kristy.books kristy.books komentáře u knih

Nové šance Nové šance Lilly Lucas

Na návrat do Green Valley sa vždy veľmi teším a ani tentokrát ma autorka nesklamala. Nové šance síce nie sú mojim naj dielom z celej série, ale ich čítanie som si užila, zhltla som ich za pár hodín.

Leonie bola pivovarníčka, čo je pre ženu pomerne netradičné povolanie, aspoň v knihách som sa s ním (myslím) doteraz nestretla. Bolo to také príjemné spestrenie, aj keď je mi trochu ľúto, že sme tu z nej práce nemali viac, rada by som ju videla ,,v akcii". Bola to priateľská a dobrosrdečná mladá žena, nebolo ťažké si ju obľúbiť.

Sama sme stretli už v predchádzajúcich častiach, kedy na mňa pôsobil ako veľký sympaťák a tešila som sa, že teraz sa o tomto slobodnom oteckovi dozviem viac. So svojou dcérkou mal veľmi pekný vzťah a urobili by pre ňu prvé i posledné. Bol to taktiež veľmi šikovný kuchár, neustále vyváral samé dobroty, až som tiež zostala hladná.

Títo dvaja si padli do oka už pri prvom stretnutí a ich vzájomná príťažlivosť bola citeľná. Celé situácia medzi nimi však bola dosť komplikovaná. Leonie cez Green Valley len prechádzala a jej čas tu bol obmedzený. Sam zasa musel v prvom rade myslieť na svoju dcérku, preto skôr túžil po vzťahu, ktorý má nejakú perspektívu do budúcnosti. Dlho váhali, či majú poslúchnuť hlavu, alebo srdce.

Samozrejme, nechýbali tu ani naši starí známi z predchádzajúcich častí. Vždy ma poteší, keď sa s nimi opäť stretneme a vidím, ako sa im darí po určitom časovom odstupe.

Určitú výhradu by som mala ku koncu, na mňa bol taký moc rýchly. Chýbal mi tu epilóg, ktorý by ukázal, ako Leonie a Sam vyriešili celú situáciu. Snáď o nich ešte budeme počuť v ďalších častiach a ja tak dostanem odpovede na svoje otázky.

18.02.2024 4 z 5

Štvrté krídlo Štvrté krídlo Rebecca Yarros

Túto knihu vám asi nemusím veľmi predstavovať. V posledných mesiacoch obletela celú knižnú komunitu a v decembri sme sa dočkali aj jej slovenského prekladu. Elitná škola, draky, boj o život, intrigy, tajomstvá, nebezpečenstvo, súboje, priateľstvá, láska... toto a mnoho ďalšieho tu čaká na čitateľov. Po dočítaní môžem povedať, že sa tiež pridávam k jej fanúšikom. Užila som si ju viac, než som čakala a hoci by sa našlo pár detailov, na ktorých by sa ešte dalo popracovať, bola som spokojná.

Violet sa mala stať pisárkou a na túto prácu sa tešila. Jednak zbožňovala knihy a jednak by to vyhovovalo aj jej chatrnému zdraviu, keďže stačil malý úraz a hneď mala niečo zlomené. Jej matka s ňou však mala iné plány, a tak sa musela zúčastniť výberu na jazdcov. Keďže mala zdravotné problémy, musela drieť ešte viac než ostatní. Ešte k tomu bola dcérou jednej z veliteliek, prečo bola tŕňom v oku mnohých svojich spolužiakov, ktorí sa jej chceli zbaviť. Páčilo sa mi na nej, že sa nevzdávala a tvrdo na sebe pracovala. Postupne bolo vidieť, že sa čoraz viac zlepšuje a že z nej bude odvážna a spravodlivá jazdkyňa.

Xaden bol celkom tajomná postava. Detaily z jeho osobného života sme sa dozvedali po malých kúskoch a aj tak bolo stále jasné, že nám stále neprezradil všetko. Čím viac sme ho však spoznávali, tým viac si ma získaval a nakoniec som si ho úplne zamilovala, inak to ani nešlo.

Romantika v štýle od nepriateľstva k láske sa mi tiež páčila. Prechod od jedného k druhému bol pomalý, postupný, vďaka čomu na mňa pôsobil uveriteľne. Užívala som si, ako sa Violet a Xaden zbližovali. Na tú pravú romantiku sme si síce museli počkať trochu dlhšie, ale nevadilo mi to, práve naopak, som rada, že autorka im dopriala dostatok času a nič neuponáhľala.

Svet jazdcov a drakov bol podľa mňa vymyslený dobre, aj keď nie som až taký veľký odborník na fantasy. K tomuto sviatočnému obdobiu plnému rozprávok (a drakov) sa mi táto novinka veľmi dobre hodila.

Na konci mi autorka tak trochu zlomila srdce. Samozrejme, že záver zostal otvorený, preto budem dúfať, že sa pokračovania dočkáme čo najskôr.

08.01.2024 5 z 5

Vianočné kníhkupectvo Vianočné kníhkupectvo Jenny Colgan

Vianočné kníhkupectvo ma na prvý pohľad zaujalo svojou krásnou obálkou, ja týmto vianočným knihám jednoducho nedokážem odolať. Bol to príjemný príbeh o rodine, nových začiatkoch, knihách, vianočných sviatkoch a samozrejme, o láske. K (pred)vianočnému obdobiu ideálne čítanie.

Priznám sa, že hlavná hrdinka Carmen mi zo začiatku až tak nesadla a trochu mi kazila celkový dojem z príbehu. Nepáčilo sa mi jej správanie, s ničím nebola spokojná, nad všetkým ohŕňala nosom, frflala, neustále sa ľutovala. Postupne však určité veci vo svojom živote prehodnotila a ja som si ju obľúbila (a už ma aj príbeh začal naplno baviť).

Som veľmi rada, že si časom vybudovala vzťah so svojimi neterami, synovcom i so sestrou a uvedomila si, akú má skvelú rodinu. Bavilo ma sledovať, ako sa zbližovali a hľadali si k sebe cestu. Títo traja boli pekné čísla, každý bol iný, dali jej poriadne zabrať, no bez nich by to nebolo ono, dodali príbehu dávku rozkošnosti.

