LadyAnn LadyAnn komentáře u knih

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Jeden z mých nejsilnějších literárních zážitků. Samotný příběh je naprosto šokující, depresivní a smutný tak, že jsem poslední kapitolu probrečela. Steinbeck je fenomenální vypravěč - najednou jste součástí krajiny a všechny postavy vidíte před sebou. Za zmínku stojí i úžasný překlad do češtiny. Dokonale vystavěné dílo, s hlubokým morálním přesahem a nadčasovými myšlenkami. Jasných 5 hvězdiček a kdyby to šlo, dám i šest.

26.05.2014 5 z 5

Kdepak jsi, krásný světe Kdepak jsi, krásný světe Sally Rooney

Osobně pokládám tuto knihu zatím za autorčinu nejlepší, i když na druhou stranu nepřichází s ničím novým či překvapivým oproti předchozím.
A také ambivalentní pocity přetrvávají. Jsem vrstevnice autorky i jejích hrdinů a není pro mě složité najít si k nim cestu - byť se nedokážu ztotožnit se všemi prezentovanými myšlenkami či názory, rozumím, jaká poselství mají sdělovat i proč. V zásadě si ale myslím, že čtenáře o polovinu mladší nebo výrazně starší tento vztahový příběh "o všem a o ničem" nezasáhne, a to paradoxně právě kvůli důrazu na generační výpověď současných mladých lidí západního světa.

Bude zajímavé sledovat, zda se Rooney s případnou další tvorbou vymaní ze škatulky "mluvčí mileniálů".

22.10.2022 3 z 5

Život po Kafkovi Život po Kafkovi Magdaléna Platzová

Kniha je sice nesmírně čtivá, ale bohužel jsem si od ní slibovala něco jiného, než červenou knihovnu. Děj navíc opravdu působí zmatečně, jak již trefně vystihl první komentář od uživatelky Clara del Valle.

K tomu snad jen odcituji samotnou autorku:

" ... Některé postavy, jež v ní (knize) vystupují, jsou skutečné a nesou jména lidí, kteří opravdu žili. Jiné jsou založené na skutečných lidech, ale jména jsem jim změnila. A pak jsou tu postavy a události, které jsem si úplně vymyslela. "

Takhle si opravdu životopisný román nepředstavuji.

12.08.2022 1 z 5

Už ráno začal večírek Už ráno začal večírek Pavel Šrut

Jedna z nejlepších sbírek autora, čirá radost číst!

18.07.2021 5 z 5

Slova pro věčnost / Forever Words Slova pro věčnost / Forever Words Johnny Cash

Krásné texty, které se dotýkají duše. Silné, dojemné, citlivé, opravdové. Díky za ně, Johnny.

12.03.2021 5 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Fantastická kniha, v rámci svého žánru ji opravdu řadím k tomu nejlepšímu, co jsem dosud četla. Autorka těží ze silného, fascinujícího příběhu, snaží se vyprávět objektivně a události popisuje detailně, přesto velmi čtivě. Díky uvedení reálných jmen postav jsem si vyhledala některé zmíněné osoby a další podrobnosti, takže se ze čtení stal ještě komplexnější zážitek. (Jen škoda, že na český překlad jsme si museli počkat tak dlouho, ale stálo za to vydržet).

03.10.2019 5 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Bože, to tedy byla slátanina... možná, že ještě víc než samotný příběh krajně nesympatické hlavní postavy (značně přitažený za vlasy a nepříliš uvěřitelný), mi vadil zvolený jazyk a forma (např. tisíckrát opakované slovo "blinkat", neumětelsky popsaný děj i rozhovory). Za mě brak, který číst prostě nechci.

25.08.2019 1 z 5

Patrioti Patrioti Pascal Engman

Velmi slušný debut, na kterém je na první pohled znát autorova osobní zkušenost s prostředím a prací v redakci švédských novin. Píše dobře - čtivě, svižně a vyzrále. Příběh samotný kombinuje detektivku, thriller a společensko-politický román. Přestože se jedná o fikci, je v něm spousta odkazů na současné švédské reálie. Děj je propracovaný, zápletka na můj vkus trochu "přitažená za vlasy", nicméně stále uvěřitelná. Podle anotace mě kniha zaujala a po jejím přečtení zklamaná rozhodně nejsem.

