Ladinek Ladinek komentáře u knih

Morový testament Morový testament Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Zikmund Huler? To jako fakt? To se teď bude každý padouch jmenovat Zikmund Huler? Jako ten Zikmund Huler, co ho popravili XV. století?

07.01.2023 3 z 5

Poslední dny Kondora Poslední dny Kondora James Grady

Fakt dost špatné. Už tady bylo vyřčeno, jak moc pitomý a nevěrohodný příběh to byl. Jen dodám, že Grady je patrně sám velmi zmatený a již nerozeznává, co bylo v knize (šest dní Kondora) a co ve filmu a odkazuje se na tu závěrečnou filmovou pasáž s tiskem, která v knize vůbec nebyla (a ani nemohla být).

20.01.2022

Evangelium podle Satana Evangelium podle Satana Patrick Graham

Tato kniha se mi dostala do ruky shodou okolností v jakési sérii knih na podobné téma a musím podotknout, že byla z nich nejlepší. Samozřejmě se nevyhnula některým klišé (jako například jméno zlovolného papeže Petr II), ale celkově se trochu vymyká. Takže stojí rozhodně za přečtení.

21.06.2021 4 z 5

Apokalypsa Apokalypsa Mario Giordano

Mix všech již dříve využívaných apokalyptických klišé poskládaný zajímavým způsobem s překvapivým závěrem. Je to celkem netradičně vymyšlené, ale závěr navzdory (nebo kvůli) konečnému překvapení je trochu neuspokojivý.

23.05.2021 4 z 5

Maltézská výměna Maltézská výměna Steve Berry

Příběh povedený. Jen si kladu otázku kam se poděl ten Malone, který za svou dosavadní kariérou udělal tlustou čáru, odstěhoval se do Kodaně, stal se majitelem antikvariátu a začal vést poklidný život milovníka starých tisků. Najednou je z něj na starý kolena dobrodruh, který touží po vzrušení a přivydělává si jako špión. Dřív to byly službičky přátelům, nebo se zapojil coby oběť vydírání a najednou je do všeho hrr.

15.05.2021 4 z 5

Ztracený řád Ztracený řád Steve Berry

Jako vždy slušná zábava. Nicméně trochu zkalená zřejmou snahou trochu se vlichotit liberálním americkým čtenářům. Jinak si těžko dokážu vysvětlit, že všichni Rytíři navzdory faktu, že řád byl založen jižanskými vzbouřenci neustále při každé příležitosti deklarují, jak bylo správné zrušit otroctví.

28.04.2021 3 z 5

Tajemství posledního nacisty Tajemství posledního nacisty Iain King

První půlka slušná variace na Dana Browna, druhá půlka naprosto zabitá. Hlavně ta představa té dámy manipulující současně s dvacetikilovým kulometem a lahví se sarinem je směšná.

22.01.2021 2 z 5

Nomád Nomád James Swallow

Já tedy nevím, koho napadlo srovnávat tuhle prostou akční šestákovou zábavu s "Já Poutník". Patrně za to může jistá významová podobnost názvu. Ale kvalitativně jsou si tyhle knihy na hony vzdáleny

09.10.2020 3 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

Pro mě trochu zvláštní čtení. Atmosféra se střídavě pohybovala mezi depresí a humorem. Autorčin způsob vyprávění se skoky do myšlenkových pochodů postav vyprávěných v první osobě byl z počátku trochu nepříjemný.

28.08.2020 3 z 5

Záhada zlatodolu Záhada zlatodolu Zuzana Koubková

Vůbec to není špatné. Zdislav není žádný superhrdina, takže to působí celkem věrohodně. A s Petrem Ptáčkem mě autorka dostala. Na okamžik jsem zvažoval, že ten člověk snad opravdu existoval :)

27.12.2019 3 z 5

Amatér Amatér Robert Littell

Tohle je celkem obyčejná špionážní historka ve stylu Roberta Ludluma. Nicméně fandům žánru bych ji vřele doporučil. Jednak se děj ve valné většině odehrává v Československu (patrně někdy v 70. letech) a je velice zábavné jak neuměle jsou reálie vykresleny. Dalším zajímavým bodem je ovšem podobnost s Flynnovým Americkým zabijákem. Motivace Hellera a Rappa jsou stejné a postava Flynnova Stana Hurleye se podobá Littelovu Hendersonovi (oba školitelé na Farmě). Považoval bych za možné, že se Flynn mohl touhle knihou inspirovat. A poslední perličkou je popis domu ve kterém bydlí Inkvilin :
"(budova) Měla tvar mísy a proplétaly se jí holé kmeny stromů, které měly takřka nahodilým rozmístěním připomínat větvičky. Namísto oken byly ve stěnách škvíry mezi kmeny." - Tady se zase mohl inspirovat autor Čapího hnízda.

02.12.2019 3 z 5

Případ hrozničkové náušnice Případ hrozničkové náušnice Stanislav Češka

Pan Češka kreslí na Velké Moravě podobně ideální společnost jako Peter Tremayne v Irsku. Obě série se odehrávají v prvním tisíciletí. Oba Slavomír i Fidelma, mají blízko ke králi. Oba ovládají bojová umění - Fidelma něco, co se nazývá Troid Sciathagid, Slavomír Kung-Fu. Oba hrdinové disponují věrnými společníky. Troufám si říct, že kdo má v oblibě Tremaynovu Fidelmu si může oblíbit Slavomíra (a naopak). Nicméně nějak stále cítím z těch Velkomoravských detektivek jistou přeslazenost. Ten Slavomír je tak dokonalý, všemi milovaný a obdivovaný. Nikdy vlastně nemusí překonávat nějakou skutečnou překážku. Ten příběh prostě běží zcela hladce od začátku až do konce. Je to oddychová literatura v pravém slova smyslu.
A také nyní asi vím, že nakladatelství MOBA patrně autorům platí od kapitoly, protože jinak si nedokážu vysvětlit, nelogické členění do kapitol, které končí v polovině rozhovoru.

