L.Helena Online L.Helena komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Už je to nějaký čas, co jsem četla první díl, takže zpočátku jsem dost tápala v tom, kdo je kdo. V knize by mohla být také nějaká mapa příbuzenských vztahů. Raději jsem si teď během čtení vytvořila vlastní, abych v dalším díle byla hned v obraze.
Jinak po literární stránce dílo moc vydařené, po té obsahové však hodně těžké čtení. Stejně jako první díl popisuje i tento převážně ty hodně zlé chvíle v životě hornických rodin. Jedná se však o vyobrazení historických událostí ze snad nejhoršího období minulého století, tak to ani jinak nelze. Obdivuji autorku, jak poutavě dokáže příběh vyprávět a již se moc těším na třetí díl.

06.03.2021 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Audiokniha
Zpočátku se mi to moc poslouchat nechtělo. Úplně jsem cítila tu všudypřítomnou zimu, bolest, bezvýchodnost situace… Jenže stejně mě to brzy vtáhlo natolik, že jsem prostě musela poslouchat každou vhodnou chvilku. Pak se přidala dějová linka s Rachel, a tak to občas přestal být jen nervy drásající boj o přežití v drsných podmínkách. Ačkoliv…

07.10.2020 5 z 5

Sestra ve stínu Sestra ve stínu Lucinda Riley

Tahle série je opravdový skvost. A to se dostávám teprve do její půlky. Baví mě na tom, že se vlastně jedná o romantické příběhy, ale obsahují spoustu zajímavých postav i událostí z historie, ke kterým bych se asi jinak ani nedostala, navíc mě baví u každé z knih si ještě sama dohledávat různé informace. Autorka si musela dát nesmírnou práci s propojením její literární fikce s historií.
Moc se těším na další díly.

28.06.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Moc pěkná knížečka, škoda, že nebyla delší a víc propracovaná. I tak se ale autorce podařila docela věrohodná sonda do pocitů dvanáctileté dívky, kterou rodiče vnímají jako problematickou, aniž si ve své omezenosti uvědomují, že těmi problémovými jsou vlastně oni sami.

18.02.2020 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Audiokniha.
Začínala jsem číst několikrát a vůbec jsem se namohla začíst, vždy jsem se dostala tak do 30 - 40 strany a knihu odložila. Později jsem narazila na audioknihu a teprve pak mě to začalo bavit. Nakonec bych řekla, že jde o jeden z těch lepších dílů Aristokratky, i když hodně tomu napomohl přednes Veroniky Khek Kubařové.

15.10.2023 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Audiokniha
Sci-fi žánru moc neholduji, a jak jsem právě zjistila, je to škoda. Vždy jsem si myslela, že tato literatura je jen o spoustě technických pasáží, kterým budu jen stěží rozumět, ale nikdy mě nenapadlo, že může být i plná emocí. Moje první autorova kniha a určitě ne poslední.

18.04.2023 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Nemám ráda, když celou dobu čtu děj, který je plný záhad, a po dočtení nejsem o moc moudřejší. Ale jinak dobré čtení. Zdá se, že autorka našla svou parketu. Již její třetí kniha s mysteriózním dějem, a opět celkem povedená. Tato se mi dokonce líbila víc, než minulá Odbočka v lesích. I když u těch "děsivých" pasáží si dovedu představit, že bych se mohla víc bát, tady má autorka ještě rezervy. Tak snad příště.

04.04.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Skvělý nápad, provedení však už mírně pokulhávalo, ale i tak moc zajímavé čtení. Trochu moc filozofování na úkor podrobností samotného děje. Nejvíc se mi líbily ty rozmanité a překvapivé situace, do kterých se Nora dostávala, a kde tápala, protože nevěděla... Jenže to se mi právě zdálo vždy dost rychle odbyté, nešlo to moc do hloubky, ale naopak děj po chvíli sklouzl zase do určité filozofické roviny, což mně často nedovolovalo se pořádně začíst. I tak se mi kniha líbila, přestože bylo poměrně jasné, k jakému závěru celé to vyprávění směřuje.

