kowalenska.m kowalenska.m komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Dlouho jsem se nechtěla přidat k masám, co čtou tuto knihu. Nezjistila jsem si o ní nic předem a počkala jsem až o ní všude přestanou mluvit. Poté jsem se dala v klidu do čtení. Opravdu skvěle napsané! Je mi úplně jedno, zda to je podle reality, nebo ne a jak moc autorka přikrášlovala. V beletrii to je naprosto normální a právě díky přikrášlování se příběhy povídají po staletí.. :) Kraj mě pohltil a doufám, že to místo si udrží svoji tajemnost, i když už je touto knihou "profláklé", hvězdičku strhávám za místa, kdy jsem nevěděla, zda mám číst a co mám čekat. A konec sice velmi zajímavý, ale trochu mě i zklamal. Mám ráda hezké konce.. :)

04.03.2018 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Vážně dobrá kniha. Vůbec se mi ji nechtělo dočíst. Ne kvůli tomu, že jsem se bála konce, nebo že se mi tak líbila. Prostě proto, že se mi nechtělo číst něco jiného. Těžko popsat, ale jsem spokojena. Zaujala mě tahle knížka, a tak to má být. Je zajímavé, jak člověk četl popisy naprosto obyčejných věcí a přesto ho to bavilo a shledával v tom sama sebe. Aspoň já. O Tóru/ovi vlastně nic nevíme a musíme si vystačit s málem. I s malým množstvím postav a informacemi o nich. Ale to k tomu patří :)
Doporučuji :)

24.02.2015 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mé první přečtení. Je zvláštní, že mému učiteli se jako první vzpomínka na tuto knihu vybavila pasáž s fyzickým mučením na konci knihy. To mně ne. Když si budu vzpomínat na 1984 vybavím si spíše to psychické a to hrozné ovládání mysli. To obrovské zvěrstvo, které člověka nutí přemýšlet nad smyslem a úmyslem moci. Kniha plná převrácení, která k nám však mluví jasně. Zvláště mi přišlo velmi trefný, ukázat formu jazyka totalitní země tkz. Newspeaku. Opravdu geniální, tak jako všechny ostatní praktiky Angsoc, doublethink.. Strašidelně genialni.
Stejně jako Farma zvířat se mi moc libi, i kdyz tato kniha má větší nátlak na člověka. Je to asi tím, že se zde mnohem více přetvařuje, mnohem více zde člověk pociťuje bezmoc. Ano, excelentní kniha, která by se neměla jen číst, ale mělo by se o ni i hovořit. Aby každý byl odrazen.Aby každý věděl, jak a došel k tomu, proč ne.

28.02.2015 5 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Mnohem lepší než film. Přečetla jsem si knížku nejdřív a pak až shlédla film. Knížka je kouzelná, moc mě vždy zajímalo zneužívání, obalmucení lidí. Reality show. A také touha po svobodě. Věřila jsem Ketniss a že je to psané v Ich formě tomu dává nádech, že nevidíme jak je vše přesně. Máme jasnou představu jak se chová ona, ale co ostatní? Mám na ně názor a doufám, že i ona to uvidí s trochou nadsázky :) Těším se na další díl :)

24.02.2013 4 z 5

Rok vdovou Rok vdovou John Irving

Moje první kniha od Irvinga, kterého mi máma doporučuje odjakživa. Asi chápete, jak mě vytočilo, když jsem při prvních stránkách zjistila, že jsem viděla filmové zpracování... Nicméně je naštěstí film Dveře v podlaze pouze vytvořený z první půlky knihy. A víte co? Ta druhá je mnohem lepší! Navíc kdybych si mohla vybrat, i první půlka je lepší v knižní podobě. Hned se pustím do jeho dalších knih, psychologie postav spolu se silným nahlédnutím toho, jak spisovatel přemýšlí (ani nevím, zda tam byla nějaká postava, co nepsala v určité fázi života knihy, které také někdo četl? :D Doporučuji! Základní motiv lásky a ztráty je silný. A mám ráda napětí vkládaných vět o budoucnosti, aneb autor zdánlivě prozrazuje hodně, ale ve výsledku nic - musíte čekat. :)

16.10.2020 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

NEČTĚTE, JESTLI JSTE SI KNÍŽKU JEŠTĚ NEPŘEČETLI, PROZRAZUJI KONEC! :) Viděla jsem i nové zpracování ve filmu. Ještě přesně nevím, jaké pocity mít, jak z knihy, tak z filmu. Něco mě na tom ale zasáhlo. Ukázalo to svět takový, jaký je. Že Getsby na konci knihy zemřel a všichni se k němu otočili zády, krom Nicka a otce, nebylo zas tak překvapující- stává se to v hodně knihách. Ale to, že nebyl se svou láskou? že radši utekla? přesně jak je v knize: tito lidé napáchají spoustu zlého a pak se stáhnou ke svým penězům. Doporučuji ji, kvůli představě té doby a kvůli pocitu malichernosti.

16.06.2013 4 z 5

Princ a Skřivánek Princ a Skřivánek Valja Stýblová

Hudba a přátelství. Opravdu hezké. Pro děti hezká. Četla jsem dávno, ale ještě teď si pamatuji ten pocit, když jsem jí četla. Měla jsem pocit, že přátelství a pravda překoná všechno.