Staré kníhkupectvo malo svoju slávu už dávno za sebou, no Carmen sa postupne podarilo vrátiť mu lesk a prilákať nových zákazníkov. V tejto práci sa naozaj našla, bolo cítiť, že ju baví a bola odhodlaná kníhkupectvu pomôcť za každú cenu. Aj jeho majiteľovi sa dostala pod kožu, vďaka nej rozkvitol a vyšiel zo svojej ulity.

Čo by to bolo za vianočný príbeh, keby v ňom chýbala romantika. Vznikol nám tu taký menší ľúbostný "trojuholník" a Carmen tak mala hneď dvoch nápadníkov. Za mňa bol výber jasný, ona sa rozhodovala trochu dlhšie.

08.01.2024 4 z 5

Vánoce mezi knihami Vánoce mezi knihami Rachel Burton

Vánoce mezi knihami bola taká milá vianočná, romantická oddychovka z prostredia milovníkov kníh. Obdobie blížiacich sa vianoc, rodinné kníhkupectvo, malé mestečko, sympatické postavy, romantika, knižný klub, v ktorom debatujú o romancách... čo viac si priať? Nemožem povedať, žeby som si z knihy úplne sadla na zadok, ale v tomto období mi dobre padla nálady.

Megan pred pár rokmi prišla o milovaného manžela a s jeho stratou sa doteraz nevyrovnala. Všetok svoj voľný čas trávi len v kníhkupectvo, málokedy chodí von, drží si určitý odstup. Bola to sympaťáčka a ja som dúfala, že sa jej podarí opäť nájsť chuť do života a začať odznova.

Obľúbila som si aj jej kamarátky, s ktorými si založili svoj vlastný knižný klub. Aj keď čítali aj iné žánre, väčšinou sa bavili o romantických príbehov, mnohé z nich som tiež poznala, takže v tomto smere mi to bolo blízke a vedela by som sa zapojiť do ich debaty.

Xander sa nám nepredstavil zrovna v najlepšom svetle a priznám sa, že niekedy ma jeho správanie fakt štvalo. Postupne sme však mali možnosť dozvedieť sa o ňom trochu viac a už som ho dokázala lepšie pochopiť.

Títo dvaja boli síce na prvý pohľad dosť rozdielni, no postupne sa ukázalo, že toho majú vlastne veľa spoločného - obaja stratili blízkeho človeka a už nejaký čas sa vyhýbali novým vzťahom, takže sa vedeli vcítiť do pocitov toho druhého. Hoci ich vzájomné sympatie boli zjavné, potrebovali si najskôr vyriešiť určité veci vo svojich životoch, aby mal ich vzťah šancu.

13.12.2023 4 z 5

Vánoční přání Vánoční přání Karen Schaler

Karen Schaler patrí medzi kráľovné vianočných príbehov. Pokiaľ chcete nejaký "poriadny" vianočný príbeh so všetkým, čo k tomu patrí, jej knihy budú pre vás to pravé "orechové". Stačí sa pozrieť len na obálky a už som naladená na sviatky. V rovnakom duchu sa niesla aj táto novinka - mestečko, v ktorom to doslova žije Vianocami, sympatickí obyvatelia, ktorí držia pri sebe a podporujú sa, rozkošný psík, romantika, rodina, dávka emócií. Priznám sa, že od autorky som už čítala aj lepšie príbehy, no užila som si aj Vánoční přání.

Libby milovala Vianoce, no keďže jej nedávno zomrela milovaná mama, tento rok ich neplánuje sláviť a radšej bude pracovať. Všetko vianočné jej pripomínalo mamu, takže sa z nej stal taký menší Grinche. Ešte k tomu sa pridali aj finančné problémy a hrozilo, že príde o rodný dom, takže v poslednej dobe sa to na ňu valilo zo všetkých strán. Inak to bola dobrosrdečná a pracovitá mladá žena, ktorá bola vo svojom obore naozaj šikovná.

Adam ma zo začiatku štval, k Libby sa nesprával vôbec pekne a neustále ju z niečoho podozrieval. Postupne sa však ukázalo, že je to sympaťák a človek so srdcom na správnom mieste. Pre Libby sa stal oporou a pomáhal jej odhaliť staré rodinné tajomstvo a opäť sa naladiť na vianočnú náladu. Ona mu pomáhala vyhrať cenu pre jeho mestečko, ktorá by mu výrazne pomohla v jeho rozvoji. Romantická linka bola naozaj milá.

Prostredie mestečka Holly Peak sa mi veľmi páčilo, vládla v ňom tá pravá vianočná atmosféra. Mohli ste sa zapojiť do rôznych zimných a vianočných aktivít či ochutnať rôzne sviatočné jedlá a nápoje. Žila v ňom komunita ľudí, ktorá si bola veľmi blízka aj Libby prijala s otvorenou náručou.

13.12.2023 4 z 5

Tak blízko Tak blízko Sylvia Day

Táto autorka nie je u nás neznáma, v češtine vyšlo už jej viacero kníh, no ja som doposiaľ žiadnu nečítala, takže som na túto novinku bola dosť zvedavá. Poviem vám, bola to poriadna jazda! Autorka sa so mnou pekne pohrala a miestami som si už nebola ani istá, ako sa vlastne volám. Od začiatku sa príbeh niesol v takej tajomnej a temnej atmosfére a keď už som si myslela, že tomu všetkému prichádzam na kĺb, autorka ma hneď vyviedla z omylu a všetko ešte viac zamotala. Občas som mala pocit, že mi z tých všetkých tajomstiev a zvratov praskne hlava.

Rodina, s ktorou sa tú stretávame, nebola obyčajnou rodinou. Bola plná intríg, manipulácie, klamstiev, zatajovania, závisti, nenávisti, bolesti, ale v určitom zmysle aj lásky.

Lily, manželka, ktorá ,,vstala z mŕtvych", vo mne vyvolávala množstvo otázok. Kde bola posledných 6 rokov? Naozaj si niektoré veci nepamätá, či to všetko len predstiera? Aké sú jej zámery? A hlavne - je Lily naozaj Lily? K jej záhadnosti ešte prispieval fakt, že kapitoly z jej pohľadu boli písané takým štýlom, akoby sa prihovárala svojmu manželovi, čo je celkom netradičné.

