Ladinek Ladinek komentáře u knih

Únos Únos Rennie Airth

Trochu variace na O'Henryho povídku "Výkupné za rudého náčelníka" v kulisách Říma 60. let. Velice vtipné čtení ve stylu Westlakeovy Dortmuderovské série.

08.05.2020 5 z 5

Kvadratura pomsty Kvadratura pomsty Pierre Aspeslag

Velice povedený příběh. Skutečná detektivka. Tím myslím, že je tam záhada a její postupné odkrývání aniž by si autor nechával něco v rukávu takže se může účastnit i čtenář. Postavy jsou plastické a zajímavé, nechybí humor. Van In je příjemný mix hrdiny i opatrného úředníka s kladným vztahem k alkoholu a ženám. No prostě detektivní příběh klasického střihu bez porcovaných mrtvol, skoků z vrtulníku a dalších hloupostí. A velice zábavný.

19.12.2019 4 z 5

Nejodlehlejší stanice Nejodlehlejší stanice Ben Aaronovitch

Trochu divné. Zcela mimo knižní sérii, zato dost odkazů na příběhy z komiksových vydání. Ovšem nejvíc mně nějak zklamalo, že se na poměrně malé ploše řeší hned 3 záhady (únos, lišky, nalezenec) a v zásadě bez nějakého skutečného rozuzlení. Zábavné to je, ale kdo si to nepřečte o nic nepřijde.

21.04.2019 3 z 5

Podpis zabijáka Podpis zabijáka Daniel Silva

Adrian Carter, Graham Seymour, Ari Shamron - prostě vesmír Gabriela Allona bez Gabriela Allona. Nebo spíš asi rozcvička. Pro milovníky Allona bezesporu zajímavá kniha. Na mě to působí tak, že Silva stvořením Allona tak trochu vykradl sám sebe. Ta podobnost mezi Allonem a Říjnem je celkem zřejmá.

11.12.2018 3 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Nějak cítím sestupnou tendenci celé série. První díl byl výborný. Druhý byl takový mírně slabší odvar prvního, ale pořád to bylo zábavné čtení. Třetí se nějak zcela vymkl, beru to jako takové intermezzo. Mám pocit, že v Noci to chtěl autor čtenářům asi vynahradit a vytvořil nepravděpodobně komplikovanou zápletku s koncem, který jakoby říkal : Pokračování příště.

03.05.2018 3 z 5

Neschopnost Neschopnost Rob Grant

Zajímavé jak budoucí EU v této knize připomíná socialistické Československo let osmdesátých. Aby on ten Marx neměl s tou negací negace pravdu:)

31.10.2017 5 z 5

Případ podivného gombíku Případ podivného gombíku Stanislav Češka

Ajajaj! Nejspíš si budu muset nechat zkontrolovat hladinu cukru. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy četl něco takhle přeslazeného. Ideální hrdinové v ideálním světě. Fyzycky i mentálně nepřemožitelný Slavomír s věrným Erikem a dalšími superhrdiny zatočí s proradnými cizáky a zrádci, přičemž věrným rozdávají velkorysé dary. Zápletka nekomplikovaná, nicméně zahuštěna profesními i osobními životopisy všech postav, detailními popisy každé chatrče, kolem které hrdinové projedou a připomínáním děje předchozí knihy. Stylem to celé připomíná Garenovy příběhy s dokonalým Markem Stonem a jeho věrným Rayem. Naštěstí, na rozdíl od minulé knihy, nedošlo na kung-fu. Oddechová literatura v pravém slova smyslu.

05.05.2017 3 z 5

Nadvláda Nadvláda Christopher John Sansom

Trochu děsivé co kdyby. Ve vzpomínkách českých pilotů je válečná Anglie popisována jako země stoprocentně odhodlaná postavit se Hitlerovi. Sansom nabízí možnost jak by to vypadalo, kdyby se díky iracionálnímu pacifismu a náklonnosti k Hitlerovi vydala anglická společnost jiným směrem. Na první pohled by se to mohlo zdát jako nesmysl, nicméně ta děsivost je v tom, že po krátké úvaze si to už jako možné dokážu představit. Stačí se podívat kolem sebe, kolik dnes máme mezi sebou nekritických obdivovatelů Putina, kolik lidí tvrdí že vojenské akce konflikty neřeší. Protože kniha hlavně popisuje myšlenkové pochody postav je tam velice pěkně vidět, jak z relativně dobrých úmyslů vzniká prostředí ve kterém se bude dařit zlu.

21.09.2015 4 z 5

Bruno, Chef de police Bruno, Chef de police Martin Walker

Tak tohle jsem si opravdu užil. Bezvadná atmosféra připomínající knihy Petera Mayla, nebo Falletovu zelňačku.
Jenom překladatel by si měl uvědomit, že notebook může být také jen zápisník.

