Retro ČS

Retro ČS https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175715/bmid_retro-cs-175715.jpg 4 120 39

Retro ČS série

Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu. Retro ČS čtenáře vrátí do let socialistického konzumu – k věcem každodenní spotřeby, které provázely (anebo v nedostatkové socialistické ekonomice naopak neprovázely) průměrného obyvatele Československa. Pestrý obrazový doprovod umožní každému připomenout si éru čtyř dekád před rokem 1989. Autor s pomocí vlastních zkušeností a na základě dobové reklamy alespoň částečně rekonstruuje regály socialistických samoobsluh. Využívá bohatství osobního archivu, který patří určitě k nejrozsáhlejším u nás. Nebojte se do něj nahlédnout a svět, v němž bylo leccos jinak, si připomeňte, anebo třeba vůbec pro sebe objevte. Ten svět, kde železná opona jednak znamenala občanské nevolnictví, zároveň ale i bezpečí rezervace pro původní domácí výrobu a specifické značky. Ty, které jsme v porevoluční euforii stejně vášnivě odvrhli, jako se k nim po nasycení těmi globálními nadšeně vracíme. Nechejte se unést snímky toho, co jste měli rádi, ať už v ústech, nebo v dětském pokoji, kde ani jedna z hraček nepocházela z Číny. Připomeňte si dobovou reklamu, socialistickou estetiku, probuďte spolu s autorem své vzpomínky a podnikněte výlet do dějin některých oborů ekonomiky čtyř desetiletí po únoru 1948…... celý text

RoBertino27
17.02.2024 3 z 5

U všech podobných knih hrozí reálné nebezpečí, že se na spoustu věcí nedostane. Hledáte v nich to "své" a - nic. Jistě, ze seznamu autorových publikací víme, že existuje "dvojka" i "trojka", ale je v tom jistý tlak pořídit si i další díly, aby se člověk dopracoval ke svému oboru. V tomto směru by bylo smysluplnější - když už - zaměřit se na konkrétní určitou oblast a jí se věnovat do detailu. Retro ČS je takový bleskový průlet nad krajinou, kdy si potenciální pasažér mnoha věcí nemá šanci stihnout - a výběr těch představených je občas diskutabilní. Což ovšem neznamená, že se nejedná o značnou práci; jako historik a sběratel to mohu zodpovědně posoudit.

pupak13
10.10.2023 4 z 5

Povedená vzpomínková kniha, obdivuji přehled spisovatele a jeho znalosti. Snad jediné co mi trošičku vadilo, byly nafocené články z časopisů, u kterých bylo tak malé písmo, že bych ke čtení potřeboval lupu. Osobně bych se spokojil pouze s fotografiemi.

JancaMia
31.10.2022 4 z 5

Půjčeno z knihovny, kniha velice povedená u fotek některých pochoutek jsem je najednou po xy letech cítila na jazyku . Pečlivě provedená encyklopedie na výlet do ranného dětství.

i.stefany
17.04.2021 4 z 5

Mám ráda retro, jak už jsem tu kdysi psala. Sledovala jsem všechny pořady Retro v televizi a konečně jsem měla možnost nahlédnout i do této povedené knihy. S každým popisem i obrázkem se mi vybavovaly střípky a chutě dětství... Všimli jste si, že se čím dál více v obchodech rojí akce "Retro týden" a prodávají se lahůdky s názvem "retro" šunka, pochoutkový salát, šunkový salám podle normy ČSN77... Něco na tom retru je. :-)

jes09
04.03.2021 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, mnoho ilustrací i trefných informací.

Martina1805
07.01.2021 5 z 5

Musím jen souhlasit s knihomolem 1985, opravdu pěkné čtení pečlivě vypracované a poskládané s nostalgií jsem si připomněla své dětství a jaké to bylo krásné. Neměli jsme sice všechno, ale i toho mála jsme si vážili a byli jsme tak nějak šťastnější. Díky moc.

knihomol1985
04.10.2020 5 z 5

Mohu jen doporučit příznivcům retro stylu a autorovi moc děkuji za pečlivost provedení.

cori
03.07.2020 3 z 5

Knížka o potravinách, cigaretách, obchoďákách, kosmetice a hračkách přináší víc fotek a dobových reklam než textu. Zaujaly mě informace o historii jednotlivých podniků, napodobeninách zahraničních výrobků bez licence a spory o cigarety s Bulharskem a Rumunskem a zákaz cigaret Vlasta kvůli čtenářkám časopisu Vlasta.

