Kosta96 Kosta96 komentáře u knih

Dynamo: Bez frází Dynamo: Bez frází František Suchan

Nejsem zrovna velkým fanouškem Dynama Pardubice, ale kdo by si nechtěl přečíst příběhy Dominika Haška, Aleše Hemského, Františka Musila, Petra Blumela nebo Vladimíra Martince? Příběhy jsou zpracované hezky a knihu doplňuje i slušný počet fotografií.

Liga mistrů první republiky Liga mistrů první republiky Karel Vodička

Středoevropský pohár. Dnes už v podstatě zapomenutá soutěž, která kdysi byla nejdůležitější fotbalovou soutěží pevninské Evropy. A ano, jejím prvním vítězem byl klub z tehdejšího Československa. Celkově se klubům od nás podařilo soutěž vyhrát 4x. Sparta ji vyhrála 3x (byť jednou až v 60. letech, kdy už soutěž neměla takový zvuk). A Slavia ji také jednou vyhrála. Kniha je koncipována tak, že se nejdříve dozvíme základní informace o vzniku a formátu soutěže. Postupně také informace o každém jejím ročníku. Soutěž postupně přibírá týmy z dalších zemí včetně Švýcarska a Itálie a stává se tak každým rokem prestižnější. Kniha nám pak referuje o každém zápase českého klubu v daném ročníku, a to pomocí výňatků z dobových novinových článků. To může působit monotónně a někdo může mít problém prokousat se tehdejší češtinou. Vlastně to je ale nakonec mnohem lepší řešení, než o zápasech referovat dnešním pohledem. U každého zápasu navíc najdeme kde se hrál, kdo byl jeho rozhodčím, kolik na něj přišlo fanoušků a v jakých sestavách týmy nastoupily. V knize také najedeme skvělé dobové fotografie. Pro fanoušky našeho fotbalu vřele doporučuji. Vykreslí Vám to slavné období české kopané.

04.02.2024 5 z 5

Hrdinové 2 - Největší příběhy českého hokeje Hrdinové 2 - Největší příběhy českého hokeje Ondřej Fuczik

Český (případně československý) hokej je stále pojem. Jak si vedla v průběhu historie naše reprezentace? Jací hráči a trenéři se nejvíce zasloužili o slávu našeho hokeje? Koho komunisté poslali se zlatou medailí na krku do uranových dolů? Kdo jako první z Čechů prorazil v NHL? Jaký význam mělo Nagano ve světě i u nás? Jaké české hokejové kluby získaly místní i mezinárodní věhlas? To je jen zlomek otázek na které tato kniha nabídne odpověď. Po velmi povedené publikaci o našem fotbale se nyní stejným způsobem dostalo i na hokej. A je to stejně povedené.

Švábi Švábi Jo Nesbø

Druhé dobrodružství Harryho Holea mě nezaujalo tolik, jako to první. Rozhodně se ale nejedná o špatné čtení. Naopak jde o kvalitní detektivku, kde nechybí napětí a překvapení.

02.02.2024 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Kniha se mi líbila. Postupné rozplétání toho, kdo je vrahem a co je jeho motivem k vraždám je napínavé a dá se přečíst takřka jedním dechem.

02.02.2024 4 z 5

Železná Sparta 130 let (1893–2023) Železná Sparta 130 let (1893–2023) Vítězslav Houška

Pro mě, jako fanouška Sparty je to naprosto úžasné dílo. Kompletní historie fotbalové Sparty od nelehkých začátků, vládnutí Evropě, až po poslední velký úspěch v podobě titulu pod Brianem Priskem. Kromě informací o klubu samotném zde naleznete i spoustu informací o jednotlivých hráčích, trenérech, majitelích, stadionu a zkrátka všem, co formovalo tento fotbalový klub a jeho bohatou historii.