Jej vzťah s Kaneom bol tiež celkom záhadný. To, že medzi nimi bola silná príťažlivosť a iskrenie, sa nedá poprieť. Rovnako verím tomu, že jeden druhého ľúbili. No opäť sa udiali určité veci, ktoré ma prinútili pochybovať o ich skutočných zámeroch.

Amy bývalá kedysi úspešnou ženou, ktorá vybudovala vlastnú firmu a tešila sa z úspechu. Keď sa však dostala do rodiny, začalo to s ňou ísť dolu vodou. Stratila kontrolu nad firmou, so svokrou si neustále idú po krku, s manželom to tiež nie je ideálne, holduje alkoholu je nešťastne zamilovaná do svojho švagra a až chorobne sa chce podobať svojej švagrinej. Pri zvrate (ohľadom tejto postavy) v poslednej štvrtine som zostala stáť s otvorenými ústami. Veľmi som zvedavá, ako sa to celé v ďalšej časti vysvetlí.

Aliyah, matka a svokra, bola poriadna sviňa a manipulátorka. Pre svoj úspech bola ochotná ísť aj cez mŕtvoly či obetovať vlastné deti. Pekne mi dvíhala tlak.

Nesmiem zabudnúť ani na Witteho, Kaneovho komorníka... hoci, neviem, či to je to správne pomenovanie, pretože toho robil oveľa viac. Bol Kaneovou pravou rukou a dokázal vybaviť aj nemožné. Svojho pána si obľúbil a bol ochotný brániť ho zubami-nechtami. Myslím, že táto postava ešte zamieša kartami.

Koniec je síce viac-menej uzavretý, ale ja mám aj tak asi milión otázok, na ktoré potrebujem dostať odpovede. Dúfam, že druhý diel mi všetko objasní. Snáď sa ho dočkáme čo najskôr.

19.11.2023 4 z 5

Vianoce na Madeire Vianoce na Madeire Beatrix Zaťková

Vianočné príbehy zbožňujem, takže som si nemohla nechať ujsť ani túto slovenskú vianočnú novinku odohrávajúcu sa na Madeire. Bolo to moje prvé stretnutie s autorkou a nedopadlo vôbec zle. Vianoce na Madeire v sebe ukrýva príbehy troch kamarátok, z ktorých každá rieši nejaké vlastné problémy, predovšetkým tie v oblasti lásky a vzťahov. Nechýbala tu romantika, humor, blížiace sa sviatky ani emotívne momenty.

Zuzana bola úspešná dekoratérka, ktorej sa objednávky hrnuli zo všetkých strán. Bolo cítiť, že ju jej práca napĺňa a teší ju, keď svojími výtvormi môže ostatným urobiť radosť. Mala naozaj cit pre detail a každé jej dielo muselo byť tip top. Vyžarovala zo seba dobro, niet divu, že si ju hneď mnohí obľúbili.

Ines bola taká menšia neriadená strela, pri ktorej som nikdy nevedela, s čím príde. Rozhodne sa s ňou človek ani chvíľu nenudil. Bola to veľká romantička, na svet sa dívala ružovými okuliarmi, čo ju neraz priviedlo do problémov. Vo vzťahoch sa jej moc nedarilo, nemala šťastnú ruku pri výbere mužov a ja som jej veľmi držala palce, aby konečne našla toho pravého.

Sofia si nedávno prešla náročným obdobím, jej život sa zo dňa na deň obrátil hore nohami. Z tohto dôvodu sa rozhodla odísť na Madeiru, aby zmenila prostredie, trochu si oddýchla od všetkých problémov a tak nejak začala odznova. Bola to priateľská mladá žena, ktorá nikdy neodmietla podať pomocnú ruku.

Musím pochváliť popis prostredia, s tým sa autorka veľmi pekne vyhrala. Ukázala nám rôzne zaujímavé miesta, porozprávala niečo z miestnej kultúry a histórie, zoznámila nás s viacerými inšpiratívnymi ľuďmi a ešte k tomu sme ochutnali aj rozličné miestne špeciality. Neraz som mala pocit, akoby som sa tiež ocitla na Madeire. Keď k tomu ešte prirátame predvianočnú atmosféru (predovšetkým príprava betlehemu)... malo to svoje čaro.

05.11.2023 4 z 5

Epocha Epocha Jewel E. Ann

Transcendence skončila v tom najhoršom možnom momente, preto som sa pokračovania už nemohla dočkať. Epocha bola jedna veľká emočná bomba, ktorá ma emočne úplne vyžmýkala, nezaobišlo sa to ani bez sĺz.

Pri ,,ľúbostnom trojuholníku", ktorý sa nám tu v jednotke vyformoval, mi bolo jasné, že minimálne pre jedného z našej trojice to nedopadne ,,dobre". Obľúbila som si Griffina i Natea a priznám sa, že miestami som sa nevedela rozhodnúť, koho chcem, aby si Swayze nakoniec vybrala. Celá situácia bola poriadne komplikovaná a zamotaná, takže sa nemožno čudovať, že moje emócie dostali poriadne zabrať.

Griffin bol v prvej časti skvelý frajer a ja som si ho absolútne zamilovala. Musím sa však priznať, že teraz ma miestami hneval, najmä v prvej polovici. Rozumiem, že toto všetko bolo aj preňho náročné a že Swayze ľúbil a snažil sa ju chrániť, no mala som pocit, že jej ešte viac nakladá, než by bol pre ňu oporou a pochopením, ktoré tak veľmi potrebovala. Našťastie, neskôr si to u mňa vyžehlil a pripomenul mi, prečo som ho mala tak rada.

Nate bol tiež muž, ktorý miloval celým srdcom. Aj jeho celá situácia dosť zmohla, a keď k tomu ešte prirátame to, čo sa mu v minulosti stalo... i preňho mi pukalo srdce. Obdivujem ho za to, čo urobil v druhej polovici príbehu, sama neviem, ako by som sa k tomu všetkému postavila. Som rada, že sa mu postupne podarilo nájsť cestu k jeho dcérke a stal sa z neho milujúci otec, ktorý by pre svoje dieťa urobil prvé i posledné.

