LadyAnn Online LadyAnn komentáře u knih

Kolibřík Kolibřík Sandro Veronesi

Odeon nezklamal, Kolibřík je velmi zdařilá kniha a Veronesi bezesporu nadprůměrný autor. Od začátku si mě získal, díky zajímavé konstrukci vyprávění je těžké se od čtení odtrhnout. Příběh hlavního hrdiny jsem prožívala naplno, od smíchu až po slzy dojetí. Díky emocím, které mi román zprostředkoval, jej hodnotím plným počtem... a to i přesto, že bych dokázala být kritičtější (ale jednoduše nechci).

15.08.2021 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Bohužel, tentokrát mě Adler-Olsen zklamal. Velice průměrná detektivka, které by slušelo o takových 200 stran méně - nudila jsem se a málem nedočetla i přesto, že Asad, Rose a Carl mají pořád jiskru. Ale zápletka nic moc a hlavní hrdina musí být synem Chucka Norrise, protože z čeho všeho vyvázne je k neuvěření. Doufám, že další díl bude lepší.

29.09.2017 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Jednoznačně nejlepší knížka z celé série. Čtu postupně a vyplatilo se nepřeskakovat, Harryho příběhy na sebe více či méně navazují. Oproti ostatním knížkám má v sobě Sněhulák jinou, temnější, "hutnější" a pro mě líbivější atmosféru. Příběh je opravdu na konci lehce překombinovaný, ale na to už jsem si u Nesba zvykla. Sněhulák je dle mě zatím autorův "masterpiece".

24.07.2014 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Úžasný titul. Kinga mám načteného a předem jsem tušila, že toto nebude klasický horor. I tak mi srdce bušilo, zejména na začátku, při čtení pasáží s Mužem se žlutou kartou nebo později, když mi začaly docházet všechny souvislosti a principy, popsané v knize. Opět dominuje precizní popis prostředí, postav i atmosféry. Vše je dokonale uvěřitelné, pozadí historických událostí sedí. Závěr nezklamal, byl promyšlený. Rozhodně se nebojte rozsahu, kniha se čte rychle a lehce, je v ní málo hluchých míst. Můžu jen a jen doporučit.

15.05.2014 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Jedna z nejlepších knih (určitě v mých TOP 5), co jsem od mistra Kinga četla. Úžasná atmosféra, barvité vylíčení prostředí a jako vždy dokonalá psychologie postav. Od poloviny knihy mi s každou stránkou běhal mráz po zádech. Závěr je sice trošku předvídatelný, ale stejně musím říct, že jsem se při čtení opravdu bála, skvělý zážitek.

31.03.2014 5 z 5

Život na uzdě Život na uzdě Marian Jelínek

Krásně lidské. V zásadě nekomplikované, přesto komplexní čtení se širokým přesahem, za které jsem v dnešní době moc ráda.

04.12.2022

Jistota skal Jistota skal Jérôme Bonnetto

Silné, hutné, ponuré až tíživé. Precizní popisy prostředí i událostí. Navzdory rozsahu se autorovi také výjimečně lehce podařilo vykreslit celkovou atmosféru a zejména psychologii postav. Tenhle příběh zasáhne a opravdu stojí za přečtení.

27.05.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Jako když pejsek a kočička vařili dort... jednotlivé ingredience chutnají dobře, dokud se nesmíchají dohromady. V této knize kombinace tolika různých témat, zápletek, postav a stylů vyprávění nefunguje. Z příběhu se zajímavým potenciálem se rázem stává rozpačitý paskvil. Hvězdička navíc díky audioknize, která je naopak skvělá!

29.05.2020 3 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Nestačím se divit zdejšímu hodnocení, tato kniha je naprosto příšerná... i když zavřu obě oči, vše je špatně - příběh, postavy, zápletka, vykradený námět... uff. Jako recese však dokonalé čtení :)

02.02.2024 1 z 5

Do ráje Do ráje Hanya Yanagihara

Obrovské zklamání.

"Malý život" nastavil laťku nesmírně vysoko, zde se však žádný zázrak nekoná. I přes občasný záblesk autorčina kvalitního rukopisu jako by tuto knihu napsal někdo jiný. Hlubší propojení tří příběhů chybí (pouze pojmenovat postavy stejně vážně nestačí), zasazení děje do alternativního postředí nefunguje. Celé je to dlouhé, nudné, ploché, neustále se opakující motivy (zejm. homosexualita/homofobie) jsou otravné.