02.02.2024 5 z 5

Očistec Očistec Lee Mountford

Nejsem moc velký čtenář hororů. Jednou se mi dostala do ruky kniha Sídlo hrůzy od tohoto autora. Tak jsem se začetl. Hned na ní navázala kniha Ďáblovi dveře. Přiznám se, že okultní strašidelné domy, nebezpeční duchové a démoni mě oslovují mnohem víc, než nějaký klaun zabiják nebo šílenec typu Michael Meyers. Možná i proto jsem tyto knihy hodnotil pozitivněji, než poctivý čtenáři hororů. První kniha nám říká co se stalo hlavní hrdince a její rodině v nebezpečném domě v nedávné minulosti. Druhá kniha objasňuje, co se stalo v osmdesátých letech minulého století, a proč je dům tak nebezpečný. V této knize se nová hlavní hrdinka dozvídá pravdu nejen o sobě, ale i o svých společnících. Zjišťuje, že dům je vlastně ještě nebezpečnější, než si původně všichni mysleli. Nyní před ní budou nečekaně stát další paranormální hrůzy a úkoly, které si ani ve snu nedovedla představit. Na čtvrtou knihu se vlastně dost těším. Z části i proto, že se změní prostředí. Dokonce nám bude další díl této série blíže, protože se bude odehrávat u nás - v Kutné Hoře. Takže si počkám na překlad a s radostí si přečtu další knihu.

08.05.2024 4 z 5

Věrné sparťanské srdce Věrné sparťanské srdce Václav Mašek

Musím se přiznat, že jsem knihu jako takovou celou nečetl. V době, kdy se ke mě dostala jsem jako fanoušek fotbalové Sparty přečetl spoustu jiných knih a naposlouchal spoustu podcastů věnujících se Spartě a v nich bylo o Václavu Maškovi hodně referátů a zmínek. Proto jsem svůj čas věnoval spíše jiným knihám o jiných tématech. Samozřejmě jsem si ovšem knihu pečlivě prolistoval. Spousta fotek a oskenovaných pohledů mi tedy zpříjemnila jeden večer. Přečetl jsem si samozřejmě alespoň nějaké ty výsledky a referáty o zápasech jak reprezentace, tak nejdříve ne příliš úspěšné Sparty, která se poté s příchodem Andreje Kvašňáka, Josefa Vojty, Ivana Mráze, Jozefa Jurkanina nebo trenéra Václava Ježka stala opět mistrovskou. Nejen z této knihy, ale i z ostatních referátů o panu Maškovi je zřejmé, že je to obrovská osobnost Sparty i našeho fotbalu. Přijde mi, že je pan Mašek tak trochu ve stínu pánů Kvašňáka a Ježka. Bez něj by ovšem Sparta neprožila jedno z nejlepších období ve svojí historii. Především z fotografií a pohlednic je jasné, že se díky fotbalu pan Mašek dostal na místa, kam by se "obyčejný" obyvatel Československa nedostal. Komunisté však jeho otci zabavili dům v Bráníku a při cestě na trénink ho málem zastřelili vojáci Sovětského svazu během okupace. On přesto v Československu zůstal. Přestože známí mu nabízeli možnost emigrace do Švýcarska. Po revoluci pak vykonával pro Spartu funkci generálního ředitele a pod jeho vedením byla Sparta velice úspěšná. Součástí knihy (kterou sepsal pan Mašek sám!) jsou i dvě DVD související s MS v Chile 1962, na kterém pan Mašek vstřelil na 40 let nejrychlejší branku šampionátu. Celkově je to skvělá kniha.

12.03.2024 5 z 5

Piráti z Karibiku - Kompletní obrazový slovník Piráti z Karibiku - Kompletní obrazový slovník Glenn Darkin

Toto kompletní hodnocení 5 hvězd nedává mé nynější dospělé čtenářské já, nýbrž moje 10ti leté já. V té době jsem trilogii Pirátů hltal ve všem. Sjížděl DVD všech 3 filmů, hrál hry na PC nebo na Xboxu, kupoval si sběratelské figurky... Jednou jsem od rodičů dostal tuhle knížku a přečetl jí jedním dechem. Nebyl jsem tehdy nijak vášnivý čtenář, ale cokoliv co souviselo s dobrodružstvím kapitána Jacka Sparrowa a jeho partičky ničemných pirátských vydřiduchů, to muselo být moje! Samozřejmě, že má kniha hodnotu spíš pro děti a náctileté fanoušky, ale nedávno jsem jí při procházení svojí knihovny objevil a prolistoval. Chvilka nostalgie. A tak jsem napsal aspoň tuhle recenzi. Očima mého 10ti letého já.