Veľmi sa mi páčila zápletka ohľadom Daisy, ktorá príbehu dodala úplne iný nádych a urobila ho svojím spôsobom výnimočným. Bola som nesmierne zvedavá, ako autorka všetko vyrieši, čo ma nútilo otáčať jednu stránku za druhou. Bohužiaľ, keď prišlo ,, veľké finále ", zostala som trochu sklamaná. Mám pocit, akoby niektoré veci ani neboli vyriešené, proste mi tu niečo chýbalo, aby sa pre mňa vec s Daisy uzatvorila.

Celý čas to bolo pre mňa na plný počet bodov, ale toto mi trochu skazilo celkový dojem, takže som nakoniec nejaký ten bod musela strhnúť. Bola to moja najväčšia výhrada k príbehu, inak som si čítanie užila a môžem vám Transcendence aj Epochu odporučiť. Som zvedavá, čo si pre nás autorka prichystala v poslednej časti.

26.10.2023 4 z 5

Nelítostný princ Nelítostný princ Sophie Lark

Sophie Lark som registrovala na zahraničných bookstagramoch, no až doteraz som od nej nič nečítala. Keď už u nás konečne vyšla nejaká jej kniha, nemohla som si ju nechať ujsť. Naše prvé stretnutie nedopadlo vôbec zle, práve naopak. Až na pár vecí som bola spokojná.

Priznám sa, že Aida mi zo začiatku neskutočne liezla na nervy. Vadilo mi hlavne to, že vôbec nerozmýšľala nad dôsledkami svojich činov a neraz narobila viac škody než úžitku. Potom to už bolo o niečo lepšie. Páčilo sa mi na nej, že si nenechala skákať po hlave a nebála sa povedať svoj názor. Avšak, aj tu treba poznať určité hranice a vedieť, kedy je lepšie radšej hodiť spiatočku. Nebola vôbec hlúpa, mala prehľad, neraz ukázala svoju odvahu a určite by sa vedela dobre zapojiť do "rodinného biznisu", len by sa najskôr potrebovala naučiť ovládať svoju výbušnú povahu. Obľúbila som si jej bratov a teším sa, až sa s nimi opäť stretnem v ďalších častiach.

Callum, najstarší syn a dedič, na ktorého rodičia kládli vysoké požiadavky. Aby si získal rešpekt ľudí vo svojom okolí, neprejavoval navonok žiadne emócie. Je pravda, že ani jeho som si nedokázala hneď obľúbiť, tiež to chcelo čas, ale bol mi viac sympatický než Aida.

Enemies to lovers? Dohodnuté manželstvo? Romantika, ktorá sa vyvíja pomerne pomaly? Toto všetko zbožňujem, takže romantická linka mi sadla. Prvé stretnutie Aidy a Calluma nedopadlo dobre, preto si išli po krku a neustále si robili nejaké naschvály. Bavilo ma sledovať, ako sa postupne zbližovali a hľadali si jeden k druhému cestu.

Čo sa týka mafiánskeho prostredia, pre mňa to úplne nebola mafia, respektíve, už som čítala aj príbehy, kde som mafiu cítila viac (aj keď tu nechýbali nejaké tie "akčné" scény, prestrelky, násilie a podobne).

14.10.2023 4 z 5

Úlet na dva týdny Úlet na dva týdny Samantha Towle

Leto je už síce za nami, no vďaka tejto knihe som sa doň aspoň na chvíľu mohla vrátiť. Dovolenka na Maledivach, pláže, ostrovy, potápanie, drinky, nezáväzný flirt... z toho jednoducho dýcha letná atmosféra. Úlet na dva týdny bola vtipná romantická oddychovka, ktorej čítanie som si užívala. Po Bouřlivákovi, ktorý mi vôbec nesadol, som mala trochu obavy, no našťastie, v tomto prípade ma autorka nesklamala a bola som spokojná.

Dillon bola taká "veľká voda", často povedala aj to, čo nemala, trapasy mala na dennom poriadku, vedela sa tešiť z maličkostí a vyžarovala z nej dobrá nálada. Svojou povahou si rýchlo dokázala získať sympatie ľudí okolo seba. Bola svojská, no práve to sa mi na nej páčilo. Nezaslúžila si to, čo jej urobili jej dvaja najbližší ľudia, najradšej by som ich za to prefackala. Našťastie, mala aspoň skvelú tetu, na ktorú sa vždy mohla spoľahnúť.

West bol pohoďák so zmyslom pre humor, s ktorým nikdy nebola nuda. Vedela som, že Dillon nehovorí úplnú pravdu o svojej športovej kariére, no odhalenie o jeho rodine celkom prekvapilo i mňa. Počas dospievania to nemal jednoduché, preto rozumiem, prečo mal taký názor na vzťahy, aký mal. V tejto oblasti bol dosť tvrdohlavý, preto potreboval padnúť "na hubu", aby dokázal niektoré veci prehodnotiť a pozrieť sa na ne i z iného uhla pohľadu.

Romantická linka sa mi páčila, dovolenkový flirt, ktorý sa postupne vyvinie v niečo viac. Chémia medzi Westom a Dillon bola skvelá, sadli si od prvého momentu, užívala som si ich vzájomné vtipkovanie a flirtovanie. Jeden druhému pomáhali zabudnúť na problémy, ktoré ich čakali doma. Samozrejme, že nebola núdza ani o pikantné momenty, keďže hneď na začiatku spolu uzatvorili dohodu o nezáväznom úlete bez záväzkov.

04.10.2023 4 z 5

Má to háček Má to háček Tessa Bailey

Obe sestry Bellingerové som si obľúbila už v It Happened One Summer, takže som si nemohla nechať ujsť ani samostatný príbeh Hannah. Hook, Line, and Sinker bola opäť príjemná romantická oddychovka, hoci musím povedať, že jednotka sa mi páčila o niečo viac.

Hannah bola priateľská a dobrosrdečná mladá žena, ktorá všade, kam prišla, doniesla dobrú náladu, vďaka čomu si ju takmer každý okamžite obľúbil. Jej veľkou vášňou bola hudba, dokázala vybrať vhodnú pieseň pre takmer každú situáciu. Bola veľmi šikovná, len jej chýbala určitá priebojnosť, aby ostatným ukázala, čo sa v nej naozaj skrýva.

