kormoran78 kormoran78 komentáře u knih

Zátiší Zátiší Louise Penny

Musím přiznat, že to bylo zajímavé čtení, ale rozhodně nenaplnilo má očekávání a srovnání s Agathou Christie mi nepřijde zrovna adekvátní. Pátrání v malé vesnici, kde se všichni znají a mají moc rádi, mi připomnělo spíš Vraždy v Midsomeru. K vyšetřovateli Gamachovi jsem si nedokázal vybudovat jakýkoli vztah. Dost rušivě působí i nesympatická postava agentky Nicholové, předpokládám, že v dalších dílech bude její význam stoupat. Zklamání ovšem přišlo s rozuzlením (motivace pachatele mi přišla tak nějak nedůvěryhodná - něco jako "aby se nepřišlo na to, že jsem držel v ruce tuhle drahocennou vázu, tak s ní raději třísknu o podlahu" :-D ). Nechci se o tom nijak rozepisovat, abych nepokazil radost z odhalování i ostatním čtenářům, možná jsem zbytečně náročný :-)

27.06.2014 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Dlouho jsem se na tuto knihu chystal. Po jejím přečtení musím říct, že ve mně zanechala hluboký dojem. Pocit beznaděje, pocit deja vu, pocit zmaru. Je děsivé, jaké jsou tam paralely s dobou minulou i současnou. Zdá se, že tato kniha bude aktuální vždy. Výborně napsáno, díky pane Orwelle, díky tomuto zážitku se znovu vrátím ke knize 1984.

11.11.2013 5 z 5

Retro ČS Retro ČS Michal Petrov

Krásně graficky zpracovaná vzpomínka na doby minulé. Vzpomínka na hračky, potraviny a design z doby, ve které jsem vyrůstal. Zajímavý text je doprovázen bohatým obrazovým archivním materiálem. Takové nostalgické ohlédnutí, za tím, s čím v čem a na čem jsme vyrůstali (lízání Vitacitu, sbírání kytiček z mléka v pytlíku, šumáky dvou příchutí,...). Publikace mi prostě přinesla příjemné vzpomínky. Samozřejmě bez chuti vrátit se zpět k plánovanému hospodářství a shánění džín v Tuzexu :-)

05.01.2015 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Představte si zásadového bručouna, kterému zemřela žena a přišel o práci. To je Ove. Ove má rád řád, Ove má rád klid a Ove má rád své auto. A chce zemřít. Podaří se mu následovat ženu nebo to všechno dopadne úplně jinak? Rozhodně doporučuji, je to příjemné čtení s místy černým humorem, místy dojemné a rozhodně zábavné.

27.06.2014 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Příjemné a poetické vzpomínání na vlastní dětství je psáno lehce a velmi laskavě. Úplně jsem si vzpomněl na film Obecná škola. Dokážu si představit film natočený podle tohoto vyprávění, který by vyzněl velmi podobně. Krásná literatura v doslovném slova smyslu.

10.07.2014 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Výborný thriller, ve kterém nejdříve nevíte, na čem jste. Když už konečně víte, na čem jste, jste zvědaví, jestli je možné, aby to dotyčné osobě prošlo a nakonec nevěříte tomu, jak to dopadlo. Nechci víc prozrazovat, rozhodně je to knížka čtivá, zábavná a napínavá. Líbilo se mi více než Ostré předměty.

22.01.2014 5 z 5

Úterky s Morriem Úterky s Morriem Mitch Albom

(Za)jímavé čtení, které někomu může přinést potřebu zamyslet se nad tím, jestli neplýtváme časem, který nám je dán a jestli cíle, které si stanovujeme, jsou ty, které nám nakonec přinesou pocit uspokojení...

13.11.2013 5 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Nevím, jak to pan Gaiman dělá, ale opět vytvořil příběh, který je nenápadně nápaditý a nevtíravě vtíravý a jednoduchostí příběhu čtenáři nedá vydechnout. Těším se na další...

14.10.2013 5 z 5

Mapa času Mapa času Félix J. Palma

Tři příběhy, které jsou samostatné a přitom spojené. Celkově mě kniha zklamala, čekal jsem napínavý příběh s cestováním v čase. Bohužel (a nechci tu nic prozradit) to není úplně tak, jak jsem si představoval. Poslední příběh vše trochu napravuje, ale pocit zklamání už nerozptýlil.

29.09.2013 3 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Opět vynikající dílko, které mě od začátku strhlo, ačkoli podle popisu děje jsem moc nevěřil, že mě zaujme. Od prvních stránek mě trochu mrazilo a cítil jsem jakýsi temný podtón, atmosféru Derry a Dallasu King vybudoval báječně. Tušení zlého pomohlo i setkání s postavami z Kingova románu To. Část s vlastním atentátem mě popravdě moc nebavila, ale román jsem přečetl jedním dechem a už teď se těším na nějakou další knihu od pana Kinga. Pod Kupolí a Dallas 63 pro mě znamenají návrat špičkové formy mého oblíbeného autora.