06.03.2024 5 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Kniha je vlastně kronikou rodu Targaryenů a jejich vlády nad světem Západozemí. Vzhledem k tomu, že jsem knihu přečetl po shlédnutí první série Rod Draka od HBO, tak jsem některé pasáže z knihy odtušil předem. Nicméně kniha začíná dávno před první sérií seriálu a končí léta po krvavé dračí válce mezi dvěma větvemi rodu Targaryenů, o nástup na trůn. Narozdíl od Hry o trůny, jejíž seriál jsem viděl dvakrát mě kniha celkem dost bavila. Bohužel skutečnost, že jsem Hru o trůny viděl v seriálové verzi a byl zklamán z jejího velmi špatného konce mě odradila od čtení navazující série knih od G. R. R. Martina.

Formule 1 - Úplná historie Formule 1 - Úplná historie Tim Hill

Nejsem nikterak zapálený fanoušek F1. Nicméně tady se jedná o skvělou publikaci, která přiblíží každému nenáročnému fanouškovi tohoto sportu jednotlivá období. Od vzniku závodů, až po rok 2010. Vše je navíc doplněno o fotografie Daily Mail. Z těchto prestižních novin se také rekrutuje i novinář, který knihu sepsal. U každého ročníku velmi jednoduše, ale poměrně věcně popíše nejdůležitější momenty jednotlivých závodů a součástí je i tabulka prvních 10 jezdců v závodnickém pořadí. Nemám moc možnost porovnávat s jinými knihami z prostředí F1. Tato se mi však líbila. Fotografie navíc ukazují, jak velký je technologický skok od úplně prvního monopostu F1, až po ty moderní.

04.02.2024 4 z 5

Patrik Schick: Střelec za miliardu Patrik Schick: Střelec za miliardu Petr Čermák

Tak trochu nevím, co bych mohl napsat, abych knihu trochu vyzvedl z určité šedi. Bohužel knize nepomáhá fakt, že hlavní hrdina této autobiografie je pořád hodně mladý. Sice toho už za svůj život zažil dost (od nesmyslného vyhazovu ze Sparty, přes skvělá i horší období v Itálii, až po přestup do Leverkusenu). Autor se samozřejmě zaměřuje na 5 gólů Patrika na ME. To je sám o sobě skvělý počin, díky kterému nejspíš kniha také vznikla. Autor pak na můj vkus až příliš subjektivně adoruje Patrika Schicka a snaží se ho až příliš okatě vyzdvihovat nad ostatní. Sice souhlasím, když autor kritizuje Spartu za její přístup k mladému Patrikovi, ale autor v knize často kritizuje všechny kolem Patrikova příběhu a nesnaží se ani náznakem hledat nějaké Patrikovi chyby nebo nedostatky. Určitě bude lepší počkat si na autobiografii Patrika Schicka až po jeho kariéře, která snad bude zpracována více objektivně.

04.02.2024 2 z 5

Fotbalové devadesátky Fotbalové devadesátky Štěpán Filípek

Války mezi Petrem Machem a Borisem Korbelem o nadvládu nad českým fotbalem. Pletky fotbalových bossů se zákonem. Provázanost s mafií. Zkrátka devadesátky byly divoký i ve fotbale. Taky české fotbalové vesnice v první lize. Popis spousty skvělých zápasů našich klubů (Sparta vs Barcelona v roce 1992). Informace o reprezentaci, hráčích a trenérech, kteří se účastnili MS 1990 v Itálii nebo stříbrného ME 1996 v Anglii. Především rozhovor s tehdejším trenérem Dušanem Uhrinem st. je skvěle zpracovaný. Pro fotbalové nostalgiky je kniha super. Dá se navíc přečíst jedním dechem. Tady pan Filípek odvedl skvělou práci.

