ladyba ladyba komentáře u knih

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

(SPOILER) Autorka má čtivý styl, ale příběh je trochu přitažený za vlasy a i ve své přitaženosti hodně nedotažený. Např. pokud jedna sestra získává zavražděním příbuzných jejich léta a může ožívat i po smrti, která jim zbývala do přirozené smrti, proč je nezíská druhá sestra, která ji v obraně zabila? Jak se podařilo přeživší sestře zaknout se ve sklepě tak, jako by to vypadalo, že ji tam zavřel někdo z rodiny, aby ji vrah nedostal... Též zapojení Marion do služeb zlé sestry je podivné a dostatečně nedovysvětlené. Poněkud hapruje i to, kdo může a nemůže být duchem v domě.

28.02.2021 2 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Další poněkud zvrácená variace na Bylo nás pět. Autorka čtenářům naservírovala v podstatě stejnou šablonu příběhu, jakou použila v Kříďákovi, jen naplňuje novým obsahem s lehce odlišnou kombinatorikou. Opět jsme svědky dvou časových linií - minulé a současné (s časovým odstupem 25 let), teenegerovských hrdinů, kteří nejsou nikdo bez viny. Největší padouch je od počátku znám jako padouch, i když nemá na svědomí úplně všechno to špatné. Svou úlohu tu tentokrát hraje kolektivní vina z minulosti... A snaha o překvapivý závěr se bohužel utopila v překombinovaném konci. Autorka je zdatná vypravěčka, tentokrát si odpustila přehnanou hovorovost vyprávění. Kniha se pohodově čte. Škoda, že si autorka víc nevyhrála s nástěnkou, když si příběh rozmýšlela a budovala jeho linky. Ne všechny nahrávky na smeč, co v něm měla, náležitě proměnila.

23.02.2021 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Takové trochu perverzní Bylo nás pět, v němž jen trochu důvtipnější čtenář odhalí pachatele mnohem dřív než hlavní hrdina, protože hlavní padouch je od počátku jen a nic než padouch. Po přečtení mnoha severských krimi s brilantními rozbory sériových vrahů, psychopatů a sociopatů všeho druhu mi příběh Kříďáka přijde jako dětský čajíček. Od debutu roku 2018 jsem po všech možných marketingových ohlasech a srovnávání se Stephenem Kingem čekala víc. Jako drásavý a děsivý či fenomenální psychothiller je fakt notně přeceňován prodejci, zas tak jsem v tomto žánru neotupěla. Oceňuji u autorky především vypravěčský um a snahu rozvádět některé motivy ad absurdum v mnoha podobách, hlavně myšlenku, že zdánlivě malý či nevinný prohřešek může mít dalekosáhlé důsledky a že žádná z postav není úplně bez viny. Nicméně motivace některých postav k těmto pokleskům mi ovšem unikala. Za velkou slabinu příběhu považuji hodně chtěnou absenci logického a praktického policejního, a především forenzního vyšetřování podivných událostí v městečku. Příběh tím balancuje na hraně pravděpodobnosti. Bylo by prostě ve střetu zájmu s tím, co chce autorka docílit. Hovorovost vyprávění, hlavně v dějové lince z roku 1986, na mě působila rušivě, ale zvyknete si. Nebýt ale hlavního hrdiny a jeho neustálého zamotávání příběhu kouzlem nechtěného, ničím by asi samotné rozuzlení příběhu nepřekvapilo.

21.02.2021 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Skvělý napínavý příběh s brilantní expozicí (a důvtipným závěrem), která vás okamžitě vtáhne do děje a dvojkou vyšetřovatelů, které si rozhodně zapamatujete. Analitický outsider s IQ 200 a suspendovaný inspektor, který nevádá ve jménu spavedlnosti udělat cokoliv, nabízejí trochu víc než jen v detektivkách a thrillerech omílaná klišé.

18.02.2021 5 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Po Šelmě druhý nejlepší příběh s Theem Crayem...

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Trochu příběhům padá řemen a Theo jako by najednou byl někdo jiný, než je a má být...