21.05.2019 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Kde je další díl? Super čtení! Nedokážu se rozhodnout, jestli jsem si víc oblíbila Cormorana nebo Robin, ale po přečtení dalšího pokračování se chci dozvědět, jak to bude dál a těším se na čtvrtý příběh.

31.08.2017 4 z 5

Svatá hlava Svatá hlava Hana Lehečková

Bohužel se přidávám k těm, kterým se kniha nelíbila. Z nepochybně zajímavého námětu šlo vytěžit mnohem víc, autorka jakoby pouze klouzala po povrchu, při prozkoumávání psychologie postav se nepouští příliš hluboko, což vnímám jako nevyužitý potenciál... Příběh je navíc předvídatelný a forma, kterou je podán, po chvíli omrzí (postupem času mě už vyloženě otravovala).
Abych pouze nekritizovala - vyzdvihnout musím audioknihu, přednes v podání Jakuba Albrechta je skvělý!

05.08.2021 2 z 5

Hlava nehlava Hlava nehlava Augusten Burroughs

Tak tohle byla jízda! Neskutečně zábavné a barvité vyprávění, navíc opravdu velmi čtivé. Příběh hlavního hrdiny je tragikomický a vesměs bizarní, ale přesto je podán... tak nějak “mile”. Příjemné překvapení, moc se mi to líbilo.

27.06.2021 5 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Slabé, egocentrické, pseudohluboké. Bohužel z knihy cítím pouze jednu velkou pózu.

17.06.2021 1 z 5

Queen: Neznámá historie Queen: Neznámá historie Peter Hince

Kniha je víceméně průměrná, ale musím vyzdvihnout zpracování audioknihy - ta mě naopak velmi zaujala! Fanoušky Queen celkově nejspíš "neurazí, nenadchne" a nepřekvapí, ale k poslechu doporučuji.

12.08.2020 3 z 5

Beatles Beatles Lars Saabye Christensen

Krásný, čtivý román. Takové knihy miluju - díky velkorysému rozsahu máme spoustu času se seznámit a sžít s hlavními hrdiny, abychom se pak s nimi jen velmi těžko loučili... není co vytknout - všechno od příběhu, přes autentické postavy po dokonalé vykreslení atmosféry si tady sedlo přesně tak, jak mělo. Doporučuji, moc příjemný čtenářský zážitek (a ani film není špatný: https://www.csfd.cz/film/401874-beatles/prehled/).

07.02.2020 5 z 5

O malé Aničce O malé Aničce Lasse Sandberg

MILUJU tuhle knížečku... o své jmenovkyni :)

02.11.2018 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Při čtení tvorby génia Čapka mám pokaždé husí kůži a zůstávám jimi trvale zasažena. Zde tomu není jinak. Matku zároveň řadím mezi nejlepší divadelní hry s válečnou tematikou. Hlavní hrdinka je - stejně jako celek - neobyčejně silná, což ještě vygraduje v samotném závěru. Dílo nezapomenutelné zejména díky svému poselství, atmosféře a nadčasovosti.

23.08.2018 5 z 5

My, utonulí My, utonulí Carsten Jensen

Krásná knížka. Strhující a poutavý příběh od skutečně brilantního vypravěče. Nadšeně doporučuji (a nebojte se rozsahu, 700 stran přečteno za tři pracovní dny :))!

06.04.2018 5 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Neuvěřitelně silné, naléhavé, dechberoucí... zkrátka nezapomenutelné! Povinnost přečíst!

17.03.2018 5 z 5

Mazací tramvaj Mazací tramvaj Magda Stachula

Příjemné překvapení! Slušný thriller s kvalitní, vcelku originální zápletkou a z neobvyklého prostředí Polska (a Prahy - i když překlad názvu knihy je spíš “lákadlem” pro českého čtenáře. Mazací tramvaj - moje oblíbená - zde totiž nehraje tak důležitou roli, jak se může dle obálky zdát :)).

02.03.2018 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Za sebe nemůžu hodnotit vysoko, kniha mě totiž příliš nezaujala... čtivé vyprávění, ale překvapivě bez silných emocí, bez atmosféry, ploché až naivní - nejspíš nejsem cílová skupina. Oceňuji alespoň námět, ale ani tak dál nedoporučím.

19.02.2018 3 z 5