kofee kofee komentáře u knih

Listopadoví motýli Listopadoví motýli Auður Ava Ólafsdóttir

Ooo, tak to byla něžná krása. Absolutní životní flow ženy i dítěte. Žádné zábrany. Tak nějak vše, co život přináší přijímají s jemným nadšením v očekávání, co je a bude dál. S lehkostí, že vše se děje tak nějak mimoděk a tím, že se s ničím nebojuje, přitahuje něžnou laskavost.
A k tomu neubližný hořkosladký, asi islandský, humor. ????

12.08.2019 5 z 5

Boletus arcanus Boletus arcanus Miloš Urban

Ze začátku čtení taky zklamání: to je na Miloše nějaké brakově nízké. Pak jsem si zvykla a uvědomila si, že tyhle morbidní lynchovské šílenosti jsou v každé jeho věci, jen je tím teď zavalen celý román. Ale myšlenka je to neotřelá a do nadcházející sezóny jako dělaná, takže šup do lesa.

16.06.2011 4 z 5

Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Miloš Urban

Je to kniha, kde musím vybírat, komu ji půjčím :) Rodičům bych to asi neudělala, neb surrealismus jim není vlastní. Ale těším se, až ji věnuji některému z mých kamarádů. Nebo jinak: nesnáším nudu, mám ráda vzrušení, šokující nečekanosti a hlavně to, když kniha vzbudí nějaké emoce. Mňam. Podobnou atmosféru jsem vnímala v Klímově Utrpení knížete Sternenhocha a Neviditelném Jaroslava Havlíčka.

16.06.2011 5 z 5

Jefferson Jefferson Jean-Claude Mourlevat

O lala, to je něco. Parádní myšlenka, jak navést k vegetariánství. Vážné téma neetických velkochovů zabalené jakoby v legraci polidštěných zvířat. Ale ne, zamrazî. Lidský svět očima zvířat žel mrazí.

22.08.2022 5 z 5

Deník moderní jogínky Deník moderní jogínky Šárka Vojáčková Konečná

S jakou čtivou lehkostí je možné se dozvědět jogovou filozofii v kostce. Nebo kruhu?

09.12.2019 5 z 5

Šedé duše Šedé duše Philippe Claudel

Obrazy, obrazy a obrazy. Mezi nimi protékají příběhy o nešťastných láskách, na na jejichž dně čeká smrt.

02.04.2018 5 z 5

Severský magický realismus aneb vzhůru do bizarního panoptika města zaječínského. Atmosféra mrazivě jiskřící, ponuře hravá. Kostlivci ze skříní létají ven v pádivém tempu. Knihy s infekcí - nutno spálit. Rozzuření psi, kteří vědí víc než Zaječínští. Boj s démonkou může začít..paráda

19.06.2017

Dva životy pana Perla Dva životy pana Perla Timothée de Fombelle

Živoucí atmosféra ve všech koutech knihy.. U řeky, v cukrářství i v močálovém zámečku... Prolínání světů pod fialovo šedým hávem Romea a Julie.

18.05.2017 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Na začátek bizarní kousek, který má šokovat, a pak nekonečná rozebírání sadistických choutek možných vrahů. Fuj, nedočteno.

06.10.2016 odpad!

Láska Láska Toni Morrison

Konec dějové linky se dostane úplně jinam, než čekáte. Velmi pomalu se rozplétá zašmodrchané klubko vztahů a veřejně známá rodinná tajemství po letech ožívají. Nic není černo-bílé a láska má nezvyklé podoby zvrácenosti a zášti.

20.03.2016 4 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Příběh tady a teď, pomalu plynoucí čas vychutnávaný přítomným okamžikem předkládaném na stříbrném podnose z několika úhlů pohledu. Možná tak lze pochopit pohnutky jiného člověka (třeba i "nehrdiny"), možná ne. Záleží jen na našem milosrdenství a schopnosti odpouštět.

13.03.2015 5 z 5

Všechny vůně Afriky Všechny vůně Afriky Zuzana Beranová

Vzpomínky na Afriku se nekonají, Keňa jako proměněná od dob Isaak Dinesen. Drsná tvář Afriky podaná jak jinak než s černým humorem.

11.01.2015 4 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

"...při každém trápení zbývá jestě něco krásného. Když to pozoruješ, objevuješ stále více radosti a nacházíš bývalou vyrovnanost. A kdo je šťastný, učiní šťastnými i ostatní. Kdo má odvahu a důvěru, nikdy nezahyne v neštěstí." Kéž!

13.11.2013 5 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Pagford by mohlo být městečko roku, ALE... je tady jeden malý kaz na kráse - špinavé sídliště. Je třeba se ho zbavit, za KAŽDOU cenu, třeba i tu nejvyšší.
A tak svléká malebné městečko svůj neposkvrněný šat, obnažuje prohnilé tělo a zkaženou duši.
Nakonec je vše naopak, prostě "sovy nejsou, čím se zdají být".

20.09.2013 4 z 5

Jedz, modli sa a miluj Jedz, modli sa a miluj Elizabeth Gilbert

Zaseknutý bezhlavě se řítící výtah, který jede ze strašidelného podzemí úzkosti, samoty a lepkavé bolesti, lze otevřít v momentě, kdy je úzkost uvědomělá, vystoupit lze, když přijde odhodlání a statečnost. Pak jíte, meditujete a nakonec zase milujete nebo jste milováni, to je zde to samé,ne? Zcela vědomě se necháváte kolébat štěstím, protože opravdu chcete. Průvodce, psychoterapie, mystika a život sám - all in one. Smějící se Buddha ve formě smailíka, prosím.

24.07.2013 5 z 5

Kráčel po nestejně napjatých lanech Kráčel po nestejně napjatých lanech Olga Walló

Mrazivá sága o tom, jaké to je, když jsou lidé nemilovaní a neumí dál milovat. Sebe, svůj svět a lidi v něm. Bolestivá struna drkající na dřeň kosti. Svištící jazyk, zběsilá slova, pocit existenciální úzkosti v linii nevydržitelně trpících žen.

28.02.2013 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Mám dojem, že celá kniha by mohla být o polovinu kratší, pokud by se stále dokola nerekapitulovalo, co je došetřeno kterou detektivní skupinou. Mě to přišlo dost nudné a ten závěr alá scéna z Kill Billa to už bylo moc. Co v Tarantinovi vyznívá znamenitě a zapadá do celého schématu, tak tady to trapně nezapadá.

02.04.2012 2 z 5

Mojenka Mojenka Olga Stehlíková

To je hloubka. Jemná. Krásná. Neodvratná. Život - smrt život -smrt život - smrt. A nekončící láska.

29.04.2024 5 z 5

Zimní bitva Zimní bitva Jean-Claude Mourlevat

Ooo, tento pan Mourlevat. Co kniha to zcela jiné neokoukané, neočtené téma. Vždy ale spousta laskavosti, inspirace a přemýšlení. Grafická stránka nádherně ladí.

15.01.2024 5 z 5

Jefferson dělá, co může Jefferson dělá, co může Jean-Claude Mourlevat

Tohle je nejvíc inspirativní provegetariánská náborovka. A nenásilně. Krásný nápad, geniální.

26.09.2023 5 z 5