L.Helena L.Helena komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Audiokniha
Depresivní od začátku až do konce. Ani ty sem tam vložené flashbacky onu neustálou truchlivou atmosféru neodlehčily. Určitě se jedná o závažnou část historie, o které by se mělo mluvit, tím spíš, že (jak mj. uvádí autorka ve své závěrečné poznámce) po dlouhá léta zůstávala zamlčovaná a za její případné odtajnění hrozily přísné postihy. Nechci, aby to vyznělo nějak cynicky, ale prostě mi tam chyběl nějaký nosnější příběh. Kniha je neustálým popisem situací, u kterých máte pocit, že se jedná o to nejhorší, přitom však záhy přijde další, ještě horší situace. Samotný příběh by se pak dal odvyprávět na pár stránkách. Určitě nelze z tohoto smutného období napsat nějakou odlehčenou knihu, tak, aby vystihovala všechny ty zrůdnosti, jenže pro mě jako pro čtenáře to celkově bylo hodně jednotvárné (když knihu srovnám např. se Sofiinou volbou, nebo i jinými válečnými romány).
Znovu opakuji, nechci nějak dehonestovat tyto závažné historické události, jen si prostě myslím, že se to dalo zpracovat jinak i se zachováním všech těch popisovaných útrap a obětech na životech. Stejně z úcty ke všemu tomu až nelidskému utrpení nemám odvahu dát knize méně jak 4*.

04.10.2022 4 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Rozsáhlý a promyšlený případ sestávající z několika dějových linií, ale teprve až na konci čtenář ocení, o jak složitý či propletený příběh se jedná a jednotlivé dějové linie do sebe konečně zapadnou. Jenže celou dobu mně to přišlo bez napětí, vyprávění bylo dost rozvleklé, nemělo spád, občas mě to až nudilo. Možná tak poslední třetina byla trochu víc čtivá, jenže konečné rozuzlení bylo zase jen prosté převyprávění případu, bez nějaké závěrečné dramatické scény nebo dějového zvratu či překvapení. Před lety jsem začala číst tuto sérii, a musím bohužel říct, že mě postupně baví méně a méně. Tentokrát tedy hodně slabé 3*.

10.09.2022 3 z 5

Marta spí Marta spí Romy Hausmann

Jako bych začala číst příběh někde od prostředku, a ne jeden, ale rovnou hned tři. Navíc postavy se ve svých myšlenkách vracely často do minulosti, o to víc to bylo nepřehledné, jen jsem tápala a marně hledala souvislosti. Později se to začalo vyjasňovat, ale stejně mě už moc nebavilo číst něco, co nemělo hlavu ani patu. Dočetla jsem, nakonec docela zajímavý příběh, ale ten pravý požitek ze čtení jsem prostě neměla.

18.04.2022 2 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Podle anotace i zařazení do žánru "horory, thrillery" jsem čekala, že se budu daleko víc bát. Kniha mě prostě nějak nedokázala pořádně vtáhnout. Četla jsem příběh o lidech, kterým se děly záhadné věci, jenže jsem to vše jakoby pozorovala zvenčí a neměla jsem při čtení to pravé mrazení, ten dychtivý pocit hltat děj a prožívat vše, jako bych byla s nimi na místě. Příběh i rozuzlení celkem fajn, jen ta hororová atmosféra mi chyběla.

29.03.2022 3 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

(SPOILER) O něco lepší než Foukneš do pěny, ale i tak zklamání. Spousta postav a pokaždé, když se některá znovu „objevila na scéně“, tak jsem musela přemýšlet, ke komu patří a jaký má rodinný příběh. Během první části je jasné, že vlastně každý má nějaké tajemství a očekávala jsem, že ve druhé části se vše vyjasní. Jenže ouha, spousta planého textu, a pokud je něčí tajemství čtenáři odhaleno či vysvětleno, tak často jen tak mimochodem a musela jsem se hodně soustředit, aby mi to nakonec neuniklo. I tak po dočtení u některých postav absolutně nevím, zda jsem jen nepozorně četla, či jsem nepochopila autorčin záměr, anebo to tam vůbec nebylo řečeno (SPOILER!!! SPOILER!!! např. Viki - kam se poděla?, nebo ti dva horolezci – záchranáři, několikrát bylo zmíněno, že se „domluvili na oficiální verzi události“, a nakonec ani pořádně nevím, co a jak se s dotyčným stalo…) A abych si to pročítala znovu a pozorněji, to mi za to opravdu nestojí.

25.12.2021 2 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Výborná kniha. Pokud jste sami rodiče, určitě ve vás vyvolá spoustu různých emocí.

09.11.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Knížka se prostě nedala odložit. Cokoliv dalšího bych napsala, jen bych opakovala pětihvězdičkové komentáře přede mnou.

23.10.2021 5 z 5

Tiché dítě Tiché dítě Sarah A. Denzil

Kniha mě pohltila prakticky od první stránky a nepustila až do konce. Opravdu skvělý thriller, u kterého vám při čtení běží hlavou, jestli je tohle vůbec možné. Jenže pak si vzpomenete třeba na příběh Nataschy Kampuschové nebo oběti Josefa Fritzla a dojde vám, že přestože tady jde o fiktivní příběh, tak je docela reálné, že by se mohl stát.

13.06.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Podle mě druhá nejlepší autorčina knížka (za jedničku mám pořád Než jsem tě poznala, ale tahle jí opravdu hodně šlape na paty). Úplně si příběh dovedu představit také ve filmové podobě.

