kristy.books kristy.books komentáře u knih

Neodolatelná Neodolatelná Melanie Harlow

Mám rada príbehy o slobodných otcoch/matkách, vlastne vo všeobecnosti príbehy, v ktorých vystupujú deti, preto som sa na túto novinku tešila. Dostala som od nej presne to, čo som čakala a čítanie som si užila. Áno, našlo by sa tu pár detailov, ktoré by sa ešte dali vyšperkovať, ale inak som bola spokojná.

Frannie som si obľúbila, bola to šikovná mladá žena, ktorá okolo seba šírila pozitívnu energiu a nebála sa ísť za tým, čo chcela. Rodičia k nej boli dosť ochranárskí, najmä mama by ju najradšej zatvorila do zlatej klietky a nikam nepustila, no Frannie im dokázala, že sa dokáže postarať sama o seba. Keďže ju rodičia učili doma, nemala takmer žiadnych kamarátov. Vzťah so sestrami bol tiež trochu naštrbený, takže miestami sa cítila dosť osamelo. Som rada, že postupne sa im podarilo zblížiť a Frannie tak mala niekoho, komu by sa mohla zdôveriť. Veľmi sa mi páčilo, ako si rozumela s Mackovými dievčatami, s deťmi jej to fakt išlo a bolo cítiť, že dievčatá ju tiež zbožňujú.

Mack bol skvelý otec, o svoje dcéry sa staral najlepšie ako vedel. Jeho dcérky boli zlatíčka, vniesli do príbehu veľkú dávku rozkošnosti. Ich mama mi, naopak, poriadne liezla na nervy, o deti sa nestarala, a keď sa po dlhom čase ozvala, narobila len dusno. Musím však povedať, že hoci bol Mack sympaťák, zároveň bol aj poriadne tvrdohlavý a niekedy videl problémy aj tam, kde neboli.

Romantická linka bola fajn, aj keď si viem predstaviť, že by sa s ňou autorka ešte viac pohrala. K úplnej spokojnosti som tu jednoducho niečo postrádala. Niektoré veci mi prišli trochu rýchle.

03.09.2023 4 z 5

Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jenni Fletcher

Na tejto knihe ma zaujalo hneď niekoľko vecí - jednak obálka, zaujímavá anotácia i spojenie YA a historickej romance (momentálne si neviem spomenúť, či som podobnú knihu už niekedy čítala, väčšina historických romancí býva dosť pikantná). Po dočítaní môžem povedať, že kniha naplnila moje očakávania. Dostala som vtipnú romantickú oddychovku, ktorej čítanie som si užila. Kniha bola napísaná vtipným štýlom, takže sa mi čítala rýchlo.

Essie bola taká menšia neriadená strela, ktorá sa nenechala spútať žiadnymi pravidlami. Vedela, čo chce a išla si za tým. Priznávam, že miestami som nad jej správaním trochu prevracala očami, ale inak bola celkom fajn. Nemala to jednoduché, mama jej zomrela dosť skoro, otec ju potom poslal bývať k tete a vôbec sa o ňu nezaujímal. Vybral jej ženícha, dohodol sobáš a bolo mu jedno, čo si o tom myslí. Bolo mi jej trochu ľúto, snažila sa urobiť, čo po nej otec chcel, aby si získala jeho priazeň a on ju aj tak naďalej prehliadal. Našťastie, mala aspoň skvelú sesternicu, ktorá pri nej vždy stala, podporovala ju a kryla jej chrbát.

Prvé stretnutie s Aidanom nedopadlo zrovna najlepšie, ale potom som si ma docela rýchlo získal. Bolo to zlatíčko, pre svojich milovaných by urobil prvé i posledné. Bol čestný, dobrosrdečný, inteligentný, pracovitý... jednoducho si ho nešlo nezamilovať. Už v takom mladom veku mal na svojich pleciach mnoho starostí, predovšetkým musel riešiť spúšť, ktorú po svojej smrti zanechal jeho otec.

Romantická linka bola super, príbehy typu od nepriateľstva k láske jednoducho zbožňujem. Užívala som si naschvály, ktoré si navzájom robili Essie a Aidan i ich postupné zbližovanie. Neraz som sa usmievala ako mesiačik na hnoji. Aidan mal s Essie obrovskú trpezlivosť. Chvíľu jej trvalo, kým konečne pochopila, čo mala celý čas rovno pred sebou.

01.09.2023 4 z 5

Farby života Farby života Katarína Bilkovičová

Farby života je rozkošno-vtipno-smutno-krásny príbeh o láske, sile priateľstva, rodine, vzájomnom rešpekte, životných vzostupoch i pádoch či hľadaní seba samého. Riešilo sa tu viacero závažných tém ako šikana, depresia, sebapoškodzovanie, strata blízkeho človeka, sexuálna orientácia a podobne. Bola to taká menšia emotívna bomba, ktorú som si však maximálne užila. Rozhodne ju môžem zaradiť do zoznamu naj slovenských kníh, ktoré som tento rok prečítala.

Na Eliasa sa to valilo zo všetkých strán, bojoval s mnohými démonmi a mne preňho pukalo srdce. Bol tichý, plachý, bojazlivý, samotársky, nikoho si nepripúšťal bližšie k telu. Miestami by som ho najradšej objala a povedala mu, že všetko bude dobré. Prístup jeho rodičov bol hrozný, asi nikdy nepochopím, ako sa môžu rodičia takto správať k vlastnému dieťaťu. Mnohí cudzí ľudia mu to tiež zrovna neuľahčovali, vždy mi je ľúto, keď vidím, akí vieme byť jeden k druhému krutí. Niektoré pasáže sa mi čítali fakt ťažko.

Kým okolo Eliasa vláda skôr taká temnejšia aura, Oliver bol zasa úplné slniečko a všade okolo seba šíril pozitívnu energiu. Bol to chalan so srdcom na správnom mieste, pre ľudí, ktorých mal rád, by urobil prvé i posledné. Mal síce trochu výbušnú povahu a občas potreboval trochu krotiť, ale inak to bolo zlatíčko. Jeho mama bola úplne skvelú, vo všetkom ho podporovala, mohol sa jej so všetkým zdôveriť, veľmi sa mi páčil ich blízky vzťah. Prekvapili ma aj jeho kamaráti, zo začiatku som z nich mala trochu zmiešané pocity a myslela som si, že v príbehu ešte narobia nejaké problémy, ale zle som ich odhadla.