01.11.2019 3 z 5

Koruna démonů Koruna démonů James Rollins (p)

Zase velmi akční a místy poměrně nepromyšlené. (A teď asi prozradím děj tak pozor, kdo to nečet.) Například již zmíněná přítomnost Hawajského hasiče při přepadení laboratoře v Japonsku. Také nechápu proč by měla v dole zůstat jantarová kostka s královnou, když už byla vyříznuta a někdo si dal práci se spoutáním a podříznutím černého horníka - tedy někdo další tam musel být a je divné, že si takový cenný kousek neodnesl. No prostě rychle napsáno a zřejmě i rychle přeloženo. Pan Dušek si také mohl dát víc práce s těmi kruhovými dveřmi tvořenými ocelovými lamelami a nenazvat je duhovkou. Já tedy pojem ocelová duhovka neznám. To mohl nechat raději původní anglický termín. I v seriálu Hvězdná brána se tomu říká iris. Je to asi trochu překladatelský oříšek, ale fláknout tam jen doslovný překlad ze slovníku - tedy nic moc.
Takže trochu šestákové, ale celkem to pobaví.

19.07.2019 3 z 5

Mizerové Mizerové John Connolly

(SPOILER) Celkem zklamání. Podivná kombinace thrilleru a hororu. Celkově to na mě dělalo dojem, že už jsem něco takového četl, prostě taková variace už napsaného. Některé postavy jakoby vystoupily z tarantinových filmů (třeba Shepherd a Tell), což tedy zajistilo pár vtipných dialogů, ale byly to spíš kapky v moři. Chápu, že v příběhu s bubáky nelze čekat nějak přísnou logiku, ale to jak se duch z ostrova vypravil do Portlandu, aby zúčtoval s pedofilem, který s ostrovem neměl nic prakticky společného mě tedy dost zklamalo. Autor samozřejmě nechtěl nechávat nějaké volné konce, ale tady si tedy hodně zafantazíroval.

18.05.2019 2 z 5

Pohřešuje se prezident Pohřešuje se prezident James Patterson

Docela legrační kniha. Celkově to dělá dojem béčkového filmu. Prezident je patrně příbuzný Chucka Norrise. Ta hackerská zápletka, na které je to postaveno je pitomá až to bolí. Ovšem jinak akční, zábavné a nenáročné.
A drobná perlička : V anglické verzi český žoldák Lojzík , když na jeho dodávku zaútočí vrtulník, zvolá ve své rodné řeči : "Odkud pochází helikoptéra?". Tak si říkám, že měl Clinton raději využít znalostí své bývalé ministryně zahraničí a nespoléhat na google translator :)

07.11.2018 2 z 5

Tma Tma Bernard Minier

První dvě knihy se Servazem nebyly vůbec zlé, takže jsem se natěšen vrhl na třetí pokračování abych mohl být celkem dost zklamán. Tři hvězdy dávám jen proto, že mám rád takové ty příběhy á la Hrabě Monte Christo, kde je hrdina seslán zcela na dno aby se nakonec tvrdě pomstil. Ovšem ten Servaz tady byl jaksi navíc. Jen se tak motal kolem a zásadě do děje zasahoval jen okrajově.

27.04.2018 3 z 5

Sedmá pohroma Sedmá pohroma James Rollins (p)

Nějak mám pocit, že tahle série měla zaniknout spolu s Bratrstvem. Je to tak nějak stále dokola. Nebýt tam Kowalski, tak to už ani nečtu.

27.10.2017 2 z 5

Alexandrie Alexandrie Lindsey Davis

Tohle bylo celkem zklamání, proto ty dvě hvězdy. Většinu knihy Falco pendluje do knihovny a zpět, přičemž dokola omílá, že otec je darebák, Helena úžasná a Aulus unáhlený. Závěrečná honička už to moc nevytrne. Rozuzlení není také nějak moc přesvědčivé. Myslím, že má Lindsey Davisová na víc.

15.08.2017 2 z 5

Krvavé evangelium Krvavé evangelium James Rollins (p)

Další rollinsovská bizarnost posouvající tohoto autora tentokrát spíš na úroveň Františka Kotlety. Nicméně stále je to třeskutá zábava a šupajdím do knihovny pro další díl.

01.04.2017 4 z 5

Přeplněný hrob Přeplněný hrob Martin Walker

Jsem trochu rozpačitý. Popravdě moc nechápu, proč Walker musí příběh oživovat nějakými záležitostmi s teroristy. Samo o sobě je to skvělé. Atmosféra venkova, jídlo, přátelství, boj proti lidské, úřednické a unijní hlouposti vydá samo o sobě na slušný příběh. Ti teroristé jsou tam jaksi navíc, ten případ s mrtvolou je plný prapodivných shod okolností a nakonec ani není jasné, jak to vlastně bylo. Jak ukázal první díl, Walker umí napsat úžasný příběh i bez těch opičáren s Brigadierem. Až budu chtít boj s teroristy, přečtu si něco od Daniela Silvy, nebo Vince Flynna.
Jinak ovšem kniha je stejně úžasná, jako předchozí.

09.08.2016 5 z 5