09.02.2021 3 z 5

Temný vzorec Temný vzorec Andrew Mayne

Kde se vzala, tu se vzala televizní a filmová hvězda, kterou všichni znají a poznávají... No nevím, šlo se bez toho obejít.

09.02.2021 3 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Tohle nejlepší kniha autora, v dalších pokračováním mám problém, že se proměňuje hlavní hrdina, nic proti nějakému tomu vývojovému oblouku postavy, ale v dalších dílech je to prostě někdo jiný než v Šelmě...

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Mám ráda napínavé příběhy, které čtete jedním dechem od začátku až do konce. Příběhy s Carlem Morckem mě zatím nezklamaly.

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Sázka na jistotu, s Carlem Morckem se nenudím. Knihy jsou mnohem zajímavější než filmová zpracování.

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Skvělý příběh, výborně napsáno, jen ten závěr mi tentokrát přijde po tolika stránkách psychologického napětí odbytý.

Břicháč Tom Břicháč Tom Tomáš Kosačík

Výzva pro ty, kdo chtějí zhubnout, ale neuchýlí se k extrémnějším variantám palea, whole30 etc.

16.09.2019 3 z 5

Keto Reset Dieta Keto Reset Dieta Mark Sisson

Stojí za přečtení především v kontextu ostatních Sissonových knih o paleo stravě.

16.09.2019 4 z 5

Ketodieta Ketodieta Jana Ulíková

Trochu král promluvil, neřekl nic. Ale recepty jsou fajn.

16.09.2019 3 z 5

Dítě Bridget Jonesové Dítě Bridget Jonesové Helen Fielding

Čte se dobře a známá trojka funguje jako vždycky...

21.08.2019 4 z 5

Bridget Jonesová: Láskou šílená Bridget Jonesová: Láskou šílená Helen Fielding

Nějak mi mrtvý Mark Darcy nesedl, autorka by udělala lépe, kdy tento příběh nevnucovala Bridget a spol., ale zvolila nové postavy a zbytečně nediskreditovala ani Daniela Clevera.

21.08.2019 2 z 5

Paleo strava pro české jedlíky Paleo strava pro české jedlíky Hana Šimková

Tato kniha mi nepřijde vůbec paleo, neinklinuje ani k benevolentnějšímu stravování primal, fittness možná s přimhouřenýma očima. Teorie paleo stravování je daleko lépe popsaná v amerických titulech zabývajících se touto dietou od Lorena Cordaina či Primal Blueprint Marka Sissona či Melissy a Dallase Hartwigových Whole30 (Jídlo na prvním místě). Pokud všechny tři stravovací režimy zapovídají obiloviny a psudoobiloviny, tak zapovídají i oves.

29.06.2019 1 z 5

Zóna úspěchu Zóna úspěchu Gay Hendricks

Zajímavá kniha obsahující spoustu postřehů, kterých jsem si doposud nebyla vědoma. Budu na sobě pracovat a nově nakládat s hranicí horní meze. Jsem zvědava, jak to přijme okolí.

20.06.2018 4 z 5

Škola filmaření Škola filmaření Ted Jones

Docela zábavné počtení pro filmaře s mnohaletou praxí :-) Ale ne, kniha v zásadě obsahuje pár užitečných rad, jak na to, ale bohužel povrchně probírá témata. Čekala jsem trochu víc. Filmařina je ale v naučné a odborné literatuře trochu za Popelku a asi to tak dlouho zůstane.

20.06.2018 3 z 5

Vlci v rouše beránčím Vlci v rouše beránčím George K. Simon

Tuhle knihu doporučuji k pozornosti, jednoduchou formou přibližuje to, čemu čelíme každý den a nevíme častokrát, jak se bránit těmto různorodým agresivním manipulátorům nejen v soukromém, ale i pracovním životě. Jen pan autor je trochu moc optimista, když výskyt psychopatů považuje za vzácný, je to mnohem horší. Osobně mám pocit, že se naše společnost čím dál víc odlidšťuje a desocializuje... Je to bohužel dáno nejen závislostí na digitálních médiích, ale i špatnou či nedostatečnou výchovou mladé generace.

20.06.2018 5 z 5