Fox mal v okolí povesť sukničkára, ktorý strieda jednu ženu za druhou, nič neberie vážne, je za každú srandu a užíva si život plnými dúškami. Pod maskou playboya sa však skrýval citlivý muž, ktorého trápilo, akú mienku o ňom všetci majú. Na jeho správaní sa podpísalo mnoho faktorov, predovšetkým rodinná situácia, povesť jeho otca a predsudky, ktoré kvôli tomu voči nemu mnohí mali. Niektorí ľudia sa k nemu správali naozaj otrasne, vtedy mi bolo Foxa fakt ľúto.

Romantická linka bola milá, povedala by som až rozkošná. Fox a Hannah si od prvého stretnutia sadli, mali spoločné záujmy, dokázali spolu prekecať niekoľko hodín a dobre sa dopĺňali. Obaja mali pošramotené ego, a tak boli jeden pre druhého oporou. Spoločná chémia bola tiež super, neskutočne to medzi nimi iskrilo, tvorili pekný pár. Páčilo sa mi, že Hannah bola trpezlivá, a hoci sa Fox z rôznych dôvodov bál pustiť do vzťahu, nenechala sa tým odradiť, snažila sa mu pomôcť s jeho problémami a nevzdávala to s ním.

24.09.2023 4 z 5

Princezna a hráč Princezna a hráč Ilsa Madden-Mills

Kniha Kráska a hráč bola skvelá, takže som si nemohla nechať ujsť ani druhý diel série Strangers in Love. Princezna a hráč bola príjemná romantická oddychovka so zápletkou, akú mám rada, no musím povedať, že jednotka sa mi páčila o niečo viac. Nebolo tu nič, čo by mi vyslovene vadilo, len mi tu k úplnej spokojnosti jednoducho niečo chýbalo. Kniha sa mi čítala dobre, stránky mi rýchlo ubiehali pod prstami, prečítala som ju v podstate na jeden záťah.

Francesca nikdy nepoznala svoju rodinu, dlho nemala žiadneho blízkeho človeka, skôr ju väčšina ľudí sklamala, preto bola zvyknutá starať sa sama o seba. V živote si preskákala mnohými zlými vecami, ale aj napriek tomu nezatrpkla, práve naopak. Bolo to také slniečko, z ktorého vyžarovala pozitívna energia, no vedela aj vystrčiť drápky a poslať vás do horúcich pekiel. Páčila sa mi jej "náhradná rodina", ktorú si vytvorila, bolo cítiť, že sa všetci mali radiť, hoci si nenechali ujsť príležitosť, aby jeden druhého podpichli.

Tuck bol jeden z najlepších hráčov NFL a na prvý pohľad sa mohlo zdať, že má dokonalý život, no aj on mal v skrini svojich kostlivcov. Vyrastal v bohatej rodine, no jeho detstvo a dospievanie nebolo šťastné a dosť sa na ňom podpísalo. Mal problém s dôverou a trvalo dlho, kým sa niekomu otvoril a pustil si ho bližšie k telu. V poslednej dobe sa to naňho valilo zo všetkých strán, v pracovnom i osobnom živote, miestami mi ho bolo fakt ľúto. Páčil sa mi jeho vzťah so spoluhráčom Jasperom. Bol to taký "šašo" (v dobrom) a neraz ma svojimi hláškami rozosmial, no keď bolo treba, bol pre Tucka veľkou oporou.

Tuck a Francesca sa stretli na takom pomerne netradičnom mieste, kde boli obaja po prvýkrát. Mysleli si, že už sa nikdy viac neuvidia, no osud mal s nimi iné plány a ich cesty sa neustále prelínali. Romantická linka bola milá, jedna z tých, pri čítaní ktorých máte úsmev na tvári.

Trochu mi je ľúto, že sa tu neobjavili postavy z predchádzajúcej časti, aspoň na chvíľu, rada by som videla, ako sa im darí.

Celkovo však môžem povedať, že som si obe časti užila a dúfam, že sa u nás v budúcnosti dočkáme aj prekladu jej ďalších kníh.

24.09.2023 4 z 5

Lapeni Lapeni Emily McIntire

Túto knihu som vôbec nemala v pláne čítať, no potom som na ňu zo všetkých strán počula nadšene ohlasy, a tak som ju prihodila do nákupného košíka. Nakoniec som rada, že som sa nechala zlákať, pretože to bol fakt skvelý príbeh. Označila by som ho za takú poriadnu mafiánsku romancu, aké mám rada. Autorka sa pri jeho písaní inšpirovala Petrom Panom.

Musím sa priznať, že Wendy ma trochu miatla. Niekedy sa správala ako naivné dievčatko, inokedy vystrčila pazúriky a celkom ma prekvapila. Páčilo sa mi na nej, že hoci vyrastala v bohatstve, tento svet ju neskazil a nemala problém zarobiť si sama na seba. Mama jej zomrela, otec sa viac zaujímal o prácu, takže na jej pleciach zostávala starostlivosť o jej mladšieho brata. Miestami mi ich bolo fakt ľúto, obaja túžili po láske a pozornosti otca, no nikdy sa jej nedočkali. Mohli sa spoľahnúť len jeden na druhého.

Hook, nebezpečný muž, ktorému by ste sa v reálnom živote oblúkom vyhnili, hajzlik, ktorý by si občas zaslúžil jednu výchovnú, no napriek tomu si ho nešlo nezamilovať... najmä, keď ukázal svoju druhú, ľudskejšiu stránku. Ak je mužský hrdina ku všetkým drsný a len pri svojej milovanej dokáže prejaviť svoje skutočné city, má to svoje čaro. V detstve to nemal jednoduché (pre tohto malého chlapca mi pukalo srdce) a toto všetko sa podpísalo na tom, aký v súčasnosti bol.

Romantickú linku som si naplno užívala, predovšetkým to, ako sa Wendy darilo postupne dostávať tomuto chladnému mužovi pod kožu. Bavilo ma sledovať vnútorný konflikt, ktorý sa v Hookovi odohrával i to, ako začal meniť svoj pohľad na určité veci. Páčilo sa mi, že hoci prešiel určitou zmenou, nestal sa z neho žiadny sladký cukrík.

Keďže sa príbeh odohráva v takom mafiánskom prostredí, nechýbali i nejaké drsnejšie scény, čo mi však nevadilo, práve naopak. Mám rada, keď je v takýchto príbehoch mafia aj reálne cítiť.

