přírodu, náš les, opravdu typická. Jasný palec nahoru.

11.07.2023 5 z 5

Léto porušených pravidel Léto porušených pravidel K.L. Walther

Perfektní young adultka na prázdniny.
Atmosféru knihy skvěle navodí už obálka. A sotva začnete číst, jste tam. A jen těžko se budete vracet zpátky do svého světa.
Léto porušených pravidel je příběh o naději a o nových začátcích, o lásce ve všech jejích podobách, o přátelství a o rodině. Je prostě o životě. O porušených pravidlech ani slovo, takže název je za mě jedno velké minus. Naštěstí je to jediná věc, kterou můžu knize vytknout. Jinak je to totiž jedna velká jízda.
Budete se bavit. Neskutečně. Budete milovat postavy. Všechny. Budete si na začátku každé kapitoly říkat, že tohle je pro dnešek poslední. Nebude. A možná to dojde tak daleko, že až budete knížku zavírat, budete chtít strávit jedno léto na Marthas Vineyard. (Jo, já taky.)

03.07.2023 5 z 5

Nejlepší ségry: Velké stěhování do malého domu Nejlepší ségry: Velké stěhování do malého domu Jennifer Richard Jacobson

Leccos nám i dětem bude na tom příběhu cizí, hlavně ta výuka ve škole (eseje, argumenty, sociální kroužky, důraz na ekologii atd.), ale příběh jako takový je moc pěkný, s pointou, která chytí za srdíčko. Hlavní hrdinky se každá po svém vyrovnávají s novým domovem a školou, hledají si přátele a zjišťují, že ne všechno je takové, jaké se na první nebo druhý pohled zdá, a že všechny trable mají svá řešení. Text je doplněný pěknými černobílými ilustracemi. Za mě spokojenost.

19.06.2023 4 z 5

Na Zemi jsme na okamžik nádherní Na Zemi jsme na okamžik nádherní Ocean Vuong (p)

Četla jsem na doporučení a nemohlo mi být doporučeno lépe.
Drsné i něžné, syrové i poetické. Takové je čtení knihy Na Zemi jsme na okamžik nádherní. Poetický text obsahující celý život se Vám nesmazatelně vryje do srdce i do duše.
Zážitek kazí jen nepřítomnost korektury. Za to nemilosrdně hvězda v hodnocení dolů.

24.05.2023 4 z 5

Nový domov Nový domov Leslie Connor

Nový domov rozhodně není knížka pro sváteční čtenáře. Ne, ne, ne. Tahle knížka už od toho, kdo ji čte, leccos vyžaduje. To ovšem neznamená, že by byla špatná. Naopak. Je to další z knížek s přesahem, které mám tak ráda. Je sice možná trochu zasmušilá a občas je v ní použit dost zvláštní humor, ale je fakt dobrá. Věřte mi. A přečtěte si ji!

19.05.2023 4 z 5

Láska přes hranice světů Láska přes hranice světů Josie Williams

Jsem nenapravitelná romantička. Takže tato knížka mi nemohla uniknout. A to i když jsem dopředu věděla, že ji obrečím.
Příběh je přesně takový, jaký má správný romantický příběh být. Milý, sladký, zranitelný a samozřejmě plný lásky. Nic pro povahy, které tohle nebaví. Vám radím dát ruce od knížky pryč, zbytečně byste jí kazili hodnocení (bez urážky).
Hlavní postavy si nejde nezamilovat a ačkoliv je opravdu jen málo možností, jak to může dopadnout, možná vás konec i tak překvapí. A což teprve epilog ;)
Za mě opravdu velká spokojenost. Umím si představit, že kdybych byla ve věku náct, stane se ta knížka mou nejoblíbenější. Nebo druhou nejoblíbenější hned za Evženem Oněginem. (No vždyť říkám, že jsem nenapravitelná romantička :) )

07.05.2023 5 z 5

Vzácné sedlo Vzácné sedlo Oldřiška Ciprová

První díl nové série o milovnici koní Adélce, která je shodou okolností velice dobrá v řešení záhad. Detektivní zápletka je dobře propracovaná, pátrání má logiku a na konci do sebe vše zapadne. Velké plus za to, že se autorka snaží dbát na to, aby popsala svět koní a jezdeckého kroužku realisticky. Bez nesmyslů typu cválání druhý den výcviku, se kterými se bohužel často v dětských knížkách setkávám. Velký problém jsem měla s ilustracemi, u některých jsem jen marně hádala, co na nich asi tak může být. Na druhou stranu já jsem rozmazlená starými gardami a dnešní dětský svět je tak diametrálně odlišný od toho mého, že bych se nedivila, kdyby tento styl ilustrací byl dětem blízký.