Už od prvého stretnutia si Oliver zobral Eliasa pod svoje ochranné krídla, snažil sa ho viac spoznať, začleniť ho medzi svojich kamarátov, pomôcť mu s jeho problémami a dostať sa pod hradby, ktoré si okolo seba vystaval. Mal s ním naozaj veľkú trpezlivosť, no časom sa mu to vyplatilo. Romantická linka bola rozkošná, neraz som sa usmievala ako slniečko na hnoji.

Čo sa týka samotného textu, našlo by sa tu pár výhrad, napríklad používanie čechizmov, nesprávny slovosled a podobne. V budúcnosti by bolo tiež dobré dávať si pozor na menšie chybičky krásy ako zbytočne veľké medzery, úvodzovky tam, kam nepatria, prípadne ich absencia tam, kde by mali byť atď. Nemôžem povedať, že by ma to nejak extra rušilo pri čítaní, ale treba sa takýmto chybičkám vyvarovať. Musím pochváliť obálku i ilustrácie vo vnútri knihy, tie boli veľmi pekné.

29.08.2023 5 z 5

Pobozkali sme Sharu Wheelerovú Pobozkali sme Sharu Wheelerovú Casey McQuiston

Nepatrím zrovna k veľkým fanúšikom tejto autorky (jej prvý príbeh bol pre mňa celkom sklamaním, druhý sa mi už páčil viac), ale keďže som čítala už jej predchádzajúce knihy, bola som zvedavá aj na túto. Musím sa priznať, že Pobozkali sme Sharu Wheelerovú sa mi hodnotí trochu ťažšie, pretože pri čítaní som sa cítila ako na horskej dráhe.

Z prvých kapitol som mala celkom zmiešané pocity a chvíľu mi trvalo, kým som sa dokázala začítať. Potom sa dej viac rozbehol, objavila sa záhada, ktorú bolo treba rozlúštiť a príbeh ma konečne začal baviť. Neskôr zasa prišla určitá časť príbehu, kedy som absolútne nevedela povedať, či sa mi príbeh páči, alebo nie. Záver som si opäť užila a zvýšil moje celkové hodnotenie. Keď sa na celý príbeh pozriem po dočítaní, niektoré veci mi dávajú väčší zmysel ako predtým a môžem povedať, že príbeh bol celkom fajn.

Chloe bola taká menšia rebelka, ktorá si od ostatných nenechala skákať po hlave. Aj keď občas provokovala svojím zjavom či podrezaným jazykom, patrila k najlepším žiakom na celej škole. Páčili sa mi jej mamy, bolo to pohoďáčky, ktorú svoju dcéru do ničoho nenútili a otvorene s ňou diskutovali o rôznych témach. Musím však tiež povedať, že miestami ma svojím správaním celkom štvala. Chovala sa ako posadnutá (čo sa týkalo záležitosti so Sharou) a popritom zabúdala na svojich blízkych, ktorí tu doposiaľ pre ňu stále bolí.

Shara bola pre mňa veľkú časť príbehu záhadou. Navonok pôsobila ako dokonalé dievča, ktoré všetci obdivujú, no jej činy hovorili niečo iné. Každá minca má však dve strany a čím viac sme sa o jej pohnútkach dozvedali, tým viac som jej dokázala rozumieť a na konci mi už bola celkom sympatická.

Prostredie katolíckej školy mi (rovnako ako jej študentom) dalo miestami pekne zabrať, niektorí jej členovia by potrebovali preplesknúť, aby otvorili oči, zbavili sa určitých stereotypných názorov a konečne sa dokázali na niektoré veci pozrieť aj z iného uhla pohľadu. Každý človek má byť právo sám sebou (pokiaľ svojím správaním nikomu neubližuje).

Opäť sa tu potvrdilo, že prvý dojem môže byť klamlivý a páčilo sa mi, ako ma niektoré postavy dokázali milo prekvapiť. Taktiež sa mi páčilo, ako sa tu postupne začali formovať rôzne priateľstvá i vzájomný rešpekt medzi ľuďmi, ktorí doposiaľ patrili do iných "svetov". Mnohé z týchto postáv som si obľúbila.

Komorník, ktorý ma miloval Komorník, ktorý ma miloval Valerie Bowman

Komorník, ktorý ma miloval je tretím dielom série Klub lokajov, ale každý príbeh sa dá čítať samostatne (ani ja som prvé dve časti nečítala). Bola to príjemná historická romanca, taká jednohubka, ktorú prečítate v priebehu pár hodín.

Romantika bola obohatená o zápletku ohľadom práce v tajných službách (mám pocit, že každá historická romanca, ktorú som v poslednej dobe prečítala, sa niesla v podobnom duchu; tým nechcem povedať, že by mi to nevadilo, to vôbec nie, mám rada, keď je romantika obohatená o kúsok "akcie").

Marianne bola šikovná, inteligentná a nebojácna mladá žena. Mám rada podobné typy ženských postáv, ktoré sa vedia postarať samy o seba, nenechajú si úplne skákať po hlave a nemajú problém prekročiť hranice, ktorými boli v danej dobe ženy obmedzené. Navonok možno pôsobila ako "obyčajná" slúžka, ale netreba ju podceňovať, neraz dokázala prekvapiť.

Beau bol tiež sympaťák. Nestriedal jednu ženu za druhou, nepil alkohol, bol bystrý, pracovitý a hoci mal vysoké postavenie, nezneužíval ho. Páčilo sa mi jeho priateľstvo s jeho najlepšími kamarátmi, najmä to ich neustále podpichovanie. Keď bol jeden z nich v úzkych, ostatní vždy stáli pri ňom.

Romantická linka bola fajn, no úplný wow efekt sa u mňa nedostavil. K tomu mi tu niečo jednoducho chýbalo. Začiatok ich vzťahu bol trochu hŕŕŕ, v strede prišiel taký nejaký útlm a koniec bol zasa celkom rýchly. Keby to autorka rovnomernejšie prerozdelila, pôsobilo by to na mňa lepšie.