Katka2382
06.06.2020 5 z 5

Krásně zpracovaná publikace.Moc si z te doby nepamatuju,ale sem tam některé výrobky přeci jen ano.Moc se mi líbil i televizní pořad Retro.

Dandulka
07.02.2020 5 z 5

Trochu jako obrázková encyklopedie, ale co se v této knize skrývá za vzpomínky! Jak já miluji tohle vzpomínání (přitom bytostně nesnáším slovo retro!), s každou stránkou se mi něco vybavilo. Teda, ne že bych byla zase až tak stará! Pro milovníky starých časů je tato publikace jako stvořená.

Knižní střípky
28.09.2019 5 z 5

Tento měsíc jsem završila několikaleté RETRO vzpomínání s těmito 3 úžasnými publikacemi. Byly to krásně strávené chvíle a tyto knihy všem vřele doporučuji třeba jako dárek pod stromeček

hippiesak
15.04.2019 4 z 5

Pěkná kniha. Její síla je v obrázcích, kdy člověk když vidí tu tyčinku DELI v tom lesklém hliníkovém obale, tak má hned chuť ji rozbalit a prostě "sežrat" :D a ne jak dnes balená v plastové fólii. I doprovodný text je samozřejmě super. Přečetl jsem vše, co se dalo přečíst. Poctivě každou reklamu, každý otisknutý novinový výstřižek. Četl jsem si v knize průběžně cca 3 měsíce po večerech. Bylo to fajn.

Marta13
26.03.2018 5 z 5

Hezké vzpomínání na roky minulé ...

ecila13
09.02.2018 4 z 5

Překvapila mě vysoká kvalita socialistických potravin (třeba kávy). Pokud teda zrovna něco z toho v sámošce vůbec měli :-)

Knížka je napsána čtivě - našla jsem v ní spoustu detailů a maličkostí, které mě donutily zavzpomínat.

Jana K
20.12.2017 4 z 5

Opravdu krásná barevná publikace plná dobových lahůdek. Klobouk dolů před panem autorem, to muselo dát opravdu práci sesbírat tolik socialistických perliček.
Nejsem sice pamětníkem, ale s chutí jsem si celou knihu prolistovala a přečetla. Je zaměřená na socialistický, zejména potravinový trh a je to opravdu více než zajímavá sonda do historie. Určitě hned sáhnu i po dalších dílech.

ddkk
15.11.2017 5 z 5

Dobrý nápad, dobré zpracování - pro mne občasné zavzpomínání na dobu ne tak vzdálenou, pro mé děti hluboká, avšak poučná historie. Doporučuji.

popeluška
02.04.2017 5 z 5

Knihu jsem si maximálně užila ...a jsem moc ráda, že ji mám doma v knihovničce a můžu kdykoli do ní nahlédnout. Bezva počin za který autorovi moc děkuji :-)

Damato
10.02.2017 5 z 5

Úžasné retro-nostalgické vzpomínání na dobu nedávno minulou. Úplně jsem při čtení a prohlížení viděla , jak mi mé dětství probíhá před očima. Moc dobrý nápad a úžasné zpracování

květáček
07.02.2017 5 z 5

Kniha je moc pěkně upravena se spoustu fotografií. Při čtení jsem si vybavovala chut' z obrázků :) Pěkný retro styl celé knihy. Koupila jsem si i pokračování.

AlenaZelova
18.08.2016 3 z 5

Od knihy jsem očekávala trochu více. Kniha má dost stran, ale velkou část zaujímají fotografie, takže v závěru v knize tolik čtení není, což bych ale za takový problém neviděla. Spíše jsem se chvílemi v těch informacích ztrácela. Avšak rozumím, že autor se snaží o co největší záběr a popsat toho co nejvíce, ale někdy mi přišlo, že škoda, že se někde více nerozepsal a naopak něco klidně mohl vypustit.

retro 70.-80. léta 20. století

Michal Petrov