Překvapilo mě, jak moc se mi kniha nelíbila a doufám, že jiní čtenáři ji ocení.

01.09.2023 2 z 5

Život za život Život za život Maylis de Kerangal

Působivá a naléhavá kniha, náročná, ale citlivá. Těžké téma napsané lehkým perem, stojí za přečtení.

19.05.2023 5 z 5

Sústreď sa na vraždu Sústreď sa na vraždu Karsten Dusse

Pokud je toto v Německu současný "bestseller č. 1" - jak praví oslavné recenze na obalu knihy - opět jsem si pouze potvrdila, že humor opravdu nepatří mezi silné stránky našich západních sousedů... naprosto souhlasím s předchozím komentářem, který výstižně shrnuje vše podstatné. Námět je originální, ale ne, není to dobře napsané ani zábavné a další pokračování si bohužel ráda odpustím.

13.11.2022 2 z 5

Neztraťte motivaci v době blahobytu Neztraťte motivaci v době blahobytu Marian Jelínek

Pan Jelínek se mi lépe poslouchá než čte, ale důležitější než forma je obsah jeho názorů, postojů a doporučení. V dnešní době jsou hlasy různých “mentálních koučů” (o kterých si často myslím své) slyšet stále častěji a jsem ráda, že se stále najde někdo, kdo se řídí zdravým selským rozumem, nepřichází vlastně s ničím novým, ale podporuje myšlenky, které mi jsou přirozené a sympatické. Doporučuji.

09.07.2022

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Nebylo to špatné, ale všeobecné nadšení tedy nesdílím. Atmosféra severských lesů je vykreslena velmi dobře, ale jinak jako by se autorka ještě potřebovala “vypsat” - vadila mi hlavně častá klišé, opakování se i trochu překotný konec. Kniha je však čtivá a ocení ji spíš nenároční čtenáři.

08.12.2019 3 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Román s jedinečnou, znepokojivou, hutnou a místy až absurdní atmosférou. Příběh je v tomto případě v "pozadí", naopak vyniká nálada a symbolismus celého díla. Nezapomenutelné čtení (nejen) díky osobitému stylu Ladislava Fukse.

19.03.2019 4 z 5

Stesk po krvi Stesk po krvi Dario Correnti

Příjemně osvěžující změna v porovnání s obdobnými současnými knihami od angloamerických autorů. Souhlasím s prvními komentáři - je zajímavé číst příběh zasazený do italského prostředí. Další vcelku originální oživení pak přináší i vtipné pasáže související zejména s hlavním hrdinou. Knížka se čte "sama" a velmi rychle díky krátkým kapitolám a (střídmému) střídání dvou časových rovin.

12.12.2018 4 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Vyprávění bez příkras či patosu, na kost pravdivé, upřímné a svým způsobem odstrašující. Zároveň s prvky šibeničního humoru a pěknými ilustracemi. Stojí za přečtení!

10.03.2018 4 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Mistrovské dílo. Lyrické cestování do nitra hlavních hrdinek, jejichž životní osudy se čímsi podobají, ale finálně se protnou až v poslední kapitole. Nemyslím si, že by kdy žena dokázala vystihnout mužskou psychiku tak, jak umí Cunningham pochopit a popsat duši ženy. Úžasné!

22.10.2017 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Zvláštní knížka, rozjímavá, s hlubokými myšlenkami a pomalým tempem, stále nutící k zamyšlení. Doporučuji k soustředěnému čtení. Hlavní hrdina mi nebyl sympatický do té doby, než došlo na poslední kapitolu a já s ním nakonec vlastně soucítila.

15.10.2017 4 z 5

Tělo a krev Tělo a krev Michael Cunningham

Cunninghama se nebojím zařadit mezi nejlepší současné autory a tato kniha budiž tomu důkazem. Nejde odložit, dokud nedočtete. Upřímně a naturalisticky vylíčený životní příběh rodiny přistěhovalce, která přijela do USA žít svůj americký sen. Vyprávění bez sentimentu a patosu, přesto dojemné a silné. Pěti hvězdičkami ráda šetřím, ale tady prostě nemůžu hodnotit jinak.

25.09.2017 5 z 5