22.01.2023 4 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

"Debil může bejt asi každej."
"Znáš nějakýho debila?"
"Máme jich ve škole plno."
"Ve školce máme taky plno debilů. Možná je na světě víc debilů, než nedebilů."
Axel nad tím chvilku přemýšlel.
"Asi jo, ale oni nevědí, že jsou debilové. To vědí jenom ostatní. Oni si myslí, že jsou normální. A někdy si o někom myslíš, že je debil, ale on má třeba důvod chovat se debilně. Nebo si aspoň myslí, že důvod má. A taky ostatním může někdo připadat jako debil, ale tobě ne, protože ho máš rád. A možná je taky někdo radši debil než normální," rozumoval Axel. Holčička zaklonila hlavu a zavýskala smíchem.
"A nebo je někdo jenom srandovní."

Podobných životních mouder je v knize ukryto daleko víc. Tento úryvek však dokonale vystihuje podstatu celého vyprávění. Všichni obyvatelé tohoto domu vám můžou připadat hodně divní, postupně se ale dozvídáte, že každý z těch lidiček má svůj důvod divně se chovat.
Po Provařené a Chci tě mít ve skříni další pětihvězdičková kniha od této autorky. Tentokrát trochu jiný styl vyprávění, ale přesto opět výborně vykreslený příběh lidí, kteří mohou bydlet nedaleko nás, jen o nich zatím nevíme.

06.12.2022 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Audiokniha
Poslouchalo se mi to docela příjemně, ale přišlo mi to takové nedokončené. Rozehráno je hodně témat, něco se jen tak naťukne, něco jde trochu víc do hloubky, ale nic vlastně není uzavřené. A navíc některé momenty, u kterých si myslíte, že budou rozvinuty v zajímavou dějovou linku, se úplně vytratí... 3,5*

11.07.2022 4 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Kniha o tom, jak nečekané náhody, zdánlivě nevinná opomenutí, vzájemné nepochopení či nesprávné domněnky mohou vyústit až do naprosto fatálních počinů a nenapravitelně až tragicky tak zamíchat s osudem člověka. Místy docela drsná, ale rozhodně pravdivá výpověď o naší nedávné historii. Úplně mě uchvátil způsob vyprávění příběhu, to přeskakování v čase, provázanost postav a hlavně určité zdánlivě nedůležité zmínky o něčem zpočátku nepodstatném, co se během několika desítek až stovek stran stane osudově zásadním faktem. A věřím, že i při opakovaném čtení knihy zase narazím na další detaily, které mi nyní v zápalu nadšeného hltání textu mohly uniknout. Navzdory tomu, že je celý děj i způsob vyprávění hodně spletitý, je přehledný a současně překvapivý. Moc se mi kniha líbila, stejně tak jako nedávno přečtená Odložená spravedlnost a doufám, že pan autor už pracuje na další knize.

12.04.2021 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Docela mě překvapuje, že je kniha v modrých číslech (78%), protože podle mě je prostě skvělá. Dokonale vykreslené postavy, resp. jejich pocity, váhání, rozhodování, přemýšlení o tom, co to způsobí, až budou fakta vyřčena. Vůbec jsem se nemohla od čtení odtrhnout. V tomto žánru rozhodně nejlepší kniha, kterou jsem letos četla.

19.12.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nevím, jestli dítě dokáže pochopit celou hloubku tohoto příběhu, to podle mě ocení až dospělý s určitými životními zkušenostmi.
Vydání s ilustracemi Markéty Vydrové je prostě úžasné a ta spousta nádherných obrázků dokonale podtrhuje půvab a poetičnost celého příběhu.

27.02.2020 5 z 5

Nutné lži Nutné lži Diane Chamberlain

Tady opravdu nelze jinak, než dát plný počet *. Úžasný příběh na pozadí skutečných událostí, dokonalé zpracování...

Je to v krátké době několikátá kniha, kterou jsem četla, na téma sociální práce s dětmi. Přestože jsou naprosto rozdílné v žánru, místě i čase, přesto mají mnoho společného. Sociální pracovníci k výkonu své funkce dostanou určité pravomoce v rozhodování a návody, jak postupovat, ale tím jako by se u nich vytratila jejich lidskost, zdravý úsudek, logika, jsou přesvědčeni o své neomylnosti... Když pak náhodou do takového "zajetého" úřednického systému přijde někdo nový s jiným názorem, nezatíženým pohledem a snaží se upozornit, že něco lze dělat i jinak a lépe, tak jen bojuje s větrnými mlýny.