03.05.2023 4 z 5

Nečekaná výhra Nečekaná výhra Oldřiška Ciprová

Druhý díl povedené série příběhů o holčičce Adélce. S detektivní zápletkou a se spoustou koní. Oceňuji, že se čtenáři také něco dozví o tom, jak to s koňmi doopravdy je, že jezdectví není zase tak úplně jednoduchý sport, jak si spousta lidí představuje, nebo že je to jeden z finančně nejnáročnějších koníčků; oceňuji, že byly přidány ilustrace, na kterých jsou popsané jednotlivé části sedla a uzdečky. Pokud máte doma malou milovnici koní, s touto knížkou chybu neuděláte.

03.05.2023 4 z 5

Detox šatníku Detox šatníku Petra Šestáková

Spokojenost. Rady v knížce jsou jasné a stručné. Dělané přesně na míru těm, kteří nemají moc času a moc vůle. Jsem přesvědčená o tom, že může spoustě lidem, ale zejména ženám, pomoci.

01.05.2023 4 z 5

Abeceda Abeceda Miloš Holas

Podle toho, jak ta knížka vypadá, odhaduji, že jako malá jsem ji měla moc ráda. Jako dospělá jsem ale byla nesmírně zklamaná. Ty básničky kolikrát ani nedávají smysl, často staví na tom, že se opakuje jedno a totéž slovo, a to nemluvím o fakt divných věcech jako jsou "zuby z perníku". Kladně tak hodnotím vlastně jen ty ilustrace.

28.04.2023 2 z 5

Nejlepší maminka na světě Nejlepší maminka na světě Sébastien Perez

Kniha Nejlepší maminka na světě je postavená hlavně na naprosto úžasných ilustracích, nejkrásnějších, jaké jsem za posledních několik let viděla. To hlavně kvůli nim se ke knížce i několik měsíců po přečtení stále vracím. Jako bych pořád nedokázala uvěřit tomu, že někdo dokáže tak překrásně malovat. Kdyby to šlo, tak bych jednou dětský pokojíček vyzdobila právě těmito ilustracemi.
Co se textu týče, tam už mám trošku problém. Je tam vidět obrovská snaha, nicméně originál prostě nebyl úplně nejlepší. Hned na začátku je poněkud krkolomný úvod. Dále v textu hodně kolísá úroveň informací, někdy jsou pro opravdu malé dětičky, ale jindy už pro ty větší. Někdy jsou dokonce řečeny věci naprosto zřejmé, případně jsou některé informace, které se ovšem v reálu týkají dalších x zvířat, uvedené jako "zajímavost" jen u jednoho konkrétního zvířete.
I přesto považuji Nejlepší maminku na světě za opravdu mimořádný počin na poli dětské literatury a jsem moc ráda, že se k českým čtenářům dostal. Doufám, že bude ozdobou mnoha dětských knihovniček a že se k němu budou maminky se svými dětmi opakovaně vracet.

28.04.2023 4 z 5

Štvaná zvěř Štvaná zvěř M. A. Bennett

Tedy, mohlo mě to napadnout, nicméně ke knize jsem přistupovala s tím, že je to jen samostatný román a ejhle: on je to první díl série. No ale je to naprosto luxusně započatá série! Vážně nerozumím tomu, proč je hodnocení tak moc nízké. Za mě je v knížce vše, co mladý čtenář hledá. Napětí, tajemství, vztahy, akce... Prostě fakt všechno. Navíc je to opravdu velice dobře napsaný příběh. Opravdu moc, moc doufám, že u nás vyjdou i další díly, prostě MUSÍM vědět, jak to bylo dál!

28.04.2023 5 z 5