27.07.2015 5 z 5

Poslední templář Poslední templář Raymond Khoury

Pominu-li trochu zbytečně spektakulární začátek, je to celkem příjemná kniha. Hlavně oceňuji, že se Khourymu podařilo zvládnout inteligentní zakončení příběhu, čož nebývá u těchto tajemných příběhů tak časté.

28.06.2015 4 z 5

Šelmy v aréně Šelmy v aréně Lindsey Davis

Tak tohle připomíná knihy Kena Bruena. Falco na nic nepřijde, jen tak prudí kolem až se vše tak nějak vysvětlí samo. A ten závěr, ten je tedy také zvláštní. A hlavně pokud člověk chce vědět bezezbytku jak vše dopadlo musí si přečíst následující knihu.

15.06.2015 3 z 5

Vykonavatel Vykonavatel Juan Gómez-Jurado

Nic jsem nečekal a zřejmě proto jsem byl velmi příjemně překvapen, neřku-li nadšen. Výborný thriller. Připomíná prostředím i motivem Brownovu knihu "Andělé a démoni", ale zbavenu všech těch hloupostí s antihmotou, šiframi a podobně. Díky tomu to celé působí o dost opravdověji.

10.04.2015 5 z 5

Zlatá čtyřka Zlatá čtyřka Eduard Fiker

Dosud jsem měl tu čest pouze s autorovými předválečnými díly. Tohle byl poměrně zajímavý zážitek, neboť se Fiker pokusil skloubit tradiční detektivku s požadavky "nové doby", což působí drobítek trapně, ale dá se to přežít. Ale aspoň mi to pomohlo vyřešit otázku který filmový major Kalaš odpovídá předloze. A je to ten Sovák:)

07.02.2015 3 z 5

Císařova poslední vůle Císařova poslední vůle Jan Bauer

Příjemná a nekomplikovaná zábava. Ovšem bylo by to lepší, kdyby zbrojnoši neoslovovali rychtáře "šéfe".To mi nějak kazí atmosféru.

19.11.2014 4 z 5

Zastírací manévry Zastírací manévry David Baldacci

Celkem dobrá zábava, pokud netrváte na logice a na tom, aby byl příběh trochu pravděpodobný. Zločin je poněkud komplikovaný (ale na to už jsem si u Baldacciho zvykl) a chování některých postav je občas iracionální, na druhou stranu nečekáme umění, ale zábavu. Takže celkem dobré.

07.10.2014 3 z 5

Smrt ve Vídni Smrt ve Vídni Daniel Silva

V dnešní době, kdy padouchy jsou především islámští teroristé, bylo téma knihy (typické spíš pro 70. léta) velmi vítanou změnou. Navíc se podařilo Silvovi ten příběh celkem dost dobře zakončit. Moc jsem si to užil.

08.02.2014 5 z 5

Krásné šílení Krásné šílení Luciano De Crescenzo

Já si tuhle knihu koupil když u nás vyšla, a po krátkém čtení jsem ji odložil jako nudnou a nečtivou. Teď skoro po pětadvaceti letech jsem ji vytáhl, a najednou jsem zjistil, že ta kniha je mimořádně chytrá, vtipná a zábavná. Doufám jen, že je to znak toho že jsem zmoudřel :)

21.07.2013 4 z 5

Rudá bouře Rudá bouře Tom Clancy

Je to takové - epické. Mnoho osudů spletených do výpravného příběhu. Výborně popsaná atmosféra 80. let. Skvěle jsem se bavil. Škoda, že tenhle román nebyl zfilmován, protože si o to vysloveně říká.

05.05.2013 5 z 5

Dívej se, jak umírají Dívej se, jak umírají Ed McBain

Nebýt ta kniha v sérii 87. revír, řeknu že je povedená. Jenže nám tady trochu probublal Evan Hunter a místo nekomplikované McBainovské zábavy jsem se dočkal psychologické sondy do života hispánské menšiny.

16.04.2024 3 z 5

Poslední odysea Poslední odysea James Rollins (p)

(SPOILER) Strašná hloupost. Asi nejslabší Rollinsův opus.
Představa, že by těch pár plechových strojů rozpoutalo konec světa je směšná.
Požádat prostřednictvím Vatikánu Sigmu o vyzvednutí artefaktu v Grónsku s doručením spiklenci Roemu by dávalo smysl. Nežádat Sigmu o nic a poslat do Grónska komando by také dávalo smysl. Ale udělat obojí? Jedině, aby vznikla zbytečná a hloupá zápletka a mohlo se střílet.
Pak ta myšlenka, že pochodující bronzové děti měly sloužit jako "kamarádi na hraní pro královské potomky". To by byli královští potomci samá popálenina.
Nejspíš autor potřeboval něco napsat a nejspíš to muselo být rychle.

13.01.2023 1 z 5