08.10.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Právě jsem dočetla a mám chuť si to dát celé znovu ještě jednou od začátku.
Paní Mornštajnová prostě umí.

20.05.2019 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Ano, opět příběh podle stejné šablony. Ale jsem tomu ráda, protože kdyby to bylo jinak, už by to nebyl ten pravý Brown a ten samý Langdon. Okolnosti Robertu Langdonovi opět přivedou do cesty krásnou společnici, se kterou během několika hodin po něčem pátrá, před někým prchá, postavy zpočátku vystupující jako přátelé se mění v padouchy a naopak.
Napínavé tak, že chci číst pořád dál a dál, ale současně taky musím knihu odložit, abych si mohla vygooglit všechna ta místa, významné stavby, umělecká díla, vědecké poznatky... Protože i když jsem o nich již něco četla, slyšela nebo jako turista viděla na vlastní oči, vždy se dozvím ještě něco navíc a mám možnost je vidět v jiných souvislostech. Žádné jiné knížky v sobě nespojují tolik zajímavostí a informací pospojovaných logicky do napínavého příběhu, jako právě Brownovo dílo. A v tom je pro mě ta největší hodnota jeho knih.

20.03.2018 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Audiokniha/kniha
Knížku jsem na střídačku četla a poslouchala. Posledních asi 150 stran jsem však už jen četla, protože v audioverzi se mi zdála načtená strašně pozvolným tempem, ale příběh mě chytl natolik, že jsem knihu potřebovala doslova hltat. Teď mě docela mrzí, že už mám dočteno, jelikož kniha je prostě VÝBORNÁ. Zaujala mě hned od začátku, pak už se to zaujetí dál jen stupňovalo až k naprosto dokonalému konci, kdy jsem doslova ztratila dech. Nechci spoilerovat, takže víc už nenapíšu.
Před lety jsem od autorky četla Možná jednou, a to mě teda vůbec nebavilo, přišlo mi to takové young adult o ničem, takže k této knize jsem už předem přistupovala docela skepticky, jenže tohle je docela jiné čtení.

11.10.2022 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Průměrná detektivka, jakých je poslední dobou přehršel. Vyšetřovatelka s neuspořádaným osobním životem, chce vyšetřovat, ale nadřízení jí v tom brání. Ona je jediná zapálená pro případ a schopná porušovat pravidla, aby se dopídila pravdy. To už tady bylo několikrát. Nevím proč, ale prostě mi tímto Josie nějak k srdci nepřirostla. Děj se občas dostane do dramatických situací, ale hodně dlouho mi to přišlo jako docela tuctové čtení. Snad až posledních zhruba sto stran příběh začal být trochu jiný než to, co se běžně objevuje i v jiných detektivkách.
Možná pro čtenáře, který zabrousí do tohoto žánru jen občas, bude kniha zajímavá, napínavá a čtení si užije, ale pro mě nijak nevybočuje z řady jí podobných.

31.12.2020 3 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Naprosto jedinečný nápad, na základě kterého se odvíjí celý děj a který z postav učiní oběť i pachatele současně. Není čas přemýšlet nad morálním aspektem činu, zkrátka je třeba konat…
Knížka, která prostě nedá vydechnout. Opravdu dokonalý thriller.

29.11.2020 5 z 5

Sestra s perlou Sestra s perlou Lucinda Riley

Opět moc krásný příběh, jak ten současný, tak i historický. Když tak nad tím přemýšlím, říkám si, že je to vlastně červená knihovna – romantický příběh, nevšední prostředí, láska a vztahy, které musí překonávat různá úskalí atd. Jenže tady to prostě není vůbec naivní, postavy nejsou jen černobílé, ale mají svá lidská selhání, příběh není plytký… Prostě paní spisovatelce se povedlo opravdu skvostné dílo a já se už nemůžu dočkat dalších dílů.

07.10.2020 5 z 5