26.08.2023

Dievča s vrkočmi: Skutočný príbeh najmladšej holandskej odbojárky Dievča s vrkočmi: Skutočný príbeh najmladšej holandskej odbojárky Wilma Geldof

Dievča s vrkočmi je YA príbeh odohrávajúci v období druhej svetovej vojny, založený na skutočných udalostiach. Je v ňom vyrozprávaný príbeh najmladšej holandskej odbojárky Freddie, ktorá so sestrou a ďalšími členmi odbojovej skupiny bojovala proti nacistom. Prečítala som už viacero vojnových príbehov a toto bol zasa úplne iný pohľad na všetky tieto tragické udalosti. Môžem povedať, že s príbehom som spokojná, no teraz si dám zasa na nejaký čas s podobnými príbehmi pokoj, pretože ma vždy dosť emočne vyčerpávajú.

Freddie bola odvážne mladé dievča, za čo má môj obdiv, ja by som asi nemala odvahu pustiť sa do podobných náročných a nebezpečných úloh. Páčilo sa mi, že nechcela len tak sedieť doma na zadku a snažila sa pomáhať, kdekoľvek to bolo možné. Neraz sa púšťala do vecí, ktoré by mali problém zvládnuť i dospelí muži. Zároveň však bola i trochu naivná, neskúsená, čo ju mohlo neraz dostať do poriadnych ťažkostí.

V príbehu sme mali možnosť sledovať, ako sa na nej vojna podpísala, psychicky i fyzicky. O tom, čo robila, nesmela nikomu povedať, čo naštrbilo vzťahy s jej blízkymi, napríklad s mamou a jej milým. So sestrou boli svedkami mnohých krutostí, ktoré i medzi nimi dvoma navzájom spôsobili trhliny. Neskôr si už takmer vôbec nebola istá, komu môže veriť...

Keď ide človek urobiť niečo "zlé", hovorí si, že to robí s dobrým úmyslom, ale každá minca má dve strany. Niektorým ľuďom životy zachráni, iných, naopak, dostane do ohrozenia. Človek už potom ani nevie, čo je dobré, a čo zlé. Páčilo sa mi, ako to autorka v príbehu vykreslila.

Niektoré scény sa mi čítali dosť ťažko, napríklad udalosť ohľadom jedného malého chlapca. To bol pre mňa jeden z najemotívnejších momentov celej knihy a zlomil mi srdce. Bolo tu však aj pár príjemnejších, odľahčenejších momentov, napríklad prvá láska Freddie či jej vzťah s jednou staršou Židovkou, ktorá sa stala jej bútľavou vŕbou.

Oceňujem, že súčasťou knihy sú i dobové fotografie či slovník vysvetľujúci niektoré pojmy. Celkovo bola kniha pekne spracovaná.

Čo viac dodať, ak máte radi históriu a chceli by ste sa pozrieť na udalosti druhej svetovej vojny z trochu iného pohľadu, mohla by vás táto kniha zaujať.

26.08.2023 4 z 5

Poznej & důvěřuj Poznej & důvěřuj Nena Tramountani

Poznej & důvěřuj je druhým dielom série Láska ze Soho. Opäť to bol pomerne príjemný romantický príbeh, v ktorom sa rozoberali aj závažnejšie témy (napríklad rozpad rodiny), no za seba musím povedať, že jednotka sa mi páčila o niečo viac.

Matylda mi zo začiatku nebola absolútne sympatická. Je pekné, že sa snažila pomôcť svojej najlepšej kamarátke, no podľa mňa to svojim správaním až moc prehráňala. Niektoré jej činy mi pripadali už cez čiaru. Postupne, keď sme ju viac spoznali a dozvedeli sa, čo stojí za jej správaním, som jej už dokázala lepšie porozumieť a postupne som si k nej našla cestu. Dúfala som, že sa rozhodne vyhľadať pomoc, aby si svojím správaním (opijaním, náhodným sexom a podobne) už viac neubližovala.

Anthony mi rozhodne sadol viac. Bol to šikovný mladý chalan, ktorý to vo svojom živote nemal jednoduché a musel tvrdo pracovať, aby sa dokázal postarať sám o seba. Jeho vášňou bolo umenie, bolo zaujímavé, ako vo všetkom dokázal vidieť rôzne farby. Už v jednotke sa mi páčilo jeho priateľstvo s Noahom, čo platilo aj v tejto časti (hoci občas tlačil Noah až moc na pílu a robil veci bez toho, aby sa najskôr poradil so svojím kamarátom).

Vzťah Matyldy a Anthonyho bol poriadne komplikovaný, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým bola skutočnosť, že sa do Anthonyho zahľadela Matyldina najlepšia kamarátka. Druhým postoj Matyldy k mužom a vzťahom vo všeobecnosti. Matylda si okolo seba vystavala hradbu a bolo veľmi ťažké dostať sa jej pod kožu. Vždy, keď sa trochu zblížili, sa stalo niečo, vďaka čomu sa Matylda opäť uzavrela a začala od seba Anthonyho odháňať. Mal s ňou naozaj veľkú trpezlivosť, i keď mu neraz ublížila. Občas to bola poriadna emočná jazda.

Je mi ľúto, že sme tu nemali žiadny epilóg, rada by som videla, ako sa našej dvojici darilo po určitom časovom odstupe. Takto na mňa záver pôsobil ako príliš unáhlený.

Navždy buď mou vévodkyní Navždy buď mou vévodkyní Amalie Howard

Táto kniha ma zaujala už na prvý pohľad - obálkou, farbami i anotáciou a do jej čítania som sa púšťala s veľkými očakávaniami. Som rada, že som nakoniec nebola sklamaná a autorka mi dopriala príbeh, aký som čakala. Navždy buď mou vévodkyní bola najlepšia historická romanca, akú som za posledné týždne a mesiace prečítala. Páčilo sa mi, že bola (v rámci možností) napísaná "moderným" štýlom, vďaka čomu sa mi čítala ľahko a rýchlo.

Genevieve bola jednou z tých postáv, ktoré si ľahko dokážu získať priazeň ľudí vo svojom okolí - priateľská, odvážna, bystrá, tak správne drzá a alergická. Šírila okolo seba pozitívnu energiu, jednoducho si ju nešlo neobľúbiť. Páčilo sa mi na nej, že sa dokázala postaviť sama za seba a nedovolila ostatným, aby s ňou zametali. V Londýne si našla skvelé kamarátky, ktoré ju medzi seba hneď prijali, a keď sa ocitli spolu na jednom mieste, o zábavu naozaj nebola núdza. Všetky boli tak trochu "čísla" a neraz ma svojimi hláškami rozosmiali.