20.04.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Audiokniha
Myslela jsem, že to aspoň místy bude veselé… Připravte si opravdu velkou zásobu kapesníků. Audiokniha je hodně emotivní, hlas Ivana Trojana umocňuje všechny ty smutné zážitky, kterými si Gump prošel. I ty skrovné světlé okamžiky jsou spíš dojemné, než radostné.

05.03.2021 4 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Tak to bylo hodně náročné čtení. Napínavé i čtivé tak, že se kniha prakticky nedá odložit, ale zase občas potřebujete vydechnout, abyste mohli vstřebat všechno to, co se děje. Hodně mi připomínalo „Dětské zoubky“, jenže to mi přišlo spíš jak horor, tohle je víc psychothriller. Je vidět, že to psala osoba z oboru. Škoda, že na konci není třeba epilog ve smyslu „O rok později…“, docela by mě zajímalo, jak se situace vyvíjela dál.

21.01.2021 5 z 5

Sestra Luny Sestra Luny Lucinda Riley

Další skvělá kniha z naprosto jedinečné rodinné ságy. Stejně jako předešlé díly i tento zavádí čtenáře do unikátního prostředí a seznamuje je s málo známými historickými fakty, i když, jak autorka zmiňuje v závěru, prokládá si je svou vlastní literární fikcí.
Netrpělivě vyhlížím další díly.
SPOILER a malá výtka (ale opravdu jen malinkatá): Trochu mi v knize chybělo nějaké rozumné vysvětlení toho, proč střelec střílel. Takhle to totiž vypadá, že se to stalo jen proto, aby to mohlo dopadnout tak, jak to dopadlo.

04.01.2021 5 z 5

Na pokraji sil Na pokraji sil Samantha M. Bailey

Kniha je hodně čtivá vlastně hned od prvního řádku. Je fakt, že je to takové spíš ženské čtení, protože středem všeho dění je malé miminko a hlavní postavy ženy – jedna v poporodní depresi a druhá marně toužící po dítěti. Občas některá fakta trochu mimo realitu, jenže je to smyšlený příběh, takže promíjím. Ostatně v reálu když sledujete krimi zprávy, tak vám taky kolikrát zůstává rozum stát. Já jsem si čtení knihy opravdu užila.

12.12.2020 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Způsob vyprávění hodně věcný, bez přímé řeči, přesto při čtení stránky ubíhají jedna za druhou, že ani nevíte jak. Doslova se zatajeným dechem jsem hltala příběh, který se z poměrně idylického měnil ve značně drsný a nelítostný. I když vhledem ke znalosti historických událostí je jasné, kam se příběh bude ubírat, přesto jsem pořád nějak doufala aspoň v něco pozitivního.
Velice dobrá kniha z nelehkého období českých i světových dějin.

06.12.2020 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Audiokniha
Četla jsem již před léty a úplně zapomněla, o čem to bylo. Teď jsem poslouchala audioknihu na ČR2 a moc mě to bavilo. LM prostě umí poutavě vykreslit život svých postav, postupně poodhalovat malá tajemství a přitom udržet čtenáře (posluchače) v napětí, že přijde odhalení nějakého toho velkého tajemství. Opravdu jsem se těšila na každý nový díl a zpracování knihy do audioverze se taky hodně povedlo.

04.12.2020 5 z 5

Mráz pod kůží Mráz pod kůží Allie Reynolds

Tak to byl opravdu mrazivý thriller. Jak prostředí, tak atmosféra. Každý podezřívá každého, čtenář je celou dobu v napětí, nikdo neví, co se to děje za záhadné věci, kdo za tím stojí a co se vlastně stalo před desíti lety. Moc jsem si čtení užila.

28.10.2020 5 z 5

Rozbité okno Rozbité okno C. M. Ewan (p)

Začátek trochu pozvolnější, seznamujete se s rodinou a následky neštěstí, kterým její členové musí čelit. Někde kolem osmdesáté strany to však nabere takový spád, že vás doslova nenechá vydechnout. Napínavé a strhující až tak, že jsem občas musela knihu na chvíli odložit, protože jsem prostě nemohla vydržet všechny ty nervy drásající situace, které se valily jedna za druhou. Skvělé čtení!

31.08.2020 5 z 5

Úniková hra Úniková hra Megan Goldin

Hodně dobrá kniha, napínavá, čtivá, zajímavá sonda do pracovního života investičních bankéřů. Trochu mě zklamal závěr, podle něj to vypadá, že nastražit všechny ty záludné pasti byla vlastně docela hračka.

26.07.2020 4 z 5

Sedm dopisů z lásky Sedm dopisů z lásky Sinéad Moriarty

Hodně smutné čtení.
Zpočátku jsem měla obavy, že se bude jednat o sentimentální příběh se zázračným happyendem, jaký je možný jen v knihách. Jedná se však opravdu o tragický rodinný příběh… Ale i přes všechny ty smutné události je moc hezké, jak rodina dokáže držet pospolu, vzájemně se podporovat a odpouštět si.

04.07.2020 5 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Knížka mě opravdu bavila. Líbilo se mi prostředí – sídlo anglické aristokratické rodiny, a taky to, že postavy nebyly černobílé. Každá z nich byla svým způsobem jak obětí, tak i viníkem. Zůstává na čtenáři a jeho morálním hledisku, do jaké míry bude každou z postav odsuzovat nebo ji litovat.

02.07.2020 4 z 5