29.04.2013 4 z 5

Vidění Vidění Vilma Kadlečková

Čtvrtá část mě překvapila tím, jak se dynamicky rozběhla. Děj má větší spád, různé linky se začínají propojovat a finále knihy je prostě strhující. Netrpělivě vyhlížím závěrečný díl.

04.06.2015 5 z 5

Bubble Bubble Anders de la Motte

Opět skvělá konspirační jízda s paranoickými prvky, za volantem nezničitelný HP, který pochybuje o všem a na vedlejším sedadle jeho sestra, která se zdá nepochybuje o ničem. Třetí a (jak se zdá) poslední část příběhu opět obsahuje napětí, překvapivé momenty a zvraty a přináší završení celého příběhu. Celou dobu jsem si myslel, že dám čtyři hvězdy, ale strhující závěr mě nakonec přesvědčil, že si zaslouží pětihvězdu.

23.04.2014 5 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Komiksy jsem dosud nečetl tak často. Zámek a klíč mě překvapil, příjemně a díky tomu se asi této literární oblasti budu věnovat častěji než dosud. Jde o první svazek několikadílné série Zámek a klíč. Autorem je syn Stephena Kinga Joe Hill a to samo o sobě dává záruku, že příběh není slabou podpěrou grafického díla. Jediné zklamání pramení z toho, že útlou knížečku jsem pročetl za pár desítek minut a příběh se teprve rozjel. Nyní vychází v Čechách druhý svazek (po několika letech) a mám strach, aby mezi dalšími svazky nebyl zase několikaletý odstup.

22.01.2014 5 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Nevím čím, ale od začátku mě příběh chytil. Příběhy Aomame a Tenga pozvolna plynou, vyvstávají otázky, ukazují se různá propojení. Děj se rozvíjí pozvolna, ale ani chvíli nenudí, pořád pod povrchem rezonuje jisté napětí. Je to velmi pěkně napsaná kniha a těším se na pokračování osudů v třetím svazku.

06.01.2014 5 z 5

Linie krásy Linie krásy Alan Hollinghurst

Moje první setkání s tímto autorem. Rozjezd knihy byl velmi zajímavý a sliboval zajímavou romanci. Bohužel nebo možná bohudík nakonec autor posunul hlavního hrdinu a jeho příběh do jiných sfér. Vlastně ani nevím, co si o této knize mám myslet. Je výborně napsaná, navzdory počtu stran se v ní překvapivě příliš mnoho neděje. Rozhodně je to zajímavé svědectví o životě v Anglii v polovině osmdesátých let minulého století, politické situaci, postavení a životě homosexuálů ve společnosti a v té době vypukající epidemii AIDS.

01.08.2013 4 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Jde o velmi příjemný návrat do světa Temné věže. Opět velmi čtivě napsáno, King je prostě nedostižný vypravěč a chápu jeho potřebu se do skvěle vystavěného světa vrátit. Mrzelo mě, že větší dějový prostor nedostali Rolandovi společníci, ale z jejich příběhu už je asi odvyprávěno vše podstatné.

09.07.2013 4 z 5

Stínozem Stínozem Peter Straub

Opravdu jsem se těšil a první část knihy mě nadchla atmosférou školy a temného tajemství pod povrchem, vážně skvělé! Říkal jsem si, že jsem konečně objevil klasický horror á la 80ky. Bohužel pokračování příběhu už mě tolik nebavilo, určitě tam byla řada zajímavých obrazů a scén, ale přišlo mi to takové zdlouhavé, přeplácané a až moc halucinační. Několikrát jsem knihu odložil a bez nadšení se k ní vracel, ale bylo mi líto tak pěkně zahájený příběh nedočíst. Jinak musím pochválit skvělý obal...

12.04.2020 3 z 5

Královská krev Královská krev Una McCormack

Pro mě tematicky nezajímavé dobrodružství a zatím asi nejnudnější příběh z dosud u Joty vydaných. Škoda.

23.11.2016 3 z 5

Prvních patnáct životů Harryho Augusta Prvních patnáct životů Harryho Augusta Claire North (p)

Příjemně odvyprávěný originální nápad. Z pohledu lineára trochu smutné :-)

05.10.2015 4 z 5

Revival Revival Stephen King

Nečekal jsem to, ale četlo se to moc dobře, na základě několika prvních stránek jsem čekal trochu jiný příběh, ale rozhodně nejsem zklamaný. Každopádně moc pěkně zpracovaná variace na téma "Co s námi bude, až zemřeme?". Příjemná oddychovka pro deštivá odpoledne.

23.07.2015 4 z 5