Lord Lysander bol ťažší oriešok. Tvrdá výchova jeho krutého otca z neho urobila chladného a tvrdého muža, ktorý potláčal akékoľvek emócie hlboko vo svojom vnútri. Potreboval viac času, aby dokázal spracovať i tie najbežnejšie veci a často mal problém nájsť tie správne slová na vyjadrenie svojich myšlienok. Otec mu veľkú časť života (najmä psychicky) ubližoval a to sa na ňom výrazne podpísalo. Na prvý pohľad teda pôsobil ako vojvoda, ktorý je ochotný ísť aj cez mŕtvoly a na nikoho nebrať ohľad. Postupne však začal Lysander odhaľovať aj svoju druhú, citlivejšiu, ľudskejšiu tvár a čím viac sme ho spoznávali, tým viac si ma získaval. Vo vnútri to bol čestný človek, ktorý sa staral o ľudí, ktorí mu boli blizki. Potreboval len niekoho, kto by mu rozumel, mal s ním trpezlivosť a ľúbil ho takého, akým bol.

Romantická linka bola skvelá. Genevieve a Lysander boli úplne odlišní, a práve preto to medzi nimi tak dobre fungovalo. Užívala som si, ako sa Néve postupne dostávala vojvodovi pod kožu i to, ako sa o ňu on staral a snažil sa ju potešiť. Néve bola pre Lysandera rovnocennou partnerkou a nenechala sa ním zastrašiť ako ostatní. Vojvoda potreboval presne niekoho takého, kto by mu do jeho temného života prinesol svetlo.

Dúfam, že sa dočkáme i prekladu ďalšej časti. V príbehu bolo viacero postáv, ktorých vlastne príbehy by som si rada prečítala.

19.08.2023 5 z 5

(Bez)vadní (Bez)vadní Marta Łabęcka

Keď som sa púšťala do tejto knihy, nečakala som, že si ma až tak získa. Na začiatku som z nej mala trochu zmiešané pocity. Autorka má zvláštny štýl, doteraz neviem nájsť vhodné slovo, akým by som ho popísala. Po pár kapitolách som si naň však zvykla a kniha sa mi čítala ľahko, rýchlo mi ubiehali stránky pod rukami. Dokonca mi ani nevadilo rozprávanie v tretej osobe, ktoré vo všeobecnosti moc nemusím. (Bez)vadní je pomerne emotívny romantický príbeh o dvoch mladých ľuďoch, ktorí síce pochádzajú z dvoch odlišných svetov, no vo svojom vnútri majú veľa spoločného.

Josephine na mňa najskôr pôsobila ako ľadová kráľovná, za akú sa sama označila. Občas sa správala ako robot, bez emócií. Keď som ju však lepšie spoznala, dokázala som jej chladnej maske lepšie porozumieť. Pochádzala síce z bohatej rodiny a navonok sa mohlo zdať, že má skvelý život, no opak bol pravdou. Rodičia sa k nej správali otrasne a neustále jej podkopávali sebavedomie. Mohlo sa snažiť najviac, ako vedela, aj tak nikdy neboli spokojní.

Chase vyrastal v úplne odlišných podmienkach, nikdy nemal peňazí nazvyš, no s Josephine mali predsa len veľa spoločného - rodičia sa oňho nestarali a po smrti milovanej babičky mu už nikto nezostal. Vtedy sa aj dostal do mnohých problémov, ktoré sa s ním doteraz vliekli. Čím viac sme sa o ňom dozvedeli, tým viac som si ho obľúbovala. Pod maskou arogantného frajera sa skrýval talentovaný chalan so srdcom na správnom mieste.

Páčilo sa mi, ako sa postupne budovalo silné priateľstvo medzi Josephine, Chaseom a ostatnými členmi ich partie. Aj keď ich najskôr Josie odháňala, nevzdávali to s ňou a pomaly sa im darilo búrať hradby, ktoré si okolo seba vystavala a vďaka nim sme mali možnosť spoznať aj jej druhu, citlivú, priateľskú stránku. Jej kamaráti mi boli všetci sympatickí, no najviac som si obľúbila asi Archera. Hoci sa na prvý pohľad zdalo, že nič neberie vážne a len si užíva život, keď bolo treba, bol pre Josephine i Chasea veľkou oporou.

Pripravte sa na to, že celý dej sa vyvíja dosť pomaly. Prvú polovicu bola i romantická linka skôr jemná, všetko sa viac rozbehlo až v druhej polovici. To môže byť pre niekoho kameňom úrazu, mne to až tak nevadilo. Užívala som si, ako sa z Josephine a Chasea najskôr stávali kamaráti a postupne niečo viac. Ich vzťah bol taký smutnokrásny, dosť ho komplikovala situácia, v ktorej sa ocitli. Dobre si rozumeli, dokázali sa navzájom pochopiť, zverovali sa so svojimi tajomstvami, hovorili si veci, ktoré predtým nikdy nikomu nepovedali a bolo cítiť, že sa majú veľmi radi, ale... čas bol ich veľkým nepriateľom.

Epilóg som preplakala, aj keď som celý čas vedela, že sa niečo podobné stane. Nutne potrebujem pokračovanie, aby som vedela, ako to s týmito dvoma nakoniec dopadne. Snáď sa ho dočkáme čo najskôr.

14.08.2023 5 z 5

Vše, čím jsme se stali Vše, čím jsme se stali Alice Kellen

Na pokračovanie príbehu Axela a Leah som sa tešila, bola som zvedavá, ako to s nimi po tom všetkom, čo sa pokazilo, nakoniec dopadne.

Vše, čím jsme se stali sa odohráva o tri roky neskôr ako jednotka. Leah i Axel sa vo svojich životoch síce pohli ďalej (Leah študuje umenie, Axel má novú prácu v galérii), no ich vzájomné city ani trochu neochladli. Hoci nie sú v žiadnom kontakte, neustále myslia jeden na druhého. Existuje ešte nejaká šanca, žeby mohli byť spolu, alebo sa ich cesty už naveky rozišli?

Tento diel bol taký horkosladký, moje emócie opäť raz dostali poriadne zabrať. Axel a Leah nedokázali byť spolu, no ani od seba. Bolo cítiť, že sa veľmi ľúbia, ale minulosť sa na nich dosť podpísala a mnohé veci nebolo možné len tak hodiť za hlavu. Obaja si hlavne potrebovali urobiť poriadky vo vlastných životoch. Niektoré scény sa mi čítali dosť ťažko, raz mi bolo ľúto jedného, potom druhého.