V posledných kapitolách sa toho udialo veľmi veľa a asi by mi nevadilo, keby autorka nejaký ten zvrat ubrala, prípadne ich nejak viac prerozdelila do celého príbehu. To je moja jediná výhrada k príbehu, inak ho môžem len odporučiť.

16.09.2023 5 z 5

Rty s příchutí vína Rty s příchutí vína Aleš Novotný

Táto kniha ma vrátila do čias môjho dospievania, keď som podobné knihy čítala ako na bežiacom páse. Rty s příchutí vína bola taká romantická jednohubka, ktorú som zhltla za pár hodín. Autor sem zaradil aj niekoľko závažných tém ako rodinné problémy, generačné rozdiely, homofóbia, sexuálne obťažovanie, dospievanie a podobne. Kľudne mohla byť kniha o niekoľko strán dlhšia, aby niektoré veci dostali viac priestoru (potrebovala by som odpovede na pár otázok).

Elena ma celkom prekvapila. Zo začiatku mi pripadala ako taká typická puberťáčka, ktorá na všetko frfle, ale postupne sa ukázalo, že je to rozumné dievča, ktoré sa nebojí povedať svoj názor a zastať sa tých, ktorí to potrebujú. Jej otec, no najmä brat, mi poriadne dvíhali tlak, pri každej ich blbej poznámke sa mi vo vrecku otváral nožík.

Nikolas pôsobil tajomne, držal si odstup a nehovoril o svojom súkromí. Elene sa však postupne darilo búrať hradby, ktoré si okolo seba vystaval, a tak sme dostali možnosť dozvedieť sa viac z jeho minulosti. V poslednej dobe sa to naňho valilo zo všetkých strán a mne ho bolo veľmi ľúto. Bol to dobrý chalan, ktorý potreboval niekoho, o koho by sa v týchto ťažkých časoch mohol oprieť.

Z knihy sršala letná atmosféra - obdobie prázdnin, brigáda, letná láska, prostredie vinohradov, ktoré mali svoje osobité čaro. Síce jeseň už pomaly klope na dvere, ale príbeh mi do tohto obdobia sadol.

09.09.2023

Pod šepkajúcimi dverami Pod šepkajúcimi dverami TJ Klune (p)

Dom na azúrovom pobreží bol krásny príbeh, preto som si nemohla nechať ujsť ani autorovu ďalšiu knihu a ani tentokrát som nebola sklamaná. Priznávam, že Dom sa mi páčil o maličký kúsoček viac, ale aj Pod šepkajúcimi dverami som si maximálne užila a miestami mi vybehla aj nejaká tá slza (najmä v záverečných kapitolách). V príbehu sa rieši smrť, čo je dosť citlivá téma, ale autor ju podal veľmi pekne. Príbeh ma dokázal zároveň rozosmiať, zahriať pri srdci i pekne emočne vyžmýkať. Našla som tu veľa krásnych myšlienok.

Wallace bol úspešný, no chladný, arogantný, nepríjemný a sebecký právnik, ktorý nemal problém ísť aj cez mŕtvoly. Až keď zomrel a dostal sa do Cháronovho prievozu si uvedomil, aký bol jeho život... nešťastný a neuspokojivý. Páčilo sa mi, že sme mali možnosť sledovať jeho postupnú premenu. Vďaka obyvateľom netradičnej čajovne získal iný pohľad na život, začal prehodnocovať niektoré veci, vážiť si maličkosti, užívať si "život", naučil sa starať sa o druhých, dávať najavo svoju lásku a podobne. Nakoniec sa z neho stal láskavý a starostlivý muž, ktorý by pre svojich blízkych urobil prvé i posledné.

Z Huga od začiatku vyžaroval pokoj a pozitívna energia, nebolo ťažké si ho obľúbiť. Mal veľkú trpezlivosť a nenechal sa len tak niečím vykoľajiť. Nikdy neodmietol podať pomocnú ruku. Zároveň ho však v jeho vnútri trápili mnohé problémy, až by som ho najradšej objala a uistila ho, že neurobil nič zlé. Páčil sa mi jeho vzťah so starým otcom, ich vzájomné doberanie aj neustála podpora.

Získali si ma aj ostatní obyvatelia čajovne. Mei bola taká menšia neriadená strela s podrezaným jazykom, občas ju bolo treba krotiť, aby neurobila nejakú hlúposť, no mala srdce na správnom mieste. Nelson bol tiež skvelý, bola s ním veľká sranda, neraz ma vedel rozosmiať. Samozrejme, nesmiem zabudnúť ani na jedného rozkošného psíka, bez ktorého by to nebolo ono. V čajovni vládla priateľská atmosféra, mala také zvláštne čaro, až som ju mala chuť tiež navštíviť, dať si čaj a nejaký dobrý koláčik.

Romantická linka bola jemná, rozkošná a trochu smutnokrásna. Wallace a Hugo sa pomaličky, nenápadne oťukávali a vzájomne po sebe pokukovali a ja som sa nad nimi musela len prihlúplo usmievať.

Čo viac dodať, za seba vám môžem Dom na azúrovom pobreží i Pod šepkajúcimi dverami len a len odporučiť a dúfam, že sa dočkáme prekladu i autorových ďalších kníh.

09.09.2023 5 z 5

Neodolatelná Neodolatelná Melanie Harlow

Mám rada príbehy o slobodných otcoch/matkách, vlastne vo všeobecnosti príbehy, v ktorých vystupujú deti, preto som sa na túto novinku tešila. Dostala som od nej presne to, čo som čakala a čítanie som si užila. Áno, našlo by sa tu pár detailov, ktoré by sa ešte dali vyšperkovať, ale inak som bola spokojná.

Frannie som si obľúbila, bola to šikovná mladá žena, ktorá okolo seba šírila pozitívnu energiu a nebála sa ísť za tým, čo chcela. Rodičia k nej boli dosť ochranárskí, najmä mama by ju najradšej zatvorila do zlatej klietky a nikam nepustila, no Frannie im dokázala, že sa dokáže postarať sama o seba. Keďže ju rodičia učili doma, nemala takmer žiadnych kamarátov. Vzťah so sestrami bol tiež trochu naštrbený, takže miestami sa cítila dosť osamelo. Som rada, že postupne sa im podarilo zblížiť a Frannie tak mala niekoho, komu by sa mohla zdôveriť. Veľmi sa mi páčilo, ako si rozumela s Mackovými dievčatami, s deťmi jej to fakt išlo a bolo cítiť, že dievčatá ju tiež zbožňujú.