Fotbalové stadiony Fotbalové stadiony Jiří Vojkovský

Kniha je přehledná a nabízí spoustu informací o nejznámnějších fotbalových stadionech u nás i ve světě. V některých případech i jejich předchůdců. Nicméně informací o stadionech by mohlo být i více. Autor se věnuje u každého stadionu významným mezinárodním zápasům, které se na něm odehrály. Nicméně mě osobně by více zaujalo pár významných zápasů klubu, který na stadionu sídlí po celý rok.

04.02.2024 4 z 5

Tokio 2020: Oficiální publikace Českého olympijského výboru Tokio 2020: Oficiální publikace Českého olympijského výboru Jan Vitvar

Jednoduché shrnutí letní olympiády, všech disciplín a výsledků českých sportovců. Kniha je doplněna spoustou fotografií. Pokud nejste fanouškem olympijských her, pak Vás velmi pravděpodobně nikterak nenadchne.

04.02.2024 3 z 5

Hrdinové - Největší příběhy české kopané Hrdinové - Největší příběhy české kopané Ondřej Fuczik

Pro fanouška českého, dříve československého fotbalu je tato kniha naprosto skvělá. Věnuje se českým i slovenským fotbalovým klubům, hráčům, trenérům i reprezentaci. Od začátků fotbalu u nás, až po současnost. Navíc je doplněna pěknými ilustracemi. Její výhodou je, že i přes velké množství informací se dá přečíst prakticky jedním dechem.

04.02.2024 5 z 5

Zikmund a Hanzelka s Tatrou kolem světa Zikmund a Hanzelka s Tatrou kolem světa František Emmert

Vynikající kniha, která mapuje obě cesty slavných českých cestovatelů. Obsahuje zajímavé informace o obou cestovatelích, jejich dobrodružstvích, zážitcích i o svízelných situacích, kterým museli čelit. Také samozřejmě ukazuje omezení, které oba cestovatelé v tehdejší době bohužel museli překousnout. Kniha obě jejich cesty popisuje dostatečně dobře. Přesto je pouze lehkým, a také fotografickým průřezem. Pokud byste chtěli obě cesty pánů Hanzelky a Zikmunda "prožít" do detailu, tak bych doporučoval spíše dvě knihy sepsané přímo oběma cestovateli.

02.02.2024 5 z 5

Nagano 1998 Nagano 1998 Tomáš Procházka

Bohužel kniha o Naganu by neměla obsahovat jen pár rozhovorů s osobnostmi, které byly přímo na ledě a pár fotek. Určitě existují i knihy, které o Naganu referují mnohem podrobněji. Kniha byla krátká, a přesto nikterak čtivá. I pro knihomoly by bylo asi lepší pustit si o Naganu dokument, který zpracovala Česká televize.

02.02.2024 2 z 5

Sparta – Slavia: Rivalové navěky Sparta – Slavia: Rivalové navěky Milan Macho

(SPOILER) Rivalita, která přetrvala několik generací a skutečně bude rivalitou navěky. Kniha obsahuje zajímavosti ze spousty těchto největších fotbalových zápasů u nás. Také spoustu fotografií. Je koncipována tak, že zkušený sportovní novinář informuje o historických okamžicích obou klubů a těchto utkání, začínající elévku. S tou má nakonec také lehký románek. Myslím, že by se kniha bez toho úplně obešla a stačilo by prostě jen rozebrat historii těchto zápasů z pohledu autora. Bez nějakých smyšlených postav.

02.02.2024 3 z 5

Český fotbal Český fotbal Petr Zapletal

Jako fanda Sparty jsem si knížku pořídil, abych měl památku na velmi úspěšnou sezónu. Spousta informací o celém ročníku, všech týmech, jednotlivých zápasech a kompletní statistiky.

02.02.2024 4 z 5