Vôbec sa mi nepáčilo, ako sa k Axelovi správala jeho mama, neustále mu kládla za vinu všetko, čo sa stalo a neverila jeho citom. Niekedy by som ho najradšej objala. Našťastie, aspoň mal skvelého brata, ktorý bol v tomto ťažkom období preňho veľkou oporou. Jeho otec bol tiež sympaťák, hoci bol trochu svojský.

Leah sa stále hľadala a často sa cítila stratená. Netušila, akým smerom by sa mala ubiehať jej budúcnosť a čo bude robiť po skončení školy. V druhej polovici príbehu ma dosť hnevala, no asi si potrebovala "nabiť nos", aby si dokázala uvedomiť niektoré veci.

14.08.2023 4 z 5

Vždycky Jane Vždycky Jane Jenn Bennett

Od autorky som čítala už jej predchádzajúce knihy, ktoré vyšli v češtine, a keďže sa mi celkom páčili, nemohla som si nechať ujsť ani jej novinku. Musím povedať, že Vždycky Jane bola o niečo slabšia ako Kudy ke hvězdám a Cesta za štěstím (čo sú zatiaľ moje topky od autorky), ale inak to bola celkom fajn YA romantická oddychovka.

Priznávam, že zo začiatku som s knihou trochu bojovala, mala som nejak problém začítať sa (čo bola podľa môjho názoru aj sčasti chyba prekladu, keďže tu bolo použitých zopár netradičných slov, ktoré mi tam jednoducho nesedeli). Druhú polovicu príbehu som si však už naplno užívala, i vďaka tomu, že sa viac rozbehla romantická linka aj dej ako taký.

Jane bola sympatické mladé dievča s hlavou a srdcom na správnom mieste. Pred pár rokmi sa nešťastne zranila a odvtedy mala miestami problém s vyjadrovaním, respektíve s hľadaním vhodných výrazov. Šance, že bude po nehode opäť normálne rozprávať, boli nízke, no ona na sebe tvrdo pracovala a nevzdávala sa. Páčil sa mi jej vzťah s otcom, ktorý bol fakt skvelý a tiež som si ho obľúbila.

Pri Fenovi som najskôr nevedela, čo si mám o ňom myslieť. Hľadala som si k nemu cestu o niečo dlhšie, ale nakoniec si získal moje sympatie. Mal úžasnú mamu a mladších súrodencov, čo sa však nedá povedať o jeho otcovi a staršom bratovi. Tieto dve postavy mi neustále dvíhali tlak, bolo mi veľmi ľúto, ako otrasne sa správali k Fenovi, vôbec si to nezaslúžil. Bol to čestný, talentovaný, pracovitý, inteligentný chalan, ktorý sa dokázal postarať sám o seba.

Jane a Fen toho mali dosť spoločného, najmä svoju lásku k hudbe a čím viac času spolu trávili, tým viac sa zbližovali. Ich vzťahu sa v ceste stálo mnoho prekážok, ktoré by mohli ublížiť nielen im, ale aj im blízkym. V jednu chvíľu som mala na tvári prihlúply úsmev, v druhú už dostávali moje emócie celkom zabrať.

V príbehu zohrávala dôležitú úlohu hudba, čo ma bavilo, keďže hudba je neodmysliteľnou súčasťou môjho života. Prostredie okolo Janinho šéfa a Fenovho otca (ktorí pracovali v hudobnom priemysle) mi však miestami prišlo nepríjemné, najmä v prvej polovici príbehu som z neho mala zmiešané pocity.

09.08.2023

Až ti budu nablízku Až ti budu nablízku Bianca Iosivoni

Až ti budu nablízku, druhý diel série Ať se stane cokoli, je romantický príbeh z prostredia gamerov. Podobný príbeh som ešte nečítala, preto som si toto prostredie užila, bolo to príjemné spestrenie. Pripomenulo mi to moje detstvo, keď sme s kamarátmi hrávali rôzne počítačové hry a veľmi sa tešili, keď sa nám podarilo objaviť niečo nové a postúpiť do ďalšieho levela.

Teagan bola samotárka, matka pred pár rokmi odišla od rodiny, otec trávi celé dni v práci, najlepšia kamarátka sa s ňou prestala baviť. Všetko sa to na nej dosť podpísalo, a preto sa uzavrela do seba a len málokoho si pripustila bližšie k telu. Hranie počítačových hier a streamovanie boli jej odreagovaním od všetkých problémov. Veľmi mi bolo ľúto, keď nedokázala nájsť spoločnú reč s otcom, celý čas som dúfala, že sa im ešte ešte podarí zachrániť ich vzťah.

Parker si tiež prechádzal náročným obdobím. Odkedy jeho matke diagnostikovali závážné ochorenie, jeho rodina už nebola taká ako predtým. O svojich problémoch nerád hovoril, pravdu poznala len jeho najlepšia kamarátka (hrdinka z prvej časti série). Naozaj to nemal jednoduché, valilo sa to naňho zo všetkých strán. Páčili sa mi jeho spolubývajúci, bola to skvelá partička, bavila som sa nad ich neustálym doberaním.

Teagan a Parker sa spoznali práve vďaka streamovaniu a hraniu hier a najskôr ich spoznávanie prebiehalo len cez správy. Docela veľká časť príbehu bola napísaná práve v správach, čo sa mi páčilo. Mám rada pomalšie sa vyvíjajúce romantiky, takže som si užila aj postupné budovanie vzťahu medzi nimi dvoma. Bolo jasné, že sa majú radi, no obaja si najskôr potrebovali vyriešiť vlastné problémy, aby to medzi nimi mohlo fungovať.

Autorka ma ani tentokrát nesklamala, takže za seba môžem povedať, že som si čítanie užila a s príbehom som spokojná. Už sa veľmi teším na ďalší diel tejto série.

06.08.2023 4 z 5

Pátá cesta k pádu Pátá cesta k pádu K. A. Tucker

Ani posledný diel série Ten Tiny Breaths nesklamal a opäť sme dostali príjemný romantický príbeh, v ktorom sa riešili aj nejaké závažnejšie problémy.

Bena sme v minulých častiach poznali ako pohoďáka, ktorý bol za každú srandu a nenechal na pokoji žiadnu sukňu. Už vtedy som si ho obľúbila, takže som rada, že dostal svoj samostatný príbeh. Tentokrát to už však nebol vyhadzovač v nočnom klube, ale začínajúci právnik budujúci si svoju kariéru (tým však nechcem povedať, že by sa jeho povaha zmenila, bol to stále ten starý dobrý Ben). Pod neustálymi vtípkami sa však skrýval muž, ktorý si prešiel náročnými obdobiami a bojoval s vlastnými problémami. Mal milujúcu matku a skvelých súrodencov, čo sa však nedalo povedať o jeho otcovi, ktorý v rodine robil dusnú atmosféru.