Mack bol skvelý otec, o svoje dcéry sa staral najlepšie ako vedel. Jeho dcérky boli zlatíčka, vniesli do príbehu veľkú dávku rozkošnosti. Ich mama mi, naopak, poriadne liezla na nervy, o deti sa nestarala, a keď sa po dlhom čase ozvala, narobila len dusno. Musím však povedať, že hoci bol Mack sympaťák, zároveň bol aj poriadne tvrdohlavý a niekedy videl problémy aj tam, kde neboli.

Romantická linka bola fajn, aj keď si viem predstaviť, že by sa s ňou autorka ešte viac pohrala. K úplnej spokojnosti som tu jednoducho niečo postrádala. Niektoré veci mi prišli trochu rýchle.

03.09.2023 4 z 5

Navždy buď mou vévodkyní Navždy buď mou vévodkyní Amalie Howard

Táto kniha ma zaujala už na prvý pohľad - obálkou, farbami i anotáciou a do jej čítania som sa púšťala s veľkými očakávaniami. Som rada, že som nakoniec nebola sklamaná a autorka mi dopriala príbeh, aký som čakala. Navždy buď mou vévodkyní bola najlepšia historická romanca, akú som za posledné týždne a mesiace prečítala. Páčilo sa mi, že bola (v rámci možností) napísaná "moderným" štýlom, vďaka čomu sa mi čítala ľahko a rýchlo.

Genevieve bola jednou z tých postáv, ktoré si ľahko dokážu získať priazeň ľudí vo svojom okolí - priateľská, odvážna, bystrá, tak správne drzá a alergická. Šírila okolo seba pozitívnu energiu, jednoducho si ju nešlo neobľúbiť. Páčilo sa mi na nej, že sa dokázala postaviť sama za seba a nedovolila ostatným, aby s ňou zametali. V Londýne si našla skvelé kamarátky, ktoré ju medzi seba hneď prijali, a keď sa ocitli spolu na jednom mieste, o zábavu naozaj nebola núdza. Všetky boli tak trochu "čísla" a neraz ma svojimi hláškami rozosmiali.

Lord Lysander bol ťažší oriešok. Tvrdá výchova jeho krutého otca z neho urobila chladného a tvrdého muža, ktorý potláčal akékoľvek emócie hlboko vo svojom vnútri. Potreboval viac času, aby dokázal spracovať i tie najbežnejšie veci a často mal problém nájsť tie správne slová na vyjadrenie svojich myšlienok. Otec mu veľkú časť života (najmä psychicky) ubližoval a to sa na ňom výrazne podpísalo. Na prvý pohľad teda pôsobil ako vojvoda, ktorý je ochotný ísť aj cez mŕtvoly a na nikoho nebrať ohľad. Postupne však začal Lysander odhaľovať aj svoju druhú, citlivejšiu, ľudskejšiu tvár a čím viac sme ho spoznávali, tým viac si ma získaval. Vo vnútri to bol čestný človek, ktorý sa staral o ľudí, ktorí mu boli blizki. Potreboval len niekoho, kto by mu rozumel, mal s ním trpezlivosť a ľúbil ho takého, akým bol.

Romantická linka bola skvelá. Genevieve a Lysander boli úplne odlišní, a práve preto to medzi nimi tak dobre fungovalo. Užívala som si, ako sa Néve postupne dostávala vojvodovi pod kožu i to, ako sa o ňu on staral a snažil sa ju potešiť. Néve bola pre Lysandera rovnocennou partnerkou a nenechala sa ním zastrašiť ako ostatní. Vojvoda potreboval presne niekoho takého, kto by mu do jeho temného života prinesol svetlo.

Dúfam, že sa dočkáme i prekladu ďalšej časti. V príbehu bolo viacero postáv, ktorých vlastne príbehy by som si rada prečítala.

19.08.2023 5 z 5

Pátá cesta k pádu Pátá cesta k pádu K. A. Tucker

Ani posledný diel série Ten Tiny Breaths nesklamal a opäť sme dostali príjemný romantický príbeh, v ktorom sa riešili aj nejaké závažnejšie problémy.

Bena sme v minulých častiach poznali ako pohoďáka, ktorý bol za každú srandu a nenechal na pokoji žiadnu sukňu. Už vtedy som si ho obľúbila, takže som rada, že dostal svoj samostatný príbeh. Tentokrát to už však nebol vyhadzovač v nočnom klube, ale začínajúci právnik budujúci si svoju kariéru (tým však nechcem povedať, že by sa jeho povaha zmenila, bol to stále ten starý dobrý Ben). Pod neustálymi vtípkami sa však skrýval muž, ktorý si prešiel náročnými obdobiami a bojoval s vlastnými problémami. Mal milujúcu matku a skvelých súrodencov, čo sa však nedalo povedať o jeho otcovi, ktorý v rodine robil dusnú atmosféru.

Reese bol taká neriadená strela, ktorá nemala problém povedať, čo mala na jazyku a rozhodne si nenechala skákať po hlave. Už od detstva to bolo rebelka, ktorá nerešpektovala takmer žiadne pravidlá, kvôli čomu sa neraz dostala do problémov. Mala prudkú povahu, často skôr konala než premýšľala. Neraz sa sklamala v ľuďoch, ktorých milovala a ktorí mali milovať ju, takže si okolo seba vytvorila hradbu a len málokoho si pustila k telu. Našťastie, mala aspoň super kamarátky a milujúceho nevlastného otca, ktorí jej pomohli prekonať ťažké obdobie.

Títo dvaja tvorili skvelý pár. Ich prvé stretnutie síce nedopadlo zrovna najlepšie, našťastie dostali druhú šancu. Bavilo ma to ich neustále podpichovanie a doberanie. Páčilo sa mi ich postupné spoznávanie a zbližovanie, presne takúto pomalšiu romantiku mám rada. Ani si neuvedomovali, ako sa dostávali jeden druhému pod kožu.