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Čte se rychle a upoutá. :) Mám ráda náhledy do jiných kultur a Afghanistán mě učaroval už kdysi a cítím k té zemi jistý soucit, ačkoli jsem tam nikdy nebyla. Místy velmi smutné, místy nepochopitelné, ale stejně na konci všeho jsou jen osudy lidí, jako my všichni a témata lásky a odpuštění, která jsou a budou vždy aktuální. Snad si to přečte více lidí.. :)

04.03.2018 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Titul s podnázvem v našem školství "povinná literatura". Škoda, že tyto podnázvy existují, možná by do tohoto díla potom šlo více lidí a neodradil je dojem ze školy, tak jako kdysi mě. Stává se to u knih, které jsou profláklé svým významem, a proto často chybí chuť knihu číst. Měla jsem to tak i já, a když jsem začla číst na maturitu, potvrzovaly se mé obavy. Rusko, spoustu postav, těžký jazyk, spoustu promluv a myšlenek a děj nic moc... Jenže, v půlce se to zlomilo a já nemohla přestat číst. Najednou jsem to JÁ byla v Rusku, to MĚ honil stihoman a všechny ty myšlenky a výslechy se mě dotýkaly. Viděla jsem smysl knihy. Držím palce všem studentům, kteří se do knížky pustí, aby to dokončili. Stojí to za to. :) Já naštěstí s délkou knížek problém nemám, ale dokážu si představit, že to problém být může u díla, kde jsou primárně myšlenky a ne děj. :)

04.03.2018 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Ze začátku jsem viděla ještě chyby v popisování, psal to jako malej, tak co. Potom se to rozeběhlo. Bohužel z toho citím také Pána prstenů. A Pána prstenů mám mnohem radši. Někdo tady píše, že ho Pán prstenů nudil, k tomu se ani nevyjadřovat. Ukazuje to na člověku, že je netrpělivý, nevidí krásu popisu a vše jen tak přehlíží a nejde hloub. Přesto se mi Eragon líbil, další díly mi připadají vyspělejší a lepší, ale tento mám v sobě také kouzlo, je tam toho ještě spoustu nevysvětleného. Někdy mě ovšm až zaráželo, jak to vzal hopem. :) Přesto by si to každý fantasy-čtenář měl přečíst. Svět draků je úžasné místo na rozvíjené fantazie :) Ještě tu někdo psal: dlouhé popisové pasáže :D Tak to tu neni, to se zdá, protože je velké písmo :) a kdyby se chtělo je to jen na 270 stránkách. titul bestseller je vhodný, ukazuje to, že se lidem líbí ale zároven neznamená to, že je to to nejlepší co si přečtete. Jako třeba sága Stmívání. Je to čtivé.

02.04.2013 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Chvíli jsem tuto knihu nechtěla číst, kdyždý ji znal a já částečně taky. Po shlédnutí filmu jsem se do čtení dala. Skvělá. Mám moc ráda Košily a Poklad :)

Sonety Sonety William Shakespeare

Dostala jsem k Vánocům a přečetla jsem za prázdniny. Potom znovu pomaleji, aby mi nic neuniklo. Ted otevírám a čtu své oblíbené znovu a znovu.

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Úžasná kniha, jsem věřící a tohle mi ukázalo ještě jiný pohled. Velmi napínavá, ani jsem nemohla odtrhnout oči. Také mi svým způsobem připomíná Sinuheta, kterého zbožňuji. Myslím, že se k ní budu vracet. :)

26.02.2013 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Skvělý konec, zarazil, ale patří tam. Všechny díly se stupňují a tento je vrcholem. Splnil svůj účel, doporučuji :)

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Moje neoblíbenější. Hodně promyšlená. A říkanka o deseti černoušcích této knize dává ještě víc. Film mě zklamal. Agatha Christie dokázala zmást každého čtenáře. Nikdo nemůže říct, že přišel na to, kdo je vrahem..?

26.02.2013 5 z 5

Hrabě Monte Cristo II (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo II (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Vážně se mi líbí hlavní postava. Tajemno. Také jsem byla vděčná za konec. V příběhu je také hezké, jak si Dante se svými postavami hraje. On nikoho neušetří. zvlášť pokuď druhý je opravdu tak zkažený. pomsta byla podle mě také oprávněná. Spíš mě zaráželo, že jedná ve jménu Božím. Vražda, jako vražda. a to i když jsem na jeho straně.

25.02.2013 5 z 5

Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Byla jsem velice příjemně překvapena. Miluji Danteho. Je takový, jaký má být a je v něm víc a víc. Navíc je stále trochu záhadný. Historické romány miluji a tak tedy i tento. Vřele doporučuji ! :)

Polibte si! Polibte si! Will Davis

Jo a taky je Jez gay. Moc zajímavě pojmuté. Ukazuje, že gayové nejsou holky. Jistě, asi mají citlivé srdce a tak, ale jsou i jiní. Ti, kteří nevidí do duší a nenechají po sobě šlapat. Jez má i jiné zajimavé vlastnosti. Líbilo se mi, jak teprve vše poznává. Někdy je ovšem dost hrubý. :( nejspíš to tak má být. Dyť i název je hrubý! Polibte si!

25.02.2013 5 z 5

Nádherná kniha. Přečetla jsem dvakrát a vždy mě něco překvapí. Na někoho to je možná spousta textu, na mě ne. Rozhodně ne u téhle knížky. Nutila mě přemýšlet a to mě baví. I jeho vztah k ženám je zvláštní. Navíc mám ráda Kaptaha :)

Mort Mort Terry Pratchett

Tak, další od Prachetta a nově moje nejoblíbenější! :) Pojetí smrti je celkově na Zeměploše geniální a zde lze ještě více pochopit a uvědomit si, že třeba takhle suprově by to mohlo být. Zemřete, a bude s váma to, v co věříte! :) :) :)
Zkrátka boží knížka, kterou přečtete za chvíli a dosyta se nasmějete, a to se u moc knížek, kde na každé druhé stránce někdo umírá, nestává. :D

04.03.2018