Reese bol taká neriadená strela, ktorá nemala problém povedať, čo mala na jazyku a rozhodne si nenechala skákať po hlave. Už od detstva to bolo rebelka, ktorá nerešpektovala takmer žiadne pravidlá, kvôli čomu sa neraz dostala do problémov. Mala prudkú povahu, často skôr konala než premýšľala. Neraz sa sklamala v ľuďoch, ktorých milovala a ktorí mali milovať ju, takže si okolo seba vytvorila hradbu a len málokoho si pustila k telu. Našťastie, mala aspoň super kamarátky a milujúceho nevlastného otca, ktorí jej pomohli prekonať ťažké obdobie.

Títo dvaja tvorili skvelý pár. Ich prvé stretnutie síce nedopadlo zrovna najlepšie, našťastie dostali druhú šancu. Bavilo ma to ich neustále podpichovanie a doberanie. Páčilo sa mi ich postupné spoznávanie a zbližovanie, presne takúto pomalšiu romantiku mám rada. Ani si neuvedomovali, ako sa dostávali jeden druhému pod kožu.

Celkovo som s touto sériou spokojná, milo ma prekvapila a som rada, že som sa k nej konečne dokopala.

01.08.2023 4 z 5

Nové vyhlídky Nové vyhlídky Lilly Lucas

Séria Láska z Green Valley si ma získala, preto sa na každý ďalší diel vždy veľmi teším. Ani Nové vyhlídky ma nesklamali, autorka nám dopriala ďalší príjemný romantický príbeh z prostredia malebného malého mestečka. Väčšina kapitol bola pomerne krátka, takže som si ani neuvedomovala, ako rýchlo mi stránky ubiehajú pod prstami. Keby som sa nesnažila knihu si šetriť, dokázala by som ju zhltnúť na jedno posedenie.

Cole sa objavil už v druhej časti, no vtedy urobil pár vecí, kvôli ktorým mi bol nesympatický. Bola som zvedavá, či sa mu teraz podarí zmeniť môj názor a presvedčiť ma, že to nie je len rozmaznaná celebrita, ktorá na nikoho neberie ohľady. Áno, v tejto časti som si ho obľúbila. Prechádzal ťažkým obdobím, utŕžil od života ranu, ktorá ho prinútila zamyslieť sa nad určitými vecami. Je mi trochu ľúto, že sme v príbehu nemali ani jednu kapitolu z jeho pohľadu, aby sme mali možnosť nahliadnuť do jeho vnútra a viac ho spoznať. Síce sme sa o ňom dozvedeli dosť nového, ale bolo to podané viac-menej sprostredkovane. Toho je moja najväčšia výhrada k príbehu.

Aj Annie sa mihla už v predchádzajúcej časti, ale len tak z rýchlika. Bolo mi jej dosť ľúto, po autonehode strávila niekoľko mesiacov v kóme a potom sa musela takmer všetko učiť odznova. Bola to veľká bojovníčka, tvrdo na sebe pracovala, aby sa mohla vrátiť do svojej milovanej práce, za čo má môj veľký obdiv. Návrat do "skutočného" života pre ňu nebol jednoduchý, veľa toho zmeškala a väčšina ľudí sa na ňu pozerala s ľútosťou. Jej povolanie bolo takým osviežením príbehu, keďže sa často nestretávam so ženami automechaničkami.

Začiatok bol pomalší, romantika bola v úzadí a príbeh sa skôr sústredil na návrat Annie domov a jej prispôsobovanie sa novým podmienkam. Romantická linka sa vyvíjala pomaly, čo mám rada. Prvé stretnutie Annie s Coleom neprebehlo zrovna najlepšie, ale vôbec mi to nevadilo, zbožňujem enemies to lovers príbehy. Užívala som si ich neustále doberanie a neskôr aj postupné spoznávanie a zbližovanie. Hoci obaja pochádzali z iných svetov, dobre sa dopĺňali. Často som mala na tvári prihlúply úsmev.

Zbožňujem prostredia malých mestečiek, akým bolo aj Green Valley. Všetci sa tu poznajú, klebety sa šíria rýchlosťou svetla, nemáš šancu nič utajiť, ale keď je treba, všetci ti ochotne podajú pomocnú ruku. Jeho obyvatelia boli sympatickí a dodávali príbehu priateľskú atmosféru. Aj príroda v okolí je krásna, až mám chuť sa tam ísť sama pozrieť.

01.08.2023 5 z 5

RunAway RunAway Anabelle Stehl

Na túto knihu som sa celkom tešila, najmä po tom, čo v závere dvojky odhalila Miriam svoje veľké tajomstvo. Bola som zvedavá na jej životný príbeh. Musím však povedať, že nakoniec som zostala viac-menej sklamaná. Pre mňa to bol najslabší diel z celej série.

Pri postave Miriam sa autorka rozhodla riešiť pomerne citlivú tému pre každú ženu. Čakala som, že bude podaná trochu z inej stránky, no aj tento pohľad bol zaujímavý. Priznám sa, že som z toho bola trochu rozpačitá, no každá žena má právo rozhodnúť, čo chce urobiť s vlastným telom, a to rešpektujem. Miriam bola celkom sympaťáčka, hoci som nebola stotožnená so všetkými jej rozhodnutiami. Bolo mi ľúto, ako sa k nej najskôr zachovala jej rodina, ale dúfala som, že si to postupne medzi sebou vyriešia.

Eliasa som si obľúbila už v predchádzajúcich častiach, bol to skvelý brat, ktorý vždy stál pri svojich súrodencoch a podporoval ich. V poslednej dobe sa to naňho valilo zo všetkých strán, takýto tlak by nezvládol asi nikto. Musel sa rozhodnúť medzi tým, čo má rád a tým, čo považoval za svoju povinnosť. V niektorých veciach bol dosť tvrdohlavý.

Najväčším kameňom úrazu bola pre mňa romantická linka. Bohužiaľ, medzi Miriam a Eliasom som necítila takmer žiadnu chémiu, skôr mi pripadali ako najlepší kamaráti. Tiež som mala pocit, že romantika bola skôr v úzadí a viac sa riešili rôzne závažné témy. Potrebovala by som, aby autorka túto časť príbehu viac rozpísala a dopriala týmto dvom viac spoločne stráveného času, lebo takto som im ich lásku nejak nedokázala uveriť.