Celkovo som s touto sériou spokojná, milo ma prekvapila a som rada, že som sa k nej konečne dokopala.

01.08.2023 4 z 5

Nové vyhlídky Nové vyhlídky Lilly Lucas

Séria Láska z Green Valley si ma získala, preto sa na každý ďalší diel vždy veľmi teším. Ani Nové vyhlídky ma nesklamali, autorka nám dopriala ďalší príjemný romantický príbeh z prostredia malebného malého mestečka. Väčšina kapitol bola pomerne krátka, takže som si ani neuvedomovala, ako rýchlo mi stránky ubiehajú pod prstami. Keby som sa nesnažila knihu si šetriť, dokázala by som ju zhltnúť na jedno posedenie.

Cole sa objavil už v druhej časti, no vtedy urobil pár vecí, kvôli ktorým mi bol nesympatický. Bola som zvedavá, či sa mu teraz podarí zmeniť môj názor a presvedčiť ma, že to nie je len rozmaznaná celebrita, ktorá na nikoho neberie ohľady. Áno, v tejto časti som si ho obľúbila. Prechádzal ťažkým obdobím, utŕžil od života ranu, ktorá ho prinútila zamyslieť sa nad určitými vecami. Je mi trochu ľúto, že sme v príbehu nemali ani jednu kapitolu z jeho pohľadu, aby sme mali možnosť nahliadnuť do jeho vnútra a viac ho spoznať. Síce sme sa o ňom dozvedeli dosť nového, ale bolo to podané viac-menej sprostredkovane. Toho je moja najväčšia výhrada k príbehu.

Aj Annie sa mihla už v predchádzajúcej časti, ale len tak z rýchlika. Bolo mi jej dosť ľúto, po autonehode strávila niekoľko mesiacov v kóme a potom sa musela takmer všetko učiť odznova. Bola to veľká bojovníčka, tvrdo na sebe pracovala, aby sa mohla vrátiť do svojej milovanej práce, za čo má môj veľký obdiv. Návrat do "skutočného" života pre ňu nebol jednoduchý, veľa toho zmeškala a väčšina ľudí sa na ňu pozerala s ľútosťou. Jej povolanie bolo takým osviežením príbehu, keďže sa často nestretávam so ženami automechaničkami.

Začiatok bol pomalší, romantika bola v úzadí a príbeh sa skôr sústredil na návrat Annie domov a jej prispôsobovanie sa novým podmienkam. Romantická linka sa vyvíjala pomaly, čo mám rada. Prvé stretnutie Annie s Coleom neprebehlo zrovna najlepšie, ale vôbec mi to nevadilo, zbožňujem enemies to lovers príbehy. Užívala som si ich neustále doberanie a neskôr aj postupné spoznávanie a zbližovanie. Hoci obaja pochádzali z iných svetov, dobre sa dopĺňali. Často som mala na tvári prihlúply úsmev.

Zbožňujem prostredia malých mestečiek, akým bolo aj Green Valley. Všetci sa tu poznajú, klebety sa šíria rýchlosťou svetla, nemáš šancu nič utajiť, ale keď je treba, všetci ti ochotne podajú pomocnú ruku. Jeho obyvatelia boli sympatickí a dodávali príbehu priateľskú atmosféru. Aj príroda v okolí je krásna, až mám chuť sa tam ísť sama pozrieť.

01.08.2023 5 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Julie Caplin všetci poznajú predovšetkým vďaka jej sérii Romantické úteky. Teraz prichádza so samostatnou knihou. Autorka je pre mňa zárukou, že vždy dostanem príjemný romantický príbeh a nesklamala ma ani tentokrát.

Musím sa priznať, že hlavná hrdinka Ella mi na začiatku nebola absolútne sympatická. Rozumiem, že si prechádzala ťažkým obdobím, ale správala sa ako namyslená fiflena, ktorej nič nebolo dobré a nad všetkým ohŕňala nos. Našťastie, neskôr sa nad sebou zamyslela, prehodnotila niektoré veci a konečne som si k nej dokázala nájsť cestu. Bola to talentovaná umelkyňa, ktorá svojimi výtvormi dokázala osloviť široký okruh ľudí. Jej bývalý bol poriadny somár a neustále Elle podkopával sebavedomie. Viac mu záležalo na úspechu ako na nej.

Páčil sa mi jej vzťah s labradorkou Tess. Najskôr vôbec netušila, ako sa má o ňu starať, no postupne sa z nich stala nerozlučná dvojka. Práve Tess bola jedným z dôvodov, vďaka ktorým si Ella začala viac užívať život. Bol to skvelý psík, ktorý vniesol do príbehu viacero rozkošných momentov.

Devon sa nám tiež nepredstavil zrovna v najlepšom svetle, ale jeho som si obľúbila skôr ako Ellu. Aj on riešil určité problémy s bývalo, ktoré sa na ňom dosť podpísali a občas si svoju zlú náladu vybil na nevinných ľuďoch. Bol to skvelý veterinár, snažil sa pomôcť čo najviac zvieratám, aj keď sa nie vždy zhodol s ich majiteľmi.

Obľúbila som si aj obyvateľov tejto malej dedinky. Našli sme tu pestrú škálu ľudí, od energických dôchodcov cez vtipného kňaza po mládež. Tvorili súdržnú komunitu, navzájom si pomáhali, usporadúvali rôzne akcie a každý člen tu mal svoju úlohu. Jednoducho to tu stále žilo a človek sa tu ani chvíľu nenudil. Aj Elle privítali s otvorenou náručou, hoci sa im zo začiatku vyhýbala. Presne takéto priateľské prostredie zbožňujem.

Romantická linka bola skôr jemná, ale to mi nevadilo, pekne dopĺňala ostatné dianie v príbehu. Ella a Devon si najskôr nevedeli prísť na meno, ale postupom času sa z nich stali dobrí priatelia a neskôr aj niečo viac.

Hoci som zo začiatku mala z príbehu trochu zmiešané pocity (najmä kvôli správaniu Elly), nakoniec som si Útěk na venkov užila. Ak sa vám páčili Romantické úteky, neváhajte siahnuť ani po tejto knihe.

23.07.2023 4 z 5