Koňadra Koňadra komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tak neviem. Čakal som viac, ako som mohol dostať. Trošku prvoplánové, zjednodušujúce. Áno, zmysel to dáva, ale podobenstvo so zvieratkami je ploché, nič naviac, nič čo by zaujalo. Nič, čo by ma mohlo dostať. Never more.

14.07.2014 2 z 5

Pár trotlů Pár trotlů Jonathan Coe

Veľmi dobre mi to padlo. Ani neviem čím to je, ale výborná kniha. Možno tým, že nechce byť ničím viac, ako príbehom zopár chlapcov a ich rodín v Británii sedemdesiatych rokov. A v tom je výborná. Príjemné čítanie. Doporučujem.

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Knihu a film by som vôbec nespájal. Dve rozdielne veci. Obe fantastické, ale každá úplne inak. Milujem tú knižku.

13.07.2014 5 z 5

Nádherne plynúce rozprávanie. Nakoniec ... Hrabal bol veľký rozprávač. Určite stojí za prečítanie. Len si nepozrite film. Alebo aspoň nie pred čítaním, napriek tomu, že Menzel kedysi Hrabala "uměl", toto nevyšlo.

Ako to chodilo v Odese Ako to chodilo v Odese Isaak Emmanuelovič Babel

Fantastické poviedky. Príkre, hutné, občas trošku židovskej mystiky ... Veľmi dobré čítanie.

13.07.2014 5 z 5

Kniha o cintoríne Kniha o cintoríne Samko Tále (p)

Keď som si to onehdá kupoval, tešil som sa. Ešte aj tie nádherné ilustrácie. Ale ! Chyba. Nie je to nijaké. Možno trošku trápne. Ako z nejakej nekonečne pretiahnutej improvizovanej scénky na stužkovú.

Šepkár Šepkár Peter Krištúfek

Tešil som sa na to. Ale bola to strašná kravina. Stále som čakal, dokedy si ma Krištúfek bude doberať, ale neprestal ... a kniha vlastne ani nezačala.

Kráľ dubákov Kráľ dubákov Jurij Poljakov

Milujem ruskú literatúru, ale toto som sa sekol v kníhkupectve. Ani také, ani onaké. Taká zlátanina, ktorá ani neviem, čo chce byť. Určite nie pre mňa.

Sám cez oceány Sám cez oceány Richard Konkolski

Podklad na ktorom boli v mojom detstve vystavané sny.

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Toto zostane vo vás. Nádherne plynúce rozprávanie, pri ktorom nie je ani tak podstatné, ktorý Jose Arcadio je ktorý, ale krásne je, ako vás Márquez nenásilne prenesie do svojho nádherného sveta. Nebránte sa, nekreslite si rodokmene, len sa nechajte unášať. Kniha môjho života. Obrovský zvrat v mojom vnímaní literatúry po jej prečítaní.

Láska v čase cholery Láska v čase cholery Gabriel García Márquez

Jedna z najkrajších kníh, aké som kedy čítal. Marquezov svet je očarujúci, farby žiarivé, vtáčí spev ohlušujúci, vône omamné a láska spaľujúca. Nečítajte, nechajte sa unášať ...

Život s chutí cyankáli Život s chutí cyankáli Jiří Hanibal

Celkom ma to zaujalo, hoci kúpa bola náhodná. Autor vie ako navodiť pekne dusnú atmosféru. Dá sa prečítať.

13.07.2014 3 z 5

Akvárium Akvárium Viktor Suvorov (p)

Nooo ... že by som to bral ako faktografiu ... neviem, ale číta sa to ľahúčko, tak na pol dňa. Suvorov vie písať pútavo.

13.07.2014 3 z 5

Farebné, popisné a napriek rozsahu mi to príde strohé. Keď som sa kedysi prvý krát začínal, čakal som beletristickejší pohľad, príbeh ... Ale dnes is to iné neviem predstaviť.

13.07.2014 5 z 5

Až kým som nečítal Šalamovove Kolymské poviedky, myslel som si, že je to najdrsnejšie z gulagovej prózy. Ale výborné čítanie. Solženicyn vedel.

Meruňková zavařenina Meruňková zavařenina Alexandr Isajevič Solženicyn

Solženicyn je pestrejší, ako sa mi zdal po Súostroví, Jednom dni a Rakovine. Sovietske dejiny trošku inak.

13.07.2014 4 z 5

Kolymské poviedky (57 poviedok) Kolymské poviedky (57 poviedok) Varlam Šalamov

Solženicynov svet v Jednom dni Ivana Denisoviča sa pri Kolymských poviedkach zdá ako letný tábor. Drsné, skutočné, bez zbytočných klišé a pátosu. Dlho vo vás zostane. Pod kožou.

13.07.2014 5 z 5

Čiasi smrť Čiasi smrť Sergej Dovlatov (p)

Neskutočne zábavné. Jediná kniha, ktorú som si kúpil zámerne dvakrát, aby som ju mal aj doma aj na chalupe. Ak ste zažili reálny socializmus a viete sa naň pozrieť s nadhľadom, bude to ešte o kvapku veselšie, bojím sa totiž, že neznalému môže čo-to vtipné nepripadať. Ale vrelo odporúčam.

Zrušené divadlo Zrušené divadlo Bulat Šalvovič Okudžava

Smutné ale krásne a silné. Okudžava dokazuje, že aj o najťažších časoch sa dá písať poeticky a neskĺznuť.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Krásne. Milé, nežné, veselé, pretkané krásnym anglickým humorom, možno o trošku menej suchým ako by sa na anglický patrilo, ale práve preto. Film už o poznanie ťažkopádnejší. Čítal som nejaké mudrovanie, že Jirotka sa nechal inšpirovať Troma mužmi v člne (o psovi nehovoriac). Asi áno, ale pre mňa svoj vzor v mnohom prekonal. Máte ťažký deň, ležíte chorý v posteli ? Saturnin vás z toho dostane ! A ... páni ... ruku na srdce - kto by nechcel vidieť jazvičku na kolene slečny Terebovej ? :-))))

25.06.2014 5 z 5