30.07.2023

Čtyři vteřiny rozhodnou Čtyři vteřiny rozhodnou K. A. Tucker

Na príbeh Caina som sa tešila. Obľúbila som si ho už v predchádzajúcich častiach, aj keď v nich nedostal toľko priestoru. Niečo na ňom jednoducho bolo, takže som sa o ňom chcela dozvedieť viac. Tento diel sa niesol v trochu inom duchu ako jednotka a dvojka, odohrával sa prevažne v priestoroch nočného klubu, ale opäť to bolo fajn čítanie.

Cain nie je typický majiteľ podniku pre dospelých, ako by sa dalo čakať. Hoci pracuje v prostredí krásnych a väčšinou obnažených žien, nikdy to nezneužil a svojich zamestnankýň sa ani nechytil, práve naopak. Zamestnával ženy, ktoré mali problémy, a snažil sa im pomáhať najviac, ako vedel. Bol to skvelý šéf a muž, kvôli čomu som si ho obľúbila. Som rada, že sme ho mali šancu viac spoznať a dozvedieť sa o jeho minulosti. Nemal to jednoduché, zažil mnoho zlého, no napriek tomu z neho vyrástol chlap s hlavou i srdcom na správnom mieste.

Charlie sa dostala do pasce, z ktorej nebolo úniku. Človek, ktorý ju mal chrániť, ju naopak vystavil nebezpečenstvu a nútil ju robiť veci, ktoré nechcela. Bola odhodlaná ujsť a začať odznova, no na to si najskôr potrebovala ušetriť peniaze, preto začala pracovať v nočnom klube. Ľuďom okolo seba musela neustále klamať, čo ju dosť ubíjalo, najmä kvôli tomu, že jej podali pomocnú ruku a starali sa o ňu. Miestami mi jej bolo fakt ľúto, vôbec si neviem predstaviť, že by som sa ocitla v podobnej situácii.

Medzi Cainom a Charlie to iskrilo od prvého stretnutia, no zároveň bolo medzi nimi mnoho prekážok (Cainove zásady a minulosť, Charliene lži), ktoré celú situáciu dosť komplikovali. Páčilo sa mi, že romantika bola spestrená aj určitou "akčnou" zápletkou, takúto kombináciu mám rada.

Zamilovaný muž Zamilovaný muž Laurelin Paige

Na pokračovanie dilógie Na vrcholu sme čakali niečo cez rok. Trochu som mala obavy, čo si budem po takej dlhej dobe z jednotky pamätať, ale postupne sa mi začali najdôležitejšie udalosti vybavovať. Pokračovanie bolo fajn, bola to taká pikantná oddychovka, no opäť nemôžem povedať, že by ma úplne posadilo na zadok.

Autorka odpálila na konci prvej časti veľkú bombu, preto som bola zvedavá, ako bude príbeh Scotta a Tess pokračovať. Druhý diel bol plný intríg, tajomstiev, vydierania, podkopávania nôh, honby za peniazmi, no i vášne a lásky.

Scottovi rodičia boli hrozní, k svojím deťom sa správali otrasne a akonáhle urobili niečo, čo nebolo podľa ich predstáv, hneď bol oheň na streche a začali sa im vyhrážať. Pri týchto scénach sa mi otváral nožík vo vrecku a najradšej by som knihu zahodila niekam ďaleko. Nikdy nepochopím, ako môžu byť rodičia takíto krutí ku svojim vlastným potomkom.

Našťastie, česť ich rodiny zachraňoval aspoň dedko, ktorý bol úplne skvelý a Scotta plne podporoval. Bola to jedna z mojich najobľúbenejších postáv. Aj vďaka jeho zásluhe vyrástol zo Scotta muž, ktorého neskazilo prostredie, v akom vyrastal a ktorý sa nedal opantať majetkom a úspechom.

Vzťah Scotta a Tessy bol rozkošný a pikantný zároveň. Za svoj vzťah museli poriadne zabojovať, čakalo na nich množstvo skúšok, ktoré museli spoločne zvládnuť. Bolo však cítiť, že sa veľmi ľúbia a jeden pre druhého by spravili aj nemožné. Nechýbali ani vášnivé momenty, o tie núdza naozaj nebola.

V tejto časti dostali viac priestoru aj Tessina šéfka Kendra a kamarátka Teyana, ktoré tiež dosť prekvapili a pekne zamiešali kartami. Niektoré veci nemusia byť také, ako sa nám na prvý pohľad môžu zdať...

Potopené lodě Potopené lodě Tami Fischer

Táto kniha ma už na prvý pohľad zaujala svojou krásnou obálkou, čo je jedným z dôvodov, prečo som ju musela mať vo svojej knižnici. Prvý diel série Fletcherova univerzita sa mi celkom páčil, preto som bola zvedavá aj na dvojku. Potopené lodě je príbeh o prekonávaní strachu, dôvere, životných vzostupoch aj pádoch, rodine, priateľstve a láske. K wow efektu mi tu niečo chýbalo, ale inak som si čítanie užila.

Musím sa priznať, že ku Carle som si cestu hľadala dlhšie. Bolo to temperamentná Latinoameričanka, čomu zodpovedala aj jej povaha. Áno, nemala to v živote jednoduché, mala na pleciach veľa povinností a obdivujem ju, ako to všetko zvládala. Pre bratov by urobila prvé i posledné, hoci jej to jeden z nich vôbec neuľahčoval. Prenasledovali ju démoni z minulosti a dosť jej strpčovali život, až mi jej bolo ľúto. Kvôli svojej minulosti bola dosť uzavretá a len málokoho si pripustila bližšie k telu. Našťastie, mala skvelých kamarátov s rodinu, ktorí jej boli ochotní kedykoľvek pomôcť a boli tu vždy pre ňu, aj keď ich odháňala.

Jej správanie v niektorých situáciách sa mi však nepáčilo, najmä zo začiatku, keď sa k niektorým ľuďom chovala, ako by boli pod jej úroveň, pritom jej nič zlé neurobili. Neskôr som jej už dokázala prísť na chuť, mala som pocit, že sa nad sebou trochu zamyslela, prehodnotila svoj pohľad na niektoré veci a začala sa správať rozumnejšie.

Mitchell bol zlatíčko, priateľský , dobrosrdečný a inteligentný mladý chalan, jeho som si obľúbila hneď. Možno to navonok vyzeralo, že tento synáčik z bohatej rodiny má dokonalý život, ale bola to len ilúzia. Jeho rodina riešila viacero problémov, aj keď navonok vytvárala idylický obrázok. Mitchell bol pod veľkým tlakom, najmä kvôli jeho matke, ktorá mi nebola ani trochu sympatická. Na jej deťoch jej takmer vôbec nezáležalo a podľa mňa si ani neuvedomovala, ako im ubližuje, alebo jej to bolo úplne jedno.

Romantická linka sa vyvíjala pomaly, čo mám rada. Zatiaľ, čo Mitchell bol do Carly už nejaký čas tajne zaľúbený, ona ho nemohla vystáť (fakt sa k nemu správala hnusne, až som ju mala chuť preplesknúť). On sa však nevzdával a postupne sa mu darilo dostať sa jej pod kožu a búrať hradby, ktoré si okolo seba vystavala. Aj vďaka nemu dokázala prekonať svoj strach a začala sa viac otvárať svojim blízkym.

Som zvedavá, čo na nás čaká v ďalšej časti.

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Julie Caplin všetci poznajú predovšetkým vďaka jej sérii Romantické úteky. Teraz prichádza so samostatnou knihou. Autorka je pre mňa zárukou, že vždy dostanem príjemný romantický príbeh a nesklamala ma ani tentokrát.

Musím sa priznať, že hlavná hrdinka Ella mi na začiatku nebola absolútne sympatická. Rozumiem, že si prechádzala ťažkým obdobím, ale správala sa ako namyslená fiflena, ktorej nič nebolo dobré a nad všetkým ohŕňala nos. Našťastie, neskôr sa nad sebou zamyslela, prehodnotila niektoré veci a konečne som si k nej dokázala nájsť cestu. Bola to talentovaná umelkyňa, ktorá svojimi výtvormi dokázala osloviť široký okruh ľudí. Jej bývalý bol poriadny somár a neustále Elle podkopával sebavedomie. Viac mu záležalo na úspechu ako na nej.

Páčil sa mi jej vzťah s labradorkou Tess. Najskôr vôbec netušila, ako sa má o ňu starať, no postupne sa z nich stala nerozlučná dvojka. Práve Tess bola jedným z dôvodov, vďaka ktorým si Ella začala viac užívať život. Bol to skvelý psík, ktorý vniesol do príbehu viacero rozkošných momentov.

Devon sa nám tiež nepredstavil zrovna v najlepšom svetle, ale jeho som si obľúbila skôr ako Ellu. Aj on riešil určité problémy s bývalo, ktoré sa na ňom dosť podpísali a občas si svoju zlú náladu vybil na nevinných ľuďoch. Bol to skvelý veterinár, snažil sa pomôcť čo najviac zvieratám, aj keď sa nie vždy zhodol s ich majiteľmi.

Obľúbila som si aj obyvateľov tejto malej dedinky. Našli sme tu pestrú škálu ľudí, od energických dôchodcov cez vtipného kňaza po mládež. Tvorili súdržnú komunitu, navzájom si pomáhali, usporadúvali rôzne akcie a každý člen tu mal svoju úlohu. Jednoducho to tu stále žilo a človek sa tu ani chvíľu nenudil. Aj Elle privítali s otvorenou náručou, hoci sa im zo začiatku vyhýbala. Presne takéto priateľské prostredie zbožňujem.

Romantická linka bola skôr jemná, ale to mi nevadilo, pekne dopĺňala ostatné dianie v príbehu. Ella a Devon si najskôr nevedeli prísť na meno, ale postupom času sa z nich stali dobrí priatelia a neskôr aj niečo viac.

Hoci som zo začiatku mala z príbehu trochu zmiešané pocity (najmä kvôli správaniu Elly), nakoniec som si Útěk na venkov užila. Ak sa vám páčili Romantické úteky, neváhajte siahnuť ani po tejto knihe.

23.07.2023 4 z 5

Lucy a hotýlek v Bretani Lucy a hotýlek v Bretani Dee Ernst

Lucy a hotýlek v Bretani bola príjemná romantická oddychovka, akú som čakala. Je to príbeh o nových začiatkoch, druhej šanci, priateľstve a rodine.

Lucy bola úspešnou hotelovou manažérkou, na nohy postavila už viacero veľkých hotelov. Posledné dva roky sa jej však veľmi nedarilo - jej šéf a priateľ ukradol z hotela všetky peniaze a ušiel, Lucy sa tiež stala podozrivou a vyšetrovala ju FBI, prišla o zamestnanie, úspory, dobré meno, kariéru i o väčšinu priateľov. Napokon sa ukázalo, že je nevinná, no aj tak mala problém nájsť si zamestnanie, preto prijala ponuku stať sa manažérkou jedného malého hotela vo Francúzsku. Po príchode tam ju však čakalo veľké prekvapenie...

Páčilo sa mi, že značnú časť príbehu tvorila práve rekonštrukcia tohto hotelíka. Žila tu rôznorodá skupinka ľudí, no všetci stáli pri sebe a hotelík opravili vlastnoručne, keďže nemali k dispozícii veľa peňazí. Sledovali sme, ako maľovali steny, leštili nábytok, robili dekorácie a podobne, čo ma dosť bavilo. Táto partička bola veľmi sympatická, takmer všetkých som si obľúbila a celkovo v príbehu panovala priateľská atmosféra.

Aj Lucy medzi seba prijali s otvorenou náručou. Po tom všetkom, čím si v posledných rokoch prešla, bola dosť uzavretá a od ľudí si držala odstup, no postupne sa jej dokázali dostať pod kožu. Vďaka ním sa dokázala uvoľniť, opäť si začala užívať život a zmenila svoj pohľad na niektoré veci. Bolo mi ľúto, že v rodine nemala veľkú oporu. Áno, chyba nastala na oboch stranách, no v takom ťažkom období by som čakala, že sa jej budú snažiť viac pomôcť a pochopiť ju. Našťastie, aspoň jej netere jej to vynahradzovali.

Samozrejme, že nechýbala ani romantika, ale bola skôr nenápadná a väčšinu príbehu sa držala v pozadí. Musím však povedať, že v tomto prípade mi to vôbec nevadilo.

19.07.2023 4 z 5